Anders Sommer og Hedda Schroeter Skaug vant 32-kilometeren i Lofoten Skyrace
Lofoten Skyrace hadde i år maraton på programmet for første gang. Der vant Roald Hagbart Frøskeland og Veronika Kalinina, mens Anders Sommer og Hedda Schroeter Skaug var raskest på 32 kilometer.
Lofoten Skyrace ble i år arrangert med en ny maratondistanse på programmet. HOKA Lofoten Skyrace Maraton hadde fellesstart i Laukvika fredag 3. juli.
Den nye løypa var 42 kilometer lang og bød på cirka 2000 høydemeter. Fra Laukvika gikk traseen over Matmora, opp fra Haugen Gård, videre over Isvatnryggen, forbi Botnvatnet, ned til Sætra, ut til Røde Kors, forbi Strandelva og inn i Kongsmarka ved Lille Kongsvatn. Derfra fortsatte løperne over skibrua ved demninga, over Tjeldbergtinden og inn til mål i Svolvær.
I herreklassen ble det seier til Roald Hagbart Frøskeland fra Rett Nord, som løp inn til 4.20.44 på den nye maratondistansen. Han vant foran Erik Herne fra OK Ravinen, som ble nummer to på 4.22.19, mens Vegard Øie fra Team Dynafit tok tredjeplassen med 4.27.46.
Maraton menn | 42 km | Topp 5
| Plass | BIB | Navn | Klubb/Sted | Klasse | Tid |
| 1 | 182 | Roald Hagbart Frøskeland | