Både Anita Iversen Lilleskare og Halfdan-Emil Færø hadde ristet av seg alle konkurrentene da de kom i mål etter to runder i den nye løypetraseen i Knarvik Xtrem – terrengløypen blant de forskjellige øvelsene som Knarvikmila består av. Deltakerne kunne velge mellom to distanser på henholdsvis 4,8 og 11 km, som var valget mellom en eller to runder i løypetraseen som var ny av året. De fleste stilte på den lengste distansen, 192 løpere stod på start her mens 83 hadde nøyd seg med halve distansen. Det var lagt opp en rundløype som var innom stadion og grusveien Brekkeløypa ved siden av denne.
På kortløypen ble det tilløp til dramatikk da løperen som hadde ledet klart gjennom heleløypen, Martin Bøhn, kollapset rett før målpassering: «Plutselig ble det bare svart» forklarte han etter at han hadde blitt sjekket ut av lege. Så i stedet for en førsteplass på kortløypen står han oppført med en DNF, men arrangørene var rause nok til å hedre ham med blomst og medalje etter at han hadde kommet til hektene igjen.
De tre beste i kortløypen ble Espen Olsvik foran Daniel Kolstad Mo og Tormod Vågenes, men det var Bertine-Helene Færø som var beste kvinne foran Kristin Fonnes Romarheim og Therese Vågenes.
På langløypen var det Sara-Rebekka Færø Linde og tidligere skiskytter Hilde Fenne som etterfulgte Anita Iversen Lilleskare på de neste plassene og kunne innkassere premiepenger på 3000 og 2000 kroner, vinneren mottok 5000 kroner.
Det ble altså en god medaljefangst for Færø-klanen i Knarvik Xtrem, og familien kommer da også fra dette distriktet. Halfdan-Emil Færø, som vant langløypen foran Espen Karlsen og Lorentz Erland Linde, mente han hadde kontroll:
– Jeg fikk styre det fra starten av, men det var en som tok meg igjen og sprang fra meg i utforbakken på førsterunden. Da ble jeg litt stresset og tenkte jeg måtte springe fra før utfor nummer to. Jeg sprang rett i fra på grusveien nede, og på vei opp til toppen på runde to begynte jeg å senke skuldrene, da var det veldig lang avstand til nestemann.
– Men jeg skal jo springe alle tre løpene, så jeg hadde håpet jeg kanskje skulle spare noen krefter. Dette kostet litt mer enn jeg hadde håpet på. Nå blir det 10 km i morgen og halvmaraton på søndag, hvis ikke beina er for råtne.
Alle resultater Knarvik Extreme
15 beste menn Knarvik Xtrem - 11 km:
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 287 | Halfdan-Emil Færø | Varegg Fleridrett | Fjordviking | 47:26 |
2 | 132 | Espen Karlsen | Gneist | M23-34 | 48:12 |
3 | 172 | Lorentz Erland Linde | Bergen Triathlon Club | M23-34 | 48:47 |
4 | 324 | Anders Kjærevik | Ajk Airlines | Fjordviking | 49:06 |
5 | 168 | Christian Gostout | Bergen | M20-22 | 50:33 |
6 | 366 | Helge Haugen | Hordvik IL | Fjordviking | 50:48 |
7 | 116 | Knut-Magne Hauge | Team Li | M40-44 | 51:00 |
8 | 292 | Magnus-Johan Færø | Eikanger IL | Fjordviking | 53:32 |
9 | 154 | Odin Molland Dale | Fil Aks-77 | M15-17 | 54:04 |
10 | 124 | Tore Instebø | Varegg Fleridrett / Fjellgeitene | M45-49 | 57:29 |
11 | 351 | Vebjørn Haugsdal | Nordhordland LMK | Fjordviking | 57:54 |
12 | 94 | Martin St. Johannessen | Almås Løpeklubb | M18-19 | 58:02 |
13 | 305 | Jon Brunvoll | NYBORG | Fjordviking | 58:05 |
