Kondismedlem Sponset innhold
Malene Blikken Haukøy løper inn til suverent NM-gull (foto: Arve Haugland).

Malene Blikken Haukøy løper inn til suverent NM-gull (foto: Arve Haugland).

Blikken Haukøy og Skjervheim vant NM terrengultra i Hornindal

Det ble favorittseire i både kvinne- og herreklassen i Hornindal Rundt - som i år også var NM i terrengultra. Randoneeutøverne Malene Blikken Haukøy fra Høyang IL og Lars Erik Skjervheim fra Voss IL var begge overlegne vinnere, akkurat som forrige gang de løp i Hornindal (Malene i fjor, Lars Erik i 2014).


Senest oppdatert mandag 14:00....

Se også Kyle Meyrs flotte bilder fra løpet som nå ligger på løpets Facebookside

Skjervheim_utveksler_drikke

Lars Erik Skjervheim utveksler drikkeflasker med supporten etter 38 km.. han ledet på dette tidspunktet også, men ikke så mye (foto: Helge Fuglseth).


Det er nesten ubegripelig at det kan løpes så fort i denne løypa som dagens to vinnere gjør. Løypa på 75 kilometer med 5600 høydemeter regnes for å være svært krevende - og seiersmarginer på 59 minutter til(Malene) og 33 minutter (Lars Erik) er imponerende når vi ser hvem de konkurrerer med.

Begge hadde 8 minutters ledelse til nærmeste konkurrent halvveis ved passering Horndøla bru, derfra til mål var de totalt overlegne og endte opp med tidenes første NM-gull i terrengultra.

Hilde Aders fra Trømsø Løpeklubb,som har løpt så sterkt i terrenget tidligere i år, ble en klar sølvvinner i kvinneklassen mens Anniken Hjellbakk Hole fra Sunnylven IL løp inn til bronse 55 minutter etter Hilde.
 

11_01_Hilde_Aders.jpg
Hilde Aders hadde lenge bra kontakt med vinneren og løp inn til en klar sølvplass i NM terrengulra. (foto: Arve Haugland).

14_Anniken_Hjellbakk_Hole.jpg
Anniken Hjellebakk Hole løper inn til bronse (foto: Arve Haugland).
 

I herreklassen var det tettere kamp om de to siste medaljene, der tidligere Hornindalvinner Ola Hovdenak fra Skåla IL ble sølvvinner 4 minutter foran Erik-Sebastian Krogvig fra Bergen Løpeklubb som kapret bronsen. Rett bak Krogvik kom Tom Erik Halvorsen fra GTI Friidrettsklubb  inn til den "bitre" 4. plassen.
 

Korrigering mandag 14:00 - likevel medalje til Ola Hovdenak
NFIF meldte søndag at Skåla IL ikke er medlem av NFIF, slik at Ola Hovdenak dessverre ikke kunne telle med i NM. Det betød at sølvet gikk til Krogvik og bronsen til Halvorsen. Nå viser det seg at det hele skyldes feil i databasen, og både krets og forbund har nå rettet opp dette. Ola er dermed rettmessig sølvvinner i NM.


Nedover på listene blir det store utslag i så tøffe løp - og bare det å fullføre er en stor prestasjon, noe 140 av deltagerne presterte. Også "Halvt løp" er knallføff, tøffere enn alle norske maratonløp og tøffere enn mange ultraløp selv om distansen er "bare" 38 km (2900 høydemeter).

Det var fint vær ganske lenge, men ganske sleipt underlag etter at det kom en del regn... og de fleste løperne fikk en del tåke i tillegg.
 

Krogvik_and_Hovdenak
Her passerer Krogvik og Hovdenak Horndøla Bru (foto: Helge Fuglseth).
 

Tom_Erik_Halvorsen
Tom Erik Halvorsen passerte broa omtrent likt med Krogvik og Hovdenak (foto: Helge Fuglseth).
 

