Redigert av Olav Engen
Oppdatert 20.oktober:
Per Inge Oestmoen har lagt til 35 nye bilder i albumet: Norwegian Championship in XC-running
Kristin vant 7 år etter
Kristin Størmer Steira gjorde som hun gjorde da hun vant NM-gull i NM terrengløp lang løype på Bøler i 2008: Hun stakk rett i tet, og der ble hun - med stadig økende avstand til konkurrentene. Nærmest var motbakkespesialist Eli Anne Dvergsdal, som var 1.02 bak da ca. 6,5 km var unnagjort.
Silje Fjørtoft og Anne Nevin hadde en hard kamp om den siste medaljen, men Silje avgjorde det hele med en langspurt. Vidar tok en klar seier i lagkonkurransen foran Gular og Tjalve.
Vinneren fortalte etterpå at hun ikke har anledning til å løpe nordisk, men at hun kan tenke seg å delta i EM terrengløp. Klarer Vidar å mobilisere sine beste løpere - med Størmer Steira, Bjerkeli Grøvdal og Fjørtoft i spissen - kan de også få en god plassering i europacupen for klubblag som laget kvalifiserte seg for ved å vinne lagkonkurransen i NM.
Eli Anne i støtet (foto: Trygve Andresen).
Kristin Størmer Steina jubler over seieren (foto: Bjørn Hytjanstorp).
Se flere bilder lenger ned...
NM Kvinner senior | ||||||
1 | Kristin Størmer Steira | Sportsklubben Vidar | 23:02.5 | 0:00.0 | ||
2 | Eli Anne Dvergsdal | Gular | 24:04.3 | 1:01.8 | ||
3 | Silje Fjørtoft | Sportsklubben Vidar | 24:11.4 | 1:08.9 | ||
4 | Anne Nevin | Strindheim IL | 24:13.1 | 1:10.6 | ||
5 | Kirsten Marathon Melkevik | Gular | 24:17.3 | 1:14.8 | ||
6 | Merete Weng | BUL | 24:22.4 | 1:19.9 | ||
7 | Martine Ek HAGEN | BUL | 24:53.4 | 1:50.9 | ||
8 | Kristine Helle | Tjalve | 25:03.5 | 2:01.0 | ||
9 | Runa Falch | Sportsklubben Vidar | 25:06.7 | 2:04.2 | ||
10 | Hanne Mette Sande | Sportsklubben Vidar | 25:32.6 | 2:30.1 | ||
11 | Juni Osnes Lund | Tjalve | 25:34.3 | 2:31.8 | ||
12 | Kjersti Fresvik | Gular | 25:43.9 | 2:41.4 | ||
13 | Maria Wågan | Namdal løpeklubb | 25:50.5 | 2:48.0 | ||
14 | Ingeborg Kristine Lind | Gular | 26:08.4 | 3:05.9 | ||
15 | Vienna Dahle | Skjalg IL | 26:16.9 | 3:14.4 | ||
16 | Katharina KAHRS | Strindheim IL | 26:26.2 | 3:23.7 | ||
17 | Lisa Maria Thomassen | Skarphedin | 26:30.5 | 3:28.0 | ||
18 | Tonje Marie Bergem | Kristiansand Løpeklubb | 27:02.1 | 3:59.6 | ||
19 | Christina Toogood | Tjalve | 27:14.8 | 4:12.3 | ||
20 | Ida Tjørsvaag | Spirit Stavanger Friidrettsklubb | 27:16.3 | 4:13.8 | ||
21 | Lena Selen | Strindheim IL | 27:37.3 | 4:34.8 | ||
Karoline Næss | Ullensaker/Kisa IL | DNF | ||||
Caroline ZIESLER | Tjalve | DNF |
Henriks fartsressurser ble avgjørende til slutt
Var Størmer Steira suveren i dameklassen, var det desto mer spennende på herresida. Etter litt skiftinger i tet ut fra start, skaffa Johan Bugge, Ørjan Grønnevig og Hans Kristian Fløystad seg etter hvert ei luke til hovedfeltet. Fløystad måtte slippe og brøt løpet, mens Grønnevig og Bugge var opp i 10 sekunders ledelse til Henrik Ingebrigtsen som tok opp jakta på utbryterne. Idet Ingebrigtsen begynte å nærme seg, økte Grønnevig farten et knepp, Bugge måtte slippe og ble forbiløpt av Ingebrigtsen. Grønnevig holdt unna helt til det var bare 70 m igjen til mål. Da kom Ingebrigtsen stormende med 1500 m-giret sitt innlagt, og seieren var klar. Grønnevig stoppa opp 50 m før mål og bare jogga inn slik at avstanden ble på hele 15 sekunder.
