Kondismedlem Sponset innhold
Starten for den 32. utgaven av Budapest Marathon har gått. (Alle foto: arrangøren)

Starten for den 32. utgaven av Budapest Marathon har gått. (Alle foto: arrangøren)

45 nordmenn løp maraton i Budapest

Sist helg ble den 32. utgaven av Budapest Marathon arrangert. 45 nordmenn fullførte løpet, og ytterligere 19 norske deltok på kortere distanser.

Budapest Maraton gikk over to dager, 14.-15. oktober, og ble innledet med minimaraton på lørdagen. På søndagen ble selve maratonløpet arrangert, i tillegg til stafett, 30 km og 10 km. 

På maratondistansen var det Gábor Józsa, som er fra Budapest, som vant på 2.20.21. Vinner i kvinneklassen ble også en ungarer, Tünde Szabó, på 2.42.49. 

Totalt 45 nordmenn fullførte maratonløpet. Mikael Arnesen, Northern Runners var med sine 2.54.08 raskest av disse. Blant norske kvinner var Janicke Bråthe, Skiløperne raskest med 3.23.04. 

Inger Dagny Saanum, 54-åringen fra Mandal, ble nr. 2 totalt på 30 km med 2.04.01. Det er fart til ca. 2.55 på maraton. 30 km-løpet er de siste 30 km av maratonløpet. 

Se resultater for alle nordmenn litt lenger nede i reportasjen. Totalt løp 64 nordmenn en av distansene i Budapest Marathon.

Til sammen var det 5414, fra 81 forskjellige nasjoner, som fullførte maratondistansen i Budapest.
 

42_km_vinner.jpg
På hjemmebane i Budapest vant ungarske Gábor Józsa maratonløpet. Nettotiden hans ble 2.20.21. 

Se flere bilder nederst i reportasjen. 

ALLE RESULTATER

De 10 beste menn totalt på maraton

Pl. Navn Født Land By/sted Kj. Pl. kl. Nettotid
1. Józsa Gábor 1983 HUN Budapest M F4/1 2:20:21
2. Csere Gáspár 1991 HUN Budapest M F3/1 2:21:02
3. Jenkei Péter 1992 HUN Budapest M F3/2 2:22:18
4. Molnár Ákos 1991 HUN Budapest M F3/3 2:29:48
5. Beda Szabolcs 1977 HUN Budapest M M40/1 2:34:09
6. Németh Gábor 1984 HUN Vonyarcvashegy M F4/2 2:37:35
7. Szilágyi Péter 1989 HUN Szeged M F3/4 2:38:31
8. Szőllősi Renátó 1991 HUN Hódmezővásárhely M F3/5 2:39:06
9. Karoutzos, Panagiotis 1990 GRE Ilion Athens M F3/6 2:40:55
10. Kozlik, Lukas 1989 CZE Melnik M F3/7 2:41:42


De 10 beste kvinner totalt på maraton

Pl. Navn Født Land By/sted Kj. Pl. kl. Nettotid
1. Szabó Tünde 1989 HUN   F N3/1 2:42:47
2. Staicu Simona 1971 HUN Mogyoród F W45/1 2:51:41
3. Gulyás Vera 1986 HUN Debrecen Pallag F N4/1 2:56:06
4. Laluska Zsuzsa Szabina 1987 HUN Szeged (Tápé) F N4/2 3:00:58
5. Bíróné Molnár Valéria 1977 HUN Budapest F W40/1 3:01:36
6. Csáki Enikő 1974 HUN Budapest F W40/2 3:02:34
7. Molnár Barbara Katalin 1984 HUN Pomáz F N4/3 3:02:45
8. Nelson, April 1973 USA Anchorage F W40/3 3:07:42
9. Kovács Éva 1986 HUN Budapest F N4/4 3:08:36
10. Bartucz Borbála 1979 HUN Budapest F W35/1 3:10:01


