Den gule ledertrøya kvinner
Selvom det gjenstår flere renn (6) enn det som er avviklet (5) er det vel få som tror at noen kan ta igjen Britta Johansson Norgren i kampen om den gule ledertrøya. Hun er over 200 poeng foran Kateřina Smutná og har radet opp seiere i år. Alt tyder på at Norgren blir den første i Ski Classics som vinner tre år på rad, uavhengig av kjønn.
Den gule ledertrøya menn
I herreklassen er det langt mer spennende sjøl om fjorårsvinner Tord Asle Gjerdalen har tatt flere seiere og selv på en dag som i Marcialonga hvor han ikke vant, kom han seg inn på en fjerdeplass.
Russeren Chernousov som tok sin første seier i Marcialonga har nå blitt blant de tre beste, tre renn på rad.
Kan han opprettholde den formen blir Gjerdalen nødt til å holde seg helt i toppen han også.
Sprint kvinner og menn
Sprint kvinner er situasjonen den samme som når det gjelder den gule ledertrøya for kvinner, Norgren er helt suveren. Anton Karlsson har skaffet seg en solid luke i sprint for menn og er på god vei til å ta hjem seieren sammenlagt.
Klatretrøya kvinner og menn
Mye skal skje om Norgren blir tatt igjen av Lina Korsgren som er den eneste som har reell mulighet til å hente inn poengforspranget.
På herresiden har Morten Eide Pedersen 21 poeng ledelse til Ermil Vokuev, men også Ilya Chernousov og Tore Berseth Bjørdal kan blande seg inn i tetstriden.
Ungdomskonkurransen for jenter og gutter
Evelina Bångmann topper suverent blant jentene og går mot å gjenta seieren fra i fjor, mens Ermil Vokuev får konkurranse av Oskar Kardin og Andreas Holmberg i gutteklassen.
Lagkonkurransen
Team Santander som vant lagkonkurransen i fjor, toppet før Marcialonga men er nå forbigått av Lager 157 Ski Team som står med 880 poeng mot Team Santander sine 810 poeng.
DEN GULE TRØYA KVINNER
1 | (1) | Britta Johansson Norgren | LAG | 850 | |
2 | (2) | Kateřina Smutná | BST | 645 | |
3 | (4) | Lina Korsgren | ARE | 595 | |
4 | (3) | Sara Lindborg | SER | 470 | |
5 | (7) | Evelina Bångman | TMA | 380 | |
6 | (5) | Laila Kveli | TYN | 365 | |
7 | (10) | Viktoria Melina | RMT | 336 | |
8 | (6) | Kari Vikhagen Gjeitnes | SAN | 330 | |
9 | (9) | Heli Heiskanen | ROB | 325 | |
10 | (11) | Terhi Pollari | TMA | 291 |
DEN GULE TRØYA MENN
1 | (1) | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 660 | |
2 | (4) | Ilya Chernousov | BST | 570 | |
3 | (2) | Morten Eide Pedersen | BNB | 560 | |
4 | (10) | Tore Bjørseth Berdal | KOT | 472 | |
5 | (6) | Andreas Nygaard | SAN | 468 | |
6 | (5) | Stian Hoelgaard | KOT | 441 | |
6 | (7) | Ermil Vokuev | RMT | 441 | |
8 | (11) | Anders Aukland | SAN | 403 | |
9 | (8) | Øyvind Moen Fjeld | SAN | 391 | |
10 | (12) | Anton Karlsson | LAG | 386 |
Den totale stillingen
SPRINT KVINNER
1 | (1) | Britta Johansson Norgren | LAG | 150 | |
2 | (2) | Lina Korsgren | ARE | 84 | |
3 | (3) | Kateřina Smutná | BST | 61 | |
4 | (4) | Masako Ishida | KOT | 33 | |
4 | (4) | Kari Vikhagen Gjeitnes | SAN | 33 | |
6 | (6) | Astrid Øyre Slind | KOT | 17 | |
6 | (6) | Viktoria Melina | RMT | 17 | |
8 | Silje Øyre Slind | KOT | 9 | ||
9 | (8) | Laila Kveli | TYN | 8 | |
10 | Seraina Boner | SGT | 4 | ||
10 | (9) | Sara Lindborg | SER | 4 |
SPRINT MENN
1 | (1) | Anton Karlsson | LAG | 239 | |
2 | (3) | Ermil Vokuev | RMT | 179 | |
3 | (2) | Oskar Kardin | SAN | 151 | |
4 | (4) | Andreas Nygaard | SAN | 103 | |
5 | (6) | Markus Ottosson | LAG | 50 | |
6 | (5) | Morten Eide Pedersen | BNB | 34 | |
7 | (9) | Simen Østensen | BNB | 30 | |
8 | (6) | Øyvind Moen Fjeld | SAN | 26 | |
9 | (8) | Thomas Gjestrumbakken | PAR | 24 | |
10 | (10) | Torleif Syrstad | KOT | 22 |
Den totale stillingen
KLATRETRØYA KVINNER
1 | (1) | Britta Johansson Norgren | LAG | 84 | |
2 | (5) | Lina Korsgren | ARE | 47 | |
3 | (7) | Kateřina Smutná | BST | 26 | |
4 | (2) | Astrid Øyre Slind | KOT | 24 | |
4 | (2) | Masako Ishida | KOT | 24 | |
6 | (4) | Kari Vikhagen Gjeitnes | SAN | 21 | |
7 | (6) | Sara Lindborg | SER | 13 | |
8 | Silje Øyre Slind | KOT | 9 | ||
9 | Viktoria Melina | RMT | 4 |
KLATRETRØYA MENN
1 | (1) | Morten Eide Pedersen | BNB | 109 | |
2 | (2) | Ermil Vokuev | RMT | 88 | |
3 | (7) | Ilya Chernousov | BST | 74 | |
4 | (5) | Tore Bjørseth Berdal | KOT | 70 | |
5 | (6) | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 52 | |
6 | (3) | Simen Østensen | BNB | 50 | |
7 | (4) | Øyvind Moen Fjeld | SAN | 47 | |
8 | (8) | Anton Karlsson | LAG | 23 | |
8 | (12) | Andreas Nygaard | SAN | 23 | |
10 | (9) | Oskar Kardin | SAN | 15 | |
11 | (13) | Anders Aukland | SAN | 14 | |
12 | Marcus Johansson | LAG | 11 | ||
12 | (10) | Ari Luusua | TMA | 11 | |
12 | (10) | Magnus Vesterheim | PAR | 11 | |
15 | (14) | Torleif Syrstad | KOT | 4 | |
16 | (15) | Stian Hoelgaard | KOT | 1 |
UNGDOMSKONKURRANSEN JENTER
1 | (1) | Evelina Bångman | TMA | 380 | |
2 | (2) | Lali Kvaratskheliya | RMT | 162 | |
3 | (3) | Nadezhda Shunyaeva | RMT | 122 | |
4 | (4) | Jessica Wirth | TFN | 110 | |
5 | (5) | Franziska Müller | TFN | 101 | |
6 | (6) | Marthe Bjørnsgaard | SAN | 100 | |
7 | (7) | Jogscha Aberhalden | PAR | 50 |
UNGDOMSKONKURRANSEN GUTTER
1 | (2) | Ermil Vokuev | RMT | 441 | |
2 | (1) | Oskar Kardin | SAN | 380 | |
3 | (3) | Andreas Holmberg | SER | 331 | |
4 | (5) | Bob Impola | SER | 260 | |
5 | (4) | Torleif Syrstad | KOT | 256 | |
6 | (7) | Oscar Persson | LAG | 203 | |
7 | (6) | Magnus Vesterheim | PAR | 181 | |
8 | (8) | Mauro Brigadoi | ROB | 176 | |
9 | (9) | Thomas Gifstad | SGT | 145 | |
10 | (11) | Pavel Ondrášek | CRT | 123 |
Den totale stillingen
VISMA ALP THROPY KVINNER
1 | (1) | Britta Johansson Norgren | LAG | 600 | |
