Kondismedlem Sponset innhold
En periode underveis på 2. dag av Rallarvegsløpet holdt totalvinnere av Rallarvegsløpet, Nicoline Baartvedt og Håkon Urdal, følge. (Foto: Bjørn Johannessen)

En periode underveis på 2. dag av Rallarvegsløpet holdt totalvinnere av Rallarvegsløpet, Nicoline Baartvedt og Håkon Urdal, følge. (Foto: Bjørn Johannessen)

Nicoline Baartvedt og Håkon Urdal vant Rallarvegsløpet

Etter å ha løpt 54 km fra Flåm til Finse på lørdagen og 27 km fra Finse til Haugastøl søndag, var det og Nicoline Baartvedt og Håkon Urdal som vant den 15. utgaven av Rallarvegsløpet.

I herreklassen vant Håkon Urdal sammenlagt etter å ha vunnet første dag og blitt nummer to andre dag. Raskeste mann på dag to var Pål Onsrud, men han lå for langt bak etter første dag til å være noen trussel i sammendraget for Håkon Urdal. 

For kvinnene var det Nicoline Baartvedt som ble totaltvinner etter at leder etter første dag, Gloria Vinstedt ikke stilte til start på dag to. Baartvedt ble nummer to på første dag, men vant dag to og dermed også sammenlagt. 

54 løpere – 23 kvinner og 31 menn – fullførte begge etapper. I tillegg var det 10 som fullførte én av etappene, og 2 som starta på førsteetappe, men stod av underveis. Totalt ble det altså 66 løpere som tilbakela hele eller deler av Rallarvegen. 100 løpere var påmeldt, og det relativt høye frafallet skyldes delvis at ettermiddagstoget til Finse på fredag fikk tekniske problemer og stansa på Hønefoss. Dermed var det en god del løpere som aldri kom seg fram til Finse som er basecamp for løpet. 

7231825-start.jpg
Under en stort sett blå himmel la løperne ut på den siste biten av Rallarvegen, de 27 kilometerne fra Finse til Haugastøl. (Foto: Bjørn Johannessen) 


Se 233 bilder fra løpet i Kondis sin bildebank 


Kvinner 2. etappe

1 28 Nicoline BaartvedtTorshov Sport Runners  K20-39 år 29 F 2:03:26.9 -
2 56 Therese FalkRomerike Ultraløperklubb  K40-44 år 43 F 2:05:45.1 +2:18.2
3 71 Julie WiikTjøme løpeklubb  K20-39 år 32 F 2:16:55.5 +13:28.6
4 47 Elise CaspersenTransportøkonomisk institutt  K20-39 år 28 F 2:20:57.0 +17:30.1
5 65 Astrid GrønningenHtk  K45-49 år 47 F 2:31:05.1 +27:38.2
6 63 Heidi GrønvollRomerike Ultraløperklubb  K20-39 år 34 F 2:31:56.2 +28:29.3
7 5 Liv Stavasveio  K40-44 år 42 F 2:35:27.7 +32:00.8
8 31 Mette SynnerströmSkiLøperne  K45-49 år 46 F 2:36:02.9 +32:36.0
9 59 Torunn HoltanGjerpen IF  K55-59 år 55 F 2:38:28.8 +35:01.9
10 74 Linda WaatevikGjerpen IF  K55-59 år 56 F 2:40:00.3 +36:33.4
11 41 Karianne EkernSkiløperne / Romerike ultraløperklubb  K45-49 år 47 F 2:42:18.6 +38:51.7
12 44 Torunn Årthun DahlsengHelse-Fonna  K55-59 år 55 F 2:42:28.3 +39:01.4
13 80 Ingunn MonsenSK Vidar  K50-54 år 54 F 2:43:19.7 +39:52.8
14 46 Myrna DralVoss camp!!!  K45-49 år 48 F 2:46:01.0 +42:34.1
15 10 Katrine LindøeHaugesund triathlon  K20-39 år 32 F 3:03:30.4 +1:00:03.5
16 22 Hilde Årthun DahlsengSkeisvang vgs  K16-19 år 100 F 3:04:30.0 +1:01:03.1
17 61 Sissel SmallerHakallestranda Kondisjonslag  K55-59 år 57 F 3:04:48.6 +1:01:21.7
18 40 Jeanette SolvangSkiLøperne  K40-44 år 44 F 3:06:27.1 +1:03:00.2
19 36 Ruby SembSkiLøperne  K45-49 år 45 F 3:13:44.1 +1:10:17.2
20 35 Siri BergfaldSkiLøperne  K40-44 år 42 F 3:13:44.4 +1:10:17.5
21 14 Bente NordangerBFG Bergen løpeklubb  K55-59 år 58 F 3:14:34.2 +1:11:07.3
22 77 Tone BendiksenRomerrike Ultraløperklubb  K40-44 år 43 F 3:15:00.1 +1:11:33.2
23 48 Eva-Gurine SkartlandTØI  K20-39 år 30 F 3:19:41.5 +1:16:14.6
23 77 Tone Bendiksen
Romerrike Ultraløperklubb
K40-44 år 43 F 3:44:26.0 +1.40:59.1


