I år ble det ikke oppnådd noen topp 10-plasseringer på de norske, men Askild Vatnbakk Larsen tok en fin 14. plass på den kanskje mest prestisjefylte distansen, selve Transgrancanaria. Den er 128 km lang og har en stigning/fall på 7650 høydemeter. Vatnbakk Larsen løp på 15.43.17 og var 2.39.06 bak spanske Pau Capell som vant. Kvinneklassen ble vunnet av Kaytlyn Gerbin fra USA på 15.14.40. Her ble norske Therese Dahl Årvik nummer 22 med 23.20.10. I alt fullførte én norsk kvinne og åtte norske menn denne distansen.
I den 66 km lange Advanced-løypa var det fem fra Norge som tok seg til mål. Løypa er noe snillere med 2525 hm stigning og ca. 1200 hm netto fall.
Maratonløpet er på 43 km og har et netto fall på drøye 1600 hm, mens 840 høydemeter med motbakke skal forseres. Her fullførte seks norske menn og seks norske kvinner. Best plassering fikk Mari Gjølberg Ålerud på 16. plass og Håkon Landro på 20. plass. Begge var ca. 1 time bak vinnerne i kvinne- og herreklassen. Morten Teigen vant klasse menn 50 år og ble nummer 45 totalt.
I Starter-løypa på 30 km - også den en netto nedoverbakkeløype - var det med en norsk mann og fire norske kvinner.
Til sammen på alle distansene var det 2885 løpere som starta og 2444 som tok seg til mål. 622 av dem var kvinner.
På den lengste distansen, der ingen fra Norge deltok, var det 79 som starta og bare 29 som klarte å fullføre. Men når en får vite at løypa er 263 km og har 11 200 høydemeter med stigning og 13 000 høydemeter fall, er det kanskje ikke så rart at så mange brøt. Varmen under den blå himmelen kan også være trykkende på dagtid, mens temperaturen i fjellet om natta var helt nede i bare 4 varmegrader.
Når en løper i fjella på Gran Canaria får en både utsikt og perspektiv. (Foto: arrangøren)
Resultater Transgrancaria 2020
Transgrancanaria menn - 128 km | |||||
1 | Pau CAPELL GIL | THE NORTH FACE | EL M | 13:04:11 | ESP (España) |
1 | Pablo VILLA GONZÁLEZ | C.A. ADIDAS | M30 M | 13:04:11 | ESP (España) |
3 | Dylan BOWMAN | THE NORTH FACE / RED BULL | M30 M | 13:40:29 | USA |
4 | Harry JONES | HOKA ONE ONE | M30 M | 13:57:33 | GBR |
5 | Lambert SANTELLI | TRAIL THE WORLD | M30 M | 14:25:24 | FRA (Francia) |
6 | Diego PAZOS | INDEPENDIENTE | M30 M | 14:38:46 | SUI (Suiza) |
7 | Gediminas GRINIUS | VIBRAM | M40 M | 14:41:58 | LTU (Lituania) |
8 | Luís FERNANDES | LUDENS CLUBE MACHICO | M30 M | 14:53:42 | POR (Portugal) |
9 | Estanislao R GARCÍA | CAI CADR TRAIL | M30 M | 14:56:37 | ESP (España) |
10 | Marcos R GONZÁLEZ | RAID TRAIL CALAMOCHA | M30 M | 15:11:42 | ESP (España) |
... | |||||
14 | Askild V LARSEN | BØLER IF FRIIDRETT / SKY BLAZERS | M30 M | 15:43:17 | NOR (Noruega) |
32 | Eivind SVELLINGEN | BFG BERGEN LØPEKLUBB | M30 M | 17:58:50 | NOR (Noruega) |
63 | Fred ANDERSEN | STORD IL | M40 M | 19:30:27 | NOR (Noruega) |
159 | Odd EDØY | VET M | 22:49:10 | NOR (Noruega) | |
216 | Øyvind LERØ | BFG BERGEN LØPEKLUBB | VET M | 24:35:37 | NOR (Noruega) |
249 | Carl Christian ENGSTAD | INDEPENDENT | M30 M | 25:37:10 | NOR (Noruega) |
256 | Lars Erik GYLLAND | HELL ULTRALØPERKLUBB | M40 M | 25:51:16 | NOR (Noruega) |
383 | Stig Morten NEGARD | HELL ULTRALØPERKLUBB | M40 M | 29:40:06 | NOR (Noruega) |
Transgrancanaria kvinner - 128 km | |||||
1 | Kaytlyn GERBIN | M30 F | 15:14:40 | USA | |
