Linda Røset, FIK Ren-Eng og Per Christian Torgersrud, Eidiva BIL var de beste fra Hedmark i Birkebeinerløpet 2012 med henholdsvis 6. og 9. beste tid i eliteklassen. Linda Røset var forøvrig med 1.27.03 tolv sekunder bak Ragnhild Kvarberg fra SK Vidar (og Vang) som overrasket seg selv med å ta 5. plassen i en av sine sjeldne konkurranser for året.
Per Christian Lysaker Torgersrud løp med tida 1.16.38 inn til klar seier i M30 foran Oppstad-løperen Per Erik Monsrud. Også Ren-Engs Jon Per Nygård (M40) og Veldres Ole Peter Bergaust (M65) la alle klassekonkurrenter bak seg i den nye 21 km lange traséen fra Birkebeineren skistadion ned til Stampesletta.
Rita Nordsveen løp likt over mål med vinneren Marte Pedersen, Hytteplan Sport i den 57 km lange UltraBirken fra Sjusjøen, men ble dømt 18 hundredeler bak etter vel fem og en halv times "samløp". Eks-elverumsingen Didrik Hermnasen imponerte igjen som ultraløper med en sterk avslutning og 3. plass på en tid godt under 4.30 i den varierte løypa over Ringsaker-, Øyer- og Lillhammerfjellene.
Bildet: Linda Røset kommer "flyvende i lav høyde" ned fra Sjøsæterlia etter ca. 8 km. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Ren-Engløperen Tore Stafset har flere triumfer bak seg i HalvBirken og gjorde med 43.46 nok et toppløp i den 12 km lange løypa. Med klar seier i HM40 ble han bare slått med halvannet minutt av Lillhammer-skiløperen Erik Kurland Olsen.
UngdomsBirken gikk som tidligere i en 4,7 km lange løype ved Stampesletta, og Hedmarks løpstalenter markerte seg helt i toppen i samtlige i klasser. 12-åringen Mari Victoria Robøle Lien og ett år eldre Anine Lome, begge fra fra Hamar Skiklubb, samt den 13-årige orionløperen Petter Myhr fra Vallset var aller best i sine klasser og kunne innta den gjeveste plassen på pallen i Håkons Hall.
Den sportslige delen av birkebeineråret 2012 ble avluttet med en strålende dag helt fra ultrabirkebeinerene la avgårde fra Sjusjøen til UngdomsBirken "avsluttet ballet" ved Håkons Hall. Været var pefekt og den nye løypa ble godt mottatt, selv om den siste ukas regnvær gjorde det sleipt i terrenget. Så fornøyd med dagen er nok ikke et par par av de nest beste ultrabirkebeinere, med bl.a. tryslingen Sondre Amdahl, som ble offer for mangelfull oppmerking vel fire ute i løypa og "løp seg bort" etter å ha ligget an til en plass blant de seks beste.
Reportasjer på hovedsiden:
Veronika Blom vant i debuten
Arild Christophersen vant UltraBirken
Resultatservice
Samleside for Birkebeinerløpet
STEIN ARNE NEGÅRDS ALBUM MED 117 BILDER
Alle bildene på Birkebeineren skistadion er tatt av Stein Arne Negård:
Teten i menn elite hvor Tomas Bereket fra Larvik Turn har tatt kommandoen foran årets klare vinner av Birkebeinertrippelen, Morten Eide Pedersen fra Lillehammer Skiklubb og dagens raskeste birkebeiner, Weldu Negash Gebretsadik fra Moss IL.
Teten i kvinnenes eliteklasse med trippel trippelvinner Marthe Katrine Myhre foran Ragnhild Kvarberg og vinneren Veronika Blom, begge fra SK Vidar.
Øversjødølen og Ren-Engløperen Jon Per Nygaard (i blått midt i bildet) var tredje beste hedmarking uansett klasse og aller best i M45 med 1.18.23.
Ren-Engløper Hågen Urset (158) besatte 3. plassen i M20 og var ca. ett halvminuttet bak klubbkamerat Jon Per Nygaard.
Orions Jørgen Elisenberg (12) i debuterte i selve Birkebeinerløpet med 2. plass i yngste klasse, bare 19 sekunder fra seier.
Ole Peter Bergaust er fortsatt ubeseiret i et langløp etter to sesonger i 65-årsklassen. I årets Birkebeinerløp fikk Veldreveteranen hard kamp av Per Øyvind Tveiten fra Kvam som til slutt måtte slippe med ni sekunder.
(Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Veldreveteranene Oddbjørg Haakensveen og Bjørn Tvedt var jevngode i sine respektive 14. og 15. BB-løp. Ansiktsutrykket til Bjørn skyldes trolig et overtråkk som gjorde at 74-åringen kom litt lenger ned på resultatlista enn vanlig, mens Oddbjørg kun ble slått av suverene Katarina Mo Berge i K65. (Foto: Kjell Vigestad)
Vidarløperen Didrik Hermansen, opprinnelige fra Elverum, løp de 57 kilometerne i UltraBirken på imponerende 4.25.24 og var 3. mann i mål, bare fire og et halvt minutt bak vinneren Arild Christoffersen.
Både Orions ultraspesialist Rita Nordsveen (til venstre) og Marte Pedersen fra Hytteplan Sport trodde de hadde delt seieren "søsterlig" mellom seg etter å ha avtalt å avslutte det over fem mil lange samløpet med å gå hånd i hånd over mål. En vinner skal dog kåres, og dermed ble Rita henvist til 2. plass på resultatlista.
Anine Lome fra Ottestad og Hamar Skiklubb (til venstre) vant UK13 i UngdomsBirken, mens Sigrid Stakston fra Søre Ål tok 3. plassen (Foto: Per Inge Østmoen)
Lettbeinte Mari Victoria Robøle Lien fra Hamar Skiklubb/Friidrett vant UK12 med 16 sekunders margin.
(Foto: Per Inge Østmoen)
Energiske Petter Myhr fra Vallset og FIK Orion (til venstre) var fem sekunder foran Amund Korsæth fra Trøsken i mål som de to beste i UM12. (Foto: Per Inge Østmoen)
De beste fra Hedmark i Birkebeinerløpet 15.09.2012:
Plass
Navn
Klubb
Tid
K16, (Kvinner 16-17 år)
Makstid: 02:09:27
1
Mårtensson, Heidi
Modum FIK
01:23:16
8
Glorud, Helene Mørkved
MjøsSki
01:47:24
K18, (Kvinner 18-19 år)
Makstid: 02:06:57
1
Nordskar, Sylvia T
Lillehammer Skiklub
01:32:20
2
Hesbøl, Camilla Marie Granheim
Magnor UL
01:38:58
4
Granlund, Anna Løken
RenEng
01:42:50
6
Byfuglien, Marianne
MjøsSki
01:48:40
10
Murvold, Anne
Stor-Elvdal Skiklubb
01:50:59
K20, (Kvinner 20 - 24 år)
Makstid: 01:59:59
1
Blom, Veronika
Sk Vidar
01:22:07
13
Dæhli, Dina
MjøsSki
01:40:37
K25, (Kvinner 25 - 29 år)
Makstid: 01:56:27
1
Myhre, Marthe Katrine
Gjøvik Friidrettsklubb
01:23:32
6
Gjelten, Berit
NTNUI
01:31:44
K30, (Kvinner 30 - 34 år)
Makstid: 01:54:46
1
Kvarberg, Ragnhild
Sk Vidar
01:26:51
3
Nordstad, Berit
Tynset IF
01:30:05
K35, (Kvinner 35 - 39 år)
Makstid: 01:57:42
1
Røset, Linda
Ren-Eng
01:27:03
K40, (Kvinner 40 - 44 år)
Makstid: 01:59:47
1
Vangen, Anne-Berit
Lillehammer IF
01:30:45
6
Ellingsbø, Margrete
Fik Orion
01:37:04
10
Ølstad, Torunn
Ren-Eng FIK
01:39:05
K45, (Kvinner 45 - 49 år)
Makstid: 01:58:38
1
Pedersen, Solveig
KIF - friidrett
01:30:07
13
Bolstad, Ragnhild
Orion
01:39:04
K50, (Kvinner 50 - 54 år)
Makstid: 02:07:53
1
Ytterstad, Nina Wavik
Sk Vidar
01:30:00
15
Romsås, Marit Heide