Løpets facebookside med mange oppdateringer og mange filmsnutter

Flere bilder fra løpet i et fb album her

Live GPS-tracker fra Hornindal Rundt (RaceTracker)

Live resultatservice (EQ Timing)
Det var ca 200 startende både på "Heilt løp" 75 km og "Halvt løp" 38 km
Komplette resultater finner du på EQ Timings side
Klassevis resultter finner du på EQ Timings side
 

Alle som fullførte 75 km - kvinner:        
1 19   Malene Blikken Haukøy NOR Høyang NM 10:32:39.0
2 78   Hilde Aders NOR Tromsø Løpeklubb NM 11:31:42.0
3 72   Anniken Hjellbakk Hole NOR Sunnylven IL NM 12:26:29.0
4 245   Oda Urseth NOR Tolga IL K23-34 12:42:19.0
5 249   Marit Karlsen NOR Trust Me Records K45-49 13:00:12.0
6 11   Elise Hay Opsahl NOR GTI Friidrettsklubb NM 13:15:23.0
7 32   Ida Børset Westad NOR Lillehammer IF NM 13:38:50.0
8 76   Maria Nordfjell SWE Tromsø Løpeklubb NM 13:49:18.0
9 21   Marita Merlid NOR Isfjorden IL  NM 13:49:55.0
9 26   Sissel Kamsvåg NOR Isfjorden IL NM 13:49:55.0
11 88   Henriette Karoline Brynthe NOR Romerike Ultraløperklubb NM 13:50:05.0
12 64   Mari Mauland NOR Spirit Stavanger FIK NM 13:50:14.0
13 246   Elisabeth Borgersen NOR Torpo IL K35-39 14:05:31.0
14 216   Wendy Fjellstad NOR Nordic Adventure Racing K45-49 14:53:08.0
15 109   Marie Pettersson SWE OSLO K40-44 14:56:11.0
16 142   Anne Therese Kusslid NOR FØRDE K40-44 15:01:59.0
17 130   Anna Persson NOR ÅNDALSNES K23-34 15:41:39.0
18 148   Elizaveta Ershova USA FAIRBANKS, AK K23-34 15:52:29.0
19 65   Ninette Banoun NOR Sportsklubben Vidar NM 17:07:00.0
20 54   Helle Manvik NOR Romerike Ultraløperklubb NM 17:19:25.0
21 56   Cathrine Holme NOR Romerike Ultraløperklubb NM 17:20:26.0
21 58   Ingvill Merete Stedøy-Johansen NOR Romerike Ultraløperklubb NM 17:20:26.0
23 16   Irene Skulstad Lødøen NOR Hornindal IL NM 17:20:43.0
24 22   Charlotte Holm NOR Isfjorden IL NM 17:47:32.0
25 30   Edel Marie Storaunet NOR Lierne IL NM 18:40:03.0
26 14   Siv Kristensen NOR Hornindal IL  NM 18:43:43.0
27 84   Mariann Drægni NOR Vik IL NM 19:29:59.0
28 82   Anne Bekkhus NOR Vik IL NM 19:31:53.0
29 43   Merete Vågheim Tellevik NOR Øystese IL NM 19:43:32.0
30 197   Rita Kristin Brendefurespe NOR Hornindal IL NM 20:36:48.0
31 48   Sølvi Hjelmeland Stensli NOR Romerike Ultraløperklubb NM 21:48:48.0
32 150   Cecilie Aak NOR ÅNDALSNES K19-22 22:20:49.0
33 240   May-Britt Soldal NOR Team Sol/Bakke K50-54 22:29:48.0
34 184   Kate Birkelund NOR Fana IL K40-44 22:44:33.0
35 187   Jorunn Sudbø Sivertsen NOR Gneist K45-49 22:53:40.0
36 59   Marit K. Berg Bjerknes NOR Romerike Ultraløperklubb NM 23:09:54.0
37 77   Ingunn Ytrehus NOR Tromsø Løpeklubb NM 23:37:32.0
38 81   Christina Linnéa Holmberg NOR Velledalen IL - Friidrett NM 25:59:14.0
39 40   Frida Cecilie Hjelle NOR NTNUI NM 25:59:15.0
40 134   Carina Borén SWE Johanneshov K50-54 27:13:07.0
               
