
Andy Thiems reisebrev fra trippel maraton i Østen
Andy Thiem fra Bergen vokste opp i Vietnam. Rett før nyttår var han tilbake i opprinnelseslandet for å løpe maraton, noe han også gjorde i Singapore og Thailand. Det var en flott reise til tre spennende land og tre maratonløp som førjulsmeny.
Løpene som Andy Thiem (38) deltok i var Standard Chartered Singapore marathon 30. november, Techcombank Ho Chi Minh int. marathon i Vietnam 12. desember og Chiangmai marathon i Thailand.
- Jeg elsker å løpe og elsker å reise. Når det i tillegg er mulig å kombinere begge delene, blir det som kinderegg og julekveld på samme tid.
På bildet til høyre ser vi bergenseren som ambassadør for Trondheim Maraton 2019 (!)
Reisebrev fra Østen
Singapore marathon 30.11.19 reisebrev del 1.
- Det er ingen hemmelighet at Singapore marathon har store ambisjoner om å bli neste medlem av Abbot Majors. Og det er ingen hemmelig at årets løp ble stort, over 44000 løpere på de ulike distansene. Årets nyhet er at startskuddet gikk kl. 18.00 om ettermiddag, til forskjell for tidligere år. Det er god informasjonflyt og godt organisert alt fra henting av BIB, oppmøte, bagasjehåndtering og oppstilling ect.
- Den største utfordringen og frykten har vært den sterke varmen. Temperaturen ligger oppunder 30 pluss grader i det startskuddet går av. Heldigvis har arrangøren sørget for rikelig med drikketasjoner (omtrent 1 km mellom hver).
- Singapore er en bystat, så det å stenge av store deler av byen under løpet for trafikk måtte ha vært litt av en kabal. Likevel har de klart det.
- Løypa er godt merket, både med skilt og med løypevakter. Jeg må ærlig innrømme at deler av løypa er nokså folketom og lite motiverende. Dette gjelder likevel bare en veldig liten del av de 42,2 km. Løypa i sin helhet er flat, oversiktig og med god plass. Det skal derfor ikke være noe problem for raske løpere å komme forbi oss saktegående. På hver drikkestasjon finner en vann, cola, energidrikk og noen av stasjoner også har bananer. Overhørte flere løpere som har vært misfornøyd med «menyen», selv er jeg fornøyd med cola og vann. På drikkestasjonene er det også toaletter og medisinske personell.
- I likhet med andre store og kjente løp, blir heller ikke løypa til denne overlatt til tilfeldigheter. Fra start til mål, kommer en gjennom og forbi mange kjente landemerker og turistattraksjoner i Singapore; ulike flotte parker, St. Andrew Cathedral, Nasjonalgalleriet, Gardens by bay, Marina Bay Sands, Singapore Flyer ect.
- Det beste er når mørket faller på. Å løpe langs promenaden på den ene siden med utsikt mot Marina bay-området på den andre, må sies å være en av de mest spektakulære opplevelse jeg har opplevd på et løp. Holdt flere ganger på å løpe inn i folk/lyktestolper og ut i grøfta, rett og slett på grunn av de flotte omgivelsene som plutselig våkner til liv i takt med at dagslyset forsvinner.
- I mål venter det meg et folkehav og en nydelig medalje, samt mange gratulasjoner og smilende ansikter. Jeg sitter igjen med mange gode minner og opplevelser som vil nok være med meg mange år framover og mest sannsynlig livet ut. Har blitt kjent med mange nye mennesker fra all verdens hjørner før, under og etter løpet. Disse kommer jeg i hvertfall ikke til å glemme. Og om jeg personlig tror at Singapore marathon en dag blir del av Abbot Majors? Det tror jeg absolutt.
Singapore Marathon hjemmeside
Facebook
Resultater
Andy: 4:03:34 - 499. plass
Techcombank Ho Chi Minh city int. marathon 08.12.19 reisebrev del II
- Jeg ble født i Vietnam, og bodde der de første 10 årene av mitt liv. Kom til Norge i 1990 og kun vært tilbake en gang tidligere, det var i fjor. Årets Vietnambesøk ble både spennende og ikke minst givende. Jeg skulle jo både løpe Techcombank marathon og besøke Hanoi når jeg først var i landet. Når en hører om Vietnam blir det lett assisosiert med krigen og fransk kolonitid, varmen, regntid, spennende matretter. Men marathon og attpåtil internasjonal?