Menn 2. etappe

1 8 Pål OnsrudTeam Helliroa  M20-39 år 27 M 1:53:04.9 -
2 39 Håkon UrdalEurofins Moss  M20-39 år 37 M 1:54:38.6 +1:33.7
3 73 Frode JohansenBergen Løpeklubb  M45-49 år 48 M 1:54:48.6 +1:43.7
4 15 Jørgen NordangerBFG Bergen løpeklubb  M20-39 år 24 M 1:56:03.6 +2:58.7
5 2 Arne GilbergVidar  M50-54 år 54 M 1:58:25.8 +5:20.9
6 11 Bjarne M. HagenKGB langlauf  M40-44 år 42 M 1:59:15.5 +6:10.6
7 3 Eirik OttesenSK Vidar  M40-44 år 44 M 2:00:10.7 +7:05.8
8 43 Kjetil MyklebustNorges musikkhøgskole  M20-39 år 39 M 2:03:06.2 +10:01.3
9 6 Tim BennettSK Vidar /Kondis  M50-54 år 100 M 2:05:02.4 +11:57.5
10 82 Jan HelgesenOslo  M40-44 år 43 M 2:05:43.3 +12:38.4
11 79 Frank Andre JacobsenAGA KLUBBEN  M50-54 år 51 M 2:07:20.8 +14:15.9
12 49 Gunnar SkandsenNoteam  M60-64 år 61 M 2:08:08.6 +15:03.7
13 34 Matthew WilsonStavanger Sports and Social Club  M45-49 år 45 M 2:10:10.9 +17:06.0
14 17 Stein Kjetil HefteOpptur motbakkeklubb.  M55-59 år 58 M 2:12:43.8 +19:38.9
15 18 Frederik BjørnstadRomerike Ultraløperklubb  M40-44 år 41 M 2:15:20.3 +22:15.4
16 42 Trond Inge CarlsenRustad IL  M50-54 år 54 M 2:16:43.8 +23:38.9
17 72 Peter TubaasStord  M40-44 år 45 M 2:17:09.5 +24:04.6
18 30 Håkon NævdalBergen  M20-39 år 26 M 2:19:47.1 +26:42.2
19 16 Sigurd CorellAsker trekkhundklubb  M20-39 år 21 M 2:26:51.3 +33:46.4
20 68 Odd Magne RødBergen Triathlon Club  M20-39 år 38 M 2:26:51.6 +33:46.7
21 70 Trond PedersenFollesø Mannskor Trim  M50-54 år 51 M 2:26:51.9 +33:47.0
22 64 Claus HåvikTreningscamp  M40-44 år 40 M 2:31:58.4 +38:53.5
23 12 Gunnar VaageTrio  M55-59 år 59 M 2:36:03.3 +42:58.4
24 58 Svein StranddalGjerpen IF  M60-64 år 62 M 2:38:29.2 +45:24.3
25 81 Christopher AalholmSK Vidar  M45-49 år 48 M 2:40:13.8 +47:08.9
26 75 Arvid SupphellenGjerpen IF  M55-59 år 57 M 2:40:15.0 +47:10.1
27 23 Magnus AabechOslo  M20-39 år 35 M 2:43:07.0 +50:02.1
28 9 Andreas Sumstad ArneStord IL  M20-39 år 38 M 2:43:51.5 +50:46.6
29 24 Anders WintherBN Bolig  M20-39 år 28 M 2:54:18.6 +1:01:13.7
30 1 Jarle Johan LarsenBergen Triathlon Club  M50-54 år 51 M 2:54:20.7 +1:01:15.8
31 45 Geir-Rune SamstadSkjetten  M45-49 år 45 M 2:54:46.2 +1:01:41.3
32 62 Petter KragsetHakallestranda Kondisjonslag  M55-59 år 57 M 3:04:48.9 +1:11:44.0
33 67 Frode VittersøGrevlingane Triatlonklubb  M55-59 år 56 M 3:28:24.4 +1:35:19.5