- Jeg var så kvalm at jeg bare måtte stanse, forklarte Grønnevig etterpå.
- Jeg hadde ikke full kontroll på Ørjan, men prøvde å disponere kreftene som best jeg kunne. Da vi runda på toppen siste gangen, trodde jeg at jeg skulle klare det, men en vet aldri hvor mye krefter konkurrentene har igjen, forklarte vinneren etter at seieren var sikra.
Johan Bugge holdt unna for resten av feltet og sikra tredjeplassen. Tjalve tok seieren i lagkonkurransen med bare et plassiffers margin til Sandnes på andreplass mens Vidar kom på tredjeplass.
Henrik Ingebrigtsen tok sitt første gull i NM terrengløp - foran Ørjan Grønnevig (til venstre) og Johan Bugge (til høyre). Foto: Runar Gilberg
Mens det ennå var åpent.... (foto: Trygve Andresen)
Henrik Ingebrigtsen mens han ennå lå et stykke bak de første (foto:Per Inge Østmoen).
Se flere bilder lenger ned.
NM Menn senior | ||||||
1 | Henrik Ingebrigtsen | Sandnes IL | 32:26.7 | 0:00.0 | ||
2 | Ørjan Grønnevig | Spirit Stavanger Friidrettsklubb | 32:41.6 | 0:14.9 | ||
3 | Johan BUGGE | Eidsvåg IL | 32:51.3 | 0:24.6 | ||
4 | Erik Udø Pedersen | Tjalve | 33:04.0 | 0:37.3 | ||
5 | Audun Nordtveit | Tjalve | 33:07.5 | 0:40.8 | ||
6 | Marius Vedvik | Gular | 33:09.1 | 0:42.4 | ||
7 | Filip Ingebrigtsen | Sandnes IL | 33:20.1 | 0:53.4 | ||
8 | Eirik Gramstad | Sportsklubben Vidar | 33:34.5 | 1:07.8 | ||
9 | Tom Erling Kårbø | Stord IL (Allianseidrettslag) | 33:37.3 | 1:10.6 | ||
10 | Kristian Tjørnhom | Kristiansand Løpeklubb | 33:38.8 | 1:12.1 | ||
11 | Rolf Steier | Sportsklubben Vidar | 33:46.8 | 1:20.1 | ||
12 | Halfdan-Emil Færø | Varegg Fleridrett | 33:51.6 | 1:24.9 | ||
13 | Snorre Løken | Tjalve | 33:58.4 | 1:31.7 | ||
14 | Eivind KNUTSEN | Kristiansand Løpeklubb | 34:00.3 | 1:33.6 | ||
15 | Frew Zenebe Brkineh | Sandnes IL | 34:08.1 | 1:41.4 | ||
16 | Dadafo Dhaqabi Tesama | Sportsklubben Vidar | 34:30.4 | 2:03.7 | ||
17 | Matthew Speake | Lørenskog Friidrettslag | 34:33.9 | 2:07.2 | ||
18 | Simen Bergseth | Skjalg IL | 34:43.3 | 2:16.6 | ||
19 | Devon KERSHAW | MERÅKER | 34:58.2 | 2:31.5 | ||
20 | Even Brøndbo Dahl | FIK Orion | 35:12.0 | 2:45.3 | ||
21 | Per SVELA | Gular | 35:19.8 | 2:53.1 | ||
22 | Magnus Sirnes Hjellum | Gular | 35:21.2 | 2:54.5 | ||
23 | Jens Bøhmer | Gular | 35:35.5 | 3:08.8 | ||
24 | Arian Loshamn | Kristiansand Løpeklubb | 35:43.0 | 3:16.3 | ||
25 | Stian Vestbø | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 35:48.2 | 3:21.5 | ||
26 | Andreas Myhre Sjurseth | Sportsklubben Vidar | 35:52.6 | 3:25.9 | ||
27 | Frode Stenberg | Lørenskog Friidrettslag | 35:57.8 | 3:31.1 | ||
28 | Harald Solhaug Næss | Sportsklubben Vidar | 36:05.1 | 3:38.4 | ||
29 | Karolis Lazdauskas | Kristiansand Løpeklubb | 36:25.4 | 3:58.7 | ||
30 | Mads Bigum Johansen | Tjalve | 36:27.3 | 4:00.6 | ||
31 | Ole Mikal Tørsdal | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 36:52.6 | 4:25.9 | ||
32 | Jens N Kortner | Herkules Friidrett | 36:54.7 | 4:28.0 | ||