- Jeg kommer over dette løpet på Facebook ved en tilfeldighet. Min nysgjerrighet blir ikke mindre etter å ha gjort litt research. Det viser seg at løpet har kun blitt arrangert 2 ganger tidligere. Av den grunn knyttes det stor spenning til om årets løp blir gjennomført, kvaliteten ect. På tross av sine 2 år, har løpet rukket å bli et stort løp (muligens Vietnams største løp målt i antall løpere) og deltakere kommer fra mange ulike nasjoner. I ekstase, overser jeg at løpet er kun uken etter Singapore marathon.
- Foruten den intense varmen er Ho Chi Minh city (Saigon) stikk motsatt til Singapore. Det ordet som best beskriver byen er kaos. Kaoset begynner allerede på flyplassen, på vei til hotellet og ikke minst er byen kaoset i seg selv.
- Mest brukte fremkomstmiddel er mopeder og det er ikke mangel på de. Overalt kommer de susende, på vei, på fortauskanter i kjøreretning, mot kjøreretning ect. Det er et komplett kaos og kontrasten kunne ikke ha blitt større sammenlignet med hjemlige forhold i Norge.
- Prosessen med å hente BIB var litt av en prøvelse i seg selv. Blant annet operer arrangøren med engelske vei og stedsnavn. Noe de fleste av lokalbefolkningen ikke helt forstår, og det gjør heller ikke alltid taxi/crab-sjåfører. Når en endelig har funnet fram til henteområdet for BIB, blir en på ny møtt med uoversiktighet og kaotiske tilstander. Ikke lett å bevare roen og unngå irritasjon i 35 plussgrader i solsteken. Selve registrering og utdeling av BIB er noe av mest uorganiserte og gammeldagse av alle løp jeg så langt har deltatt i. Å komme seg tilbake til sentrum var også en prøvelse. Jeg befant meg midt i et anleggsområde med svært begrensede tilgang til taxi/crab eller annet offentlig transport. Slik unødig stress, er ikke akkurat heldig før et løp.
- Løpet er et nattløp og startskuddet går kl.04.30 for helmaraton. Til mine store positive overraskelse er det meste særdeles godt organiserte før startskuddet. Skulle nesten tro at de har fått tysk hjelp. Løpere blir sluppet avgårde i pulje (A-F) alt etter forventet/dokumentert tid.
- Vi løper forbi ulike kjente bygg og landemerker, bla. Uavhengighetspalasset, Saigon Notre-Dame katerdral, Postkontoret (kjent bygg i Saigon og ikke vanlig postkontor) ect. Ikke lett å få med seg alt, grunnet mørket og stedvis dårlig belysning.
- Etter en time kommer solen, med den følger også den intense varmen. Samtidig som resten av byen våkner til liv. Det er lyder overalt; biler, mopeder, tutinger, anleggsmaskiner, selgere som vil selge dagsferske frukt/grønt (løpere under løp er kanskje ikke beste kundegruppe?). En blir regel rett slått ut av all sanseinntrykk.
- Kontrasten blir ikke mindre når en etter hvert nærmer seg de mange nye skyskraper som blir bygd i forrykende fart, til forskjell fra bygg fra eldre tider og fra fransk kolonitid. Og ikke nok med det, siste 5-7 km løper en innom ulike landsbyer (enn så lenge) med rismarker, banantrær, ulike frukttrær og husdyr. Gårdsutstyr og annet er som på den tiden jeg var barn og bodde i Vietnam. Det har vært så mye å se/oppleve at plutselig har jeg kommet i mål.
- På tross av å kun ha vært arrangert 3 ganger (inkludert denne), må en gi byen og arrangøren honnør og ros for arbeidet som har blitt lagt ned. Det er rikelig med drikkestasjoner og sanitære fasiliteter, de som trenger medisinsk hjelp får det raskt. Fantastiske frivillige som viser vei (ikke alltid lett å navigere i varmen og nærmest heteslag), gir ut forfriskninger og ikke minst heier på alle som løper forbi.
- De som fortjener mest ros er likevel lokalbefolkninger. Saigon har 8-10 millioner innbyggere. Med så mange stengte innfartsårer og omlegging av trafikken under løpet i en slik storby, hadde jeg forventet langt flere negative reaksjoner. Noen få var det, men stort sett heiarop.
