Saldilten nord for Namsos i Namdalen arrangeres av Vemundvik IL og Botnan IL. Løpet arrangeres i en flat trasé på grusveier i fjordnatur, og distansene er halvmaraton, kortløype 6,63 km og Minidilt. Start og innkomst er ved Sørenget skole der halvmaraton løpes tur-retur Heimdalen. Saldilten er også et Kondis kvalitetsløp og kanskje Norges billigste halvmaraton med 150 kroner i startkontingent.
Det var flott vær da Saldilten søndag 2. juni ble arrangert for 29. gang. Det var totalt 292 deltagere der 69 løp i konkurranseklassene og de øvrige fordelte seg på trim og minidilt.
På bildet til høyre ser vi starten på kortløypa ved Øltappen i Vetterhusstraumen.
På halvmaraton fikk vi en veldig sterk vinnertid av Håvard Fjærli fra Namdal Løpeklubb på 1:09:53, som var hele 12 minutter foran Ole Leirvik fra samme klubb - som vamt M45-49 på 1:21:48. Kvinneklassen ble vunnet av Hild Sissel Vannebo, også hun fra Namdal Løpeklubb, på 1:34:32.
I kortløypa på 6,63 km, som også er kontrollmål av Kondis, vant Alexander Kirkeberg fra Namdal Løpeklubb på sterke 20:39, som tilsvarer under 16 minutter på 5 km. Avstanden til klubbkamerat Erik Grimstad på 2.plass var hele 2:01. Enda større seiersmargin hadde Heidi Hestmark Smalås som vant kvinneklassen på 24:01 som betyr en tid så vidt over 18 minutter på 5 km. Ungjenta Marion Loeng Ryan (K14-15) fra Grong kom på 2. plass med 28:18 mens enda yngre Julie Røthe Lysberg (K12-13) fra Namdal Løpeklubb kom på 3. plass.
Det løpes på fine grusveier. Her ser vi bl.a. Arne Ugseth i M55-59 på halvmaraton. (Arrangørfoto)
Neste år feirer Saldilten 30 års jubileum. - Velkommen tilbake til jubileumsåret 2020, er godt mulig det blir med en ekstra tuch, sier arrangøren.
Resultater i konkurranseklassene:
Kvinner halvmaraton: | ||||||
1 | 27 | Hild Sissel Vannebo | Namdal løpeklubb | K50-54 | 1:34:32 | |
2 | 43 | Hilde Borkmo | Namdal løpeklubb | K40-44 | 1:35:59 | |
3 | 62 | Heidi Katerine Brathlie | Namsenfjord Triatlonklubb | K50-54 | 2:08:12 | |
Menn Halvmaraton: | ||||||
1 | 49 | Håvard Fjærli | Namdal Løpeklubb | M23-34 | 1:09:53 | |
2 | 44 | Ole Leirvik | Namdal løpeklubb | M45-49 | 1:21:48 | |
3 | 7 | Marcus Nordahl | Trondheim & Omegn Sportsklubb | M35-39 | 1:25:54 | |
4 | 119 | Petter Lunde Husby | Malm IL | M23-34 | 1:29:41 | |
5 | 26 | Andreas Vannebo | Spillum IL | M50-54 | 1:32:39 | |
6 | 31 | Hans Egil Wester | Overhalla | M45-49 | 1:34:36 | |
7 | 113 | Arne Ugseth | Elvalandet il | M55-59 | 1:34:54 | |
8 | 107 | Knut Ole Skar | Malm il | M45-49 | 1:35:02 | |
9 | 13 | Trond Stenvik | NAMSOS | M50-54 | 1:40:25 | |
10 | 126 | Fredrik Lian | Otterøy il | M23-34 | 1:40:55 | |
11 | 127 | Knut Lian | Otterøya | M60-64 | 1:42:44 | |
12 | 70 | Leonard Taubert | Vemundvik Idrettslag | M18-19 | 1:43:57 | |
13 | 42 | Lars Petter Danielsen | Spillum IL | M40-44 | 1:46:05 | |
14 | 118 | Asbjørn Smevik | NAMSOS | M35-39 | 1:46:26 | |
15 | 15 | Tormod Johansen | Namdal Løpeklubb | M55-59 | 1:53:38 | |
16 | 108 | Roger Nilsen | 03 Gruppen | M55-59 | 2:02:42 | |
17 | 55 | Mads Okstad | KONGSMOEN | M45-49 | 2:21:11 | |
Kvinner 6,63 km: | ||||||
1 | 56 | Heidi Hestmark Smalås | Namdal løpeklubb | K23-34 | 24:01 | |
2 | 97 | Marion Loeng Ryan | GRONG | K14-15 | 28:18 | |
3 | 54 | Julie Røthe Lysberg | Namdal løpeklubb | K12-13 | 29:29 | |
4 | 133 | Kajsa Carlsson Wallum | Sævedalens Aik, Skidor | K18-19 | 30:12 | |
5 | 96 | Anne Kristin Melgård | Namdal løpeklubb | K40-44 | 30:14 | |
6 | 100 | Line Borkmo | Namdal løpeklubb | K45-49 | 30:23 | |
7 | 67 | Linda Moen Heia | Namdal løpeklubb | K40-44 | 31:27 | |
8 | 47 | Hannah Fossheim | Namsen Friidrettsforening | K14-15 | 32:40 | |
9 | 65 | Margrete Trebostad | Spillum IL | K45-49 | 34:00 | |
10 | 20 | Ingri Nyborg Enge | Spillum IL Langrenn | K14-15 | 35:07 | |
11 | 72 | Elise Solum Bakken | Overhalla IL | K16-17 | 35:35 | |
12 | 63 | Ann-Kathrin Johansen | LIMINGEN | K35-39 | 40:33 | |
Menn kortløype 6,63 km: | ||||||
1 | 87 | Alexander Kirkeberg | Namdal løpeklubb | M23-34 | 20:39 | |
2 | 66 | Erik Grimstad | Namdal løpeklubb | M23-34 | 22:40 | |
3 | 85 | Thomas Lindstrøm Skogmo | Namdal Løpeklubb | M23-34 | 23:54 | |
4 | 32 | Kai Roger Stensen | Grong IL | M16-17 | 24:41 | |
5 | 57 | Jan Olav Smalås | Namdal løpeklubb | M40-44 | 24:45 | |
6 | 73 | Roar Brøndbo | Namdal løpeklubb | M50-54 | 24:58 | |
7 | 95 | Torkil Klingen | Spillum il | M16-17 | 25:02 | |
8 | 78 | Vidar Nufsfjord | Namdal løpeklubb | M45-49 | 25:03 | |
9 | 123 | Adrian THORSEN | Namdal Løpeklubb | M23-34 | 25:50 | |
10 | 39 | Jonathan Devik | Spillum IL | M16-17 | 26:19 | |
11 | 94 | Tor Morten Klingen | Namdal Løpeklubb | M50-54 | 26:30 | |
12 | 99 | Vegard Haugen | Namdal løpeklubb | M45-49 | 26:36 | |
13 | 25 | Rune Kongsmo | Namdal løpeklubb | M50-54 | 26:42 | |
14 | 24 | Jacob Løvold | Vemundvik IL | M16-17 | 26:53 | |
15 | 120 | Even Røthe | Namdal Løpeklubb | M14-15 | 27:02 | |
16 | 76 | Albert Haukø Devik | Røyrvik if | M18-19 | 27:24 | |
17 | 86 | Tobias Bergslid | Namdal løpeklubb | M18-19 | 27:38 | |
18 | 83 | John Magnus Foss Bruun | Botnan IL | M16-17 | 28:15 | |
19 | 149 | Joar Halseth | STEINKJER | M65-69 | 28:26 | |
20 | 130 | Lars Magnus Strandsmevik | Gullvikmoen il | M14-15 | 29:02 | |
21 | 115 | Edvard Hunnestad | NAMSOS | M20-22 | 29:17 | |
22 | 9 | Isak Vars | Salsnes il | M12-13 | 29:21 | |
23 | 45 | Are Fossheim | Namsen Friidrettsforening | M14-15 | 29:24 | |
24 | 101 | Steffen Hestø | NAMSOS | M20-22 | 29:28 | |
25 | 19 | Roy Enge | Spillum IL Langrenn | M45-49 | 29:56 | |
26 | 125 | Lars Jønvik | Elvalandet IL | M23-34 | 30:05 | |
27 | 124 | Sondre Melting | Mossvik il Friidrett | M14-15 | 30:46 | |
28 | 84 | John Ove Bruun | Botnan IL | M60-64 | 31:28 | |
29 | 98 | Jacob Almås | NIL Fotball | M14-15 | 32:47 | |
30 | 106 | Rolf Thorsen | Elvalandet IL | M70-74 | 34:31 | |
31 | 58 | Jørgen Skorstad | Flesktrim IL | M35-39 | 36:04 | |
32 | 40 | Gustav Devik | Spillum IL | M12-13 | 36:09 |
ALLE RESULTATER
Arranggørens hjemmeside
Facebook
Fornøyde trimmere. (Arrangørfoto)