Yoga er vanligvis sett på som mer skadeforebyggende enn skadefremkallende, men et Kondis-medlem var uheldig å pådra seg en skade i forfoten under yogatrening. (Foto: iStockphoto)
Yoga er vanligvis sett på som mer skadeforebyggende enn skadefremkallende, men et Kondis-medlem var uheldig å pådra seg en skade i forfoten under yogatrening. (Foto: iStockphoto)

Ekspertene svarer: Vil løpe, men sliter med en yogaskade

Mange løpere vil aller helst løpe, men noen legger også inne alternativ trening, ikke minst for å unngå å bli skadet. Et Kondis-medlem klarte imidlertid å pådra seg en skade under yogatrening – slik at det nå er vondt å løpe. Hva kan gjøres?

Publisert Sist oppdatert

Artikkelen har stått på trykk i Kondis nr. 2 - 2022. Har du et spørsmål om trening, skader, kosthold eller noen annet kondisjonsrelatert, så kan du bare sende spørsmålet ditt til en av Kondis-ekspertene på e-post til Kondis.


Vil løpe, men sliter med en yogaskade

I midten av oktober i fjor pådro jeg meg en skade under foten i forbindelse med en yogaøkt. Jeg satt på huk med knærne i bakken og tøyde baksiden av fotbuen. Mens jeg satt der og gynget litt på føttene, kjente jeg at det var noe som ga etter i det innerste leddet på tåa rett ved stortåa på venstre fot. Det var som om jeg strakk en leddkapsel om det er mulig.

I ettertid har det kjentes ut som om jeg har hovnet opp rundt leddet som ligger under tåputa på denne tåa. Når jeg står på foten, kjenner jeg at det trykker på dette punktet under tåputa. Etter en gåtur eller løpetur kjennes det mer hovent ut. Det kan svi, og i tillegg kan tåa kjennes nummen ut som om det er en nerve som ligger i klem.

Sko som tidligere var passe store, kjennes nå for små ut. Jeg har fått behov for mer plass til tærne i bredden. Jeg har nå gått til innkjøp av et par såler som bygger opp under fotbuen og på den måten avlaster tåputa. Da blir plagene mindre.

Det gjør vondt om jeg tar tak i tåa og bøyer den bakover (mot fotbuen), men om jeg samtidig trykker i forkant av leddet på undersiden, kan jeg bøye på tåa uten at det gjør nevneverdig vondt. Det gjør ikke vondt om jeg tar tak i tåa og bøyer den oppover eller til sidene.

Jeg har erfart at langrenn er en mer skånsom form for kondisjonstrening enn løping nå når jeg har denne plagen. Dette fordi langrenn fører til mindre trykk mot tåputa.

Mitt spørsmål er om dette er noe som vil gå over av seg selv eller om jeg trenger hjelp til behandling av skaden?

Hilsen Kondis-medlem

Lege ved NIMI, Odd Arne Daljord, svarer

Slik det høres ut her, er det en skade rundt 2. tå, det vil si tåen ved siden av stortåen. Det virker som dette er en strekkskade oppstått i forbindelse med tøyninger. Skaden er lokalisert mot grunnleddet i tåen og er da i det området vi kaller tverrbuen. Det er en rekke strukturer her som kan tenkes å kunne skades eller gi plager.

Beskrivelsen av aktiviteten som er mulig, tilsier at vi nok kan utelukke brudd. Det virker som det er en tøyningsskade som har påvirket leddbånd i området. Leddkapsel kan ikke utelukkes, men høres ikke rimelig ut, ut fra beskrivelsen.

Derimot er det registrert at foten har fått dårligere plass i skoene, og det tyder på at tverrbuen er påvirket. Press bakover av tåen gir økende smerter, og løping er verre enn skigåing. Jeg vil da tro at også sykling er bedre, men det er nok avhengig av hvor mye skoene trykker fra sidene.

Vurdering

Skal man vurdere mulighetene her, så går det meste i retning av brist helt eller delvis i leddbånd, antagelig mellom mellomfotbena ned mot grunnleddet. Ryker strukturen her, vil det kunne øke tverrbuens bredde når foten presses ned og følgelig gjøre skoene litt trangere. Løpingen vil forverre det mest fordi spisstrykket øker i pressfasen.

Mellom disse knoklene passerer en del nerver, men de er neppe påvirket. Beskrivelsen tyder ikke på det. En annen sak er at dette området også er en del rammet av bruskpåleiringen som ved akutt stress kan utvikle smerter mellom stortåen og neste tå. Det kan også passe inn i bildet her. Jeg tror det er det nærmeste vi kan komme i forklaringen her.

Hvis det skulle gjøres videre undersøkelser, vil røntgen kunne si noe om det er forandringer på leddkantene i området. Dessverre synes ikke brusk. Bruskkanter må man kjenne seg fram til gjennom en klinisk undersøkelse.

MR egner seg for å studere båndskader, men det ville nok være nyttig å lokalisere gjennom undersøkelse før dette blir aktuelt.

Behandling

Siden det ser ut til at det å løfte tverrbuen hjelper, er såletilpasning antagelig en vei å prøve her. Det går ut på å støtte opp tverrbuen. Det er viktig å påse at sålen virkelig gjør det, og ikke er for myk. I løpssteget er det tross alt en spissbelastning på 4-5 ganger kroppsvekten på foten. Det meste kommer i frasparket som rammer tverrbuen mest.

Hjelper ikke det, vil nok en mer eksakt klinisk undersøkelse være neste trekk.

Det kan ikke utelukkes at dette går over av seg selv. Hvis det er båndskade, er antakelig tilhelningstiden rundt 6-8 uker. Viktigst er det å se om det kommer en gradvis bedring over tid. Er det brusk, vil tilstanden neppe bedre seg over tid. Snarere det motsatte.

Jeg vil foreslå sykling i noen få uker før løping igjen testes.

Spør Kondis-ekspertene

Mange går rundt med spørsmål om trening, kosthold og skader enten de driver på med løping, langrenn, sykling eller multisport. Nå kan du få svar på det du lurer på ved å sende inn dine spørsmål til Kondis’ ekspertpanel.

Spør ekspertene ved å sende ditt spørsmål til Kondis.

Kondis trenger din støtte
Takk for at du er medlem og slik bidrar til at Kondis kan fortsette å spre treningsglede, skrive reportasjer, lage terminlister, kontrollmåle løyper, føre statistikker osv. På grunn av koronakrisen har store deler av annonseinntektene falt bort, og vil du gi oss et ekstrabidrag, vil vi være takknemlige for det.

Gi en gave:
Vårt kontonummer er: 1503.35.18541
Vipps: 125957
Powered by Labrador CMS