7231733-start-tidlig.jpg
De løperne som regna med å bruke mer enn 3 timer på andreetappen, ble tilbudt å starte en time før den ordinære starten. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231745-start-tidlig.jpg
Spensten i steget var på plass, sjøl med 54 km banka inn i beina fra dagen i forvegen. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231769-start-tet.jpg
I den ordinære starten tok de to som skulle vinne sammenlagt, Nicoline Baartvedt og Håkon Urdal, teten. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231781-start.jpg
Veteraner hevder seg ofte godt i ultraløp. Trond Inge Carlsen (42) vant 50-årsklassen sammenlagt, mens Frode Johansen var klart best i klasse 45-49 år. I tillegg ble han nummer to totalt. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231790-start.jpg
Arne Gilberg (2) og Tim Bennett (rød singlet) var begge med også da det første Rallarvegsløpet ble arrangert for 14 år siden. Nå nøyde Arne seg med å løpe etappe to der han hadde femte beste tid. Tim løp hele distansen og ble nummer fire i 50-årsklassen. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231799-start.jpg
Therese Falk ble nummer to både på andreetappen og sammenlagt, mens Gunnar Skandsen tok en klar seier i 60-årsklassen. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231837-start.jpg
Kvinneandelen i årets Rallarvegsløp var relativt høy. 23 av de 54 som fullførte begge dager var kvinner, noe som gir en andel på 43 prosent. (Foto: Bjørn Johannessen)  


Kvinner sammenlagt

1 Nicoline BaartvedtTorshov Sport Runners  2 7:14:51.0 -
2 Therese FalkRomerike Ultraløperklubb  2 7:34:39.9 +19:48.9
3 Elise CaspersenTransportøkonomisk institutt  2 8:09:36.1 +54:45.1
4 Julie WiikTjøme løpeklubb  2 8:50:04.9 +1:35:13.9
5 Astrid GrønningenHtk  2 8:55:44.2 +1:40:53.2
6 Heidi GrønvollRomerike Ultraløperklubb  2 9:12:27.4 +1:57:36.4
7 Mette SynnerströmSkiLøperne  2 9:15:04.9 +2:00:13.9
8 Torunn Årthun DahlsengHelse-Fonna  2 9:30:12.6 +2:15:21.6
9 Torunn HoltanGjerpen IF  2 9:38:36.0 +2:23:45.0
10 Linda WaatevikGjerpen IF  2 9:41:25.5 +2:26:34.5
11 Karianne EkernSkiløperne / Romerike ultraløperklubb  2 9:49:03.3 +2:34:12.3
12 Myrna DralVoss camp!!!  2 10:05:47.7 +2:50:56.7
13 Ingunn MonsenSK Vidar  2 10:13:14.0 +2:58:23.0
14 Siri BergfaldSkiLøperne  2 10:20:29.6 +3:05:38.6
15 Sissel SmallerHakallestranda Kondisjonslag  2 10:20:40.2 +3:05:49.2
16 Hilde Årthun DahlsengSkeisvang vgs  2 10:41:56.5 +3:27:05.5
17 Jeanette SolvangSkiLøperne  2 10:44:13.0 +3:29:22.0
18 Bente NordangerBFG Bergen løpeklubb  2 11:17:27.9 +4:02:36.9
19 Liv Stavasveio  2 11:20:31.5 +4:05:40.5
20 Eva-Gurine SkartlandTØI  2 11:22:20.9 +4:07:29.9
21 Katrine LindøeHaugesund triathlon  2 11:29:54.9 +4:15:03.9
22 Ruby SembSkiLøperne  2 11:30:56.4 +4:16:05.4
23 Tone BendiksenRomerrike Ultraløperklubb  2 12:10:59.0 +4:26:42.0
- Gloria Vinstedt""  1 -1 race -
- Linn Beate Petersen OnsrudTeam Helliroa  1 -1 race -
- Alexandra BachBergen  1 -1 race -