2 | Fuzhao XIANG | EL F | 15:25:41 | CHN (China) | |
3 | Azara GARCÍA MARCANO | HG AML TEAM | M30 F | 15:31:37 | ESP (España) |
4 | Audrey TANGUY | INDEPENDENT | M30 F | 16:59:16 | FRA (Francia) |
5 | Claudia TREMPS | ASHI TEAM | EL F | 17:21:30 | ESP (España) |
6 | Kaci LICKTEIG | HOKA ONE ONE | M30 F | 18:39:52 | USA |
7 | Andrea HUSER | HOKA ONE ONE | M40 F | 18:44:03 | SUI (Suiza) |
8 | Leire M HERRERA | SPORT HG - AML SPORT | M40 F | 18:46:39 | ESP (España) |
9 | Ildiko WERMESCHER | HOKA ONE ONE | M50 F | 19:44:37 | HUN (Hungría) |
10 | Myvanwy HANNA | CARNETHY | M30 F | 19:52:00 | GBR |
... | |||||
22 | Therese Dahl ÅRVIK | INDEPENDENT | EL F | 23:20:10 | NOR (Noruega) |
Advanced menn - 66 km | |||||
1 | Alejandro M GUZMÁN | CADR CAI GRAN CANARIA | EL M | 05:57:58 | ESP (España) |
2 | Jordi GAMITO | RAID LIGHT TEAM | M30 M | 06:04:18 | ESP (España) |
3 | Tofol C BERNAT | M40 M | 06:09:21 | ESP (España) | |
4 | Felix WEBER | SPORTTREND BRAUNSCHWEIG | M30 M | 06:14:01 | GER |
5 | Kevin VERMEULEN | UGLOWSPORT - ALTRA | EL M | 06:18:50 | FRA (Francia) |
6 | Raul MACARRO TORRES | OS2O TRAIL TEAM/ALTRA TEAM RED | M30 M | 06:19:54 | ESP (España) |
7 | Francisco R MARTIN | ARISTA PRO TEAM | M40 M | 06:22:37 | ESP (España) |
8 | Carmelo G RODRIGUEZ | CADR CAI GRAN CANARIA | M30 M | 06:23:40 | ESP (España) |
9 | Yeray DURÁN LÓPEZ | WAA ARISTA | M40 M | 06:27:35 | ESP (España) |
10 | Jose LEON MEDINA | TENERIFETRAIL | M50 M | 06:27:36 | ESP (España) |
... | |||||
217 | Ivar Wilhelm GROSVOLD | M40 M | 11:35:27 | NOR (Noruega) | |
327 | Jan HALVORSROED | RUNNING VIKINGS | M50 M | 13:29:45 | NOR (Noruega) |
334 | Jan Olav DAGSVIK | OGNDAL | M50 M | 13:46:36 | NOR (Noruega) |
Advanced kvinner - 66 km | |||||
1 | Maryline NAKACHE | WAA ULTRA | M30 F | 06:57:59 | FRA (Francia) |
2 | Petra KINDLUND | RUNACADEMY IF | M30 F | 07:17:32 | SWE (Suecia) |
3 | Esther F GONZALEZ | M40 F | 07:26:30 | ESP (España) | |
4 | Anna-Marie WATSON | TEAM WAA | M40 F | 07:48:30 | GBR |
5 | Katarzyna WINIARSKA | HERCOGRUNNINGTEAM | M40 F | 07:56:51 | POL (Polonia) |
6 | Marta VIGANO | INDEPENDIENTE | EL F | 08:39:38 | ITA (Italia) |
7 | Maria Luisa FRANCOS | CD VALLIVANA | M40 F | 08:47:46 | ESP (España) |
8 | Melanie MIERE | INDEPENDENT | M30 F | 08:51:26 | FRA (Francia) |
9 | Marcia RAMOS DA SILVA | TOLISCO | M40 F | 08:52:14 | ESP (España) |
10 | Helen FALCONER | HARMENY ATHLETIC CLUB | M30 F | 09:00:18 | GBR |
... | |||||
43 | Hege Kristin BREKKE | AKS-77 | M40 F | 11:34:18 | NOR (Noruega) |
70 | Astrid GRØNNINGEN | HAUGESUND TRIATHLON KL | M50 F | 12:48:56 | NOR (Noruega) |
Maraton menn - 43 km | |||||
1 | Andreu SIMON AYMERICH | BUFF PRO TEAM | EL M | 02:56:46 | ESP (España) |
2 | Juan Jose S PERAMATO | HG AML TEAM | EL M | 03:02:13 | ESP (España) |
3 | Mario OLMEDO SANCHA | WILD TRAIL PROJECT | EL M | 03:10:11 | ESP (España) |
4 | Oswaldo M GUTIÉRREZ | ACTIVAT TRAIL TEAM | M30 M | 03:11:08 | ESP (España) |
5 | Juan RODRÍGUEZ GARCÍA | ARISTA | EL M | 03:19:24 | ESP (España) |
6 | Andrei IVANESCU-GLIGA | HOKA ONE ONE ROMANIA | EL M | 03:20:20 | ROU (Rumania) |
7 | Damian RAMIS PONS | MALIFT MALLORCATRAIL | EL M | 03:21:35 | ESP (España) |
8 | Sergio MARTÍN HERNÁNDEZ | BIKILACANRIAS | M40 M | 03:21:40 | ESP (España) |
9 | Alberto G HERNANDEZ | NORTRAIL | EL M | 03:22:11 | ESP (España) |
