- Det er egentlig overraskende at jeg skal få med meg tre medaljer på tre starter her under et mesterskap i Sveits, og når to av de også er gull kan jeg ikke annet enn å være strålende fornøyd med mesterskapet, sa Olav Lundanes etter å ha løpt inn til sitt andre EM-gull på to dager.
Eller som han selv sa: - Nå er det vel bare 16 – 17 timer siden vi vant stafetten. Men når jeg er i form er ikke det noe stort problem.
For en formsterk Lundanes har hatt få problemer – og det som har vært av o-tekniske utfordringer under EM på sveitsernes hjemmebane har karen fra Eikenosa utenfor Ålesund løst forbilledlig:
- Jeg har vel bommet kanskje ett minutt til sammen under de tre medaljeløpene mine, smilte dagens mann i sveitsiske Tesserete.
- Han leverer absolutt, sa landslagssjef Jørgen Rostrup, og la til med et smil:
- Nå må vi bare få orden på løpingen hans på mellomdistanse.
Under onsdagens mellomdistanse var eneste gang under ukens EM Lundanes måtte se seg slått. Da endte det med bronse for den doble gullvinner:
- Jeg har hatt fokus på mellomdistansen i forkant av denne sesongen, men jeg lykkes likevel best på langdistansen. Det er vanskelig å forklare årsaken til det.
- Muligens handler det om at jeg har en større trygghet på langdistanse.
I dag var han både trygg, rask og sterk over samtlige snaue 95 minutters løping, og kunne løpe inn til seier foran Matthias Kyburz – som også fikk med seg to individuelle gullmedaljer fra mesterskapet – og Gernot Kerschbaumer.
- Jeg har i hvert fall blitt bedre siden jeg var junior. Under junior-VM i samme område for 13 år tilbake fikk jeg med meg to gull og en 4. plass. Nå har jeg to gull og en bronse, smilte dagens vinner.
Men perfeksjonisten ønsker seg alltid mer, og toppen er tre gull på tre starter, noe han jakter under VM i Latvia til sommeren og ikke minst under VM på hjemmebane i Østfold i 2019:
- Det er klart at det er drømmen.
I dag løp han i hvert fall inn til sitt 3. individuelle EM-gull, og sammen med stafettgullet fra i går, det 4. EM-gullet totalt.
Magne Dæhli løp inn som 9. mann, Eskil Kinneberg ble nummer 12 og Gaute Hallan Steiwer ble nummer 17 i det tøffe sveitsiske terrenget.
I dameklassen var det en oppvisning av Tove Alexandersson som vant med 5 minutter ned til Natalia Gemperle, med Julia Gross på 3. plass.
For den norske kvartetten ble det med 8.-, 13.-, 15. og 24. plass til henholdsvis Sigrid Alexandersen, Andrine Benjaminsen, Silje Ekroll Jahren og Ingjerd Myhre.
KIlde og bilde: Norsk orientering
Resultater
Herrer:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
LUNDANES Olav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:34:42 (1)+00:00 |
||
2 |
KYBURZ Matthias |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:35:34 (2)+00:52 |
||
3 |
KERSCHBAUMER Gernot |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:35:54 (3)+01:12 |
||
4 |
TRANCHAND Frederic |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:36:09 (4)+01:27 |
||
5 |
HUBMANN Daniel |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:36:35 (5)+01:53 |
||
6 |
HUBMANN Martin |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:37:35 (6)+02:53 |
||
7 |
NYKODYM Milos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:37:37 (7)+02:55 |
||
8 |
HERTNER Fabian |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:38:31 (8)+03:49 |
||
9 |
DAEHLI Magne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:38:33 (9)+03:51 |
||
10 |
SILD Timo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:40:25 (10)+05:43 |
||
11 |
SVENSK Emil |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:40:33 (11)+05:51 |
||
12 |
KINNEBERG Eskil |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:40:45 (12)+06:03 |
||
13 |
KRAL Vojtech |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:41:21 (13)+06:39 |
||
14 |
BAKKMAN Fredrik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:41:22 (14)+06:40 |
||
15 |
RIDEFELT Albin |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:41:25 (15)+06:43 |
||
16 |
PORTIN Fredric |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:41:28 (16)+06:46 |
||
17 |
HALLAN STEIWER Gaute |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1:41:30 (17)+06:48 |
Damer:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
ALEXANDERSSON Tove |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:21:08 (1)+00:00 |
||
2 |
GEMPERLE Natalia |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:26:08 (2)+05:00 |
||
3 |
GROSS Julia |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:26:49 (3)+05:41 |
||
4 |
HAUSWIRTH Sabine |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:29:04 (4)+07:56 |
||
5 |
ALM Maja |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:29:10 (5)+08:02 |
||
6 |
SIANOJA Maija |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:30:07 (6)+08:59 |
||
7 |
HAATAJA Anna |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:30:19 (7)+09:11 |
||
8 |
ALEXANDERSEN Sigrid |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:30:30 (8)+09:22 |
||
9 |
OHLSSON Karolin |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:31:22 (9)+10:14 |
||
10 |
ROOS Elena |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:32:17 (10)+11:09 |
||
11 |
HAAJANEN Sofia |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:32:33 (11)+11:25 |
||
12 |
RUDNAYA Anastasia |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:32:48 (12)+11:40 |
||
13 |
BENJAMINSEN Andrine |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:33:11 (13)+12:03 |
||
14 |
MANSSON Elin |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:33:13 (14)+12:05 |
||
15 |
JAHREN Silje Ekroll |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:33:36 (15)+12:28 |
||
16 |
KNAPOVA Jana |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:33:41 (16)+12:33 |
||
17 |
HOLER Lisa |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:34:00 (17)+12:52 |
||
18 |
TAYLOR Catherine |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:34:16 (18)+13:08 |
||
19 |
MIRONOVA Svetlana |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:34:17 (19)+13:09 |
||
20 |
JENZER Sarina |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:34:46 (20)+13:38 |
||
21 |
NOVIKOVA Yulia |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:35:28 (21)+14:20 |
||
22 |
TJERNLUND Josefin |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:36:12 (22)+15:04 |
||
23 |
RISBY Lisa |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:36:29 (23)+15:21 |
||
24 |
MYHRE Ingjerd |
|
|
|
|
|
|
|
|
1:36:45 (24)+15:37 |