SE HELE 539 BILDER FRA STENFJELLRUNDEN 04.02.2017
VIDEO
(FOTO: STEIN ARNE NEGÅRD)
Ingrid Damgaard fra IL Ivrig i Re kommune Vestfold ble årets vinner av Stenfjellrunden for kvinner.
(Foto: Stein Arne Negård)
Håvard Hansen tid, 1.55.09, var ikke bare dagens raskeste, men også en forbedring av Per Christian Torgersruds ett år gamle løyperekord med nær to minutter. Også Eivind Vold, Even Brøndbo Dahl og fireren Øystein Solbjørg gikk under den forrige bestetida. I alt sju løpere gjorde unna den drøye maratondistansen under to timer.
På kvinnesiden var vinner Ingrid Damgaard 3.35 min. foran Marit Engeseth, Lyn Ski, som på sin side hadde nær samme avstand ned til treer Unni Persson Moseby, Kjelsås IL.
Dagens tredjemann, Even Brøndbo Dahl, NIHI (og FIK Orion) overrasket mange på Gåsbu lørdag, og i motsetning til de aller fleste lengst fram i feltet, så gikk mellomdistanseløperen naturlig nok med festesmurning under skiene:
- Ja, det var godt med feste under skia i motsetning til alle andre jeg så rundt meg, kunne sesongdebutanten bekrefte.
Er det en ny karriere på gang, eller?
- Nei, jeg "tar ikke en Buraas", men jeg har slitt med en kranglete fot siden før jul, så det har blitt mye langrenn og minimalt med løping den siste måneden. Da tenkte jeg at jeg måtte gå et skirenn, og slik foten er nå, blir det kanskje flere....
Even forteller videre at han aller helst skulle vært i Ulsteinvik og løpt 1500 m i NM i dag, men Stenfjellrunden var en god nummer to for en konkurranselysten løper.
Hvordan utviklet rennet seg for deg som gikk med feste?
- Jeg starta i femye rekke, men fikk jobba meg oppover ganske raskt, og nådde igjen teten opp mot Appelsinhaugen. Jeg tok nok minuttet til sammen på teten fra Lageråkvisla til Stenfjellet og opp fra Bårdsetra til Stenfjellet for andre gang, og var i tet på toppene. Men staking driver jeg lite med, så "stakemafiaen" dro i fra etterhvert. Nådde de såvidt igjen med 10 km igjen, men da rykka Håvard Hansen og jeg mista dem på nytt.
I de kuperte løypene mot stadion greide Dahl å nå igjen Øystein Solbjørg og sikra seg en imponerende tredjeplass.
- Veldig gøy renn, med skulle gjerne vært flere ganger oppå Stenfjellet for min del, avslutter en meget godt fornøyd (ski)løper.
Even Brøndbo Dahl sikrer seg tredjeplassen på Gåsbu. (Foto: Stein Arne Negård)
PS! Også andremann, Eivind Vold, Team Milslukern hevdet seg på en alternativ arena på Gåsbu. Padleren fra Oslo Kajakkklubb er naturlig nok mer vant enn løperen med å bruke overkroppen og staket seg inn til den sterke andreplassen på blanke ski bare 34 sekunder bak "stakemaskinen " fra Strindheim (og Sørskogbygda). Even Brøndbo Dahl ble til slutt klokket inn 1.01 bak vinneren.
Den 40. utgaven av Stenfjellrunden ble den største på tre år med tett oppunder 900 påmeldte, 841 startende og 826 fullførende. 730 løpere, 648 menn og 82 kvinner kom til mål i Hedmarks tredje seedingsrenn for sesongen.
Teten i pulje 1 etter ca. 1 km med Øystein Tallhaug Engelstad, Lillehammer Skiklub som den aller ivrigste. (Foto: Stein Arne Negård)
Kamp om posisjoner i den første harde kneika hvor hvor også dagens vinner måtte ut i fiskebein.
(Foto: Stein Arne Negård)
Ulf Tobias Utne Bjerke fra Sørum IL vant spurtoppgjøret om seieren på 23 km foran Kristoffer Ramsberg, Vind IL. (Foto: Stein Arne Negård)
«Vangsgutar» i fint driv Nils Tore Aamodt (212) og Ivar Thorsteinsen (274). (Foto: Stein Arne Negård)
Vinner av 11 km for gutter Brage Sømoen, Vang Skiløperforening. (Foto: Stein Arne Negård)
Vinner av 11 km for jenter Dina Lidahl Lillejordet, Vang Skiløperforening. (Foto: Stein Arne Negård)
Ivrige ungdommer på 11 km løypa. Det var moro og «litt tøft» å gå en litt lengre distanse.