2 | (3) | Lina Korsgren | ARE | 440 | |
3 | (4) | Kateřina Smutná | BST | 425 | |
4 | (2) | Sara Lindborg | SER | 300 | |
5 | (7) | Heli Heiskanen | ROB | 275 | |
6 | (4) | Masako Ishida | KOT | 255 | |
7 | (9) | Evelina Bångman | TMA | 250 | |
8 | (6) | Laila Kveli | TYN | 220 | |
9 | (13) | Viktoria Melina | RMT | 210 | |
10 | (8) | Lali Kvaratskheliya | RMT | 162 |
Den totale stillingen
VISMA ALP THROPY MENN
1 | (1) | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 530 | |
2 | (2) | Ilya Chernousov | BST | 520 | |
3 | (3) | Morten Eide Pedersen | BNB | 380 | |
4 | (9) | Tore Bjørseth Berdal | KOT | 350 | |
5 | (3) | Anders Aukland | SAN | 335 | |
6 | (6) | Ermil Vokuev | RMT | 306 | |
7 | (8) | Anton Karlsson | LAG | 295 | |
8 | (7) | Øyvind Moen Fjeld | SAN | 281 | |
9 | (13) | Andreas Nygaard | SAN | 268 | |
10 | (12) | Stian Hoelgaard | KOT | 241 |
Den totale stillingen
LAGKONKURRANSEN
1 | (2) | Lager 157 Ski Team | LAG | 880 | |
2 | (1) | Team Santander | SAN | 810 | |
3 | (3) | Team Koteng | KOT | 645 | |
4 | (5) | Russian Marathon Team | RMT | 590 | |
4 | (6) | Bauer Ski Team | BST | 590 | |
6 | (4) | Team Serneke | SER | 580 | |
7 | (7) | Team Mäenpää | TMA | 416 | |
8 | (8) | Team Trentino Robinson Trainer | ROB | 370 | |
9 | (9) | Team BN Bank | BNB | 360 | |
10 | (10) | Team Parkettpartner | PAR | 327 |
VINTERENS 11 SKIRENN i VISMA SKI CLASSICS VII (2017/2018):
Renn 1: 26. november: Petter Eliassen vant prologen i Ski Classics
Renn 2: 2. desember: Johansson Norgren og Nygaard vant Sgambeda
Renn 3: 13. januar: Britta Norgren og Tord Gjerdalen vant Kaiser Maximilian Lauf
Renn 4: 20.januar: Andre strake seier for Tord Asle Gjerdalen i Ski Classics
Renn 5: 28.januar: Chernousov og Johansson Norgren vant Marcialonga
Renn 6: 3.februar: Toblach-Cortina, Italia 50km
Renn 7: 18.februar: Jizerská, Tsjekkia 50km
Renn 8: 4.mars: Vasaloppet, Sverige 90km
Renn 9: 17.mars Birkebeinerrennet, Norge 54km
Renn 10: 7.april: Reistadløpet, Norge 50km
Renn 11: 14.april: Yllãs-Levi 67km
VINNERNE av TRØYENE I SKI CLASSICS 2016/2017
DEN GULE TRØYA KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | 2120 |
2 | Kateřina Smutná | SAN | 1825 |
3 | Astrid Øyre Slind | TUB | 1473 |
4 | Sara Lindborg | SER | 1204 |
5 | Emilia Lindstedt | SPA | 973 |
DEN GULE TRØYA MENN
1 | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 1744 |
2 | Petter Eliassen | LEA | 1442 |
3 | Andreas Nygaard | SAN | 1312 |
4 | Stian Hoelgaard | LEA | 1269 |
5 | Morten Eide Pedersen | BNB | 1208 |
SPRINT KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | 440 |
2 | Kateřina Smutná | SAN | 160 |
2 | Justyna Kowalczyk | SAN | 160 |
4 | Astrid Øyre Slind | TUB | 135 |
5 | Masako Ishida | TUB | 60 |
Andreas Nygård, her etter seieren i Vasaloppet Kina.
