Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
  • Min side
  • Butikk
  • Bli medlem
  • Kondisreiser
  • Vipps oss en gave
  • IDRETT
    • Løp
    • Ultra
    • Langrenn
    • Sykkel
    • Orientering
    • Multisport
  • TRENING
    • Treningsintervjuer
    • Kosthold og Helse
    • Nyheter
    • Skader
    • Treningsblogg
    • Treningslære
    • Treningsprogram
    • Utholdenhetstrening
    • Styrke, spenst og bevegelighet
  • ARRANGØR
    • Kvalitetsløp
    • Kontrollmålte løyper
    • Våre kontrollmålere
    • Anbefalt klasseinndeling
  • RESULTATER
    • Langrenn
    • Løp
  • TERMINLISTER
    • Løp
    • Løp utenfor Norge
    • Orientering
    • Turrenn
    • Sykkel
    • Norske ultraløp 2025
  • STATISTIKK
    • Ungdom
    • De beste
    • Veteran
    • Ultra
    • Deltagerstatistikker
    • Årets langdistanseløpere
  • KONDIS
    • Om Kondis
    • Kontakt oss
    • Våre medlemsfordeler
    • Adresseendring
    • Kondistreninga
    • Kondisløpet
    • Team Kondis profilbutikk
    • Disse kodene trenger du
    • Annonsering
    • Slik søker du støtte
    • 100-klubben
  • Min side
  • Butikk
  • Bli medlem
  • Kondisreiser
  • Vipps oss en gave
Kondis logo
  • IDRETT
    • Løp
    • Ultra
    • Langrenn
    • Sykkel
    • Orientering
    • Multisport
  • TRENING
    • Treningsintervjuer
    • Kosthold og Helse
    • Nyheter
    • Skader
    • Treningsblogg
    • Treningslære
    • Treningsprogram
    • Utholdenhetstrening
    • Styrke, spenst og bevegelighet
  • ARRANGØR
    • Kvalitetsløp
    • Kontrollmålte løyper
    • Våre kontrollmålere
    • Anbefalt klasseinndeling
  • RESULTATER
    • Langrenn
    • Løp
  • TERMINLISTER
    • Løp
    • Løp utenfor Norge
    • Orientering
    • Turrenn
    • Sykkel
    • Norske ultraløp 2025
  • STATISTIKK
    • Ungdom
    • De beste
    • Veteran
    • Ultra
    • Deltagerstatistikker
    • Årets langdistanseløpere
  • KONDIS
    • Om Kondis
    • Kontakt oss
    • Våre medlemsfordeler
    • Adresseendring
    • Kondistreninga
    • Kondisløpet
    • Team Kondis profilbutikk
    • Disse kodene trenger du
    • Annonsering
    • Slik søker du støtte
    • 100-klubben
Søk Bli medlem
Bli medlem
Annonse
Annonse

Ronde van Vlaanderen: Fortjent seier til Alessandro Ballan

Klassikeren det er vanskelig å vinne.
Flandern Rundt er et av de store klassiske endagsrittene, og åpenbart et av dem som er vanskeligst å vinne. Kun tre ryttere har så langt i rittets historie - det første fant sted i 1913 - vunnet tre ganger: Achiel Buysse i 1940, 1941 og 1943, Fiorenzi Magni i 1949, 1950 og 1951, og Johan Museeuw i 1993, 1995 og 1998. Sykkelfantomet Eddy Merckx måtte nøye seg med to seire, mens Tour de France-legender som Jacques Anquetil, Bernard Hinault, Miguel Indurain og Lance Armstrong aldri har vunnet der. Den eneste av de rytterne som har dominert i Tour de France, og som har vunnet Flandern Rundt, er Louison Bobet. Han vant her i 1955.
Den største favoritten i år var uten tvil Tom Boonen, som vant både i 2005 og i fjor.

Ballan rykket til rett tid og på rett sted.
Etter at en utbrytergruppe på 7 mann hadde vært i teten i over 200 km, ble kjørt inn i en av de siste av de atten stigningene i rittet, tro storfavoritten Tom Boonen til i begynnelsen av den beryktede og fryktede Kapelmuur, og det var nok mange som trodde at han der ville avgjøre hele rittet. Men italieneren Alessandro Ballan tok opp jakten, og da Boonen stivnet et stykke opp i bakken, overtok Ballan føringen, og nærmest parkerte belgieren. Men en annen belgier, Leif Hoste, ville være med på leken, og satte etter italieneren. Ballan så at Hoste kom, og ventet på ham. Dermed var det to meget kjøresterke ryttere i teten, og de samarbeidet svært godt. De fikk raskt i overkant av 20 sekunder. I gruppa bak var det ingen som var villig til å "ofre" seg for å kjøre inn de to utbryterne, og forspranget holdt seg nokså konstant i flere kilometer.