MjøsSki
01:51:24
K55, (Kvinner 55 - 59 år)
Makstid: 02:05:34
1
Haugen, Anne-Grete
IL Viljar
01:36:36
2
Meyer, Karen
Alvdal fysikalske institutt
01:39:37
6
Løken, Eli
Stor-Elvdal Skiklubb
01:47:42
K60, (Kvinner 60 - 64 år)
Makstid: 02:29:32
1
Ramsli, Marit
Asker Skiklubb
01:53:45
11
Jovall, Aud
Veldre Friidrett
02:08:50
K65, (Kvinner 65 - 69 år)
Makstid: 02:37:25
1
Berge, Katharina Mo
Byåsen
01:49:16
2
Haakensveen, Oddbjørg
Veldre Friidrett
02:02:12
4
Svevad, Marie Louise
Veldre
02:12:40
8
Barkbu, Marit Bjørnson
Skarnes IL
02:23:11
M16, (Menn 16-17 år)
Makstid: 01:46:36
1
Hestetræet, Kristoffer
Lillehammer Skiklub
01:20:39
2
Elisenberg, Jørgen
Fik Orion
01:20:58
7
Netteland, Henrik
Nordbygda/Løten Ski
01:27:00
M18, (Menn 18-19 år)
Makstid: 01:42:28
1
Aamodt, Endre
Bagn IL/Valdres Langløparlag
01:17:15
6
Kampenhøy, Anders
Furnes Skiløperforening
01:21:41
7
Holen, Espen Honganvik
Oppstad IL
01:21:45
M20, (Menn 20 - 24 år)
Makstid: 01:43:33
1
Frorud, Jonas Udjus
Skiptvet IL
01:14:13
3
Urseth, Hågen
FIK RenEng
01:18:54
M25, (Menn 25 - 29 år)
Makstid: 01:43:40
1
Gebretsadik, Weldu Negash
Moss IL
01:10:10
11
Trøen, Øyvind
MjøsSki
01:22:40
M30, (Menn 30 - 34 år)
Makstid: 01:42:25
1
Torgersrud, Per-Christian Lysaker
Eidsiva BIL
01:16:38
2
Monsrud, Per Erik
Oppstad IL
01:18:15
4
Stengrundet, Tore
Nordre Trysil IL
01:19:20
7
Sætha, Morten
Swix Sport AS
01:20:45
M35, (Menn 35 - 39 år)
Makstid: 01:42:26
1
Stenbrenden, Anders
Milslukern/NHO
01:17:00
5
Ødegaard, Knut
Strandbygda il
01:21:44
9
Igeltjørn, Vidar
Hamar Skiklubb
01:22:54
M40, (Menn 40 - 44 år)
Makstid: 01:44:05
1
Smestad, Ole Kristian
Stjørdal FIK
01:16:40
11
Holtet, John Arne
Brandval I.L
01:23:48
M45, (Menn 45 - 49 år)
Makstid: 01:42:28
1
Nygaard, Jon Per
Øversjødalen/Persbråten
01:18:23
10
Øvergård, Geir
Trysil SK
01:23:22
M50, (Menn 50 - 54 år)
Makstid: 01:47:45
1
Engebretsen, Andreas
Overtoppen/Bull Ski&Kajakk
01:19:02
4
Stalsberg, Torbjørn
Næroset IL
01:22:23
7
Grafsrønningen, Otto
Fik Orion
01:24:59
8
Høiby, Bjørn
Sport1 Hamar
01:27:50
M55, (Menn 55 - 59 år)
Makstid: 01:51:07
1
Evensen, Ole
Team Sport 1 Lillehammer
01:26:35
5
Håkonsen, Håvard
Moelven IL / G-Team
01:29:16
M60, (Menn 60 - 64 år)
Makstid: 01:58:27
1
Persen, Truls
Røa IL/Milslukern Sport
01:31:13
18
Vasaasen, Aage
Stange Energi
01:42:36
M65, (Menn 65 - 69 år)
Makstid: 02:02:50
1
Bergaust, Ole Peter
Veldre Friidrett
01:37:33
4
Gundersen, Kristian
Atlet Sport
01:38:26
7
Skutbergsveen, Agnar
Veldre Friidrett
01:43:49
10
Helstad, Birger
Veldre Friidrett
01:46:01
M70, (Menn 70 - 74 år)
Makstid: 02:17:45
1
Lind, Christian Børs
Røa IL
01:48:01
11
Viken, Helge
Veldre Friidrett
01:57:39
