I Rotterdam Marathon er fokuset på hoveddistansen på 42,2 km. Til den kommer lettføtte kenyanere og etiopiere for å løpe fort, og i år var forholda gode med lite vind og 8-10 varmegrader. Marius Kipserem fra Kenya vant herreklassen på 2.06.11, og Haylay Gebreslasea fra Etiopia var raskest av kvinnene med 2.26.15.
Svenske Isabellah Andersson hang med teten til 15 km, men fikk trøbbel med tempoet og brøt etter å ha passert halvmaraton på 1.13.30. Da skjønte hun at hun ikke ville klare det strenge svenske OL-kravet på 2.28.00, og svenskene blir nok uten noen kvinnelig representant på maratonløpet i OL. Bare ei kvinne løp for øvrig under det svenske OL-kravet i Rotterdam.
24 år gamle Andreas Grøgaard fra Kragerø hadde 2.36.51 som pers før løpet i Rotterdam, og etterpå lød persen på 2.33.06. Halvmaraton ble passert på 1.16.20, og alle 5 kilometerne ble løpt mellom 17.55 og 18.35. I alt løp åtte norske menn under 3 timer.
Raskest av de norske damene var Tanja Christensen Gulbrandsen som løp i mål på 4.06.53. Ikke mer enn fire norske kvinner løp den lengste distansen, men de var desto bedre representert på kvartmaratonen - med ni deltakere. Her fullførte bare én norsk mann.
Det var som vanlig folksomt i hovedgata Coolsingel da starten for Rotterdam Marathon gikk. (Foto: arrangøren)
Maraton menn | Netto | Brutto | ||||||
1 | Marius Kipserem | Kenia | 02:06:11 | |||||
2 | Solomon Deksisa | Ethiopië | 02:06:22 | |||||
3 | Geoffrey Kirui | Kenia | 02:07:23 | |||||
4 | Limenih Getachew | Ethiopië | 02:08:48 | |||||
5 | Tsegaye Kebede | Ethiopië | 02:10:56 | |||||
6 | Allan Kiprono | Kenia | 02:11:50 | |||||
7 | Lani Rutto | Kenia | 02:11:58 | |||||
8 | Christian Pacheco Mendoza | Huancayo | 02:12:16 | |||||
9 | Ayele Abshero | Ethiopië | 02:12:18 | |||||
10 | Raul Machacuay Huaman | Huancayo | 02:13:26 | |||||
… | ||||||||
Andreas Grøgaard | Oslo | 02:33:06 | 02:33:14 | |||||
Erlend Aano | Stavanger | 02:35:47 | 02:35:59 | |||||
Rune Solheim | Sem | 02:42:32 | 02:42:43 | |||||
Paul Nagle | Hafrsfjord | 02:48:58 | 02:49:11 | |||||
Sindre Grimsbø Persen | Trondheim | 02:50:44 | 02:52:32 | |||||
Hugo Olsen | Raadal | 02:54:33 | 02:55:05 | |||||
Amund Mowinckel | Bekkestua | 02:55:42 | 02:55:48 | |||||
|
|
|
|
|||||
Eirik Skaale | Stavanger | 02:58:41 | 02:59:32 | |||||
Karl Henry Johansen | Oslo | 03:06:38 | 03:06:58 | |||||
Sigurd Eriksson | Jakobsli | 03:08:10 | 03:09:20 | |||||
Jan Hasseleid | Helle | 03:10:43 | 03:12:29 | |||||
Gunnar Skandsen | Østerås | 03:14:10 | 03:15:06 | |||||
Andreas Meijer | Ski | 03:19:01 | 03:19:53 | |||||
Geir Arild Vestrum | Dokka | 03:24:41 | 03:26:29 | |||||
Christoffer Ladstein | Sofiemyr | 03:26:09 | 03:27:10 | |||||
Steinar Ohr | Kolsås | 03:26:20 | 03:27:14 | |||||
Odd Morten Hopen | Trondheim | 03:27:20 | 03:29:05 | |||||
Shezad Inayat | Sandnes | 03:26:24 | 03:30:11 | |||||
Roger Vestrum | Fluberg | 03:29:54 | 03:31:42 | |||||
Svein Erik Hopen | Trondheim | 03:30:48 | 03:32:57 | |||||
Arvid Kjemhus | Ski | 03:32:58 | 03:33:53 | |||||
