Pressemelding:

Sunn Jenteidrett lanserer egen kursportal på nett for idrettsutøvere fra 13 år og oppover og trenere. E-læringen tar for seg idrettsernæring på ulike nivå, og for trenere vil det i tillegg være egne kurs om idrett og spiseforstyrrelser.

- Vi jobber kontinuerlig for å øke kunnskapen om ernæring for unge idrettsutøvere og om idrett og spiseforstyrrelser for trenere og støtteapparat. Vår nye portal er et viktig element i dette arbeidet. E-læringen er rettet like mye mot gutter som mot jenter og er et verktøy som engasjerer og involverer brukerne på en annen måte enn en tradisjonell lærebok, forteller Else-Marthe Sørlie Lybekk, prosjektleder i Sunn Jenteidrett.

E-læringen skal også inn som en del av den nye trenerutdanningen i idretten, som koordineres av Norges Idrettsforbund.

Innholdet i kursene er kvalitetssikret av fagpersoner ved blant annet Olympiatoppen. Klinisk ernæringsfysiolog i Sunn Jenteidrett, Marianne Strand-Udnæseth, har jobbet tett med både toppidrettsutøvere og unge utøvere.

- Vår erfaring er at idrettsutøvere blir forvirret av overfloden av kostholdsinformasjon i media og samfunnet for øvrig. De trenger klare og enkle råd for å rydde opp i denne jungelen av informasjon, sier Marianne Strand-Udnæseth.

Tilbakemeldingene fra de som har testet ut e-læringen har vært positive.

- E-læringen gjorde virkelig inntrykk på meg, og jeg sitter nå igjen med mye ny kunnskap. Jeg har også gjort noen endringer i mitt eget kosthold som forhåpentligvis vil gjøre meg til en bedre idrettsutøver, sier Marte Reitan, 18 år gammel langrennsløper fra Steinkjer.

Sunn Jenteidrett sin kursportal finnes her. Den er gratis og åpen for alle som registrerer seg.