Sommernummeret av Kondis er ute – møt Hanne Mjøen Maridal
I det nye nummeret av Kondis blir du kjent med en rekke spreke kvinner og menn. Hanne Mjøen Maridal, Pernille Karlsen Antonsen og Live Tjemsland er noen av kvinnene. Emil Gukild er en av mennene.
Alle Kondis-medlemmer kan lese den elektroniske versjonen her på kondis.no. I bladet får du intervjuer, treningstips, nyheter, tester, kommentarer, reportasjer og mye annet.
Les den elektroniske utgaven av Kondis nr. 5-2026 her!
Hanne Mjøen Maridal er blitt 30 år og mamma, men hun løper fortere enn noen gang før. I samarbeid med trener Ingrid Kristiansen har hun de siste tolv åra bygd seg gradvis opp, og hun tror hun kan ha framgang i minst fem år til.
– Det er mer å hente. Jeg vil nok løpe raskere om fem år, sier Hanne som allerede har løpt halvmaraton på 1.10.50 og 10 km på 32.07. Ei maratontid under 2.30 er en av tinga som står på «to do»-lista.
21 år gamle Martin Ukkelberg Sløgedal har for lengst løpt maraton under 2.30. Ja, allerede i debuten i Hamburg i vår suste han inn til 2.21.48. Det er det nesten ingen norske som har klart i så ung alder, så sørlendingen er helt klart laga av sjeldent materiale. Men den gode tida kom ikke av seg sjøl.
– Jeg lå på om lag 180 km i uka i oppkjøringa, og 70-80 av kilometerne var med moderat til høy intensitet. Den ukentlige langturen var på mellom 30 og 40 km og foregikk som oftest progressivt med rundt 4-blankfart i starten og 3.15-fart mot slutten, sier Martin som er fra Marnardal, men studerer i Stavanger og løper for Sandnes IL med Eric Toogood som trener.
Pernille Karlsen Antonsen har vært årets komet på 800 m på kvinnesida, og i sommernummeret av Kondis blir vi bedre kjent med henne. Hun har i år satt norsk innendørsrekord med 2.00,77, og nylig løp hun inn til den nest beste norske 800 m-tida utendørs gjennom alle tider – 1.58,82.
Emil Gukild stiller opp i revolverintervjuet 23 kjappe, og 34-åringen har det i både beina og replikken. Et langsiktig mål er å vinne M70-klassen i Birkebeinerrennet.
I Skadehjørnet er temaet skader og asymmetri. Er vi for opptatt av symmetri, og går det fint an å løpe fort og skadefritt sjøl om ikke alle bevegelser er symmetriske?
Trener i Sankthanshaugen Løpeklubb, Frode Saugestad, har nettopp gitt ut «Den store løpeboka», og kritisk-konstruktive Bjarne Vad Nilsen anmelder den.
Ane Korsvold drøfter i sin fagartikkel hva som skjer om vi slutter å trene. Hvor fort skjer forfallet, og hva taper seg mest? Er det krise om det blir lite trening i sommerferien?
Bruk av rødlys er blitt stadig mer populært blant både toppidrettsutøvere og vanlige mosjonister. Tre ivrige trimmere har for Kondis testa FlexBeam og kommer med sin dom over produktet.
I tillegg finner du både reportasjer, flere intervjuer, faste spalter og små og store overraskelser i sommerutgaven av Kondis.
Bladet ligger allerede ute på kondis.no
De som er medlemmer, kan allerede lese Kondis nr. 5 i digital utgave her. Fra samme sted vil du som medlem også finne tidligere utgaver av bladet. Er du ikke allerede Kondis-medlem, så er mai-nummeret av Kondis bare én av mange gode grunner til å bli det:
Meld deg inn i Kondis og få ni årlige nummer av bladet pluss mange andre medlemsfordeler!