Alle som fullførte 75 km - menn:        
1 85   Lars Erik Skjervheim NOR Voss IL NM 8:56:23.0
2 62   Ola Hovdenak NOR Skåla IL NM 9:29:00.0
3 2   Erik-Sebastian Krogvig NOR Bergen Løpeklubb NM 9:33:08.0
4 10   Tom Erik Halvorsen NOR GTI Friidrettsklubb NM 9:33:56.0
5 79   Lars Olaf Haaheim NOR Varegg Fleridrett NM 10:07:44.0
6 80   Kjell Magnar Berli NOR Velledalen IL - Friidrett NM 10:31:05.0
7 45   Simen Ellingsen Rustad NOR Romerike Ultraløperklubb NM 11:19:17.0
8 226   Henrik Kirkeby NOR Salige Gampere M23-34 11:23:52.0
8 29   Terje Fredriksen NOR Kristiansand Løpeklubb NM 11:23:52.0
10 108   Niclas Forsmark SWE KUNGSÄNGEN M23-34 11:27:16.0
11 20   Staffan Henrik Bengtsson NOR IL Mogutten M23-34 11:28:24.0
12 61   Andreas Bye Tøsdal NOR Sædalen Idrettslag NM 11:29:47.0
13 169   Simon Karlsson SWE Ärla IF M23-34 11:41:36.0
14 177   Daniel Holmberg SWE Bergslöparna M40-44 11:45:18.0
15 73   Arve Åsnes NOR Svint IL NM 11:55:53.0
16 202   Björn Morén SWE IK Akele M23-34 11:55:55.0
17 104   Kjell Olav Kusslid NOR FØRDE M35-39 12:04:38.0
18 57   Åke Fagereng NOR Romerike Ultraløperklubb NM 12:05:13.0
19 28   Rolf Skotheim NOR Koll IL NM 12:14:28.0
20 60   Frank Løke NOR Runar NM 12:20:33.0
21 71   Rasmus Gausemel NOR Stryn T&Il NM 12:24:27.0
22 63   Casper Andersen NOR Sogndal IL NM 12:24:31.0
23 115   Bjørn Inge Hepsø NOR ÅNDALSNES M40-44 12:36:38.0
24 6   Arvid Haugen NOR Dale IL  NM 12:36:54.0
25 89   Thomas Sandhaug NOR Molde og Omegn IF NM 12:38:52.0
26 250   Robert Vatsaas NOR Volda Trakkarlag M45-49 12:58:59.0
27 164   Dan Børge Saure NOR ØRSTA M23-34 13:08:08.0
28 25   Knut-Leo Sæther NOR Isfjorden IL NM 13:09:44.0
29 39   Harald Eidsheim NOR Mjøsdalen IL NM 13:18:11.0
30 172   Martin Hauge-Nilsen NOR Aurstad M23-34 13:26:22.0
31 8   Kjetil Iden NOR Fil Aks-77 NM 13:33:14.0
32 50   Sindre Tjuvstu Engen NOR Romerike Ultraløperklubb NM 13:37:45.0
33 119   Michael Keyte AUS Adelaide M40-44 13:39:41.0
34 52   Arild Bjarkø NOR Romerike Ultraløperklubb NM 13:40:17.0
35 224   Simen Hjelmeland NOR Remmedalen IL M19-22 13:41:56.0
36 51   Atle Bjørnerud NOR Romerike Ultraløperklubb NM 13:41:59.0
37 23   Bernt Jon Runde NOR Isfjorden IL  NM 13:49:56.0
38 46   Leif Abrahamsen NOR Romerike Ultraløperklubb NM 14:04:48.0
39 34   Torgeir Kruke NOR Malvik IL NM 14:06:07.0
40 191   Jim Rune Hoddevik NOR Haugen IL M23-34 14:08:18.0
41 157   Sam Herreid USA FAIRBANKS, ALASKA M23-34 14:08:19.0
42 41   Ole-Håkon Sælen NOR Opptur Motbakkeklubb NM 14:11:34.0
43 107   Kaj Sønnichsen NOR NARVIK M23-34 14:18:29.0
44 168   Andreas Nergaard NOR Altevatn Ultraløperklubb M23-34 14:22:48.0
45 225   Gunnar Næss NOR Romerike Ultraløperklubb M45-49 14:27:38.0
46 183   Tom Englund SWE Enebyberg Ultra Runners M40-44 14:27:39.0
47 247   Odd Kåre Hatleskog NOR Tørst Drikke M23-34 14:41:36.0
48 152   Atle Hjelle Paulen NOR FØRDE M35-39 14:43:20.0
49 221   Daniel Karlsson SWE Olymp.Io M35-39 14:43:31.0
50 31   Ove Sandvik NOR Lierne IL NM 14:49:19.0