Kroon og Vaitkus tok opp jakten.
Men så rykket nederelandske Karsten Kroon, og han fikk følge av litauren Vaitkus. De to samarbeidet også bra, og tok inn sekund for sekund på Hoste og Ballan. Det samme gjorde faktisk også gruppa bak. Ville de to lederne holde helt inn, eller ville blodslitet deres være bortkastet?

Knallhardt oppgjør i innspurten.
Leif Hoste, som hadde ligget på hjulet til Ballan i vel halvannen kilometer, startet spurten. Han raste forbi italieneren og så ut til å gå mot en klar seier. Men med vel 100 meter igjen begynte han å stivne, og med en siste kraftanstrengelse kjempet Ballan seg opp på siden og forbi ham, og krysset mållinjen en halv sykkellengde foran. Dermed tok han sin første virkelig store internasjonale seier. Det var en meget skuffet Leif Hoste som nok en gang måtte se seg slått i spurten. Dette var tredje gang siden 2004 at han ble nr. 2. Tredjeplassen tok Luca Paolini, som kom sterkt tilbake etter et fall som kostet ham verdifulle sekunder. Videre fulgte Kroon, Gusev. Vaitkus, Nuyens og Muravjev. Verken
Boonen eller lagkameraten Bettini kom blant de ti beste; en stor nedtur for Qiucksteplaget.
Publisert 08. april 2007 av Per Lind
Artikkelen fortsetter under annonsen


IDRETT/Sykkel 6-1

Del artikkelen

X Streamline Icon: https://streamlinehq.comX

Siste medlemssaker

Karoline Holsen Kyte spurtar inn til klar siger i Storehaugen Opp Kristi Himmelfartsdag. (Foto: Jan Christian Jerving)

Karoline Holsen Kyte vann Storehaugen Opp 11 uker etter fødsel

Østen Brovold Midtsundstad er i ferd med å få en luke til Tormod Weydahl etter 30 km i Terningenrittet.

Ny seier til Østen Brovold Midtsundstad i Terningenrittet

Her kommer fartsholderne for 22:30 på 5 km og 45 minutter på 10 km: Daniel Wasbø (225) og Tor-Aanen Kallekleiv (232). Sommerkarusellen er i gang. (Alle foto: Arne Dag Myking)

Head Energy Sommerkarusell er i gang

Totalt var det nesten 2000 deltakere i årets utgave av Glommaløpet. Dette er ny rekord. (Foto: Mariann Sundby)

Deltakerrekord i et fulltegnet Glommaløp

Guro Hana, som kom på femteplass av alle kvinnene på 10 km, var en av totalt 440 deltakere i Kragerø Sommerløp. (Foto: Kim André Nymoen, Din Innholdsprodusent)

Stor løpefest i sommerbyen Kragerø

Marius Sørli og Børge Larsson løp sammen i 5 km, men det ble ikke noen duell: Marius fortsatte til 10 km. (Alle foto: Arne Dag Myking)

Nesten-duell i Straumemila

Det er kun sekunder igjen til starten går for den 16ende utgaven av Grefsenkollen Opp. (Foto: Tom-Arild Hansen)

Grefsenkollen Opp ble både grått og bløtt - og litt hardt

Tine Alfstad Olsen er oppe på den siste ryggen bort mot Ulriksbanens øvre stasjon, som er målet i løpet. Dette er terreng-traseen i Ulriken Opp. (Alle foto: Arne Dag Myking)

Tine Alfstad Olsen vant trail-løypen i Ulriken Opp

Annonse

Kontaktinformasjon

Kondiskontoret:
E-post: kondis@kondis.no
Telefon: 22 60 94 70
Postadresse: Sognsveien 75 A, 0855 Oslo

Besøksadresse: Sognsveien 75 A, 2. etasje, Ullevål Stadion
Organisasjonsnummer: 971 273 917

kondis.no:
E-post: kondis@kondis.no
Mobil: 22 60 94 70

Annonser: 
E-post: trond.hansen@kondis.no
Mobil: 41 27 84 72

Medlemskap

Medlemskap | Adresseendring | 

Kundeservice medlemskap:
E-post: kondis@mediaconnect.no
Telefon: 23 33 91 72

Annonser
Kommersielle annonsepriser, Bladet Kondis |
Annonsepriser for arrangør, Bladet Kondis |
Presentasjon og annonsepriser for nettannonsering på kondis.no 
Mediaschedule in English | commercial organizers 

Om oss

Våre skribenter og fotografer 

Avtaler: 
Dekning av kostnader til utstyr | 
Fotografer/medarbeidere | 
Bruk av bildedatabasen

Personvern

Redaktør: Runar Gilberg
Ansvarlig redaktør: Marianne Røhme

Copyright © 1998-2025
Web levert av CustomPublish AS