SPRINT MENN
1 | Andreas Nygaard | SAN | 281 |
2 | Morten Eide Pedersen | BNB | 181 |
3 | Petter Eliassen | LEA | 139 |
4 | Anton Karlsson | LAG | 100 |
5 | Jens Eriksson | SAN | 92 |
Evelina Bångmann, her fra Tyrol Seefeld på hennes Instagramkonto
UNGDOMSKONKURRANSEN JENTER
1 | Evelina Bångman | SPA | 528 |
2 | Svenja Hoelzle | SYN | 348 |
3 | Kristin Antonsen | SYN | 225 |
4 | Julia Jansson | SER | 66 |
4 | Sandra Schützová | SIL | 66 |
Stian Hoelgard vant ungdomstrøya for andre år på rad
UNGDOMSKONKURRANSEN GUTTER
1 | Stian Hoelgaard | LEA | 1269 |
2 | Oskar Kardin | SER | 688 |
3 | Oscar Persson | LAG | 622 |
4 | Torleif Syrstad | SYN | 478 |
5 | Anders Høst | LEA | 476 |
LAGKONKURRANSEN
1 | Team Santander | SAN | 6496 |
2 | Lager 157 Ski Team | LAG | 4384 |
3 | Team United Bakeries | TUB | 3948 |
4 | Team LeasePlan | LEA | 3804 |
5 | Team BN Bank | BNB | 2521 |
NORDIC TROPHY KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | 835 |
2 | Justyna Kowalczyk | SAN | 660 |
3 | Astrid Øyre Slind | TUB | 595 |
4 | Kateřina Smutná | SAN | 555 |
5 | Lina Korsgren | LEA | 419 |
Petter Eliassen mått nøye seg med andreplass i Ski Classics 2016/2017 etter å ha vunnet de to årene før der, men nykomlingen Nordic Trophy vant han, med bl.a. seier i de to siste Ski Classics rennene Reistadløpet og Ylaas-Levi.
NORDIC TROPHY MENN
1 | Petter Eliassen | LEA | 740 |
2 | Anders Aukland | SAN | 626 |
3 | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 580 |
4 | Andreas Nygaard | SAN | 567 |
5 | Stian Hoelgaard | LEA | 506 |
Renn 1: 27. november: Petter Eliassen vant prologen i Ski Classics
Renn 2: 3. desember: Norgren og Gjerdalen vant La Sgambeda
Renn 3: 4. januar: Andreas Nygaard vant Vasaloppet China
Renn 4: 14. januar: Nygaard og Smutna vant Kaiser Maximilian Lauf
Renn 5: 21. januar: Gjerdalen tok tilbake ledertrøya etter andreplass i La Diagonela
Renn 6: 29. januar: Tord Asle Gjerdalen med historisk trippel i Marcialonga
Renn 7: 11. februar, Gjerdalen og Smutna vant Ski Classics i Toblach-Cortina
Renn 8: 19. februar, Eide Pedersen foran Eliassen i Jizerska Padesatka
Renn 9: 5. mars, John Kristian Dahl vant tidenes Vasainnspurt
Renn 10: 18. mars, Suveren Martin Johnsrud Sundby i et strålende Birkebeinerrenn
Renn 11: 26. mars, Spenning til siste centimeter i Årefjällsloppet
Renn 12: 1. april, Petter Eliassen utklasset motstanderne i Reistadløpet
Renn 13: 8. april, Petter Eliassen vant Ski Classics Ylläs-Levi
RENNENE I SKI CLASSICS 2015-2016 SESONGEN:
- La Sgambeda: John Kristian Dahl vant et forkortet La Sgambeda
- Jizerska Padesatka: Knockout-seier til Eliassen og svensk kvinnetrippel i Jizerska
- La Diagonela: Eliassen vant spurtduell i La Diagonela, ny seier til Norgren
- Marcialonga: Tord Asle Gjerdalen vant Marcialonga som i fjor
- Kaiser Maximilian Lauf: Eliassen spurtslo Kjølstad i Seefeld, Øyre Slind andre dame
- Toblach-Cortina: Gjerdalen vant forkortet Dobbiaco/Toblach-Cortina
- Mars: Vasaloppet: John Kristian Dahl vant massespurt i Vasaloppet
- Mars: Birkebeinerrennet: Dahls dobbel - vant spurten også i Birkebeinerrennet
- April: Årefjällsloppet: Kowalczyk og Kjølstad vant Åre-fjällsloppet i Ski Classics-finalen
VINNERE AV SKI CLASSIC |
||||
SESONG |
KVINNER |
MENN |
||
2016/2017 | Britta J. | Norgren | Tord Asle | Gjerdaalen |
2015-2016 | Britta J. | Norgren | Petter | Eliassen |
2014-2015 | Kateřina | Smutná | Petter | Eliassen |
2013-2014 | Seraina | Boner | Johan | Kjølstad |
2012-2013 | Seraina | Boner | Anders | Aukland |
2011-2012 | Jenny | Hansson | Anders | Aukland |
2010-2011 | Seraina | Boner | Stanislav | Řezáč |