Tekst, foto og «løypeleggernisse»: Stein Arne Negård
Kartet var sammensatt av gamle kart over Greftenmoen og MapAnt kart med varierende kvalitet sånn det skal være på det tradisjonelle Nisseo-løpet. Både store og små nisser løp og ruslet rundt om kring på jakt etter poster.
Dette skriver arrangøren om kartet: «Tradisjonen tro går NisseO-løpet på kart av varierende kvalitet. I år benyttes MapAnt på den første delen for de to lengste løypene for så å gå over til vanlig orienteringskart der størstedelen er revidert i 2017-2018. De to korteste løypene går kun på vanlig orienteringskart.»
På sporet?
Det var sporsnø, noe som var litt utfordrende og litt tungt å løpe i. Kom man på noen spor ute i løypa var det ikke sikkert det var de rette å følge, kom de sporene fra posten eller var det bomspor? Kompass var et godt hjelpemiddel å bruke så man kunne løpe i riktig retning, men også her var det flere som bommet på retningen i det forholdsvis flate terrenget.
I Stornisseløypa var det kamp om plassene, 6 sekunder skilte Kenneth Bilstad og Sofie Johansson om å bli raskeste løper totalt, tredje og fjerdeplassen totalt skilte det kun ett sekund mellom Petter Hallerby og Jan Ola Pedersen.
Løypelengder og vinnere:
Stornisse 6,3 km: Kenneth Bilstad Vang OL og Sofie Johansson Vang OL
Mellomnisse 4,8 km: Magnus Svaland Dale OL Vallset/Stange og Vanja Staff OL Toten-Troll
Smånisse 1,9 km: Mina Bleken Rud Vang OL og Terje Malm Hamar OK
Mininisse 1,0 km: Ni Mininisser, bare vinnere
Resultater NisseO-løpet 06.12.2020: |
||||
|
|
|
|
|
Stornisse - 6 300 m
|
||||
Plass
|
Navn
|
Organisasjon
|
Tid
|
Diff
|
1
|
Kenneth Bilstad
|
Vang OL
|
55.10
|
|
2
|
Sofie Johansson
|
Vang OL
|
55.16
|
+0.06
|
3
|
Petter Hallerby
|
OL Vallset/Stange
|
57.17
|
+2.07
|
4
|
Jan Ola Pedersen
|
Vang OL
|
57.18
|
+2.08
|
5
|
Ove Haugereid
|
Vang OL
|
58.42
|
+3.32
|
6
|
Pål Stenberg
|
Vang OL
|
1.02.08
|
+6.58
|
7
|
Sture Ottesen
|
Indre Østfold OK
|
1.12.29
|
+17.19
|
8
|
Unn Mette Klopbakken
|
Snertingdal IF Orient.
|
1.24.22
|
+29.12
|
9
|
Tore Borchgrevink Alu
|
Hamar OK
|
1.24.46
|
+29.36
|
10
|
Michael Sætvedt
|
Snertingdal IF Orient.
|
1.25.24
|
+30.14
|
11
|
Erik Slettum
|
Gjø-Vard OL
|
1.29.00
|
+33.50
|
12
|
Richard Zeiner-Gundersen
|
Lierbygda OL
|
1.29.54
|
+34.44
|
13
|
Nina Smestad
|
Løten o-lag
|
1.31.11
|
+36.01
|
|
|
|
|
|
Mellomnisse - 4 800 m
|
||||
1
|
Magnus Svaland Dale
|
OL Vallset/Stange
|
54.56
|
|
2
|
Arnstein Dale
|
OL Vallset/Stange
|
57.45
|
+2.49
|
3
|
Vanja Staff
|
OL Toten-Troll
|
1.05.07
|
+10.11
|
4
|
Erik Haugen
|
Ringsaker OK
|
1.08.15
|
+13.19
|
5
|
Wenche Bjørnstad
|
Ringsaker OK
|
1.11.09
|
+16.13
|
6
|
Even Erlien
|
Gjø-Vard OL
|
1.11.26
|
+16.30
|
7
|
Knut Wikstrøm
|
Ringsaker OK
|
1.12.15
|
+17.19
|
8
|
Tore Jørgensen
|
Hamar OK
|
1.14.59
|
+20.03
|
9
|
Trond Feiring
|
Hamar OK
|
1.15.55
|
+20.59
|
10
|
Hasse Bergstrøm
|
Tyrving IL
|
1.17.46
|
+22.50
|
11
|
Ludvig Bjerke-Narud
|
Hamar OK
|
1.17.53
|
+22.57
|
12
|
Anne Sørum
|
Indre Østfold OK
|
1.36.31
|
+41.35
|
|
|
|
|
|
Smånisse - 1 900 m
|
||||
1
|
Mina Bleken Rud
|
Vang OL
|
20.41
|
|
2
|
Maren Bleken Rud
|
Vang OL
|
25.23
|
+4.42
|
3
|
Tone Bleken Rud
|
Vang OL
|
25.38
|
+4.57
|
4
|
Terje Malm
|
Hamar OK
|
26.33
|
+5.52
|
5
|
Stine Austad
|
Raumar Orientering
|
26.35
|
+5.54
|
6
|
Anne-Grete Austad
|
Raumar Orientering
|
26.49
|
+6.08
|
7
|
Tor Strand
|
Raumar Orientering
|
27.00
|
+6.19
|
8
|
Tina Bjørnstad
|
Raumar Orientering
|
27.40
|
+6.59
|
9
|
Jan Sveen
|
Raumar Orientering
|
29.55
|
+9.14
|
10
|
Rasmus Ekeberg Hallerby
|
OL Vallset/Stange
|
31.19
|
+10.38
|
11
|
Mari Stenberg
|
Vang OL
|
40.08
|
+19.27
|
12
|
Solveig Stenberg
|
Vang OL
|
40.13
|
+19.32
|
13
|
Eiril Erlien Solerød
|
Gjø-Vard OL
|
40.15
|
+19.34
|
14
|
Elisa Kaderkova Mæhlum
|
Gjø-Vard OL
|
40.26
|
+19.45
|
14
|
Emilie K. Stenbrenden
|
Gjø-Vard OL
|
40.26
|
+19.45
|
16
|
Nora Sibel Jensen
|
OL Vallset/Stange
|
51.02
|
+30.21
|
17
|
Dina Jordheim Otten
|
OL Vallset/Stange
|
51.08
|
+30.27
|
18
|
Matilda Hollekim
|
OL Vallset/Stange
|
51.29
|
+30.48
|
19
|
Tuva Jordheim Otten
|
OL Vallset/Stange
|
52.50
|
+32.09
|
|
|
|
|
|
Mininisse - 1000 m
|
||||
1
|
Oliver Kaderka Mæhlum
|
Gjø-Vard OL
|
12.13
|
|
2
|
Emma Pedersen Elverhøi
|
Vang OL
|
24.22
|
+12.09
|
3
|
Vilma Ekeberg Hallerby
|
OL Vallset/Stange
|
24.32
|
+12.19
|
4
|
Elias Kaderka Mæhlum
|
Gjø-Vard OL
|
24.41
|
+12.28
|
5
|
Sivert Pedersen Elverhøi
|
Vang OL
|
27.16
|
+15.03
|
6
|
Håkon Gjessing Skjeset
|
Vang OL
|
27.56
|
+15.43
|
7
|
Esther Stenberg
|
Vang OL
|
32.15
|
+20.02
|
8
|
Maja Haugereid
|
Vang OL
|
32.42
|
+20.29
|
9
|
Minna Haugereid
|
Vang OL
|
43.25
|
+31.12
|