SE 74 BILDER FRA MESTERSKAPET PÅ MOELVENS ILS NETTSIDER
Det var flott vær med sol og ideell løpstemperatur da Moelven IL igjen arrangerte KM i terengløp 1. mai. I tillegg til felles kåring på tvers av kretsene, var arenaen også ny for året. Fra de flate løypene ved Mo gård i sentrum var mesterskapet flyttet opp til idylliske Mjøsen Golfbane med sugende bakker og gress som underlag. Lørdag var løypene til dels hvite etter vinterens comeback, men søndagen bød på mer normalt vårvær og sørget for at den vel 750 meter lange løypa var tørket bra opp i solhellinga i Ringslia med flott utsikt over Mjøsa.
Akkurat 200 løpere stilte til start, inkludert 63 barn i terrengløpet for 6-10-åringene utenfor KM. Moelvens etter hvert så rutinerte mannskap sørget for et kompakt og trivelig arrangemnet, og det var mange friske dueller om de felles KM-titlene i ungdomsklassene.
Spørsmålet en helt naturlig kan stille seg er hvorfor ikke en eneste senior i noen av kretsene stiller i en så flott og tilgjengelig konkurranse "midt i smørøyet" for de fleste rundt Mjøsa. Riktignok stilte Petter Soleng Skinstad i seniorklassen, men han representerer Skogn IL med joggesko på beina. Som Petter selv også påpekte så stiller jo flere hundre løpere i senior- og veteranklassene i Sørdalskarusellen på Lillehammer og rundt 50 i konkurranseklassene i Gå-joggen på Hamar midt i uka. I årets KM stilte det ti veteraner til start ,med maks. to i hver aldersklasse, slik at det til og med ble full premiering - i likhet som for alle under 11 år!
Resultatamessig var Gjøvik FIK beste klubb med fem titler, hvorav tre til klubbens lettbeinte jenter i ungdomsklassene. Totalt tok klubben med seg åtte medaljer, det samme antall som naboklubben Raufoss IL og arrangørklubben Moelven IL også kunne skilte med etter at medaljene var fordelt i 22 klasser.
Petter Soleng Skinstad var ikke bare eneste senior blant 200 konkurranseglade, men også den raskest med 10.34 på fire runder i den krevende løypa på drøye 3 km. Han fikk imidlertid bra følge både av Gjøviks Bjørn Egil Nordseth og hjemmefavoritten Bjørn Robstad som kom sterkt på den siste runden og var fire sekunder bak som dagens "runners up". Snøkut-eksperten Bjørn Egil Nordseth fulgte ytterligere tre sekunder bak.
På to runder imponerte Ren-Engs Martin Grønvold med en sterk avslutning og sikret med tida 5.01 gullet i M18-19 med klar margin etter at Mårten Soleng Skinstad tok kommandoen fra start. Vinner av M16, Simen Krokstie Bjørgan hadde dagens tredje beste tid, tett fulgt av 15-åringen Eirik Seegaard fra Gjøvik og 17-åringen Håvard Hovde.
Blant jentene var det ikke overraskende Mathilde Myhrvold fra Raufoss IL som var dagens klart raskeste som vinner av K18-19 på 5.37. Moelvens Emilie Grøterud Fossumstuen hang lenge godt med, men ble ti sekunder bak på sisterunden. 17-åringen Tuva Bakkemo fra Gjøvik FIK og 15-åringen Ida Benjaminsen fra Veldre Friidrett leverte sterke løp og var de to neste over målstreken.
Av hele 141 unge som løp runden en gang var naturlig nok vinnerne av 14-årsklassene, Isak Skari Berger fra Lillehammer IF og Andrine Fuglerud Flugstad de aller raskeste.
Mer om KM på Moelven ILs Friidretts nettsider
Søkbare resultater på EQ Timing
Resultatliste KM terrengløp 2016.pdf
Samleside for KM i terrengløp for Hedmark (med reportasjer, bilder og alle resultater 2002 - 2016)
Mathilde Myrhvold på de siste metrene av sitt vinnerløp.
