(Alle foto: Sylvain Cavatz)
Med 185 fullførende på distansene 5 km, 10 km, halvmaraton i tillegg til 5 og 6 runder på ca. 25 og 30 km, ble det en gedigen økning fra 112 fra forrige løp for tre uker siden. Det er vanskelig å holde statistikk på personlige bestenoteringer, men arrangør Bjørn Sakseberg hadde med visse forbehold greid å registere 63 perser (!) (av 155 fullførende, dvs. 40 %) på de tre distansene, så her snakker vi om skred på flatmark...
Perseløpet er like enkelt og som det er godt organisert, og samlet for 6. gang i år løpere med et klart mål i hodet. To grupper sjekket maratonhastigheten foran høstens hovedmål og fortsatte en og to runder etter passering på den kontrollmålte halvmaratondistansen. Disse gruppene fungerte også som gode fartsholdere og vindfangere for persejegerne på de tre standardiserte distansene.
Reportasjer fra Perseløpet 2019:
14.04: 60 % perset da Asgautsen og Bakken vant Perseløpet
21.04: 9 av 21 løpere perset i Perseløpet #2
30.05: Perseløpet #3 med ny løype og halvmaraton i tillegg til 5+10 km
29.06: Henrik Jørgensen (12 år) imponerte på Perseløpet
10.08: Deltagerrekord da 115 løp Perseløpet på Jessheim
Perseløpets facebookside
De beste i Perseløpet 31.08.2019: |
||||||
5 km kvinner (14 deltakere):
|
||||||
Pl
|
Fornavn
|
Etternavn
|
Klubb
|
Klasse
|
Tid
|
Etter
|
1
|
Anne
|
Hansen
|
IL BUL
|
K20-34
|
18:39
|
00:00
|
2
|
Sara
|
Magndal
|
Nittedal IL
|
K14-15
|
19:03
|
00:23
|
3
|
Elisabeth
|
Kollerød
|
LYN SKI
|
K45-49
|
19:49
|
01:09
|
4
|
Victoria
|
Vermelid
|
Oslostudentenes IK - Friidrett
|
K20-34
|
20:09
|
01:30
|
5
|
Marte Kristine
|
Kollerødhøidalen
|
Lyn Ski
|
K12-13
|
20:19
|
01:39
|
5 km menn (34 deltakere):
|
||||||
1
|
Mads Orø
|
Olsen
|
Ringerike Friidrettsklubb
|
M16-17
|
16:18
|
00:00
|
2
|
Hallvard
|
Nilsen
|
Gular
|
M40-44
|
16:19
|
00:00
|
3
|
Henrik
|
Velle
|
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M20-34
|
16:21
|
00:03
|
4
|
Kristian
|
Monsen
|
Ullensaker/Kisa IL
|
M40-44
|
16:43
|
00:24
|
5
|
Leif Ole
|
Håvardsrud
|
Geilo IL
|
M20-34
|
17:19
|
01:01
|
6
|
Håkon
|
Moldestad
|
SNARØYA
|
M20-34
|
17:26
|
01:07
|
7
|
Harald
|
Skarpeteig
|
OSLO
|
M40-44
|
17:28
|
01:09
|
8
|
Vegard E.
|
Kjøl
|
Tfik
|
M45-49
|
17:33
|
01:14
|
9
|
Eirik
|
Wold Sund
|
Klæbu Løpeklubb
|
M20-34
|
17:36
|
01:17
|
10
|
Eskil
|
Angset
|
RØYSE
|
M35-39
|
18:01
|
01:42
|
10 km kvinner (14 deltakere):
|
||||||
1
|
Hanne Mjøen
|
Maridal
|
Lillehammer IF
|
K20-34
|
35:00
|
00:00
|
2
|
Heidi
|
Pharo
|
Bøler IF Friidrett
|
K20-34
|
35:11
|
00:10
|
3
|
Astrid Brathaug
|
Sørset
|
Team Braasport
|
K20-34
|
35:54
|
00:54
|
4
|
Katja
|
Synsfjell
|
GJERDRUM
|
K20-34
|
42:47
|
07:46
|
5
|
Kari Vik
|
Eines
|
JESSHEIM
|
K45-49
|
44:04
|
09:04
|
10 km menn (57 deltakere):
|
||||||
1
|
Kristian
|
Thon
|
Team Klabautermänner
|
M45-49
|
33:47
|
00:00
|
2
|
Sondre
|
HANDELAND
|
Sauda IL /Bdo
|
M20-34
|
34:39
|
00:51
|
3
|
Einar
|
Ulsund
|
Bos
|
M20-34
|
34:43
|
00:55
|
4
|
Petter
|
Herheim
|
BDO Innlandet
|
M20-34
|
34:51
|
01:03
|
5
|
Jørgen Feldt
|
Sandnes
|
Fearnsport
|
M20-34
|
35:00
|
01:12
|
6
|
Pål Inge
|
Synsfjell
|
GJERDRUM
|
M35-39
|
35:06
|
01:18
|
7
|
Stian
|
Teigen
|
Forenede Montører A/S
|
M20-34
|
35:06
|
01:19
|
8
|
Henrik
|
Jørgensen
|
Fossum IF
|
M12-13
|
35:15
|
01:27
|
9
|
Thomas
|
Flemmen
|
Nittedal IL / Team Stredet
|
M20-34
|
35:24
|
01:37
|
10
|
Rune
|
Dahl
|
Nittedal Banquet Racers
|
M40-44
|
35:25
|
01:37
|
Halvmaraton kvinner:
|
||||||
1
|
Maria Strøm
|
Nakstad
|
Byaasen Skiklub / Accenture
|
K20-34
|
01:30:29
|
00:00
|
2
|
Helen Baastad
|
Haug
|
Rælingen
|
K35-39
|
01:34:34
|
04:04
|
3
|
Marit A.