51 215   Jo Inge Fjellstad NOR Nordic Adventure Racing M45-49 14:53:08.0
52 188   Johan Hartelius SWE Göteborg M35-39 14:58:45.0
53 137   Kim Bergsten NOR HINDÅS M23-34 15:03:50.0
54 180   Christian Thonning Knudsen DEN Crazy Wolf M40-44 15:18:18.0
55 231   Mats Nordqvist NOR Statnett BIL M45-49 15:29:34.0
56 133   Espen Nergaard NOR SØRUMSAND M23-34 15:34:26.0
57 68   Are Olav Habostad NOR Stranda Il NM 15:43:30.0
57 69   Bjørn Arve Brune NOR Stranda IL NM 15:43:30.0
57 70   Lars Hallvard Helsem NOR Stranda IL NM 15:43:30.0
60 36   Kjell Gunnar Gjerdal NOR Mandal og Halse IL-Friidrett NM 15:45:06.0
61 163   Richard Leahy GBR MEOPHAM M45-49 15:48:46.0
62 125   Jonathan Gilchrist GBR HONG KONG M50-54 15:55:11.0
63 214   Lars Nyhammer Hosøy NOR Nordhordland Ballklubb M19-22 16:02:15.0
64 251   Erik Driveklepp NOR VTI M60-64 16:08:39.0
65 153   Johan Olsson SWE GÖTEBORG M35-39 16:45:19.0
65 132   Niklas Fernqvist SWE GÖTEBORG M40-44 16:45:19.0
67 5   Arvid Rage Arntzen NOR Botne SK  NM 17:03:09.0
68 179   David Argalas CZE Club Chotacabras M35-39 17:10:06.0
69 155   Ronny Ahlbom Monsen NOR ULSET M40-44 17:16:52.0
70 44   Amund Totland NOR Romerike Ultraløperklubb NM 17:20:26.0
71 242   Daniel Cronblad SWE Team Trollhättan M40-44 17:25:50.0
71 243   Per Johan Svensson SWE Team Trollhättan M40-44 17:25:50.0
73 229   Tommy Schönberg SWE Sportsällskapet Mazarinerna M35-39 17:25:51.0
74 27   Øyvind Næss NOR Isfjorden IL  NM 17:47:32.0
75 211   Kjell Arne Stegegjerdet NOR Luster Telemark M45-49 17:59:22.0
76 55   Øistein Schmidt Galaaen NOR Romerike Ultraløperklubb NM 18:18:19.0
77 203   Jan Petter Lande NOR Indian Peaks Running M55-59 18:21:03.0
78 165   Marek Ziolkowski POL GIMSE M40-44 18:34:37.0
79 241   Niclas Östman SWE Team Telecon M45-49 18:39:30.0
80 186   Sindre Hauglum NOR Førde Ultra Wannabes M40-44 18:40:26.0
81 212   Kjetil Matias Stegegjerdet NOR Luster Telemark M16-18 19:02:49.0
81 213   Ole Andreas Stegegjerdet NOR Luster Telemark M16-18 19:02:49.0
83 145   Øystein Nordstrand NOR STEINSLAND M40-44 19:22:30.0
84 161   Peter Blomqvist SWE LANDVETTER M45-49 19:23:20.0
85 106   Wilhelm Støylen NOR OSLO M35-39 19:30:04.0
86 156   Ådne Utkilen NOR ÅLESUND M23-34 19:30:05.0
87 13   Tarjei Andreas Lødøen NOR Hornindal IL NM 19:32:00.0
88 154   Endre Bjerck NOR FLORØ M23-34 19:57:14.0
89 182   Rikard Göthe SWE Enebyberg Ultra Runners M40-44 21:04:36.0
90 173   Christer Stenseth NOR Bærums Verk IF M23-34 21:08:48.0
91 143   Erik Keller DEN BERGEN M23-34 21:16:18.0
92 1   Inge Asbjørn Haugen NOR Hornindal IL NM 21:54:55.0
93 7   Henning Haugen NOR Eid IL NM 22:27:02.0
94 178   Bernt Helge Torkildsen NOR Berntor AS M50-54 22:29:49.0
95 219   Joachim Espvik NOR Ntnu M19-22 22:52:23.0
96 181   Vebjørn Hjelle NOR Eid IL M19-22 22:52:24.0
97 218   Kim Roland Jensen DEN Novo Gruppens Løbeklub M40-44 23:13:53.0
97 160   Rune Jørgensen DEN BIRKERØD M40-44 23:13:53.0
99 190   Oscar West SWE Halmstad OK M23-34 24:36:33.0
100 17   Nils Jakob Haugen NOR Hornindal IL NM 26:20:43.0