33 | Håkon Mushom | Sportsklubben Vidar | 36:56.1 | 4:29.4 | ||
34 | Fredrik Sætran | BUL-Tromsø | 36:59.6 | 4:32.9 | ||
35 | Bjørn Rusten Lundberg | Norna-Salhus IL | 37:53.9 | 5:27.2 | ||
36 | Erling Hisdal | Tjalve | 38:16.4 | 5:49.7 | ||
37 | Kristian Heggebø | Vindafjord IL | 38:55.4 | 6:28.7 | ||
38 | Andreas Bratlie | Varegg Fleridrett | 39:12.7 | 6:46.0 | ||
39 | Mhretu Dessalegn | Norna-Salhus IL | 39:15.9 | 6:49.2 | ||
40 | Børge Bjørsvik Larsson | Varegg Fleridrett | 39:24.6 | 6:57.9 | ||
41 | Magnus Vesterheim | Kvæfjord IL, Team Bandittene | 40:17.0 | 7:50.3 | ||
42 | Anders Magnus W. Liberg | Flyvende Bever IL | 43:25.8 | 10:59.1 | ||
43 | Halvor Steinsholt | Ås IL, Clear Channel Norway | 44:58.2 | 12:31.5 | ||
Stian Bekkevoll | Kristiansand Løpeklubb | DNF | ||||
Hans Kristian Fløystad | Tjalve | DNF | ||||
Bjørn Atle Jacobsen | Wicked Wednesday | DNF | ||||
Oskar Johansson | OSLO | DNF | ||||
Magnus Mohus | Team Bandittene | DNF | ||||
Eirik Risan | OSLO | DNF | ||||
Abraham Syum | Mandal og Halse IL-Friidrett | DNF |
Ingrid utklasset konkurrentene
Juniormesterskapet for kvinner ble vunnet av Ingrid Halvorsen Folvik som utklassa konkurrentene. Hun var hele 28 sekunder foran Mariann Roe på sølvplass og ytterligere 8 sekunder foran HanneMaridal på bronseplass.
Ingrid Halvorsen Folvik var i tet hele løpet, her etter 200 meter. Litt bak den første juniorklynga ser vi May Bente Weng som vant Kvinner 50 (foto: Runar Gilberg).
Fortsatt på 1. runde, men nå har Mariann Roe kommet seg opp på 2. plass, og der ble hun
(foto: Trygve Andresen).
Hanne Maridal sikret bronsen foran Christina Ellefsen Hopland (foto: Trygve Andresen).
Pallen i kvinnenes juniorklasse, fra venstre Mariann Roe. Ingrid Halvorsen Folvik og Hanne Maridal
(foto: Runar Gilberg).
NM Kvinner junior | ||||||
1 | Ingrid Halvorsen Folvik | Gular | 14:34.3 | 0:00.0 | ||
2 | Mariann Roe | Skarphedin | 15:02.4 | 0:28.1 | ||
3 | Hanne Maridal | Lillehammer IF | 15:10.5 | 0:36.2 | ||
4 | Christina Ellefsen Hopland | Varegg Fleridrett | 15:16.8 | 0:42.5 | ||
5 | Amalie Lekva | Norna-Salhus IL | 15:31.8 | 0:57.5 | ||
6 | Silje Lindstad | Norna-Salhus IL | 15:56.1 | 1:21.8 | ||
7 | Clara Sagnes Wågan | Namsen Friidrettsforening | 16:10.9 | 1:36.6 | ||
8 | Ingrid Næss Johansen | Gneist | 16:15.0 | 1:40.7 | ||
9 | Emilie Fossumstuen Grøterud | Moelven IL - Friidrett | 16:27.0 | 1:52.7 | ||
10 | Johanne Lægran | Sportsklubben Vidar | 16:45.6 | 2:11.3 | ||
11 | Helene Støle Melsom | Sportsklubben Vidar | 16:51.4 | 2:17.1 | ||
12 | Anne Katrin Berg Mauritzen | Skjalg IL | 17:06.1 | 2:31.8 | ||
13 | Oda Lægran | Sportsklubben Vidar | 17:51.0 | 3:16.7 |
Spurtkamp i guttas juniorklasse
Thomas Byrkjeland hadde et intenst spurtoppgjør med Sigurd Ruud Skjeset i guttas juniorklasse, et oppgjør han vant med et halvt sekund. Bak disse var det hele 24 sekunder ned til Stian Øvergaard Aarvik på bronseplass.