- Alt i alt et fantatisk løp, og for en opplevelse. Kommer sikkert tilbake også i framtiden. Neste stopp blir Hanoi. Her blir det kun løpetrening og ingen maraton. Siste løp blir Chiangmai maraton in Thailand om ca. 2 uker.
Ho Chi Minh City Marathon hjemmeside
Facebook
Resultater
Andy: 3:53:25 - 95. plass av 1210 fullførende menn
Chiang Mai maraton 21.12.19 reisebrev del III
- Chiang Mai er by omtrent på samme størrelse som Bergen og ligger nord i Thailand. Siste søndag før juleaften hvert år, arrangerer byen maraton. Løpet er blitt et av de største i Thailand og er godt likt blant utenlandske løpere. Siden oppstart første gang i 2006 med 562 løpere, alle fra Thailand, har løpet 13 år senere vokst til nesten 9000 løpere fra 65 ulike nasjoner. Og i likhet med Techcombank Ho Chi Minh marathon, er Chiang Mai Marathon også et nattløp. Startskuddet for hel distanse går kl.03.00.
- Siden jeg har løpt dette løpet flere ganger tidligere og er godt kjent med byen, er ting ikke like hektisk og stresset som i Saigon. Varmen har jeg også tilvent meg nå. Nytt fra i år er likevel start og mål er på forskjellige steder. En viss spenning er knyttes til bagasjetransport og transport fra mål til byen. En avstanden på ca.10km.
- Som tidligere år det ikke mangel på vennlighet, generøsitet og hjelpsomhet å oppdrive hos arrangøren og de frivillige. Det er rikelig med drikker og noe å bite i før start. Første delen 5 km er på innsiden og etter hvert på utsiden av muren som før i tiden utgjorde bygrensen i eldre tider, da Chiang Mai var eget kongedømme (Lanna).
- Store deler av løypa er lang og flat og rimelig oversiktlig. Det er godt merket og godt bemannet med både funksjonærer og politi. I tillegg også syklende paramedics. På drikkestasjoner er det vann, ulike energidrikk og vannmelon. Sistnevnte smaker umåtelig godt i den varmen. På grunn av sin beliggenhet, er klimaet i Chiang Mai nokså varierende og dels uforutsigbart. Kan lett veksle mellom noen få pluss grader til 20-30 grader. I år tror jeg at temp. lå på rundt 20 pluss.
- En merker at Chiang Mai er en mye mindre by enn Saigon, mindre hektisk og mindre kaotisk. Jeg har i tillegg sett mye av byen fra tidlige besøk. Det sosiale er derfor i fokuset under løpet. Fra start til mål Selv kan jeg huske å ha snakke med folk fra USA, Argentina, Sør-Afrika, Australia, Russland, Frankrike, Maldivene og et par fra Sør-Sudan bare for å nevne noen.
- Det er også utrolig gøy å se så mange som kler seg ut; alt fra ulike ølsorter, til Spiderman til lotusblomst osv. Hver og en med forskjellig bakgrunn og forutsetning og likevel et felles mål om å fullføre. Mye spøk og latter er det også blant løpere. Og folk er usedvanlig greie med hverandre både med motiverende ord, tommel opp til å yte hjelp til medløpere i påvente av medisinskpersonell.
Om løping får fram det beste i oss? Det tror jeg.
På grunn av endring på målområdert blir det også justeringer de siste 7 km før mål. Blant annet er det en forholdvis slak motbakke (i bergensk målestokk), men til gjengjeld er den på flere km. Kjennes ut som at den aldri tar slutt. Men det gjør den og jeg kommer etter hvert i mål. Stolt og fornøyd over å ha gjennomført løpet som også ble årets siste løp.
Chiang Mai Marathon hjemmeside
Facebook
Resultater
Andy: 3:59:24 - 293. plass av 1550 fullførende menn
Denne reisen har vært episk med mange unike og herlige opplevelser. Mange inntrykk og minner som jeg er takknemlig å ha fått/erfart. Det er trist å tenke at reisen går nå mot slutten og at hverdagen er mer eller mindre kun en flytur unna. Verden er heldigvis ikke hva den engang var. Nye flybilletter, hotell og påmelding til nye løp så vips er jeg tilbake i Asia igjen. Verre er det ikke.