Mathieu Bocchi | Laksevag | 03:33:13 | 03:34:42 | |||||
Eirik Villand | FlorØ | 03:34:02 | 03:35:13 | |||||
Anders Haraldsen | Son | 03:36:29 | 03:37:24 | |||||
Knut Magnus Standal | Ranheim | 03:35:56 | 03:37:58 | |||||
Asbjorn Sola | Sola | 03:38:46 | 03:40:13 | |||||
Jacques Bromet | Jakobsli | 03:39:11 | 03:41:12 | |||||
Knut Olav Asbjørnsen | Ski | 03:43:50 | 03:45:00 | |||||
Eirik TØrstad | Fjellhammer | 03:46:01 | 03:46:46 | |||||
Tommy Trøan | Jakobsli | 03:53:02 | 03:55:10 | |||||
Tomas Pedersen | Oslo | 03:54:37 | 03:56:12 | |||||
Vitor Costa | Trondheim | 03:56:41 | 03:58:10 | |||||
Stian Belgen | Bergen | 04:03:36 | 04:05:12 | |||||
Jon Peder Dalsbø | Sunndalsøra | 04:08:01 | 04:10:15 | |||||
Andreas Hagli | Oslo | 04:46:56 | 04:47:53 | |||||
Paal Tonne | Oslo | 04:57:53 | 05:04:52 | |||||
Jan harry Pay | Maura | 04:58:30 | 05:05:16 | |||||
Maraton kvinner | ||||||||
1 | Leterbrhan Haylay Gebreslasea | Ethiopië | 02:26:15 | |||||
2 | Sutume Asefa Kebede | Ethiopië | 02:28:04 | |||||
3 | Rebecca Korir | Kenia | 02:29:16 | |||||
4 | Catherine Bertone | Aosta | 02:30:19 | |||||
5 | Wilma Arizapana Yucra | Puno | 02:31:34 | |||||
6 | Azucena Diaz | Spanje | 02:31:45 | |||||
7 | Inge de Jong | Nederland | 02:33:20 | |||||
8 | Bornes Kitur | Kenia | 02:34:25 | |||||
9 | Erika Abril Suarez | Bogota | 02:34:28 | |||||
10 | Esma Aydemir | Turkije | 02:35:22 | |||||
… | ||||||||
Tanja Christense Gudbrandsen | Hvam | 04:06:53 | 04:08:52 | |||||
Line Madsen | Stavanger | 04:40:36 | 04:46:14 | |||||
Malin Haug | Oslo | 04:46:57 | 04:47:53 | |||||
Ashley Lienhardt | Oslo | 04:57:53 | 05:04:53 | |||||
Menn 10,5 km | ||||||||
1 | Pieter Bakx | Rotterdam | 35:26:00 | |||||
2 | Marco van Etten | Rotterdam | 36:54:00 | |||||
3 | Cornelis Verboom | Krimpen aan den IJssel | 37:48:00 | |||||
… | ||||||||
Karl Peder Lillebø | Ålesund | 01:04:37 | 01:06:15 | |||||
Kvinner 10,5 km | ||||||||
1 | Heidi Hertveldt | Oostende | 40:06:00 | |||||
2 | Maria Evora Almeida | Rotterdam | 42:10:00 | |||||
3 | Maibritt Bach | Gistrup | 42:27:00 | |||||
… | ||||||||
Anne Birgitte Wilson | Krokstadelva | 49:53:00 | 50:32:00 | |||||
Marjon Nawijn Oppen | Tranby | 53:59:00 | 54:39:00 | |||||
Debora Lima Warloff | Svelvik | 01:00:48 | 01:01:07 | |||||
Ingrid Thomasgaard | Elverum | 01:01:27 | 01:01:47 | |||||
Ruby Semb | Ski | 01:01:44 | 01:01:50 | |||||
Virginie Ferron | Laksevaag | 01:07:05 | 01:08:15 | |||||
Shama Inayat | Sandnes | 01:18:28 | 01:18:28 | |||||
Sobia Inayat | Sandnes | 01:20:05 | 01:22:35 | |||||
Soban Inayat | Sandnes | 01:03:05 | 01:03:56 | |||||
Barneløp 1 km | ||||||||
Sannan Inayat | Sandnes | 06:34 | 07:00 |
Alle resultat
Ved start var det tøff kamp om posisjonene blant eliteløperne. (Foto: arrangøren)
Etter en drøy kilometer skal løperne over den velkjente Erasmus-brua. Den samme brua passeres motsatt vei etter ca. 25 km. (Foto: arrangøren)
Med bare 8 varmegrader ved start ble ikke varmen noe stort problem sjøl om sola skinte. (Foto: arrangøren)