Tett spurtoppgjør (foto: Bjørn Hytjanstorp).
Juniorfeltet like etter start med 214 Lars Lunde, 212 Jens Larsen Åstveit og 225 David Bleich i teten
(foto: Per Inge Østmoen).
Juniorgutta på pallen, fra venstre Sigund Ruus Skjeset, Thomas Byrkjeland og Stian Øvergaard Aarvik
(foto: Runar Gilberg).
NM Menn junior | ||||||
1 | Thomas Byrkjeland | Tjalve | 21:05.8 | 0:00.0 | ||
2 | Sigurd Ruud Skjeseth | FIK Orion | 21:06.3 | 0:00.5 | ||
3 | Stian Øvergaard Aarvik | Gneist | 21:30.7 | 0:24.9 | ||
4 | Andreas Wathne | Skjalg IL | 21:37.3 | 0:31.5 | ||
5 | Albert Sperstad | Tyrving IL | 21:39.4 | 0:33.6 | ||
6 | Lars Lunde | Stord IL (Allianseidrettslag) | 21:49.3 | 0:43.5 | ||
7 | Alexander Kirkeberg | Malm IL | 22:04.1 | 0:58.3 | ||
8 | Erland KVISLE | HEGGEDAL | 22:07.5 | 1:01.7 | ||
9 | David BLEICH | Rustad IL | 22:22.0 | 1:16.2 | ||
10 | Iver Matias Linge Glomnes | Valldal IL | 22:28.5 | 1:22.7 | ||
11 | Markus Borge Harbo | Skjalg IL | 22:29.7 | 1:23.9 | ||
12 | Jens Larsen Åstveit | Gneist | 22:31.7 | 1:25.9 | ||
13 | Mats Hauge | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 22:32.1 | 1:26.3 | ||
14 | Sigurd Blom Breivik | Ullensaker/Kisa IL | 22:32.7 | 1:26.9 | ||
15 | Anders Søgnebotten Lang-Ree | FIK Orion | 22:34.2 | 1:28.4 | ||
16 | Henrik Hanssen | Ullensaker/Kisa IL | 22:38.3 | 1:32.5 | ||
17 | Håvard Lalit Øglænd | Spirit Stavanger Friidrettsklubb | 22:54.8 | 1:49.0 | ||
18 | Sondre Skogen Dingsør | Gular | 22:54.9 | 1:49.1 | ||
19 | Ådne Karlsen Bekkestad | Sturla | 22:55.3 | 1:49.5 | ||
20 | Olai Stensland Lillevold | Fossum IF | 23:53.9 | 2:48.1 | ||
21 | Erlend Andreas Knutsen | Oppstad IL | 24:25.8 | 3:20.0 | ||
22 | Håvard Irgens | Tjalve | 24:44.0 | 3:38.2 | ||
23 | Jens Christian EIKEMO | Tjalve | 25:26.5 | 4:20.7 |
Stine Wangberg raskest i UM jenter
Varteigjenta Stine Wangberg vant UM for J16 på en overbevisende måte hele 29 sekunder foran Asta Susan Rustad. Hun slo også vinneren i de to andre klassene som alle løp i samme felt på 4 km.
Christine Næss vant J15 11 sekunder foran Camilla Ziesler, mens Tina Knutsmoen vant J17 fem sekunder foran Ellinor Austrheim.
Starten i UM J15, J16 og J17 (foto: Runar Gilberg).
Etter 1250 meter er Synne Elisabeth Johannessen i tet (foto: Runar Gilberg).
Her kommer tre UM-vinnere på rekke og rad. Først J17-vinner Tina Knutsmoen, deretter J15-vinner Christine Næss og bakerst J16-vinner og klart først i mål Stine Wangberg (foto: Runar Gilberg).
Ingen tvil om hvem som var sterkest til slutt (foto: Runar Gilberg).
UM J15 | ||||||
1 | Christine Næss | Asker Sk. Friidrett | 15:20.8 | 0:00.0 | ||
2 | Camilla Ziesler | Sandnes IL | 15:31.7 | 0:10.9 | ||
3 | Nora Sannes | Sportsklubben Vidar | 15:38.0 | 0:17.2 | ||
4 | Vilde Våge Henriksen | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 15:55.6 | 0:34.8 | ||
5 | Marie Fiedler Amlien | Koll IL | 17:17.2 | 1:56.4 | ||
6 | Marie Næss | Ullensaker/Kisa IL | 18:01.4 | 2:40.6 | ||
7 | Ronja Håkenstad Evertsen | Øystre Slidre IL | 18:37.9 | 3:17.1 | ||
Emilioe Hov Andreassen | Ullensaker/Kisa IL | DNF |
Pallen i J15, fra venstre Camilla Ziesler, Christine Næss og Nora Sannes (foto: Runar Gilberg).
