Marte Reenaas måtte se seg slått av Stine Olsen Kirkevik under NM-mellom i fjor, men i dag fikk gårsdagens vinner, Reenaas, sin revansje.

- Det er slike dueller man elsker, og det er ekstra artig når det går i min favør, smiler Marte Reenaas etter dagens seier.

- Jeg mener Stine (Olsen Kirkevik) var verdens absolutt beste ski-o løper når hun satset. Og i tett løypenett, som i dag, holder hun fortsatt veldig høyt nivå. Derfor smaker godt å slå henne.

- I et såpass teknisk krevende løypenett er jeg veldig fornøyd med NM-gull. Samtidig vant jeg også løpet. Det er en god bekreftelse, for både Stine (Olsen Kirkevik) og finnene som deltok her i dag er gode i slik «tråkle» ski-o.

I dag kunne likevel ingen gjøre noe med Reenaas fra Wing OK, som vant NM-gull foran Stine Olsen Kirkevik, Asker SK.

Men underveis var den doble NM-gullvinneren presset.

- Etter en bom på 3. post ble jeg bekymret. Selvfølgelig skal en ikke tenke på andre løpere, men da må jeg innrømme at jeg trodde det var kjørt med tanke på gullet.

- Det gikk fort halvminuttet der.

Til tross for dette hadde hun likevel over minuttet til gode på Olsen Kirkevik i mål. Gårsdagens vinner av juniorklassen, Maren Jansson Havrestad fra Lierbygda OL, fikk i dag bronse i seniorklassen, etter syvendeplass i konkurransen.

I dag var det storebror Jansson Haverstad, med Sindre til fornavn, som sto for familiens største prestasjon da han gikk inn til sitt første NM-gull i seniorsammenheng.

- Dagens renn var ekstremt krevende o-teknisk. Men jeg klarer å holde fullt fokus hele veien, sier han om årsaken til at han vinner NM-gull.

- Jeg legger bare igjen noen små sekunder her og der. Totalt har jeg kanskje tapt 30 sekunder, men ikke noe mer.

Med andre ord er det o-teknikken som avgjør i dagens konkurranse.

- Det var ikke spesielt fysisk i dag. Jeg var faktisk mest sliten på førstepost, da hadde jeg gått en del i brede spor. Men jeg har nok mer å gå på formmessig.

Likevel kan Sindre Jansson Haverstad smile etter to NM-løp. Med gull i dag og bronse i går er han i rute med tanke på verdenscupstarten om noen uker.

Da kan han kanskje også få revansje på de to svenskene som snek seg foran i dag.

- NM-gull var det viktigste i dag, og det er det som betyr noe. Samtidig er de svenskene som slår meg såpass gode at mitt løp i dag kan tilsvare en topp ti plassering i verdenscup. Og det er mitt mål denne sesongen.

- For min del er det imidlertid litt synd at det under verdenscupen i USA og EM i Ukraina sannsynligvis blir mindre teknisk krevende.

Uansett kan Sindre i dag nyte NM-gullet, som han vant et drøyt halvminutt foran Øyvind Watterdal, Hadeland OL. Veteranen Eivind Tonna, Lillomarka OL, gikk inn bronse.

Marte Reenaas på sin side får med seg to NM-gull på to dager. I tillegg til gode bekreftelser.

- Etter denne helgen kan jeg ta med meg følelsen av at jeg er på rett vei både fysisk og teknisk. Jeg går bedre og bedre for hver helg, og med tanke på EM ser det bra ut.

Før den tid skal hun imidlertid prøve å forsvare NM-gullet i stafett i herreklassen sammen med sine lagkamerater i Wing OK, Lars Hol Moholdt og samboer Christian Hohl.

- Det hadde vært moro med et nytt NM-gull. Men det blir tøft, og det er sikkert mange som er lysten på å slå oss. Skal vi lykkes i å vinne med en jente på laget må vi prestere bra, samtidig som vi er litt heldig med gaflingene.

Resultater finner du: her

Flere bilder

Kilde: Norsk orientering

Foto: Stein Arne Negård, kondis.no

Resultater

D 17-

35 starting competitors

Plac Name Club Time Diff
1 Marte Reenaas Wing OK 31:51  
2 Stine Olsen Kirkevik Asker Skiklubb 33:01 +1:10
3 Anna Närhi Jämsän Rekti-Veikot 33:27 +1:36
4 Åsa Zetterberg Eriksson Öset SkidO 34:17 +2:26
5 Hannele Tonna Finland 35:20 +3:29
6 Pernilla Tunis Femman 35:21 +3:30
7 Maren Jansson Haverstad Lierbygda OL 36:02 +4:11
8 Audhild Bakken Rognstad Lillehammer OK 36:22 +4:31
9 Tiia Tallila Valkeakosken Haka 36:53 +5:02
10 Mathilde Rundhaug OL Tønsberg og omegn 37:15 +5:24

H 17-

48 starting competitors