Med 19.58 tangerte Øystein Syversen, Oppstad IL sin tid fra tidligere i år på toppen av årsstatistikken for 5 km. Denne tiden er den nest beste gjennom tidene i M70-74, bare bak Kolbjørn Hjertviks 19:26 i samme løype i fjor. Kolbjørn som løp den doble distansen på Eidsvoll søndag, fikk notert 41:25 som er den tredje beste tiden i Norge gjennom tidene. Supervetarenen fra Kårvåg IL på Mørekysten fra har selv den beste tiden med 40:02 satt i Hyttepalnmila i fjor høst.
Kolbjørn Hjertvik mot mål på sin 10 km. (Foto: Bjørn Saksberg)
43 av 88 med PB
5 km
I tillegg til nevnte Øystein Syversen leverte også Terje Gulbrandsen en 5 km av høy klasse i M50-54. Med seier med ti sekunder foran tryslingen Emil Hagevik Bakke og tiden 16.47 var lillehamringen sekundet bak sin sesongbeste fra Sentrumsløpet i vår, som er den 3. beste i klassen i år.
Frida Byfuglien var tredje raskeste løper som gjorde unna knappe to runder på Eidsvoll, og med 17.35 forbedret hun sin egen personbeste med sju sekunder fra Rekordløpet i Lier tidligere i sommer.
Frida Byfuglien spurter mot mål på sin 5 km mens Erlend Angelo fra Namdal løpeklubb fortsetter to runder til på sin 10 km. (Foto: Bjørn Saksberg)
Terje Gulbrandsen som tidligere stilte opp i ultraløp har ikke mistet farten selv om fødselsattesten avslører at han er 52. (Foto: Bjørn Saksberg)
5 km kvinner
|
|||||
Plass
|
Navn
|
Klubb
|
Klasse
|
Tid
|
Etter
|
1
|
Frida Byfuglien
|
Lillehammer IF
|
K20-34
|
17:38
|
+0:00
|
2
|
Tonje Syversen
|
Oppstad IL
|
K20-34
|
22:54
|
+5:16
|
3
|
Claire Phythian
|
HURDAL
|
K45-49
|
24:06
|
+6:28
|
|
|
|
|
|
|
5 km menn
|
|||||
1
|
Terje Gulbrandsen
|
Lillehammer IF
|
M50-54
|
16:47
|
+0:00
|
2
|
Emil Hagevik Bakke
|
Oslostudentenes IK
|
M20-34
|
16:57
|
+0:10
|
3
|
Mats Høyset
|
Sportsklubben Vidar
|
M45-49
|
18:02
|
+1:15
|
4
|
Kenneth Aure
|
Sløyfa
|
M20-34
|
18:04
|
+1:17
|
5
|
Terje Dahl
|
Asker Sk. Friidrett
|
M50-54
|
18:15
|
+1:28
|
6
|
Halvor Mansåker
|
OSLO
|
M50-54
|
18:25
|
+1:38
|
7
|
Fredrik Gromsrud
|
Diplom-Is
|
M35-39
|
18:31
|
+1:44
|
8
|
Robert Røsten
|
Folldal IF
|
M35-39
|
19:57
|
+3:10
|
9
|
Øystein Syversen
|
Oppstad IL
|
M70-74
|
19:58
|
+3:11
|
10
|
Iver Hoelsæter
|
Gullverket Flygeklubb
|
M35-39
|
20:07
|
+3:20
|
11
|
Henrik Håkonsen
|
OSLO
|
M20-34
|
20:28
|
+3:41
|
12
|
Steinar Skaar
|
Løpsklubben 1814 BIL
|
M65-69
|
21:09
|
+4:22
|
13
|
Anders Kvammejensen
|
AKJ
|
M50-54
|
21:44
|
+4:57
|
14
|
Heine Disserud
|
Gullverket Flygeklubb
|
M35-39
|
22:53
|
+6:06
|
15
|
Øyvind Dahl
|
PORSGRUNN
|
M20-34
|
24:54
|
+8:07
|
16
|
Sigve Hagesæter
|
Norsk Luftambulanse BIL
|
M20-34
|
26:48
|
+10:01
|
17
|
Lasse Juliussen
|
EIDSVOLL
|
M35-39
|
28:50
|
+12:03
|
10 km
Foruten nevnte Kolbjørn Hjertviks milløp, gikk det virkelig unna for de to raskeste for dagen, begge i yngste veteranklasse M40-44 år. Jon Fiva, Tyrving satte en solid årsbeste med 33.11 som er 1.03 raskere enn i Sentrumsløpet. Njål Tyssing fra Velledalen IL, som måtte se seg slått med tre sekunder av Fiva, presterte imidlertid solid personlig bestenotering med 33.14. Vinner av kvinnenes oppgjør, Vidars Line Asheim, senket sin pers fra Totenvikaløpet med sju sekunder til 36.42.