UltraBirken
KUL, (Ultrabirken løp, Kvinner)
Makstid:
1
Pedersen, Marte
Hytteplan Sport
05:41:46
2
Nordsveen, Rita
Fik Orion
05:41:46
MUL, (Ultrabirken løp, Menn)
Makstid:
1
Christoffersen, Arild
Team United Bakeries
04:20:56
16
Bakken, Rolf
Fik Orion
06:00:13
HalvBirken
HK16, (HalvBirken Kvinner 16-19 år)
Makstid:
1
Røhme, Ane Øvregard
IL Bjørn
00:54:15
11
Bjugstad, Inger Mari
Brøttum IL
01:04:27
HK20, (HalvBirken Kvinner 20 - 29 år)
Makstid:
1
Thoresen, Martine Haug
00:55:49
9
Sandvik, Caroline
Team Sopranos
01:02:17
HK30, (HalvBirken Kvinner 30 - 39 år)
Makstid:
1
Stenbäck, Ebba
Wilhelmsen Technical Solutions
00:51:59
9
Øien, Trude
01:00:28
HK40, (HalvBirken Kvinner 40 - 49 år)
Makstid:
1
Haugen, Gunhild Halle
Norcem/Leca/Bygg.no
00:47:28
2
Westby, Inger Røste
Nes sportsklubb
00:55:18
HK50, (HalvBirken Kvinner 50 - 59 år)
Makstid:
1
Wæhler, Anne Berit
Sulland B.I.L.
01:06:44
6
Haugen, Eli
Fønix Treningsenter
01:11:14
7
Flobergseter, Aud Enger
Solør CK
01:11:36
8
Håkensen, Randi
Romerike Ultraløperklubb
01:12:08
HM16, (HalvBirken Menn 16-19 år)
Makstid:
1
Hovland, Niklas
Biri IL
00:46:20
3
Nordskogen Lervik, Jørund
Brumunddal Fotball
00:51:00
HM30, (HalvBirken Menn 30 - 39 år)
Makstid:
1
Stafset, Tore Kristen
Ren-Eng
00:43:46
HM50, (HalvBirken Menn 50 - 59 år)
Makstid:
1
Åsly, Vidar
Ringebu-Fåvang IL
00:46:23
7
Brænd, Morten
Magnor UL
00:57:01
HM60, (HalvBirken Menn 60 - 69 år)
Makstid:
1
Grønås, John
Storsteinnes IL
00:54:13
6
Bråten, Steinar
Flisa
01:43:21
UngdomsBirken
UK12, (Jenter 12)
Makstid:
1
Robøle Lien, Mari Victoria
Hamar Skiklubb/Hamar Friidrett
00:19:20
8
Sollid Nordvang, Kari
Vingelen
00:21:30
UK13, (Jenter 13 år)
Makstid:
1
Lome, Anine
Hamar Skiklubb
00:19:53
UK14, (Jenter 14)
Makstid:
1
Myhrvold, Mathilde
Vind IL
00:19:13
4
Murvold, Emma
Stor-Elvdal Skiklubb
00:19:45
UK15, (Jenter 15 år)
Makstid:
1
Simpson-Larsen, Karoline
ROV IL
00:18:25
2
Harviken, Johanne Hauge
Strandbygda il
00:19:32
10
Narum, Dorte
Hamar Skiklubb
00:21:06
UK16, (Jenter 16 år)
Makstid:
1
Weng, Tiril Udnes
Nes Ski
00:18:16
5
Østvang, Marit
00:20:02
9
Slokvik, Kristine
Ottestad IL Ski
00:20:51
UM12, (Gutter 12)
Makstid:
1
Myhr, Petter
Vallset Il
00:18:11
UM13, (Gutter 13 år)
Makstid:
1
Haugen, Simen Halle
Norcem/Leca/Bygg.no/Runar IL
00:16:54
4
Johannesen, Sindre Vassdal
00:18:03
UM14, (Gutter 14)
Makstid:
1
Hegdal, Vebjørn
Larvik ski
00:16:44
10
Scheie, Jonas Strøm
Vang Skiløperforening
00:18:18
UM15, (Gutter 15 år)
Makstid:
1
Aarvik, Stian Øvergaard
BFG Fana
00:16:28
2
Knutsen, Erlend Andreas
Oppstad IL
00:16:47
UM16, (Gutter 16 år)
Makstid:
1
Wigaard, Endre
00:16:22
3
Skjeseth, Sigurd Ruud
Hamar Skiklubb
00:17:05