Pallen for menn: På topp er Meseret Yitbarek, som har kommet ens ærend fra Etiopia for å delta i Kraftprovet og noen løp til. Tjalves eritreer, Okubamichael Fissehatsion (tv), tok andreplassen og med BULs Weldu Negash Gebretsadik på det tredje trinnet, mens kenyanske Japhet Kipkorir, som bruker å tilbringe somrene i Sverige og har vunnet Kraftprovet tidligere, måtte nøye seg med fjerdeplass denne gangen. (Foto: Kjell Vigestad)
Menn Kraftprovet 11,6 km
Pl. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
1 | 1 | 41 | Meseret Yitbarek | Etiopien | 35:45 |
2 | 2 | 32 | Okubamichael M. Fissehatsion | IK Tjalve, Norge | 35:52 |
3 | 3 | 34 | Weldu Negash Gebretsadik | BUL, Norge | 35:57 |
4 | 4 | 24 | Japhet Kipkorir | Hälle IF | 36:01 |
5 | 5 | 42 | Haileye Eshete | Etiopien | 36:52 |
6 | 6 | 53 | Sibusiso Madikizela | RSA | 37:02 |
7 | 7 | 40 | Daniel Berggren | Strömstad LK | 37:10 |
8 | 8 | 26 | Andreas Åhwall | Hässelby SK | 37:59 |
9 | 9 | 39 | Henry Gross | Hässelby SK | 39:00 |
10 | 10 | 35 | Michael Ande | BUL, Norge | 39:06 |
11 | 11 | 38 | Peter Gross | Hässelby SK | 39:10 |
12 | 12 | 43 | Patrik Brant | Kongahälla AIK | 39:20 |
13 | 13 | 2 | Mikael Bäcklund | Högby IF | 39:43 |
14 | 14 | 2005 | Conny Wass | LK Spring Åmål | 39:49 |
15 | 15 | 5 | Karl Wilenius | Lidköpings VSK | 40:37 |
18 | 16 | 2029 | Nohay Yassin Ahmed | Göteborg | 41:24 |
20 | 17 | 20 | Svein Inge Buhaug | Hytteplan Sport, Norge | 42:13 |
Norsk duell: Runa Falch med Svein Inge Buhaug på hjul, men bare akkurat her etter 6,2 km. Inntil halvveis lå Svein Inge først, nærmest av gammel vane. Han har løpt ned mot 36 minutter i denne løypa hvor han har blitt skikkelig godt kjent etter mange løp, mens Runa var debutant. I mål var Runa 32 sekunder foran Svein Inge. (Foto: Kjell Vigestad)
Runa sa til Kondis etter løpet: - Det var ei veldig fin og utfordrende løype med masse bra publikum og god atmosfære generelt. Jeg hadde ikke så store mål bortsett fra å få en god gjennomkjøring og en god løpeopplevelse.
Kvinner Kraftprovet 11,6 km
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Navn | Klubb | Tid |
16 | 1 | 45 | Medina Beriso | Etiopien | 40:46 |
17 | 2 | 46 | Teje Tessema | Etiopien | 41:06 |
19 | 3 | 51 | Runa Falch | Vidar | 41:31 |
23 | 4 | 36 | Lisa Ring | IK NocOut.se | 42:44 |
31 | 5 | 48 | Malin Strand | Sävedalens AIK | 43:55 |
39 | 6 | 18 | Jenny Johannesson | Mullsjö SOK | 44:41 |
41 | 1 | 52 | Grete Kirkeberg Mörk | IF Hellas | 44:56 |
47 | 7 | 15 | Maja-Lina Sande | OK Sarven | 45:23 |
57 | 8 | 37 | Annika Stenhammar | ChristerVelanda | 46:07 |
71 | 9 | 21 | Åse Klinkenberg | Hytteplan Sport, Norge | 46:51 |
73 | 10 | 29 | Elmina Saksi | Tjalve IF Norrköping | 46:56 |
Godt løp: Runa Falch løp på 41.31, som ville holdt til seier seks av de ti siste årene. Nå ga det tredjeplass bak to sterke etiopere, som løp sitt første løp på svensk jord fredag. Kristin Størmer Steira vant her i 2003 på 41.29, to sekunder bedre enn Runa. (Foto: Kjell Vigestad)
Runa fortalte at hun hadde hatt "hare" i siste del av løpet, men ante ikke hvem det var som hadde hjulpet henne. Kanskje det var Linus, hjemmeløperen som hun følger på bildet?
