Foto: Glade UM vinnere, Henrik Irgens Gravdal, Edvard Kamperud Nygård og Joakim Sødal.
Også det yngste gutteheatet var fyldig med mer enn 40 deltagere.
I gutter 16 år åpnet Lars Lunde fra Stord friskt og fikk starks luke til Joakim Sødal fra Kyrkjesæterøra og resten av konkurrentene i sin klasse.
Men Joakim Sødal er nok den løperen i klassen med best utholdenhet og ut på 2. runden hadde han fått kontakt. Også Stian Øvergaard Aarvik fra Gneist nærmet seg den startraske Stordabuen og begynte å spise opp forspranget på det islagte partiet opp mot vending.
Med fast mark under skoene tok Joakim Sødal igjen flere av sine et år gamle konkurrenter og hadde få problemer med å sikre seg seieren i g 16 år.
Lars Lunde hadde nok futt i beina til og holde unna for Stian Øvergaard Aarvik som dermed måtte nøye seg med bronsen, en plassering han sikkert er meget godt fornøyd med.
Pallen gutter 16 år, Lars Lunde, Joakim Sødal og Stian Øvergård Aaevik.
Pl | Navn | Klubb | Tid |
1 | Sødal,Joakim | Kyrksæterøra Il | 05:31,7 + 00:00,0 |
2 | Lunde,Lars | Stord Il | 05:36,3 + 00:04,6 |
3 | Aarvik,Stian Ø. | Gneist Il | 05:38,2 + 00:06,5 |
4 | Wathne,Andreas | Skjalg Il | 05:48,6 + 00:16,9 |
5 | Wikshåland,Eivind Trym | Bækkelagets Sp | 05:57,0 + 00:25,3 |
6 | Mitchell,Sebastian | Bækkelagets Sp | 05:58,2 + 00:26,5 |
7 | Qvale,Sondre Aksel | Bøler If | 06:00,5 + 00:28,8 |
8 | Hansen,Henrik | Ullensaker/kisa | 06:02,3 + 00:30,6 |
9 | Bekkestad,Ådne K. | IF Sturla If | 06:05,2 + 00:33,5 |
10 | Rasmussen,John-Atle | Haugesund Il | 06:15,0 + 00:43,3 |
11 | Rode,Haakon | Tyrving | 06:25,0 + 00:53,3 |
Knutsen,Erlend Andreas | Oppstad Il | DNS | |
Kvikstad,Gard | Gjøvik Fik | DNS | |
Myrvang,Fredrik | Orion Fik | DNS | |
Klungland,Tore | Ullensaker/kisa | DNS |
I gutter 15 år var der ventet et nytt tøft oppgjør mellom Henrik Irgens Gravdal fra Gneist og Thomas J Byrkjeland fra Tjalve.
Henrik åpnet som vanlig tøft og fikk luke nesten ummidelbart. Men luken vokste ikke noe særlig underveis og den holdt seg konstant på 5-6 sekunder.
På slutten prøvde Thomas å mobilisere ekstra, men Henrik svarte fint opp og holdt konkurrenten bak seg inn til mål.
Johannes Bjertnes fra Brandbu sikret bronsen med god margin til nestemann, Bendik Skaalerud fra KIF.
Pallen gutter 15 år, Thomas J. Byrkjeland, Henrik Irgens Gravdal, Johannes Bjertnes.
Pl | Navn | Klubb | Tid |
1 | Gravdal,Henrik I. | Gneist Il | 05:38,4 + 00:00,0 |
2 | Byrkjeland,Thomas J. | Tjalve | 05:43,8 + 00:05,4 |
3 | Bjertnes,Johannes | Brandbu Fk | 05:51,6 + 00:13,2 |
4 | Skaalerud,Bendik | Kif Friidrett | 06:12,3 + 00:33,9 |
5 | Nersten,Ragnar | Fossum If | 06:18,1 + 00:39,7 |
6 | Berrefjord,Sander | Tyrving | 06:19,8 + 00:41,4 |
7 | Sandvik,Fredrik | Askim If | 06:23,5 + 00:45,1 |
8 | Juven,Sondre | Nesbyen Il | 06:23,9 + 00:45,5 |
9 | Øines,Sondre O. | Ullensaker/kisa | 06:42,2 + 01:03,8 |
10 | Sween,Adisak | Ullensaker/kisa | 06:44,8 + 01:06,4 |
11 | Gaarud,Anders | Ringerike Fik | 08:03,1 + 02:24,7 |
Trangt i starten på gutte heatet også.
Men alle kommer seg greit ut, ingen uhell.
Lars Lunde med tidlig ledelse i G 16 år.
Joakim Sødal har begynt opphentingen etter en litt roligere åpning
Stian Øvergaard Aarvik holder 3.plassen i g 16 år.
Henrik Irgens Gravdal med stor luke til sine konkurrenter
Thomas J. Byrkjeland i flott driv, ligger på 2.plass g 15 år.
Johannes Bjertnes fra Brandbu ligger på 3.plass
Bendik Skaalerud fra KIF.
Joakim Sødal på offensiven på 2. runden.
Stian Øvergaard Aarvik prøver å hente inn teten.
Henrik Irgens Gravdal begynner å kjenne pusten av Thomas J Byrkjeland i nakken.
Thomas J Byrkjeland har satt opp farten.
Johannes Bjertnes med klar bronse
Joakim Sødal har avgjort løpet.
Lars Lunde har god kontroll på sølvet
Stian Øvergaard Aarvik like klar nummer 3.
Henrik Irgens Gravdal setter inn sluttspurten, det går mot seier.
Langt frem for Thomas J Byrkjeland (50) , ny sølvmedalje
NM terreng kort løype 2012 Strandebarm NM terreng lang løype 2012 Ås
Arranggørens hjemmeside NM Terrengløp 2014 i Bergen