
Rekorddeltagelse i Trollheimsløpet når Maridal og Woldvik vant
Nok et løp - Trollheimsløpet - kan melde om rekorddeltagelse, og aldri har det vært morsommere å skrive om norske mosjonsløp enn hva det er i år. Trollheimsløpet i Rindal kan også glede seg over nye løyperekorder i kvinneklassen og jenteklassen.
Arrangøren melder om et enormt løft for deltagelsen i konkurranseklassene, 89 i år mot 36 i fjor. - Man må tilbake til 1984 for å finne høyere deltakertall, men da var det nesten ingen andre løpsarrangementer å konkurrere mot, sier Tor Jarle Bolme i Rindal IL som også gleder seg over deltagerøkning i trimklassen uten tidtaking. Totalt var det 163 deltagere i år mot 96 i fjor.
Undertegnede husker selv et løp i 1982 den gang vi løp 15 km i et ganske tungt terreng i elendig vær. Jeg husker alle flombekkene og at skilegenden Oddvar Brå vant løpet. Når vi skriver deltagerrekord er det altså i "nyere tid" og etter omlegging av løypene. I 1982 var start og mål i Vålåskaret, Norges første fredede setergrend. Den ligger på grensa mellom Rindal og Meldal kommune.
Litt historikk:

- 1984Flyttet fra Vålåskaret til Rindal Sentrum (Rindalsholt-Løften-Åsan)
- 1989Ny trasè Rindal Sentrum (Rindalsholt-Elshaug)
- 1990Ny mosjonsklasse 12-16 år 5km
- 1994Ny klasseinndeling: 5km 12-13,14-15,16-17
- 1995Nye distanser: 1km 11-12 & 13-14, 3km 15-16 & 17-18
- 1996Nye distanser/trasè: 19-20 & sen. 6 km. 2 runder rundt Tjønna
Hovedfeltet på 1. runden. (Foto: Gunnar Bureid)
Seniorene løp 6 km, to runder rundt den idylliske Igltjønna i Rindal Sentrum, mens undommene løp henholdsvis 3 km og 1 km.
Løyperekord av Hanne Mjøen Maridal
Det var fine løpsforhold 2. pinsedag når Hanne Mjøen Maridal fra Lillehammer IF vant kvinneklassen på ny løyperekord. Hun kom inn på 22:04, og slo derved Runa Bostad sin gamle rekord fra 2008 med 11 sekunder. Runa Bostad var flerårig medaljevinner i terrengløp. Maridal sine passeringstider var slik med Bostad sine tider i parentes: 4:55 (4:59), 10:34 (10:43), 15:44 (15:46) og i mål 22:04 (22:15). Som vi ser, sterk avslutning av Maridal, som løp i ei fin gruppe herreløpere hele vegen.

Løyperekord også av Mali Eidnes Bakken
Også i jenteklassen (3 km) ble det ny løyperekord. Mali Eidnes Bakken fra Rindal IL vant klasse J15-16 på 11:42, og slo Laila Selbek sin rekord fra 1997 med 12 sekunder.
Mali Eidnes Bakken satte løyperekord i jenteklassens 3 km. (Foto: Gunnar Bureid)

Seier til Kristian Woldvik i herreklassen
I herreklassen vant Kristian Woldvik fra arrangørklubben Rindal IL på 20:01. Det er ført adelskalender helt siden løypa ble endret i 1996. Bare 5 løpere har vært under 20 minutter på disse årene. Woldvik lå i front i hele løpet, men sterke løp også av junioren Johan Tøndel Hammer fra Svorkmo / NOI (Nedre Orkland Idrettslag) på 20:15 og Jon Arne Gaundal fra Steinkjer FIK på 20:18.
Kristian Woldvik heies fram til seier.(Foto: Gunnar Bureid)

Svorkdal 19 sekunder bak Norstad Moens rekord
I 3 km-løypa ble det en duell mellom Lars Svorkdal fra Svorkmo/NOI som løp på 10:24 og Erik Løfald fra Rindal IL som kom inn på 10:30. Svorkdal er 15 år, samme alder som ikke ukjente Sondre Nordstad Moen var da han i 2006 løp på 10:05, som er løyperekorden.

Vinneren på 3 kilometer, Lars Svorkdal, foran andremann Erik Løfald.(Foto: Gunnar Bureid)
Lang rekke med løpere i lysløypa.(Foto: Gunnar Bureid)
Alle resultater klassevis
Resultater pr løype
Løpets hjemmeside