Les mer om tidligere Kraftprov på kondis.nos "samleside" for reportasjer fra Kraftprovet
Menn 50 + i Kraftprovets 11,6 km
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
45 | 1 | 533 | Björn Öberg | Ryda SK | 45:11 |
48 | 2 | 10 | Matti Huhtala | SOK-Knallen | 45:26 |
66 | 3 | 1 | Pär Klevestedt | Friskis & Svettis | 46:35 |
79 | 4 | 447 | Ingemar Svensson | Solvikingarna | 47:13 |
86 | 5 | 456 | Mikael Johansson | LK TV88 | 47:42 |
Kvinner 50 + i Kraftprovets 11,6 km
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
41 | 1 | 52 | Grete Kirkeberg Mörk | IF Hellas | 44:56 |
166 | 2 | 521 | Annica Wernerson | Kvänums IF | 50:56 |
272 | 3 | 334 | Malin Årebäck | GMOK | 54:18 |
345 | 4 | 1202 | Helena Ryding | Mallottan PT | 56:11 |
425 | 5 | 479 | Ulrika Möller | 57:54 |
Slussprovet 6 km menn 18 år +
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
2 | 1 | 1085 | Ahmed Mahmoud | Strömstad Löparklubb | 20:53 |
4 | 2 | 1388 | Nuray YAssin | Götborg | 21:19 |
5 | 3 | 1137 | Erik Framme | Hälle IF | 21:22 |
6 | 4 | 1299 | Oscar Vångell | Ärla IF | 22:00 |
7 | 5 | 693 | Yonis Jamac | Trollhättans IF Friidrott | 22:03 |
Avgjør løpet: Martin Kirkeberg Mørk holdt følge med seniorvinneren akkurat hit hvor man er halvveis i det 6 km lange Slussprovet, som er identsik med siste halvdelen av Kraftproves 11,6 km. Men på de siste tre kilometerne løper 16 år gamle Martin fra seniorvinneren Ahmed Mahmoud fra Strömstad med 28 sekunder og setter ny løyperekord for løpet. (Foto: Kjell Vigestad)
Slussprovet 6 km gutter 16-17 år +
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
1 | 1 | 1009 | Martin Kirkeberg Mørk | IF Hellas | 20:25 |
3 | 2 | 1077 | Merhawi Seifu | Hälle IF | 21:09 |
13 | 3 | 347 | William Brochmann | IK Orient | 24:39 |
14 | 4 | 1116 | Melker Tillenius | Sävedalens AIK | 24:46 |
16 | 5 | 1521 | Måns Bergvall-Hartmann | Trollhättans FK | 25:53 |
Slussprovet 6 km kvinner 18 år +
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
9 | 1 | 1441 | Lisa Ring | IK NocOut.se | 22:29 |
10 | 2 | 1927 | Sara Christiansson | Sävedalens AIK | 22:38 |
15 | 3 | 1296 | Fredrika Vångell | Linköping OK | 25:04 |
17 | 4 | 1436 | Anu Åkerman | 26:14 | |
20 | 5 | 1148 | Johanna Tidholm | Hälle IF | 27:56 |
Slussprovet 6 km jenter 16-17 år +
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
21 | 1 | 1091 | Maja Årebäck | Bolidens Skidklubb | 28:08 |
23 | 2 | 760 | Ronja Andersson | Trollhättans SOK | 29:01 |
25 | 3 | 1191 | Nannie Johansson | Sk Granan | 29:39 |
Miniprovet 2,6 km gutter 15 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
1 | 1 | 1945 | Nils Bredin | Hälle IF | 08:07 |
2 | 2 | 1078 | Sharmarke Ahmed | Hälle IF | 08:13 |
4 | 3 | 1079 | Alexander Carlsson | Hälle IF | 09:26 |
9 | 4 | 995 | William Hägg | Trollhättans Simsällskap | 10:10 |
13 | 5 | 1170 | Alfred Kjellström | IFK Vänersborg | 10:18 |
Vant suverent: Emma Kirkeberg Mørk har deltatt 6-7 ganger i Miniprovet og har vunnet like mange ganger, og som regel har hun også satt en ny løyperekord så god at den blir trolig vil bli gammel etter hvert. (Foto: Kjell Vigestad)