Nordmenn som løp maraton

39. Arnesen, Mikael 1987 Northern Runners Tromsdalen M F4/10 2:54:08
118. Bjornstad, Emil 1988 Wicked Wednesday Oslo M F3/26 3:03:00
342. Moe, Arne 1970 Strindheim IL Trondheim M M45/44 3:19:34
37. Bråthe, Janicke 1972 Skiløperne Ski F W40/8 3:23:04
64. Boe, Anja 1992   Oslo F N3/11 3:29:47
610. Toemmeraas, Staale 1970 Rosenborg skole Trondheim M M45/81 3:29:58
654. Morten Ahlbom 1982 Wicked Wednesday Oslo M M35/152 3:32:27
726. Loland, Oyvind 1968   Bergen M M45/96 3:35:19
88. Tangen, Solvi Nyvoll 1976   Raadal F W40/18 3:36:31
845. Aunan, Matias 1990   Budapest M F3/78 3:39:16
113. Thorsnes, Tove 1981   Oslo F W35/20 3:40:42
138. Keller, Lisa Dahl 1986 Movatn runners Oslo F N4/30 3:44:30
1069. Hervold, Christian 1972 Norconsult AS Kristiansand M M40/236 3:45:40
148. Saltnes, Hege 1964   Sandefjord F W50/5 3:45:43
1099. Khateeb, Ahmed 1985   Nesttun M F4/168 3:46:35
1247. Budak, Simon 1994   Vestfossen M F2/41 3:50:22
219. Saltnes, Runa 1993 Team Saltnes Sandefjord F N2/16 3:53:34
1379. Walde, Jan Amund 1978   Frekhaug M M35/284 3:53:42
231. Aunan, Siv Tove 1964   Hafersfjord F W50/13 3:54:29
244. Faye-Lund, Anette 1968   Tonsberg F W45/35 3:55:53
1517. Braathen, Jahn Otto 1983   Gressvik M F4/216 03:56:37
1838. Gjessing-Johnrud, OleR 1975   Høvik M M40/422 4:03:12
1921. Vatne, Sverre Skram 1984   Oslo M F4/259 4:06:02
381. Ødegard, Ingveig 1971   Bryne F W45/57 4:08:00
389. Skjerdingstad, Trine 1966 Nordea Oslo F W50/19 4:08:30
412. Haugland, Nina 1974   Bryne F W40/91 4:09:43
2219. Aadalen, Sondre 1991   Fredrikstad M F3/208 4:13:55
497. Röed Lohne, Britt 1968 - Andebu F W45/72 4:14:53
2337. Stensrud, Gaute 1973 Hägersten Stockholm M M40/534 4:16:48
2398. Robertsen, Daniel 1980   Gressvik M M35/452 4:18:45
2436. Schneider, Jon-Vidar 1972 Tromsø Løpeklubb TROMSØ M M45/374 4:19:46
2716. Haugen, Inge Asbjorn 1953 Hornindal IL Nordfjordeid M M60/47 4:27:24
2862. Bent, Lohne 1964   Andebu M M50/307 4:31:15
2977. Kyvik, Margrethe Frette 1968   Stavanger M M45/462 4:34:59
858. Kjaeraas, Kjersti Helene 1966   Andebu F W50/57 4:39:11
3101. Haavard, Tangen 1964   Radal M M50/335 4:39:17
3140. Gilbrant, Helge Terje 1960   Sandefjord M M55/156 4:40:33
3245. Storkaas, Geir 1961   Porsgrunn M M55/166 4:44:48
1044. Bishop, Valborg 1965   Stavanger F W50/78 4:53:27
3529. Haadem, Ola Terje 1961   Aurdal M M55/185 4:56:23
1130. Joten, Gry-Heidi 1963 Nordea Voyenenga F W50/89 4:59:24
3616. Frode, Nordheim 1965 Andebu Andebu M M50/383 5:00:25
3624. Fjelstad, Lars H 1962   Ulefoss M M55/189 5:00:45
3968. Soerum, Petter dr. 1975   Moss M M40/903 5:28:36
1337. Özbay, Anita 1963 Andebu Dametrim   F W50/109 5:31:50

 



Nordmenn på 30 km

rank name birth country Club city Gender bib 8,9 km gross time net time
2. Saanum, Inger Dagny 1963 NOR GE Healthcare Mandal F 11868 00:37:01 02:04:59 02:04:01
51. Sorensen, Kai Hugo 1972 NOR Northern Runners Tromsdalen M 11678 00:41:24 02:36:06 02:24:26
62. Braathen, Mona 1985 NOR   Gressvik F 11843 00:47:28 03:04:33 02:48:43
185. Kittelsen, Heidi Elisabeth 1961 NOR   Tolvsrřd F 11574 00:52:08 03:27:20 03:06:06
587. Sundstrom, Johnny 1951 NOR   Tverlandet M 11815 00:57:18 04:09:24 03:36:33


Nordmenn på 10 km

rank name birth country Club city Gender bib 5 km gross time net time
228. Dahl, Maria Bache 1975 NOR   Oslo F 24302 00:25:30 00:54:11 00:53:06
261. Anita, Nilssen 1965 NOR Northern Runners Tromsř F 24456 00:25:28 00:55:21 00:53:34
396. Solvik, Margrete 1977 NOR   Bergen F 25337   01:02:26 00:55:33
683. Traagstad, Hege Kristin 1970 NOR   Oslo F 24307 00:28:14 01:03:15 00:58:39
735. Lahn-Johannessen, Lise 1976 NOR   Oslo F 24310 00:28:25 01:03:35 00:59:00
1241. Nilsen, Thorvald 1986 NOR   Bergen M 24782 00:27:48 01:04:19 01:00:17
996. Heggen, Berit Voster 1961 NOR   Stavanger F 25318 00:30:15 01:06:59 01:01:16
1520. Elkina, Victoria 1981 NOR   Sofiemyr F 25193 00:32:23 01:12:49 01:05:57
1760. Halvorsen, Oddrun 1976 NOR Northern Runners Tromsř F 24455 00:32:25 01:10:04 01:08:10
1822. Hammonds, Solveig 1977 NOR   Stavanger F 24428 00:34:53 01:14:28 01:08:45
1824. Mathiassen, Monica 1971 NOR   Hundvĺg F 24437 00:34:53 01:14:28 01:08:46
1848. Gran, Kari 1963 NOR   Andebu F 24389 00:34:32 01:15:35 01:09:01
2239. Fosse Hilde 1977 NOR   Stavangor F 25138 00:34:22 01:21:29 01:15:45


Nordmenn på minimaraton (5 km)

rank name birth country Club city Gender bib gross time net time
331. Solrun, Dregelid 1975 NOR   Bergen F 35076 00:33:41 00:29:13


ALLE RESULTATER

Arrangementets hjemmeside

Se også Kondis-reportasje fra Budapest Marathon 2016

tomeg_laci.jpg
Deltakerne gjør seg klare for start. 

napkepe_futos.jpg
Løypa går i sentum av Budabest, omgitt av mye spennende arkitektur. 

utkledning.jpg
Utkledning 1. 

utkledning2.jpg
Utkledning 2. 

szurkolo.jpg
Ivrige supportere langs løypa. 

10_km_maalgang.jpg
Kampen om seieren på 10 km var tett. Ungarske Tamás Kovács (til venstre) og australske Michael Marantelli fikk begge 31.11 i sluttid.