|
Laulo
|
Equinor BIL
|
K50-54
|
01:37:50
|
07:20
|
4
|
Ida
|
Salberg
|
Aurskog - Høland Friidrettslag
|
K20-34
|
01:39:41
|
09:11
|
5
|
Julie S
|
Flaagen
|
Brandbu if
|
K20-34
|
01:41:31
|
11:01
|
6
|
Marta Hole
|
Greve
|
OSLO
|
K20-34
|
01:50:18
|
19:49
|
Halvmaraton menn (31 deltakere):
|
||||||
1 | John Christian | Deighan | Asker Sk Friidrett | M20-34 | 01:09:58 | 00:00 |
2 | Magnus |
Lystad
|
Frogner Runners |
M20-34
|
01:13:44
|
03:46
|
3 |
Børge
|
Larsson
|
Varegg Fleridrett
|
M20-34
|
01:14:03
|
04:05
|
4 |
Christopher
|
Bennett
|
Sportsklubben Vidar
|
M35-39
|
01:14:15
|
04:16
|
5 |
Magnus Cato
|
Andersen
|
Fredrikstad IF
|
M20-34
|
01:14:22
|
04:24
|
6 |
Tore
|
Bjelland
|
EY BIL
|
M20-34
|
01:14:23
|
04:25
|
7 |
Ole Heldal
|
Larsen
|
Gjerpen Idrettsforening
|
M20-34
|
01:14:25
|
04:27
|
8 |
Victor Borge
|
Svendsen
|
Sportsklubben Vidar
|
M20-34
|
01:14:28
|
04:30
|
9 |
Bjørn Ivar
|
Nilsen
|
Sportsklubben Vidar
|
M40-44
|
01:15:47
|
05:48
|
10 |
Klaus
|
Oiseth
|
ASKER
|
M45-49
|
01:17:38
|
07:40
|
|
|
|
|
|
|
|
5 runder kvinner:
|
||||||
1
|
Claudia
|
Toader
|
JESSHEIM
|
K40-44
|
03:24:52
|
00:00
|
|
|
|
|
|
|
|
5 runder menn (12 deltakere):
|
||||||
1
|
Andreas
|
Grøgaard
|
Kragerø IF Friidrett
|
M20-34
|
01:46:28
|
00:00
|
2
|
Jørgen
|
Skogholt
|
BDO AS
|
M20-34
|
01:54:00
|
07:32
|
3
|
Alexander H.
|
Bakker
|
ROLVSØY
|
M20-34
|
01:54:24
|
07:55
|
4
|
Kenneth
|
Horne-Olsen
|
Moss IL
|
M35-39
|
01:55:49
|
09:21
|
5
|
Tarjei
|
Bakken
|
Knowit Insight Elite
|
M20-34
|
01:56:06
|
09:38
|
|
|
|
|
|
|
|
6 runder kvinner:
|
||||||
1
|
Hilde
|
Aders
|
Kvæfjord IL
|
K20-34
|
02:17:30
|
00:00
|
|
|
|
|
|
|
|
6 runder menn (16 deltakere):
|
||||||
1
|
Kristian
|
ULRIKSEN
|
Tromsø Løpeklubb
|
M20-34
|
02:04:12
|
00:00
|
2
|
Rolf
|
Steier
|
Sportsklubben Vidar
|
M35-39
|
02:04:12
|
00:00
|
3
|
Ola
|
Matre
|
Heggedal IL
|
M20-34
|
02:11:31
|
07:18
|
4
|
Morten
|
Sætha
|
Swix
|
M35-39
|
02:11:31
|
07:19
|
5
|
Sondre
|
Fylling
|
Oslostudentenes IK - Friidrett
|
M20-34
|
02:11:32
|
07:19
|
6
|
Hans Chr.
|
Aarnes
|
Nittedal IL
|
M35-39
|
02:15:47
|
11:34
|
7
|
André
|
Borgen
|
Tyrving IL / PT AB André Borgen
|
M20-34
|
02:15:48
|
11:36
|
8
|
Even
|
Løvås
|
Halden IL
|
M20-34
|
02:15:49
|
11:36
|
9
|
Jann
|
POST
|
RÅHOLT
|
M35-39
|
02:15:56
|
11:44
|
10
|
Ottar
|
Grønvold
|
OSLO
|
M35-39
|
02:16:19
|
12:07
|