14 | 62 | Kjell Ole Eide | HORDVIK | M45-49 | 58:30 |
15 | 294 | Kasper Brandt Slettebakken | Radøy Ungdomsskule | Fjordviking | 58:56 |
15 beste kvinner Knarvik Xtrem - 11 km
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 131 | Anita Iversen Lilleskare | ALVERSUND | K40-44 | 54:31 |
2 | 171 | Sara-Rebekka Færø Linde | Varegg Fleridrett | K35-39 | 56:19 |
3 | 136 | Hilde Fenne | Varegg Fleridrett | K23-34 | 1:00:20 |
4 | 359 | Emma Dyrhovden | LAKSEVÅG | Fjordviking | 1:02:44 |
5 | 144 | Caroline Christie | Varegg Fleridrett / Fjellgeitene | K40-44 | 1:03:43 |
6 | 289 | Jennifer Portch | SURREY, GBR | Fjordviking | 1:07:28 |
7 | 365 | Cecilie Hagen | Opptur Motbakkeklubb | Fjordviking | 1:08:12 |
8 | 56 | Kristine Bergby | NYBORG | K23-34 | 1:08:19 |
9 | 109 | Mailinn Leikvoll | HSI | K23-34 | 1:09:11 |
10 | 121 | Hanne Liland | Varegg Fleridrett/Sparebanken Vest | K45-49 | 1:11:30 |
11 | 99 | Yngvil Erichsen | Fjellgeitene | K35-39 | 1:14:32 |
12 | 67 | Kimberley Joanne Hatfield | GBR | K40-44 | 1:16:27 |
13 | 327 | Anna Hadenius | Swedish Mountain Hoppers, Sverige | Fjordviking | 1:16:33 |
14 | 152 | Bente Skogseide | Team Melkesyre | K40-44 | 1:17:07 |
15 | 69 | Eva Nordnes | FREKHAUG | K35-39 | 1:18:08 |
15 beste menn Knarvik Extreme - 4.8 km:
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 175 | Espen Olsvik | ALVERSUND | M45-49 | 28:45 |
2 | 47 | Daniel Kolstad Mo | Knarvik Håndball | M16-17 | 28:46 |
3 | 173 | Tormod Vågenes | Nordhordland Skiklubb | M40-44 | 29:06 |
4 | 182 | Anders Eidsnes | Eikanger IL | M45-49 | 29:47 |
5 | 41 | Eivind Langøy | FIL Aks-77 | G13 | 30:05 |
6 | 1 | Øyvind Kårbø | ISDALSTØ | M45-49 | 30:42 |
7 | 11 | Torgeir Glomnes | TERTNES | M23-34 | 31:39 |
8 | 28 | Fabian Kutschera | BERGEN | M20-22 | 31:46 |
9 | 29 | Espen Aakre | ALVERSUND | M40-44 | 32:39 |
10 | 51 | Olav Berg Leiren | Nordhordland Skiklubb | G10-11 | 35:35 |
11 | 55 | Yngve Antonsen | Team Work | M35-39 | 35:45 |
12 | 30 | Herman Svarthumle | Bjarg | M16-17 | 36:38 |
13 | 31 | Viktor Knudsen | Bjarg IL / Bjarg | M16-17 | 36:39 |
14 | 22 | Isak Angelskår | HJELMÅS | G12 | 36:40 |
15 | 10 | Andreas Halle | HJELMÅS | G14 | 37:08 |
15 beste kvinner Knarvik Extreme - 4.8km
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 158 | Bertine-Helene Færø | Varegg Fleridrett | K23-34 | 29:49 |
2 | 181 | Kristin Fonnes Romarheim | Equinor Tobil | K35-39 | 32:13 |
3 | 174 | Therese Vågenes | Nordhordland Skiklubb | K35-39 | 34:25 |
4 | 66 | Karen Sofie Aasmyr | HJELMÅS | K35-39 | 34:25 |
5 | 50 | Kamilla Øvretveit | Nordhordland Skiklubb | K16-17 | 34:47 |
6 | 9 | Kiri Lovise Njøten | BERGEN | K23-34 | 35:18 |
7 | 15 | Yngvild Halland Sudmann | FREKHAUG | K45-49 | 36:49 |
8 | 134 | Hildegunn Baravelli | ULSET | K40-44 | 37:03 |
9 | 54 | Maja Totlandsdal | Statoil | J10-11 | 37:24 |
10 | 18 | Eliane Nevland | ISDALSTØ | K23-34 | 38:40 |
11 | 133 | Kari-Anne Simonsen | ISDALSTØ | K35-39 | 39:00 |
12 | 32 | Susan Norman | Eivindvik IL | K23-34 | 40:23 |
13 | 5 | Benedicte Helland | NYBORG | K35-39 | 40:27 |
14 | 159 | June Henriksen | SKOGSVÅG | K35-39 | 40:43 |
15 | 46 | Målfrid Kallekleiv | Grinde-Veten | K55-59 | 41:41 |