UM J16 | ||||||
1 | Stine Wangberg | Varteig IL | 15:09.2 | 0:00.0 | ||
2 | Asta Susan Rustad | Strindheim IL | 15:38.4 | 0:29.2 | ||
3 | Frida Burheim Sommervold | Bergens TF | 15:39.0 | 0:29.8 | ||
4 | Maria Wiig | Skjalg IL | 15:41.1 | 0:31.9 | ||
5 | Kristine Lande Dommersnes | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 15:54.7 | 0:45.5 | ||
6 | Cornelia Rørvik | Skjalg IL | 16:06.3 | 0:57.1 | ||
7 | Marie Eide Roalkvam | Skjalg IL | 16:09.4 | 1:00.2 | ||
8 | Helene Vikingstad | Sola Friidrett | 16:28.2 | 1:19.0 | ||
9 | Maria Leseth Føyen | Kjelsås IL | 16:56.5 | 1:47.3 | ||
10 | Ingrid Nordbotten | Skjalg IL | 17:29.9 | 2:20.7 | ||
11 | Kristin Salvesen | Kristiansand Løpeklubb | 17:37.8 | 2:28.6 | ||
12 | Agnethe Hasli | Gjøvik Friidrettsklubb | 18:21.7 | 3:12.5 | ||
Frida Kullerud | Varteig IL | DNF |
Pallen i J16, fra venstre Asta Susan Rustad, Stine Wangberg og Frida Burheim Sommervold
(foto: Trygve Andresen).
UM J17 | ||||||
1 | Tina Knutsmoen | Nesodden IF | 15:26.8 | 0:00.0 | ||
2 | Ellinor Austrheim | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 15:31.4 | 0:04.6 | ||
3 | Hedda Østberg Amundsen | Asker Sk. Friidrett | 16:16.1 | 0:49.3 | ||
4 | Caroline Foss Høistad | Ullensaker/Kisa IL | 16:30.8 | 1:04.0 | ||
5 | Synne Elisabeth Johannessen | Stokmarknes IL | 16:31.0 | 1:04.2 | ||
6 | Mari Vegusdal | Kristiansand Løpeklubb | 17:25.8 | 1:59.0 | ||
7 | Anja Håkenstad Evertsen | Øystre Slidre IL | 17:42.5 | 2:15.7 | ||
8 | Hedda Ugland | Nittedal IL | 18:02.0 | 2:35.2 | ||
Thea Maurtvedt | Slitu IF | DNF |
Pallen i J17, fra venstre Ellinor Austrheim, Tina Knutsmoen og Hedda Østberg Amundsen
(foto: Runar Gilberg)
Jacob Ingebretsen suveren i UM
Som ventet kunne ingen hamle opp med Jakob Ingebrigtsen i guttas UM, enten det var snakk om G15, G16 eller G17. I suveren stil vant han G15 et helt minutt foran nestemann som var Andreas Vågen.
Nærmest Ingebrigtsen kom vinner av G17, Harald Østberg Amundsen, som var 19 sekunder etter - men sikret seg UM-gull i G17 med 7 sekunders margin til Birk Nagell Skogland. Gutter 16 ble vunner av Simen Halle Haugen som hadde 47 sekunder ned til andremann Tonning Joachim Losnedal.
Startfeltet i guttas UM med Ull/Kisas Magnus Høgne i tet (foto:Trygve Andresen).
Etter 1000 meter er bronsevinner i G17, Oliver Andersen Vedvik ope og drar feltet (foto: Runar Gilberg).
Jakob Ingebrigtsen har lagt seg foran de eldre gutta. 806 er G16-vinner Simen Halle Haugen, 909 er G17-vinner Harald Østberg Amundsen (foto: Per Inge Østmoen).
Inn mot mål er Jakob suverent i tet... (foto:Runar Gilberg)
Litt bak følger Birk Nagell Skogland som tok sølv i G17, bronsevinner i samme klasse Oliver Andersen og G16-vinner Simen Halle Haugen (foto: Runar Gilberg).
