
Narve Gilje Nordås en av favorittene i sterkt 1500 m-felt i Doha på fredag
1500 meter-feltet i Diamond League-stevnet i Doha på fredag har med mange av verdens beste løpere på distansen. Narve Gilje Nordås er en av dem, og det blir spennende å se om han kan hamle opp med karer som kenyanske Timothy Cheruiyot, etiopiske Samuel Tefera og svenske Andreas Almgren.
Narve Gilje Nordås er med bronsen fra VM i Budapest i fjor en av de mest meritterte 1500 m-løperne i feltet i Doha. Han blir dog klart overgått av kenyanske Timothy Cheruiyot som har VM-gull, OL-sølv og VM-sølv på distansen. Samuel Tefera fra Etiopia kan på sin side skilte med to VM-gull på 1500 m innendørs.
Timothy Cheruiyot har også den beste persen i det 17 mann store feltet, med 3.28,28. Abel Kipsang, også han fra Kenya, har nest best pers med 3.29,11. Narve Gilje Nordås er med sin bestetid på 3.29,47 den tredje i feltet som har løpt under 3.30.
Men det er mange som har pers like over 3.30, og bare 19 år gamle Reynold Cheruiyot fra Kenya viste klasse i mange løp i fjor. Mens han har hatt en stigende kurve, har hans eldre navnebror Timothy ikke vært på sitt aller beste de siste to åra. Reynold har allerede løpt på 3.31,96 i år og har det raskeste årsbestet, fulgt av en fjerde kenyaner, Brian Komen som har løpt på 3.32,29. Både Komen og unge Cheruiyot oppnådde tidene sine i tynnluft i Nairobi, og vanligvis løpes det fortere på 1500 m i låglandet.
Til sammenligning løp Narve Gilje Nordås på 3.34,11 da han vant 1500 meteren i Huelva i Spania 30. april. Da hang ikke Nordås på harene, men hadde en sterk avslutning, og en utfordring for Sandnes-løperen i Doha kan nok være å henge med fra start hvis åpningsfarten blir stor. Sjøl med en god sisterunde bør en være omtrent a jour med en runde igjen om en skal ha sjanse på seieren i et felt på Diamond League-nivå.
Det blir også spennende å se hva Sveriges nye langdistansekonge, Andreas Almgren, kan få til på 1500 m. I vinter har han satt svensk rekord på uhyre sterke tider på både 10 km (27.20), halvmaraton (59.23) og 10000 m (26.52,87). I sin ungdom var Almgren, som nå er blitt 28 år, primært mellomdistanseløper, og han har så gode perser som 3.32,00 på 1500 m og 1.45,59 på 800 m. Med den råsterke kondisjonen han nå har opparbeida seg, kan han helt klart også bli en faktor i dette 1500 m-løpet.
Av andre løpere som kan blande seg inn i teten, kan vi nevne britiske Elliot Giles, spanske Adel Mechaal, irske Andrew Coscoran og portugisiske Isaac Nader.
NRK sender stevnet i Doha fra klokka 18.00 på fredag. I tillegg til 1500 m for menn står det også 1500, 5000 og 800 m for kvinner samt 3000 m hinder for menn på programmet. Det er bare å kjøpe inn taco eller popcorn å glede seg.

Josh Kerr og Jakob Ingebrigtsen stiller ikke i 1500 meteren i Doha, men Narve Gilje Nordås er på plass. Kerr og Ingebrigtsen vil for øvrig møte hverandre i Bowerman Mile i Diamond League-stevnet i Eugene 25. mai. (Foto: Arne Dag Myking)