08_Nils_Jakob_Haugen.jpg
Nils Jakob Haugen var eldste deltager på startstreken, han fullførte på imponerende vis og vant M70-74 og fikk sitt velfortjente veteran-gull (foto: Martin Hauge-Nilsen)


Bodil Ryste og Andre Haugsbø vant "Halvt løp"

Bodil Ryste fra Gaular IL vant kvinneklassen i "Halvt løp" over 38 km. Tøffe 38 kilometer med 2900 høydemeter. I mål var hun nesten 7 minutter foran Kirsten H Amundsgård fra Skåla IL og drøyt 45 minutter foran Sunnuiva Skuset fra Sogndal på 3. plass.

03_Bodil_Ruste_vinner38km.jpg
Bodil Ryste vinner kvinneklassen på 38 km (foto: Arve Haugland)
 

I herreklassen løp Andre Haugsbø fra Gaular IL inn til ny løyperekord på 4:22:04. Av NM-løperne i langløypa var det bare gullvinner Skjervheim som var foran Haugsbø på 38 km - det skilte to minutter.  På annen plass i herreklassen kom Klaus Øiseth fra Team Milsluker'n, 14 minutter etter Haugsbø og 9 minutter foran Arve Haugland fra Aurstad på 3. plass.
 

Haugsboe_vinner_halvt_loep
Her løper Haugsbø inn til seier og løyperekord (foto: Helge Fuglseth).


Klaus_Oeiseth_andremann_halv
Klaus Øiseth løper inn til 2. plass (foto: Helge Fuglseth).
 

Alle resultater (totalt og klassevis)
 

Topp 10 kvinner halvt løp:        
1   Bodil Ryste NOR Gaular IL K35-39 5:30:51.0
2   Kirsten H. Amundsgård NOR Skåla IL K23-34 5:37:39.0
3   Sunniva Skuset NOR Sogndal Klatreklubb K23-34 6:16:33.0
4   Silje Heltne NOR Volda Turn Og Idrettslag K35-39 6:24:52.0
5   Linda Hildenes NOR SOGNDAL K23-34 6:27:53.0
6   Cecilie Olsen NOR Tromsø Løpeklubb K40-44 6:43:04.0
7   Susanna Niskanen NOR Eid IL K40-44 7:04:31.0
8   Susanne Johansson  SWE Halmstad OK K50-54 7:25:06.0
9   Lotta Puttonen NOR BORLÄNGE K23-34 7:26:55.0
10   Marte Kroken NOR Hornindal IL K19-22 7:27:07.0
               
Topp 10 menn halvt løp:        
1   Andre Haugsbø NOR Gaular IL M35-39 4:22:04.0
2   Klaus Øiseth NOR Team Milsluker`N M40-44 4:36:10.0
3   Arve Haugland NOR Aurstad M23-34 4:44:53.0
4   Andreas Skylstad NOR NORANGSFJORDEN M23-34 4:50:20.0
5   Roger Lillestøl NOR Hornindal IL M40-44 4:59:19.0
6   Ove Antvord Haugereid NOR Namdal løpeklubb M23-34 5:04:18.0
7   Léonard Pilloud SUI FRIBOURG M23-34 5:07:00.0
8   Rune Aase Kalhagen NOR Eid Motbakkelag M35-39 5:07:18.0
9   Léonad Villars SUI FRIBOURG M23-34 5:13:30.0
10   Rasmus Haugen NOR Hornindal IL M16-18 5:24:28.0


 

Unge_mosjonister
Det var også et løp for de yngste - "Miniløpet" ved Horndæla Bru. Her er tre av de glade deltagerne
(foto: Helge Fuglseth).