UM G15 | ||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen | Sandnes IL | 12:37.4 | 0:00.0 | ||
2 | Andreas Vågen | FRI IL | 13:37.9 | 1:00.5 | ||
3 | Martin Berntzen Engevik | Nittedal IL | 13:48.7 | 1:11.3 | ||
4 | Håkon Stavik | Ålesunds FIK | 13:55.6 | 1:18.2 | ||
5 | Jonatan Andersen Vedvik | Tønsberg Fri-Idrettsklubb | 13:59.5 | 1:22.1 | ||
6 | Simon Østreng Veland | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 14:07.9 | 1:30.5 | ||
7 | Ole-Martin Evensen Sandness | Sørum IL | 14:34.7 | 1:57.3 | ||
8 | Sondre Rishøi | Varteig IL | 14:52.1 | 2:14.7 | ||
9 | Ole Christer Kvellestad | Stord IL (Allianseidrettslag) | 14:56.9 | 2:19.5 | ||
10 | Trym Tønnesen | Halden IL | 14:57.3 | 2:19.9 | ||
11 | Emil Kullerud | Varteig IL | 17:20.4 | 4:43.0 |
Pallen i G15, fra venstre Andreas Vågen, Jakob Ingrbrigtsen og Martin Bentzen Engevik.
(Foto: Runar Gilberg).
UM G16 | ||||||
1 | Simen Halle Haugen | Runar | 13:04.7 | 0:00.0 | ||
2 | Tonning Joachim Losnedal | Varegg Fleridrett | 13:51.8 | 0:47.1 | ||
3 | Marcus Frandsen | Mandal og Halse IL-Friidrett | 13:55.1 | 0:50.4 | ||
4 | Simon Steinshamn | Tingvoll Friidrettskl. | 14:05.2 | 1:00.5 | ||
5 | Torbjørn Espeseth | Norna-Salhus IL | 14:13.3 | 1:08.6 | ||
6 | Øystein Hoel Sandsdalen | Rustad IL | 14:15.2 | 1:10.5 | ||
7 | Andreas Værland | Vegårshei IL | 14:18.3 | 1:13.6 | ||
8 | Benjamin Malz | Kristiansand Løpeklubb | 14:59.6 | 1:54.9 | ||
9 | Ravn Elnæs | Halden IL | 15:14.9 | 2:10.1 |
Pallen i G16, fra venstre Joachim Losnedal Tonning, Simen Halle Haugen og Marcus Frandsen.
(Foto: Runar Gilberg).
UM G17 | ||||||
1 | Harald Østberg Amundsen | Tyrving IL | 12:56.2 | 0:00.0 | ||
2 | Birk Nagell Skogland | Haugesund Triathlonklubb | 13:03.9 | 0:07.7 | ||
3 | Oliver Andersen Vedvik | Tønsberg Fri-Idrettsklubb | 13:04.6 | 0:08.4 | ||
4 | Markus Høgne | Ullensaker/Kisa IL | 13:34.7 | 0:38.5 | ||
5 | Lars Sørensen | Rustad IL | 13:51.9 | 0:55.7 | ||
6 | Jacob Brenna Christophersen | Sportsklubben Vidar | 14:17.9 | 1:21.7 | ||
7 | Herman Andreas Andersen | Ås IL | 14:22.0 | 1:25.8 | ||
8 | Åsmund Godal Tunheim | Tingvoll Friidrettskl. | 14:59.6 | 2:03.4 | ||
9 | Sondre Opakerøines | Ullensaker/Kisa IL | 15:27.0 | 2:30.8 |
Pallen i G17, fra venstre Birk Nagell Skogland, Harald Østberg Amundsen og Oliver Andersen Vedvik.
(Foto: Runar Gilberg).
Sterke veterankvinner
I kvinnenes veteranklasser var det ikke mange deltagere, men de som var med leverte sterke prestasjoner. Ikke minst gjelder det Anne Nevin som vant K40-44 og Kirsten Marathon Melkevik som vant K45-49. De løp inn til henholdsvis 4. og 5. plass i seniorklassen.
Anne Nevin med nr 106 ligger her bak Kristine Helle, men løp inn til en sterk 4.plass i seniorklassen og altså veterangull i K40-44 (foto: Trygve Andresen).
Kirsten Marathon Melkevik øverst på pallen i K45-49 og på en sterk 5. plass i Kvinner senior
(foto: Per Inge Østmoen).
May Bente Weng holder imponerende fart, 50 år+ til tross (foto: Bjørn Hytjanstorp).
