Sondre Lehmann kunne juble for avansement til semifinale etter onsdagens forsøksheat på 800 meter.
Sondre Lehmann kunne juble for avansement til semifinale etter onsdagens forsøksheat på 800 meter.

Sondre Lehmann videre til semifinale på 800 meter i U20-VM

Den første konkurranseøkta under U20-VM onsdag formiddag ga en norsk semifinaleplass. Sondre Søgård Lehmann leverte et meget godt taktisk løp som ga plas  i fredagens semifinale.

Publisert Sist oppdatert

Sondre Søgård Lehmann fra Ullensaker/Kisa IL tok seg videre fra forsøket på 800 meter etter å ha blitt nummer fem i sitt heat på 1.52,05. De fem beste i hvert heat, samt de to beste tidene ellers, gikk videre til semifinalen.

Sondre Lehmann løp i herrenes første heat i den innledende runden og var på papiret den med nest svakest personlig rekord i feltet.

Ull/Kisa-løperen åpnet svært fornuftig, lå bakerst i hovedfeltet, og hadde god kontroll på det som skjedde foran. Da det var rundt 200 meter igjen startet han å avansere i feltet, men måtte stoppe i akselerasjonen da en løper skiftet bane rett foran nordmannen.

Sondre holdt hodet kaldt og hadde krefter til igjen til en god spurt som holdt til femteplass i heatet og dermed den siste plassen som ga direkte kvalifisering til fredagens semifinale. 

En svært konsentrert Lehmann ut fra start på Hayward Field i Eugene i 32 varmegrader onsdag formiddag.
En svært konsentrert Lehmann ut fra start på Hayward Field i Eugene i 32 varmegrader onsdag formiddag.


Sondre leverte et meget godt taktisk, og kom inn på 1.52.05. Heatet ble vunnet av etiopiske Negahe Eyasu på 1.51.16.
Sondre leverte et meget godt taktisk, og kom inn på 1.52.05. Heatet ble vunnet av etiopiske Negahe Eyasu på 1.51.16.



Øvrige norske i aksjon første dag

arkus Le Fjeld røk ut i sitt forsøk på 100 meter. Han løp inn til 10,72 (+0,2) og ble nummer åtte i sitt heat. Tiden holdt til en 59.-plass totalt, og det ble dermed ikke avansement.

Senere, natt til torsdag norsk tid, skal Embla Njerve i aksjon i kvalifiseringen i stavsprang, der den automatiske kvalifiseringshøyden til finalen er 4,25 meter.

I tillegg løper Venus Abraham Teffera finale på 5000 meter for kvinner, mens Magnus Øyen og Philip Storm Regbo Gulbrandsen stiller til start i mennenes 5000-meterfinale.

Powered by Labrador CMS