Flere bilder fra Hornindal:

01_Kjell_Magnar_Berli.jpg
Kjell Magnar Berli kom på 6. plass (foto: Arve Haugland)
 

Malene_Haukoey_Blikken_vinner

Malene Haukøy Blikken passerer 38 km ved Horndøla Bru med noen minutters ledelse til Hilde Aders (foto: Helge Fuglseth)

04_gps_tracking.jpg
GPS-tracking - kjekt for de som var hjemme og de som var på arenaen (foto: Arve Haugland)

05_arrangorstab.jpg
Arrangørene var mange og blide (foto: Arve Haugland)

06_Lars_Erik_Skjervheim.jpg
Lars Erik Skjervheim har gått i mål i Honndalshallen og det hele foreviges på film (foto: Arve Haugland)

07_Olav_Hovdenakk.jpg
Ola Hovdenak på siste brua rett før målgang og på vei inn til sølvplass i NM (foto: Arve Haugland)

08_Krogvik.jpg
Erik-Sebastian Krogvik løper inn til en overraskende og imponerende tredjeplass, og bronsemedalje i NM (foto: Arve Haugland)

09_Tom_Erik_Halvorsen.jpg
Tom Erik Halvorsen fulgte på 4. plass, noen sekunder fra pallen (foto: Arve Haugland)

10_Malene_hviler.jpg
Malene Blikke slapper av etter et solid seiersløp (foto: Arve Haugland)

11_Simen_Rustad.jpg
Simen Ellingsen Rustad løper inn til 7. plass (foto: Arve Haugland)

12_Frank_Loke.jpg
Frank Løke imponerte i sin tid voldsomt på håndballbanen, han var en riktig tøffing. Det var han i Hornindal Rundt også der han kom i mål til en imponerende 20. plass totalt og 4. plass i NM 40-44 
(foto: Arve Haugland)

13_Rasmus_Gausemel.jpg
Rasmus Gausemel, lokal løper (Stryn) inn til 21.plass (foto: Arve Haugland)

15_Amund_Sverre_ Tomasgard.jpg
Amund Sverre Thomasgaard - løpsleder med kontroll (foto: Arve Haugland)

001_premietudeling_Hondalshallen.jpg

Søndag var det premieutdeling i Honndalshallen, der svært mange av deltagerne var møtt fram
(foto: Martin Hauge-Nilsen)

01_viserklippfralordagslivesendingtv2.jpg

Arrangøren viste klipp fra de mange filminnslagene som ble laget. Her fra livesending på TV2. (foto: Martin Hauge-Nilsen)

02_75kmpall_herrer.jpg

Pallen i herreklassen mangler dessverre vinneren som hadde reist hjem. Her er sølv- og bronsevinner Hovdenak og Krogvik.

Kanskje burde arrangøren delt ut medaljene når tredjemann kom i mål... så kunne de likevel hatt den mer staselige premieutdelingen dagen etter slik som nå. Alle medaljevinnerne fikk et spesialbestilt utskjært troll i tre - antagelig er det Honndalstrollet (?) (foto: Martin Hauge-Nilsen)

03_75kmpall_damer.jpg

Sølv- og bronsevinnere Aders og Hole er på plass, mens gullvinneren også i kvinneklassen dessverre hadde reist hjem (foto: Martin Hauge-Nilsen)

04_38km_Andre_Haugsbo.jpg

Andre Haugsbø vant "halvt løp"  (foto: Martin Hauge-Nilsen)

05_38km_pall_damer.jpg

Pallen i kvinnenes 38 km var derimot fullsatt med vinneren Bodil Ryste omkranset av Kirsten Amundsgård og Sunniva Skuset  (foto: Martin Hauge-Nilsen)

07_utdeling_klassevinnere.jpg

Her er det klassevispremiering på pågår  (foto: Martin Hauge-Nilsen)

09_Nils_Jakob_og_Inge_Asbjorn_Haugen.jpg

To lokale helter, Hornindal ILs brødre som begge fullførte Hornindal Rundt - noe forøvrig Inge Asbjørn har klart hvert år. Nils Jakob Haugen var eldste deltager og vant gull i M70-75 mens unggutten Inge Asbjørn Haugen vant sølv i M60-64.