Med norske rekorder på både 3000 meter, 5000 meter og én engelsk mil, har Grøvdal for lengst etablert seg som en av Norges fremste langdistanseløpere gjennom tidene. Nå gjenstår kun én milepæl på bane: 10000 meter.

Den nåværende norgesrekorden lyder på 30.13,74 og ble satt av Ingrid Kristiansen på Bislett i 1986, en prestasjon som også var verdensrekord og som sto i hele sju år. Skal Bjerkeli Grøvdal klare det, eller skal den 39 år gamle rekorden overleve enda en gang?

Grøvdals rekordsanking startet i 2016 da hun på Bislett løp en engelsk mil på 4.26,33 og dermed slettet Grete Waitz sin rekord fra 1978. I 2022 var det 5000-meteren som røk da hun løp 14.31,07 og tok Kristiansens rekord. I fjor hentet hun også Waitz sin gamle 3000-meterrekord med sterke 8.27,02, også det på Bislett.

Skal ha selskap av sterke løpere

Grøvdal får drahjelp av flere internasjonale løpere når hun skal prøve seg på den knalltøffe 10000-meteren under "Jordbærfesten"  den første dagen av Bislett Games. På startstreken stiller blant annet:

Megan Keith (Storbritannia) - 30.36,84
Cali Hauger-Thackery (Storbritannia) - 30.53,73
Diane van Es (Nederland) - 30.57,24
Jana van Lent (Belgia) - 31.32,28

Disse løperne vil bidra til å sette fart i feltet og gi Grøvdal de beste mulige forholdene for å utfordre rekorden som i snart 40 år har vært et nasjonalt ikon.

Om det lykkes eller ei, vil Grøvdals forsøk bli et høydepunkt under årets Bislett Games. Det handler ikke bare om tider og rekorder, det handler om å utfordre norsk friidrettshistorie på selve hjemmebanen.