(Foto: Stein Arne Negård)
Ung dugnadsgjeng som serverer snacks etter målgang. (Foto: Stein Arne Negård)
Hamar-ordfører Einar Busterud var dagens speaker. (Foto: Stein Arne Negård)
Stenfjellrundens nettsider
Stenfjellrunden på facebook
Samleside for Stenfjellrunden
ALLE RESULTATER
De beste i Stenfjellrunden 04.02.2017: |
||||||
Kvinner 42,5 km (82 deltakere): | ||||||
Plass | Fornavn | Etternavn | Klubb | Klasse | Tid | Etter |
1 | Ingrid | Damgaard | Ivrig IL | K25-29 | 02:23:11 | 00:00 |
2 | Marit | Engeseth | Lyn Ski | K35-39 | 02:26:36 | 03:25 |
3 | Unni Persson | Moseby | Kjelsås IL | K50-54 | 02:30:12 | 07:01 |
4 | Liv-Janne | Øvrebust | Bjørndal IF | K45-49 | 02:31:25 | 08:14 |
5 | Anne | Hørsand | Ilseng IL | K30-34 | 02:33:59 | 10:48 |
6 | Anne | STORSLETT | Moelven IL/Parkettpartner | K30-34 | 02:34:50 | 11:39 |
7 | Camilla Høivik | Carlsen | OSLO | K25-29 | 02:34:52 | 11:41 |
8 | Ingunn | Andreassen | Atna IL | K25-29 | 02:37:02 | 13:51 |
9 | Guro Flatekval | Trøkken | Oppsal IF / Oppsal | K30-34 | 02:37:14 | 14:03 |
10 | Anne Christine Bull | Haaversen | Fossum IF | K40-44 | 02:38:35 | 15:24 |
Menn 42,5 km (648 deltakere): | ||||||
1 | Håvard | Hansen | Strindheim IL | M40-44 | 01:55:09 | 00:00 |
2 | Eivind | Vold | Team Milslukern Sport | M20-24 | 01:55:43 | 00:34 |
3 | Even Brøndbo | Dahl | Nihi | M20-24 | 01:56:10 | 01:01 |
4 | Øystein | Solbjørg | Vestringen IL / Madshus | M35-39 | 01:56:45 | 01:36 |
5 | Kjetil | TYROM | Follebu Skiklubb/Parkettpartner | M20-24 | 01:59:30 | 04:21 |
6 | Espen Harald | BJERKE | Lillehammer Skl/Mosetertoppen | M35-39 | 01:59:38 | 04:29 |
7 | Geir | STRANDBAKKE | Lillehammer Skiklub | M50-54 | 01:59:44 | 04:35 |
8 | Anders | Kampenhøy | Furnes Sklf/Parkettpartner | M20-24 | 02:02:11 | 07:02 |
9 | Daniel | NORDEBO | MÖLNDAL | M30-34 | 02:02:19 | 07:10 |
10 | Ola | Korbøl | Sport 1 Hamar | M25-29 | 02:02:34 | 07:25 |
11 | Sigurd Sollien | HULBAK | HEMSEDAL | M20-24 | 02:03:22 | 08:13 |
12 | Oddvin | Offigstad | Øyer-Tretten IF | M30-34 | 02:04:29 | 09:20 |
13 | Ole Eirik Fuglehaug | EKREM | Lillehammer Skiklub | M20-24 | 02:05:02 | 09:53 |
14 | Vegard | OSVOLD | Strandbygda IL | M20-24 | 02:05:19 | 10:10 |
15 | Lars Amund | TOFTEGAARD | Røa IL / Røa IL | M30-34 | 02:05:28 | 10:19 |
16 | Espen | ALMLID | Hamar Skiklubb / Kpmg | M35-39 | 02:05:38 | 10:29 |
17 | Eirik | BJERREGAARD | Krødsherad IL | M35-39 | 02:05:43 | 10:34 |
18 | Eirik | ASP | Bygdø IL | M45-49 | 02:05:48 | 10:39 |
19 | Tomas | MAGNUSSEN | Tromsø Skiklubb Langrenn | M30-34 | 02:05:54 | 10:45 |
19 | Birger Andreas | Bråthen | Magnor UL | M45-49 | 02:05:54 | 10:45 |
Kvinner 23 km (23 deltakere): | ||||||
1 | Aasne Sofie | Ellevold | Oppstad IL | K13-14 | 01:14:56 | 00:00 |
2 | Tiril Kristine Skar | Nilsen | Lørenskog Skiklubb - Ski | K13-14 | 01:15:32 | 00:36 |
3 | Nina Cornelia K | Galgum | Vang Skiløperforening | K13-14 | 01:16:04 | 01:08 |
