Jorunn Rekkedal fra Ås har hatt en fantastisk løpskarriere med flere Norgesmesterskap, veteranrekorder og topp plasseringer i inn- og utland. I går fikk løpsmiljøet i Follo høre henne fortelle om sin treningsfilosofi og løpskarriere. Jorunn har de siste årene vært Norges desidert beste veteranløper. Det fikk hun i går også et synlig bevis på da visepresident Vangsnes i Kondis overrakte henne Asics gullsko som Årets veteranløper i 2009. Dette er fjerde gangen veteranen fra Ås får gullskoen til Kondis. Sannsynligvis blir det heller ikke siste gangen hun mottar gullskoen som Årets veteranløper.
Får hun gullskoen for 2010?
Kanskje får hun den også for 2010, men her har hun fått sterk konkurranse av den nyblivne veteranløperen Kirsten Marathon Melkevik fra BFG Fana. Jorunn er ikke helt resituert etter en sykkelulykke for noen uker siden, men utover vinteren er hun tilbake for fullt igjen for å forberede seg best mulig til sin første sesong i 50-årsklassen. En av de første oppgavene neste sesong blir å forsvare Ås-jentenes posisjon fra Holmenkollstafetten i år. Jorunn har faktisk løpt Holmenkollstafetten for kvinner hvert eneste år den har vært arrangert bort sett fra en gang da hun var utplassert sokm lærer i Nord-Norge.
Treningsgleden det viktigste:
Hovedfokuset til Jorunn har alltid vært gleden av å trene. Det tror hun også er den viktigste forutsetningen for å bli god. Man må like å løpe, og man må like å løpe fort. Jorunn har alltid fokusert på kvalitet med 3 intervalløkter i uken helt siden hun begynte å løpe for fullt. Pulsklokke og uttøyninger har det vært mindre av, men hun har brukt morgenøktene til å ta seg inn igjen. Hun føler selv at hun kjenner kroppen sin så godt at hun klarer å styre intensiteten i forhold til dagsformen uten bruk av pulsklokke.
Jorunn Rekkedal fra Ås IL med det synlige bevis på at hun var årets veteranløper i 2009.
Jorunns treningsfilosofi:
Det viktigste prinsippet for Jorunn har alltid vært løpsgleden kombinert med høy fart på kvalitetsøktene og etter hvert roligere langturer og rolige restitusjonsøkter.
I går røpet Jorunn treningsfilosofien sin for de fremmøte på Ås ungdomsskole.
I tillegg til Jorunns foredrag, fikk vi også et tilbakeblikk på Håvard Tveites løpskarriere. Med uttallige NM-gull i orientering, VM-bronse i orientering, flere VM gull i stafett, NM-gull i terrengløp, norsk VM deltager i terrengløp 4 ganger
hadde Håvard Tveite også mange gode råd å komme med til dagens løpere. Han brukte heller aldri pulsklokke (bortsett fra for å sjekke hvilepulsen om natten av og til), men styrte treningene etter kroppens signaler og periodisering og formtopping opp mot mesterskap.
Håvard fokuserte også på løpsgleden som det aller viktigste samt det å være villig til å løpe med bra intensitet forholdsvis ofte. Selv om han var orienteringsløper, prioriterte han å løpe intervallene og fartsøktene på mer fast underlag (lite i ulendt skogsterreng) på stier, vei og grusveier. Vinterstid løp han en del intervaller også innendørs.
Henrik Solbu kunne takke Håvard Tveite for et flott foredrag om sine treningsprinsipper som løper, da hovedsaklig O-løper.
Stian Stensland og de andre fremmøtte var imponert over farten på intervallene til Håvard Tveite. 2,45-fart på 1000-metrene er nok raskere enn det Åsgutta klarer i dag.