Njål Tyssing passerer rett foran Jon Fiva etter to av de nesten fire rundene. (Foto: Bjørn Saksberg)
Line Askheim passerer på sin 10 km. (Foto: Bjørn Saksberg)
10 km kvinner
|
|||||
Plass
|
Navn
|
Klubb
|
Klasse
|
Tid
|
Etter
|
1
|
Line Askheim
|
Sportsklubben Vidar
|
K20-34
|
36:42
|
+0:00
|
2
|
Anna Opsahl
|
EIDSVOLL
|
K35-39
|
40:01
|
+3:19
|
3
|
Kjersti Christina Moody
|
Romerike Ultraløperklubb
|
K45-49
|
40:21
|
+3:39
|
4
|
Heidi Syversen
|
FIK Orion
|
K20-34
|
41:43
|
+5:01
|
5
|
Marianne Braut Eikrem
|
SKJETTEN
|
K40-44
|
46:28
|
+9:46
|
6
|
Ingunn Monsen
|
Sportsklubben Vidar
|
K55-59
|
46:49
|
+10:07
|
7
|
Hanna Sofia Heimonen
|
JESSHEIM
|
K35-39
|
56:12
|
+19:30
|
8
|
Suzette Damman
|
FÅBERG
|
K50-54
|
1:12:06
|
+35:24
|
|
|
|
|
|
|
10 km menn (45 deltakere)
|
|||||
1
|
Jon Fiva
|
Tyrving IL
|
M40-44
|
33:11
|
+0:00
|
2
|
Njål Tyssing
|
Velledalen IL - Friidrett
|
M40-44
|
33:14
|
+0:03
|
3
|
Adrian Henriksen
|
Deloitte BIL
|
M20-34
|
33:43
|
+0:32
|
4
|
Kristoffer Lamøy
|
Åsen IL
|
M20-34
|
33:59
|
+0:48
|
4
|
Johannes Teigland
|
OSLO
|
M20-34
|
33:59
|
+0:48
|
6
|
Eskild Aas
|
SK Vidar
|
M20-34
|
34:01
|
+0:50
|
7
|
Jørgen Feldt Sandnes
|
OSLO
|
M20-34
|
34:18
|
+1:07
|
8
|
Pål Konradsen
|
Kongen Marina Løpeklubb
|
M35-39
|
34:29
|
+1:18
|
9
|
Truls Grøstad
|
BDO Lillestrøm
|
M20-34
|
34:46
|
+1:35
|
10
|
Morten Dalhaug
|
Sportsklubben Vidar
|
M20-34
|
34:51
|
+1:40
|
Halvmaraton
Halvmaraton kvinner
|
|||||
Plass
|
Navn
|
Klubb
|
Klasse
|
Tid
|
Etter
|
1
|
Helen Baastad
|
FJERDINGBY
|
K40-44
|
01:35:22
|
+0:00
|
|
|
|
|
|
|
Halvmaraton menn
|
|||||
1
|
Håkon Urdal
|
MOSS
|
M40-44
|
01:14:56
|
+0:00
|
2
|
Anders RUDI
|
Veidekke BIL
|
M20-34
|
01:19:11
|
+4:15
|
3
|
Kristoffer Slettholm
|
OSLO
|
M35-39
|
01:20:39
|
+5:43
|
4
|
Trym Hals Gurigard
|
OSLO
|
M20-34
|
01:21:04
|
+6:08
|
5
|
Åsmund Haugseth
|
BILLINGSTAD
|
M35-39
|
01:25:57
|
+11:01
|
6
|
Erlend Børve
|
OSLO
|
M20-34
|
01:26:20
|
+11:24
|
7
|
Sjur Millidahl
|
Mårhundens Venner 2
|
M40-44
|
01:28:09
|
+13:13
|
8
|
Bjørn Stenvold
|
Bossekop Ungdomslag
|
M45-49
|
01:28:29
|
+13:33
|
9
|
Tobias Møretrø
|
OSLO
|
M20-34
|
01:33:55
|
+18:59
|
10
|
Haakon Riekeles
|
Adamstuen løpeklubb
|
M35-39
|
01:34:59
|
+20:03
|
11
|
Sigmund Henriksen
|
Bjerke il
|
M50-54
|
01:41:35
|
+26:39
|
12
|
Matias Rønningen
|
OSLO
|
M35-39
|
01:42:44
|
+27:48
|
Halvmaratonvinner Håkon Urdal. (Foto: Bjørn Saksberg)
Maraton
Maraton menn
|
|||||
Plass
|
Navn
|
Klubb
|
Klasse
|
Tid
|
Etter
|
1
|
Erik Andersen
|
SK Vidar
|
M40-44
|
02:51:47
|
+0:00
|
2
|
Alf Harald Holmboe
|
OSLO
|
M40-44
|
03:18:33
|
+26:46
|
Erik Andersen var en av to som løp en hel maraton. Det tok 2.51.57 for Vidarløperen. (Foto: Bjørn Saksberg)
Løpets nettsider
Løpets facebooksider med masse bilder fra løpet