Martin Grønvold har overatt føringen i duellen med Mårten Soleng Skinstad i M18-19 år.
Petter Soleng Skinstad med følge av Bjørn Egil Nordeth, Sondre Ramsrud og Bjørn Robstad etter en av fire runder i bakkene på golfbanen. (Foto: Dag Kåshagen)
Medaljevinnere i KM terrengløp for Hedmark/Oppland 01.05.2016: |
|||||
K11 | |||||
Plass | Navn | Klubb | St.nr. | Tid | Diff |
1 | Malin Hoelsveen | Raufoss IL -Friidrett |
67 | 2:56.9 | 0:00.0 |
2 | Mari Ovidia Ranestad | Hamar IL - Friidrett | 73 | 3:13.2 | 0:16.3 |
3 | Marie Kravdal | Gjøvik Friidrettsklubb | 190 | 3:18.0 | 0:21.1 |
K12 | |||||
1 | Jessica Silber | Vind IL - Friidrett | 72 | 2:59.2 | 0:00.0 |
2 | Martea Bergum | Lillehammer IF | 69 | 3:08.7 | 0:09.5 |
3 | Malene Hagen Lie | Lillehammer IF | 68 | 3:10.7 | 0:11.5 |
K13 | |||||
1 | Tiril Kristine Knutsen | Oppstad IL - Friidrett | 96 | 2:55.4 | 0:00.0 |
2 | Julie Jeistad | Åsmarka IL | 90 | 2:55.5 | 0:00.1 |
3 | Emma Bangstad Bergersen | Hamar IL - Friidrett | 92 | 3:00.3 | 0:04.9 |
K14 | |||||
1 | Andrine Fuglerud Flugstad | Gjøvik Friidrettsklubb | 80 | 2:49.1 | 0:00.0 |
2 | Karen Plukkerud | Løten Friidrett - Friidrett | 86 | 2:53.8 | 0:04.7 |
3 | Rannei Bjørklund | 87 | 2:57.1 | 0:08.0 | |
M11 | |||||
1 | Mathias Hoelsveen | Raufoss IL -Friidrett |
38 | 2:47.9 | 0:00.0 |
2 | Truls Horten | Søre Ål IL | 41 | 2:58.8 | 0:10.9 |
3 | Oliver Horten | Søre Ål IL | 40 | 2:58.9 | 0:11.0 |
M12 | |||||
1 | Sigurd Nordaas | FIK Orion | 55 | 2:47.4 | 0:00.0 |
2 | Kristian Engebakken | Løten Friidrett - Friidrett | 57 | 2:47.9 | 0:00.5 |
3 | Mattis Korsbakkenholmen | FIK Orion | 56 | 2:50.6 | 0:03.2 |
M13 | |||||
1 | Andreas Grimerud | Moelven IL - Friidrett | 63 | 2:36.8 | 0:00.0 |
2 | Henrik Jevanord | Moelven IL - Friidrett | 65 | 2:39.1 | 0:02.3 |
3 | Karsten Grønnerud | Kolbukameratene | 45 | 2:44.5 | 0:07.7 |
M14 | |||||
1 | Isak Skari Berger | Lillehammer IF | 101 | 2:35.5 | 0:00.0 |
2 | Birk Håkenstad Evertsen | Øystre Slidre IL - Friidrett | 102 | 2:37.4 | 0:01.9 |
3 | Håvard Bentdal Ingvaldsen | Moelven IL - Friidrett | 106 | 2:37.7 | 0:02.2 |
K15 | |||||
1 | Ida Benjaminsen | Veldre Friidrett | 155 | 6:01.8 | 0:00.0 |
2 | Anita Bueno Lindmoen | Raufoss IL Langrenn | 138 | 6:05.6 | 0:03.8 |
3 | Karen Myklebust | Hamar IL - Friidrett | 152 | 6:13.9 | 0:12.1 |