NM Kvinner veteran 35-39 | ||||||
1 | Christine R. Revheim-Hansen | Varegg Fleridrett, Sweco BIL | 29:37.5 | 0:00.0 | ||
NM Kvinner veteran 40-44 | ||||||
1 | Anne Nevin | Strindheim IL | 24:13.1 | 1:10.6 | ||
NM Kvinner veteran 45-49 | ||||||
1 | Kirsten Marathon Melkevik | Gular | 24:17.3 | 1:14.8 | ||
2 | Eva Lill Kvisle | HEGGEDAL | 27:47.2 | 3:29.9 | ||
NM Kvinner veteran 50-54 | ||||||
1 | May Bente WENG | BUL | 15:45.8 | 0:00.0 | ||
NM Kvinner veteran 65-69 | ||||||
1 | Solbjørg Aasheim | Minerva Friidrett | 23:10.5 | 0:00.0 |
Sterke og ventede vinnere i Veteran-NM herrer
Det var bedre deltagelse i herrenes veteran-NM enn for kvinnene, slik at de ble delt ut tre medaljer i alle klasser under 70 år. Om det ikke var så veldig mange med var det sterke og forventede vinnere i alle klassene. Tettest kamp om gullet fikk vi i M35-39 der Håvard Solberg var 24 sekunder foran Kristian Monsen, ingen spurtstrid i noen klasser altså.
Øyvind Hylleseth vant en klar seier i veteranklasse 50-54 (foto: Bjørn Hytjanstorp).
Svein Arne Sølvberg vant veteranklasse 65-69 (foto:Per Inge Østmoen).
NM Menn veteran 35-39 | ||||||
1 | Håvard Solberg | Skimt/Team Solberg | 34:47.5 | 0:00.0 | ||
2 | Kristian Monsen | Ullensaker/Kisa IL | 35:11.9 | 0:24.4 | ||
3 | Jan Christian Kaltenborn | Tjalve | 38:03.0 | 3:15.5 | ||
4 | Jonas Bergland | Wicked Wednesday | 43:00.1 | 8:12.6 | ||
NM Menn veteran 40-44 | ||||||
1 | Ole Kristian Heggheim | Kristiansand Løpeklubb | 35:03.7 | 0:00.0 | ||
2 | Jon OLSEN | Høybråten og Stovner IL | 38:39.8 | 3:36.1 | ||
3 | Morten Omland | Kjelsås IL | 39:38.4 | 4:34.7 | ||
4 | Robert Hansen | Ringerike Friidrettsklubb | 40:33.1 | 5:29.4 | ||
NM Menn veteran 45-49 | ||||||
1 | Arild Christophersen | Røa IL, Bull Ski & Kajak | 37:12.2 | 0:00.0 | ||
2 | Carlos Silvadebrito | Ogndal IL | 38:21.7 | 1:09.5 | ||
3 | Sten Åge Nygårdseter | Vegårshei IL | 38:50.7 | 1:38.5 | ||
4 | Sverre Gunnar Brunstad | Lørenskog Friidrettslag | 39:48.3 | 2:36.1 | ||
5 | Øyvind Bjerkestrand | Oslo | 41:28.1 | 4:15.9 | ||
6 | Ole Arne Eiksund | Sportsklubben Vidar | 46:49.4 | 9:37.2 | ||
NM Menn veteran 50-54 | ||||||
1 | Øyvind Hylleseth | Gjerpen Idrettsforening | 24:29.0 | 0:00.0 | ||
2 | Øyvind Langørgen | Strindheim IL, SINTEF Energi | 25:14.1 | 0:45.1 | ||
3 | Jan Helgesen | Elixia | 25:19.6 | 0:50.6 | ||
4 | Runar Gilberg | Sportsklubben Vidar | 27:21.4 | 2:52.4 | ||
5 | Steinar Lien | Oppegård IL | 28:14.2 | 3:45.2 | ||
6 | Roy Arne Johannessen | Stokmarknes IL | 28:31.7 | 4:02.7 | ||
7 | Agnar Øystein Varsi | Sirma IL | 29:59.5 | 5:30.5 | ||
NM Menn veteran 55-59 | ||||||
1 | Ola Berget | Ogndal IL | 25:46.5 | 0:00.0 | ||
2 | Asgeir Bøgeberg | Strindheim IL | 27:49.4 | 2:02.9 | ||
3 | Sjur Agdestein | Steinkjer Friidrettsklubb | 34:13.7 | 8:27.2 | ||
NM Menn veteran 60-64 | ||||||
1 | Harald Nygård | Fil Aks-77 | 26:57.9 | 0:00.0 | ||
2 | Even Løkken | Strindheim IL | 27:24.7 | 0:26.8 | ||
3 | Kjell Eriksen | Ogndal IL | 27:29.8 | 0:31.9 | ||
4 | Finn Erhard Johannessen | OSLO | 28:41.5 | 1:43.6 | ||
NM Menn veteran 65-59 | ||||||
1 | Svein Arne Sølvberg | Oppegård IL | 27:51.8 | 0:00.0 | ||
2 | Vidar Myrvold | Aurskog - Høland Friidrettslag - Friidrett | 28:33.4 | 0:41.6 | ||
3 | Gunnar Lauritz Pedersen | Lørenskog Friidrettslag | 34:47.6 | 6:55.8 | ||
4 | Finn Løkeberg | Aurskog - Høland Friidrettslag - Friidrett | 36:41.7 | 8:49.9 | ||
NM Menn veteran 70-74 | ||||||
1 | Hagbart Vebostad | Strindheim IL | 35:12.6 | 0:00.0 |
Alle resultat
Kondis.no-reportasje fra NM terrengløp i fjor
Flere bilder fra NM og UM:
Kristin i bra driv ( foto:Per Inge Østmoen)
NRK intervjuer Kristin etter seieren (foto: Trygve Andresen).