Menn sammenlagt

1 Håkon UrdalEurofins Moss  2 6:38:09.3 -
2 Frode JohansenBergen Løpeklubb  2 6:42:32.8 +4:23.5
3 Kjetil MyklebustNorges musikkhøgskole  2 7:06:10.9 +28:01.6
4 Eirik OttesenSK Vidar  2 7:10:09.5 +32:00.2
5 Bjarne M. HagenKGB langlauf  2 7:11:46.0 +33:36.7
6 Trond Inge CarlsenRustad IL  2 7:28:30.4 +50:21.1
7 Pål OnsrudTeam Helliroa  2 7:34:52.3 +56:43.0
8 Jørgen NordangerBFG Bergen løpeklubb  2 7:34:55.3 +56:46.0
9 Frank Andre JacobsenAGA KLUBBEN  2 7:37:52.8 +59:43.5
10 Stein Kjetil HefteOpptur motbakkeklubb.  2 7:45:53.7 +1:07:44.4
11 Gunnar SkandsenNoteam  2 7:53:59.0 +1:15:49.7
12 Frederik BjørnstadRomerike Ultraløperklubb  2 8:03:20.2 +1:25:10.9
13 Matthew WilsonStavanger Sports and Social Club  2 8:13:43.9 +1:35:34.6
14 Håkon NævdalBergen  2 8:17:11.9 +1:39:02.6
15 Petter KragsetHakallestranda Kondisjonslag  2 8:23:14.5 +1:45:05.2
16 Trond PedersenFollesø Mannskor Trim  2 8:24:31.8 +1:46:22.5
17 Tim BennettSK Vidar /Kondis  2 8:33:40.7 +1:55:31.4
18 Christopher AalholmSK Vidar  2 8:43:15.2 +2:05:05.9
19 Peter TubaasStord  2 8:50:20.7 +2:12:11.4
20 Sigurd CorellAsker trekkhundklubb  2 8:50:21.8 +2:12:12.5
21 Gunnar VaageTrio  2 9:01:13.0 +2:23:03.7
22 Odd Magne RødBergen Triathlon Club  2 9:13:27.5 +2:35:18.2
23 Jarle Johan LarsenBergen Triathlon Club  2 9:26:52.6 +2:48:43.3
24 Svein StranddalGjerpen IF  2 9:38:36.7 +3:00:27.4
25 Magnus AabechOslo  2 9:42:02.6 +3:03:53.3
26 Arvid SupphellenGjerpen IF  2 9:43:48.9 +3:05:39.6
27 Andreas Sumstad ArneStord IL  2 9:49:02.5 +3:10:53.2
28 Anders WintherBN Bolig  2 10:08:42.5 +3:30:33.2
29 Frode VittersøGrevlingane Triatlonklubb  2 10:18:30.9 +3:40:21.6
30 Geir-Rune SamstadSkjetten  2 10:27:23.9 +3:49:14.6
31 Claus HåvikTreningscamp  2 11:19:03.2 +4:40:53.9
- Martin Corell
Asker 
  1 -1 race -
- Arne GilbergVidar  1 -1 race -
- Jan HelgesenOslo  1 -1 race -
- Tero PaivarinneSportsklubben Vidar  1 -1 race -
- Ørjan Lunde ØvretveitØrjan  1 -1 race -
- Alexander Stene MoenSk Rye  1 -1 race -
- Francisco Munozsveio  1 -1 race -


Klassevise resultater:

Sammenlagt dag 1 og dag 2

Resultater dag 1
Resultater dag 2

Reportasje fra dag 1

7231810-peter-tubaas-lager-rallarfilm.jpgPeter Tubaas har fullført 13 av de 15 Rallarvegsløpa som er blitt arrangert, og topper dermed lista over de med flest løp. I år tok han seg tid til å lage film mens han sprang. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231901-paal-onsrud-tet.jpg
Pål Onsrud tok etter hvert teten, og til slutt vant han andreetappen på 1.53.05, knappe 2 minutter foran sammenlagtvinner Håkon Urdal som vi her ser noen meter bak. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7231994-2stk-Bergen.jpg
Frode Johansen og Jørgen Nordanger, som begge er med i BFG Bergen Løpeklubb, ble nummer tre og fire på andreetappen. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7232017-haugen-gilberg-ottesen.jpg
Bjarne M. Hagen (11), Arne Gilberg (2) og Eirik Ottesen ble nummer seks, fem og sju på andreetappen. Ottesen tok også fjerdeplassen sammenlagt. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7232098-eva-gurine-skartland.jpg
Hvis noen hevder at de aldri har sett en løper smile, så har de neppe sett Eva-Gurine Skartland løpe Rallarvegen til ende. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7232211-matthew-wilson_stein-kjetil-hefte.jpg
Matthew Wilson og Stein Kjetil Hefte fullførte begge sitt Rallarvegsløp nummer seks. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7232245-julie-wiik.jpgJulie Wiik debuterte i Rallarvegsløpet i fjor. Nå var hun tilbake og tok en fin fjerdeplass i sammendraget. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7232258-haakon-naevdal.jpgHåkon Nævdal løp 80 km til dels steinete Rallarveg i fivefingers, og det var ifølge han sjøl en flott opplevelse. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7232292-3-beste-kvinner.jpg
De vanka gavekort til de tre beste og i tillegg gratis opphold på Finse 1222 under neste års løp til vinneren. Fra venstre: Elise Caspersen, Nicoline Baartvedt og Therese Falk. (Foto: Bjørn Johannessen) 

7232307-3-beste-menn.jpg
Samme premiering gikk til de tre beste mennene. Fra venstre: Kjetil Myklebust, Håkon Urdal og Frode Johansen. (Foto: Bjørn Johannessen) 

Se mange flere bilder fra løpet i Kondis sin bildebank