Bildet: Vinner Vidar Mehl mellom Ottestad SK's Olav Ulven (til h.) og Jonas Ellingsen. (Foto: Øyvind Nesdal)
Ottestad IL Sykkel slo på stortromma både før og etter lanseringen av det som kan bli en lokal nyklassiker. Rittet fikk en pangstart med mye skryt av traséen, og det vil bli jobbet videre med å utvikle rittet til ekte "Gyldne Gutuer" i kornåkrenes fargeklimaks i september.
Arrangørene hadde latt seg inspirere av nyklassikeren Strade Bianche i Toscana og innbød til NCF-rankingritt gjennom Stanges ikoniske kulturlandskap. Traséen varr en rundløype på 35 km, og 13 km av disse ble syklet på vakre grusveier - gylne gutuer - som området har så mange av. Rundløypa ga også rytterne mer enn 550 høydemeter å forsere, hovedsakelig fordelt i to bakker, den ene 3 km lang med 6 % stigning og den andre 1 km lang med 8% stigning. Kombinasjonen av klatringer og skiftende underlag innbød rytterne til offensiv kjøring - og det ble det!
Resultatlista kan tyde på at Gylne Gutuer ble "det barskeste rittet i år". Av 85 startende fullførte nemlig 47 rytttere alle rundene. Kvinner junior og senior kjørte to, menn junior tre og menn senior fire runder á 35 km. Dety betød løpstid oppunder fire timer for det 54 mann store seniorfeltet .
Vidar Mehl, som nå representerer Raufoss & Gjøvik SK, slet seg tre sekundene foran en seksmanngruppe og vant premieren etter 3.49.48 på sykkelsetet. Brumunddølen i Ringeriketrøye, Lars Saugstad, tok hjem juniorseieren til slutt med seks sekunders margin med tida 3.04.19. De tre kvinnelige seniorene syklet samlet i mål på 2.19.00, rett foran beste junior som ble Mie Bjørndal Ottestad fra Ullevåll SK.
Mer om Gylne Gutuer på Ottestad IL Sykkels netsider
GALLERI MED 331 BILDER FRA RITTET (Foto: Øyvind Nesdal, Ottestad IL Sykkel)
Juniorfeltet med vinner Lars Saugstad (nr. 2 fra h.) passerer gylne åkre i Stange. (Foto: Øyvind Nesdal)
Det ble kjørt fellesfelt for kvinner junior og senior. (Foto: Øyvind Nesdal)
Resultatliste Gylne Gutur, Ottestad IL Sykkel 18.05.2014: |
||||||
---|---|---|---|---|---|---|
K Junior | Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid | Etter |
1 | 112 | OTTESTAD Mie Bjørndal | Ullevål Sykkelklubb | 02:19:08 | 00:00:00 | |
2 | 111 | HOLTE Helene | Grenland SK - Sykkel | 02:29:25 | 00:10:17 | |
3 | 110 | JOHANSEN Elise Aanes | Grenland SK - Sykkel | 02:37:25 | 00:18:17 | |
K Senior | ||||||
1 | 104 | GULLIKSEN Line Marie | Økern Cykle Klubb - Sykkel | 02:19:00 | 00:00:00 | |
2 | 102 | OMMUNDSEN Marie Elise | Ik Hero Sykkel | 02:19:00 | = | |
3 | 101 | HOFSTAD Katrine | Ik Hero Sykkel | 02:19:00 | = | |
103 | OMDAHL Karoline Røste | Raufoss & Gjøvik SK | DNF | |||
M Junior | ||||||
1 | 95 | SAUGSTAD Lars | Ringerike Sykkelklubb | 03:04:19 | 00:00:00 | |
2 | 97 | AASHEIM Aksel Fischer | SK Rye Sykkel | 03:04:25 | 00:00:06 | |
3 | 92 | ENGEBRETSEN Frederik | Ringerike Sykkelklubb | 03:05:25 | 00:01:06 | |
4 | 82 | LUNDER Mikkel Tefre | Bærum Ock - Sykkel | 03:05:25 | = | |
5 | 89 | SEL Ole Ingar | Ottestad Il - Sykkel | 03:05:25 | = | |
6 | 94 | EKLØF Daniel E. | Ringerike Sykkelklubb | 03:05:27 | 00:01:08 | |
7 | 88 | SKURDAL Harald | Ottestad Il - Sykkel | 03:06:05 | 00:01:46 | |
8 | 93 | SKARE Michael L | Ringerike Sykkelklubb | 03:07:22 | 00:03:03 | |
9 | 96 | RINDEN Erlend | SK Rye Sykkel | 03:10:45 | 00:06:26 | |
10 | 83 | MADLAND Eirik | Grenland SK - Sykkel | 03:33:00 | 00:28:41 | |
11 | 90 | FOSSEN Haagen Ole | Ottestad Il - Sykkel | 03:45:29 | 00:41:10 | |
12 | 87 | HAGEN Andreas Hubred | Ottestad Il - Sykkel | 03:45:54 | 00:41:35 | |
84 | HEJMAN Torbjørn | Ik Hero Sykkel - Landevei | DNF | |||
85 | PETTERSEN Henrik | Moss Cykle Klubb | DNF | |||
M Senior | ||||||
1 | 44 | MEHL Vidar | Raufoss & Gjøvik SK | 03:49:58 | 00:00:00 | |
2 | 35 | MARKASKARD Frans-leonard |
Norges Cykleforbund | 03:50:01 | 00:00:03 | |
3 | 49 | KØRNER Max Emil | Ringerike Sykkelklubb | 03:50:01 | = | |
4 | 15 | KJÆR Alexander | Frogner SK | 03:50:01 | = | |
5 | 18 | MARTHINSEN Lars Lysø | If Frøy Sykkel | 03:50:01 | = | |
6 | 23 | MØRLAND Morten | Kristiansands Ck | 03:50:01 | = | |
7 | 36 | ULVEN Olav | Ottestad Il - Sykkel | 03:50:01 | = | |
8 | 37 | ELLINGSEN Jonas | Ottestad Il - Sykkel | 03:50:17 | 00:00:19 | |
9 | 24 | ORSET Jonas | Kristiansands Ck | 03:50:34 | 00:00:36 | |
10 | 17 | REM Thomas | If Frøy Sykkel | 03:50:45 | 00:00:47 | |
11 | 65 | FANDREM Sivert | Lillehammer Cykleklubb | 03:52:20 | 00:02:22 | |
12 | 53 | HENRIKSEN Aleksander Bergby | SK Rye Sykkel | 03:52:20 | = | |
13 | 2 | WESTGAARD Kristoffer Ylven | Asker Cykleklubb | 03:52:20 | = | |
14 | 54 | SK Rye Sykkel | 03:52:20 | = | ||
15 | 52 | RØED Thomas Larsen | Sandefjord SK | 03:52:20 | = | |
16 | 61 | RØNNING Kristian | Økern Cykle Klubb - Sykkel | 03:52:20 | = | |
17 | 7 | VIKA Joakim | Brumunddal SK | 03:52:23 | 00:02:25 | |
18 | 31 | VIBERG Sindre | Lillehammer Cykleklubb - | 03:52:23 | = | |
19 | 20 | JORDE Ola | If Frøy Sykkel | 03:52:23 | = | |
20 | 43 | RAANESS Håkon | Ottestad Il - Sykkel | 03:52:37 | 00:02:39 | |
21 | 3 | NILSEN Bjarne | Asker Cykleklubb | 03:56:18 | 00:06:20 | |
22 | 46 | KULSET Kristian | Ringerike Sykkelklubb | 03:56:24 | 00:06:26 | |
23 | 63 | EKBERG Bjørn Ivar | Stovnerkameratene SK | 03:56:33 | 00:06:35 | |
24 | 30 | JEVNESVEEN Vegard | Lillehammer Cykleklubb | 04:00:55 | 00:10:57 | |
25 | 64 | WEAAS Henning | Eidsvoll SK | 04:00:55 | = | |
26 | 25 | OFFIGSTAD Oddvin | Lillehammer Cykleklubb | 04:00:55 | = | |
27 | 42 | GRAVEM Pål | Ottestad Il - Sykkel | 04:05:40 | 00:15:42 | |
28 | 32 | JEVNESVEEN Marius | Lillehammer Cykleklubb - | 04:08:22 | 00:18:24 | |
29 | 21 | HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand | If Frøy Sykkel | 04:14:46 | 00:24:48 | |
33 | GRÅV Roger | Lillehammer Cykleklubb | DNF | |||
1 | DYRØY Fredrik Hagerud | Asker Cykleklubb | DNF | |||
4 | WESTGAARD Marius Ylven | Asker Cykleklubb | DNF | |||
5 | OLSEN Håvard Brathovde | Asker Cykleklubb | DNF | |||
6 | OLSEN Jens Kristian | Asker Cykleklubb | DNF | |||
8 | EIKELAND Odin Foldvik | Bærum Ock - Sykkel | DNF | |||
9 | DISCH Gunnar | Bærum Ock - Sykkel | DNF | |||
11 | JENSEN Rene Halle | Ck Allianse | DNF | |||
12 | GURANDSRUD Lars | Ck Oslofjord | DNF | |||
13 | LØFSGAARD Fredrik | Ck Oslofjord | DNF | |||
16 | MARKEN Petter Zahl | If Frøy Sykkel | DNF | |||
19 | RAKE Ole-andreas Norheim |
If Frøy Sykkel | DNF | |||
22 | LINDTVEIT Aasmund Groven | Ik Hero Sykkel - Landevei | DNF | |||
26 | MYRVOLD Øyvind | Lillehammer Cykleklubb | DNF | |||
29 | KARBØL Cato Søndenå | Lillehammer Cykleklubb | DNF | |||
34 | KURE Tor-Einar |
Moss Cykle Klubb | DNF | |||
38 | NYLAND Espen | Ottestad Il - Sykkel | DNF | |||
40 | SMESTAD Simen | Ottestad Il - Sykkel | DNF | |||
45 | SOLLIE Roar Slettebråten | Raufoss & Gjøvik SK | DNF | |||
50 | MYHRER Kristian | Råholt Cykleklubb | DNF | |||
51 | BIRKELAND Lars Martin | Sagene If Sykkel | DNF | |||
55 | BEKKEMOEN Torgeir | Solør Ck | DNF | |||
56 | SMETTE Knut Harald | Stovnerkameratene Sykkel | DNF | |||
58 | MARTINSEN Nicolai | Økern Cykle Klubb - Sykkel | DNF | |||
59 | ASTRUP Henrik | Økern Cykle Klubb - Sykkel | DNF |