10 | Carlos Jose BLANCO | INDEPENDIENTE | M40 M | 03:22:29 | ESP (España) |
... | |||||
20 | Haakon LANDRO | BFG BERGEN LOPEKLUBB | M40 M | 03:53:57 | NOR (Noruega) |
45 | Morten TEIGEN | HANSA | M50 M | 04:24:28 | NOR (Noruega) |
168 | Dag-Ove NJØTØY | INDEPENDENT | M40 M | 05:36:02 | NOR (Noruega) |
205 | Kai Christian FALLET | INDEPENDENT | M30 M | 05:56:02 | NOR (Noruega) |
225 | Olaf Anders HØYSTAKLI | ISTAD IL | M30 M | 06:04:00 | NOR (Noruega) |
433 | Rune KONGSRO | M40 M | 07:57:10 | NOR (Noruega) | |
Maraton kvinner - 43 km | |||||
1 | Anna COMET PASCUA | CLUB ATLÈTIC GRANOLLERS | M30 F | 03:35:26 | ESP (España) |
2 | Eli GORDÓN | SALOMON | M30 F | 03:38:32 | ESP (España) |
3 | Gemma ARENAS ALCAZAR | HG AML TEAM | M40 F | 03:42:22 | ESP (España) |
4 | Virginia PEREZ MESONERO | HG AML TEAM | M30 F | 03:51:16 | ESP (España) |
5 | Katie SIJPESTEIJN | SALOMON | M30 F | 03:54:39 | GBR |
6 | Yolanda FERNÁNDEZ | WAA ARISTA PRO TEAM | M40 F | 04:09:32 | ESP (España) |
7 | Yasmina C CHACON | GALLOTIA | EL F | 04:10:39 | ESP (España) |
8 | Aina CUSÍ BATLLE | INDEPENDIENTE | M30 F | 04:17:41 | ESP (España) |
9 | Elsa PADRÓN VEGA | ULTIMATE | M30 F | 04:20:26 | ESP (España) |
10 | Lucia FORTE | UNITED TRAIL & RUNNING | M30 F | 04:27:56 | ITA (Italia) |
... | |||||
16 | Mari GJØLBERG ÅLERUD | RYGGE IDRETTSLAG | M30 F | 04:42:22 | NOR (Noruega) |
29 | Malene OEN | STORD IL | M30 F | 05:46:45 | NOR (Noruega) |
100 | Bente LANGOEIGJELTEN | M50 F | 07:00:16 | NOR (Noruega) | |
114 | Karoline Øverlie EDØY | EL F | 07:14:58 | NOR (Noruega) | |
125 | Hege STRØMSNES | INDEPENDIENTE | M50 F | 07:33:09 | NOR (Noruega) |
159 | Hilde Gunn ØVERLIE | VET F | 08:20:55 | NOR (Noruega) | |
Starter menn - 30 km | |||||
1 | Kenny KIVIKAS | ABS M | 02:01:45 | EST (Estonia) | |
2 | Wilson Gabriel CABRAL | ABS M | 02:04:24 | Cabo Verde | |
2 | Gi PEREIRA MENDES | ABS M | 02:04:24 | Cabo Verde | |
4 | Álvaro ESCUELA PERDOMO | JAIRA TRAIL | ABS M | 02:10:07 | ESP (España) |
5 | Diego MARTÍN MARTÍN | C.D. HILERA | ABS M | 02:10:37 | ESP (España) |
... | |||||
270 | Tormod HELGESEN | TEAM ULL | ABS M | 05:19:22 | NOR (Noruega) |
Starter kvinner - 30 km | |||||
1 | Meryl COOPER | INDEPENDENT | ABS F | 02:33:51 | GBR |
2 | Karolina OBSTÓJ | MUAY RUNNING TEAM | ABS F | 02:51:23 | POL (Polonia) |
3 | Elvira GUTIERREZ BERNAL | ALHAMA COYM | ABS F | 02:54:32 | ESP (España) |
4 | Carmen EVANGELISTA | MOBEL AUTOMENOR | ABS F | 02:55:54 | ESP (España) |
5 | Zuzanna GŁOMBIOWSKA | RUNPASSION.PL TEAM | ABS F | 03:01:09 | POL (Polonia) |
... | |||||
38 | Christine TEIGEN | ABS F | 04:17:41 | NOR (Noruega) | |
57 | Maj Britt GYLLAND | HELL ULTRALØPERKLUBB | ABS F | 04:35:21 | NOR (Noruega) |
110 | Camilla Bjornstad THORSEN | ABS F | 05:32:53 | NOR (Noruega) | |
110 | Eva GUDDAL | ABS F | 05:32:53 | NOR (Noruega) |
Alle resultat
Maryline Nakache fra Frankrike var raskeste kvinne i den 66 km lange Advanced-løypa. (Foto: arrangøren)
Sjøl om Trangrancanaria er et terrengløp, så betyr ikke det at hele løpet går på mjukt underlag. (Foto: arrangøren)
På de lengste distansene får deltakerne også smake på nattemørket. I den aller lengste løypa, Trans 360, brukte vinneren drøye 50 timer og sistemann i mål nesten det dobbelte. (Foto: arrangøren)