K16 | |||||
1 | Karen Amalie Nordseth | Gjøvik Friidrettsklubb | 144 | 6:12.6 | 0:00.0 |
2 | Annette Berntsen | Gjøvik Friidrettsklubb | 143 | 6:16.4 | 0:03.8 |
3 | Ronja Håkenstad Evertsen | Øystre Slidre IL - Friidrett | 145 | 6:21.2 | 0:08.6 |
K17 | |||||
1 | Tuva Bakkemo | Gjøvik Friidrettsklubb | 147 | 5:50.6 | 0:00.0 |
2 | Dorthe B Seierstad | Raufoss IL -Friidrett |
148 | 6:09.6 | 0:19.0 |
3 | Lise Hveemkrogsti | Veldre Friidrett | 136 | 6:35.5 | 0:44.9 |
1 | Mathilde Myrhvold | Raufoss IL -Friidrett |
137 | 5:37.3 | 0:00.0 |
2 | Emilie Fosumstuen Grøterud | Moelven IL - Friidrett | 149 | 5:47.3 | 0:10.0 |
1 | Tone Lise Johannessen | Moelven IL - Friidrett | 151 | 7:54.2 | 0:00.0 |
M15 | |||||
1 | Eirik Seegaard | Gjøvik Friidrettsklubb | 119 | 5:11.3 | 0:00.0 |
2 | Kasper Danbolt | Raufoss IL -Friidrett |
122 | 5:19.6 | 0:08.3 |
3 | Håvard Kvam | Kolbukameratene | 121 | 5:22.3 | 0:11.0 |
M16 | |||||
1 | Simen Krogstie Bjørgan | Løten Friidrett | 193 | 5:10.2 | 0:00.0 |
2 | Jon Fossen Rosenberg | Nordre Land IL - Friidrett | 123 | 5:13.8 | 0:03.6 |
3 | Kristoffer Alm Karsrud | Raufoss IL -Friidrett |
124 | 5:21.7 | 0:11.5 |
M17 | |||||
1 | Håvard Hovde | Veldre Friidrett | 117 | 5:12.7 | 0:00.0 |
2 | Sverre Grønvold | 116 | 5:15.3 | 0:02.6 | |
3 | Thomas Stangjordet | Raufoss IL -Friidrett |
177 | 5:16.2 | 0:03.5 |
1 | Martin Grønvold | 131 | 5:01.0 | 0:00.0 | |
2 | Mårten Soleng Skinstad | Skogn IL (utenfor KM) | 191 | 5:07.4 | 0:06.4 |
3 | Kristian Jakobsen | Gjøvik Friidrettsklubb | 118 | 5:12.8 | 0:11.8 |
4 | Jonas Strøm Scheie | FIK Orion | 128 | 5:13.4 | 0:12.4 |
MU23 | |||||
1 | Sondre Ramsrud | Lillehammer IF | 163 | 11:14.7 | 0:00.0 |
MS | |||||
1 | Petter Soleng Skinstad | Skogn IL (utenfor KM) | 192 | 10:34.2 | 0:00.0 |
1 | Bjørn Egil Nordseth | Gjøvik Friidrettsklubb | 156 | 10:42.1 | 0:00.0 |
2 | Jarle Jakobsen | Moelven IL - Friidrett | 157 | 11:01.9 | 0:19.8 |
1 | Bjørn Robstad | Moelven IL - Friidrett | 158 | 10:38.7 | 0:00.0 |
2 | Geir André Holum-Jakobsen |
Moelven IL - Friidrett | 189 | 11:53.7 | 1:15.0 |
1 | Svein Nordaas | FIK Orion | 159 | 11:22.8 | 0:00.0 |
2 | Reidar Seim | Hamar IL - Friidrett | 160 | 11:50.6 | 0:27.8 |
1 | Nils Dompidahl | Veldre Friidrett | 161 | 11:39.0 | 0:00.0 |
1 | Rolf Bakken | FIK Orion | 162 | 13:04.4 | 0:00.0 |