Merete Weng ligger rett bak Martine Ek Hagen, i mål var rekkefølgen omvendt med Weng på 6. plass og Ek Hagen på 7. plass (foto: Trygve Andresen).
Pallen på kvinnenes lagkonkurranse med SK Vidar på toppen (foto: Per Inge Østmoen).
Ørjan Grønnevig og Johan Bugge mens de ennå hadde et solid forsprang på Henrik Ingebrigtsen
(Foto: Per Inge Østmoen).
Henrik Ingebrigtsen med liten seiersgest (foto: Per Inge Østmoen).
Ørjan Grønnevig er klar over at det ikke er lett å spurte mot Ingegrigtsen, og her er luken han hadde opparbeidet seg spist opp og gullkampen i realiteten avgjort (foto: Trygve Andresen).
Stort startfelt i herrenes seniorklasse (foto: Trygve Andresen).
Terrengløp 8-14 år
Samtidig med UM og NM var det terrengløp for ungdom 8-14 år.
Feltet etter 200 meter (foto: Runar Gilberg).
De to raskeste var Noah Houck i G14 og Pernille Karlsen Antonsen i J13 (foto: Runar Gilberg).
Hard fight inn mot mål (foto: Per Inge Østmoen).
G8-10 | Lucas F.t. Gjesdal | Koll IL | 06:49.1 | |
G8-10 | Teodor Hansen | Ringerike Friidrettsklubb | 05:57.4 | |
G8-10 | Tinius Hansen | Ringerike Friidrettsklubb | 07:51.0 | |
G8-10 | Brede Hella | Romerike Friidrett | 07:00.7 | |
G8-10 | Kristian L. Holm | Koll IL | 07:02.0 | |
G8-10 | Sivert Langerud | Nannestad IL | 07:57.0 | |
G8-10 | Sondre Strande Omland | Kjelsås IL | 06:56.4 | |
G8-10 | Otto Ulltveit-Moe | Koll IL | 07:11.2 | |
G11 | Viktor Erngard | Tyrving IL | 06:09.7 | |
G12 | Oscar Sørland | Bækkelagets SK | 05:56.6 | |
G13 | Lasse Nordås | Romerike Friidrett, Rf | 05:34.4 | |
G14 | Noah Houck | Tjalve | 05:04.9 | |
J8-10 | Milla G Andreassen | Bækkelagets SK | 07:03.2 | |
J8-10 | Annika Bjørnbeth | Lyn | 08:14.5 | |
J8-10 | Helene Løken | Bækkelagets SK | 06:46.6 | |
J8-10 | Andrea Røkenes | Bækkelagets SK | 07:00.8 | |
J8-10 | Ellinor Fossheim Solberg | Skimt/Team Solberg | 06:37.5 | |
J8-10 | Amanda Sørland | Bækkelagets SK | 06:26.6 | |
J11 | Marthe Joahnne Hjelmeset | Nittedal IL | 05:44.1 | |
J11 | Leona Vedvik | Tønsberg Fri-Idrettsklubb | 06:10.3 | |
J12 | Merete Sperstad | Tyrving IL | 06:05.8 | |
J13 | Pernille Karlsen Antonsen | Sportsklubben Vidar | 05:09.6 | |
J13 | Hannah Berntzen Engevik | Nittedal IL | 05:44.0 | |
J14 | Silje Marie Våge | Asker Sk. Friidrett | 05:38.6 | |
J14 | Julie Aarvak Bakklund | Tyrving IL | 06:18.7 |