Miniprovet 2,6 km jenter 15 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
3 | 1 | 1007 | Emma Kirkeberg Mörk | IF Hellas | 08:20 |
14 | 2 | 774 | Lina Karlsson | Lidköpings IS | 10:19 |
15 | 3 | 1281 | Ida Genitz | Istrums SK | 10:20 |
16 | 4 | 1115 | Ella Helmström | Dalssödra | 10:22 |
22 | 5 | 1907 | Olivia Lundstedt | Mölndals AIK | 10:46 |
Miniprovet 2,6 km gutter 13 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
7 | 1 | 1932 | Joel Warström | IFK Vänersborg | 09:52 |
10 | 2 | 936 | Vilmer Andersson | Trollhättan FiK | 10:10 |
12 | 3 | 254 | Isak Ljungberg | 10:16 | |
18 | 4 | 1396 | Trond Forssten | Kongahälla AIK | 10:28 |
21 | 5 | 1301 | Adrian Helm | Halvorstorps IS | 10:45 |
Miniprovet 2,6 km jenter 13 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
5 | 1 | 1708 | Sara Hopmark | Sävedalens AIK | 09:39 |
6 | 2 | 609 | Saga Provci | IFK Göteborg friidrott | 09:49 |
8 | 3 | 1905 | Emilia Lundstedt | Mölndals AIK | 10:04 |
11 | 4 | 1118 | Indra Johansson | Trollhättan FIK | 10:14 |
23 | 5 | 1700 | Emma Mollstedt | TBIS & KFUM | 10:47 |
Miniprovet 1,8 km gutter 11 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
3 | 1 | 1309 | Malte Lewandowski | Östersunds GIF | 07:13 |
4 | 2 | 878 | Jack Krantz | Sävedalens AIK | 07:19 |
5 | 3 | 1390 | Alfred Drottz | Högsäters GF | 07:23 |
8 | 4 | 1056 | Melwin Mattsson | VFK P07 | 07:34 |
9 | 5 | 692 | Rasmus Hällgren | SK Granan | 07:38 |
Miniprovet 1,8 km jenter 11 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
1 | 1 | 980 | Majken Söderlund Larsson | Stenungsund FI | 06:49 |
2 | 2 | 1648 | Stina Tagesson | IK Ymer Borås | 06:56 |
6 | 3 | 1778 | Alva Thunberg | Ullevi FK | 07:24 |
7 | 4 | 1649 | Elsa Tagesson | IK Ymer Borås | 07:25 |
15 | 5 | 1133 | Viktoria Vedberg | Herrljunga SK Friidrott | 07:54 |
Miniprovet 1,8 km gutter 9 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
10 | 1 | 215 | Algot Tersing | OK Flundrehof | 07:38 |
12 | 2 | 1689 | Tim Engelin | 07:40 | |
23 | 3 | 1646 | Melker Engström | TFIK Trollhättans FIK | 08:09 |
24 | 4 | 944 | Vilgot Åhlund | Vänersborg SK | 08:12 |
25 | 5 | 1138 | Linus Framme | Hälle IF | 08:13 |
Miniprovet 1,8 km jenter 9 år
Pl. tot. | Pl. kl. | Startnr. | Klubb | Tid | |
13 | 1 | 979 | Marika Söderlund Larsson | Stenungund FI | 07:50 |
22 | 2 | 1673 | Hanna Strand | IK Granit | 08:08 |
45 | 3 | 1414 | Noomi Zeffer | Mälarö SOK | 08:43 |
53 | 4 | 1003 | Ida Carlsson | Lidköpings IS | 08:49 |
59 | 5 | 1310 | Molly Lewandowski | Östersunds GIF | 08:58 |
Deltakerutvikling 2015 - 2017
Løp/år | 2015 | 2016 | 2017 | ||||||
Menn | Kvinner | Sum | Menn | Kvinner | Sum | Menn | Kvinner | Sum | |
Kraftprovet 11,6 km | 982 | 377 | 1359 | 886 | 329 | 1215 | 754 | 295 | 1049 |
Slussprovet 6 km | 65 | 81 | 146 | 53 | 78 | 131 | 46 | 54 | 100 |
Miniprovet 2,6/ 1,8 km | 216 | 190 | 406 | 181 | 170 | 351 | 174 | 152 | 326 |
Knatteprovet 0,8 km | 370 | 326 | 313 | ||||||
Sum | 2281 | 2023 | 1788 |
Veteran på fem: Emil Klinkenberg Buhaug er inne i sin tredje barneløpssesong (om det ikke er den fjerde?) og nå må mor Åse ta i for å henge på femåringen. (Foto: Kjell Vigestad)