4 | Hanna Kristine | Larsen | Heddal IL/NTG Lillehammer | K18-19 | 01:17:50 | 02:54 |
5 | Albertine | Thorsteinsen | Vang Skiløperforening | K13-14 | 01:19:52 | 04:56 |
6 | Pernille Bi | Bratlien | Lommedalens IL | K13-14 | 01:21:58 | 07:02 |
7 | Signe | Nordli | Fet Skiklubb | K18-19 | 01:23:20 | 08:24 |
8 | Hanne Westerheim | Danielsen | Vang Skiløperforening | K40-44 | 01:23:24 | 08:28 |
9 | Marthe Skoglund | Østvold | Vang Skiløperforening | K13-14 | 01:25:09 | 10:13 |
10 | Maria | Aure | Modum FIK | K25-29 | 01:27:23 | 12:27 |
23 km menn (34 deltakere): | ||||||
1 | Ole Tobias Utne | Bjerke | Sørum IL | M18-19 | 01:06:32 | 00:00 |
2 | Kristoffer | Ramsberg | Vind IL | M18-19 | 01:06:33 | 00:01 |
3 | Sigurd | Rustad | Vang Skiløperforening | M16-17 | 01:06:58 | 00:26 |
4 | Mads Hagen | Fraurud | Vang Skiløperforening | M16-17 | 01:12:34 | 06:02 |
5 | Anders | Aasen Slåen | Tormod Skilag | M20-24 | 01:13:35 | 07:03 |
6 | Tom Erik | Maast | Team Milslukern Sport | M35-39 | 01:14:03 | 07:31 |
7 | Kevin Jessen | Sørensen | Eidsvold Værks Skiklub | M16-17 | 01:14:28 | 07:56 |
8 | Lars Jørgen | Braathen | Eidsvold Værks Skiklub | M18-19 | 01:14:38 | 08:06 |
9 | Johannes | Wiken | Vang Sklf /Wang Toppidr-Hamar | M16-17 | 01:14:43 | 08:11 |
10 | Oskar | Kjonerud-Waage | Ottestad | M18-19 | 01:14:44 | 08:12 |
Jenter 11 km (12 deltakere): | ||||||
1 | Dina Lidahl | Lillejordet | Vang Skiløperforening | K13-14 | 37:41:00 | 00:00 |
2 | Julie | Jeistad | LISMARKA | K13-14 | 38:50:00 | 01:09 |
3 | Mathilde Skoglund | Østvold | Vang Skiløperforening | K13-14 | 39:22:00 | 01:41 |
4 | Solveig Lie | Støverud | Lørenskog Skiklubb - Ski | K13-14 | 39:31:00 | 01:50 |
5 | Mille Eide | Nyhus | Ottestad IL / Ottestad IL | K13-14 | 40:04:00 | 02:23 |
6 | Ellinor | Bårdseng | Vang Skiløperforening | K13-14 | 40:06:00 | 02:25 |
7 | Johanne | Norheim | Eidsvold Værks Skiklub | K13-14 | 40:21:00 | 02:40 |
8 | Aurora Gaarder | Strand | Strandbygda IL | K13-14 | 40:22:00 | 02:41 |
9 | Emma | Dåsnes | Vang Skiløperforening | K13-14 | 40:32:00 | 02:51 |
10 | Julie | Mykleset | Vang Skiløperforening | K13-14 | 40:40:00 | 02:59 |
Gutter 11 km (12 deltakere): | ||||||
1 | Brage | Sømoen | Vang Skiløperforening | M13-14 | 35:51:00 | 00:00 |
2 | Bård | Brun | Eidsvold Værks Skiklub | M13-14 | 36:19:00 | 00:28 |
3 | Petter Finseth | Løberg | Vang Skiløperforening | M13-14 | 36:23:00 | 00:32 |
4 | Eivind | Fougner | Kjelsås IL | M13-14 | 36:54:00 | 01:03 |
5 | Joakim Solberg | Hernes | Nes Ski | M13-14 | 36:55:00 | 01:04 |
6 | Ludvig | Baksjøberget | Vang Skiløperforening | M13-14 | 37:32:00 | 01:41 |
7 | Thørud | Eigil | Lørenskog Skiklubb - Ski | M13-14 | 38:38:00 | 02:47 |
8 | Nikolai Gylthe | Berget | Vang Skiløperforening | M13-14 | 38:46:00 | 02:55 |
9 | Daniel | Fatnes | Nesodden IF | M13-14 | 39:05:00 | 03:14 |
10 | Johannes | Lindberget | Vang Skiløperforening | M13-14 | 40:04:00 | 04:13 |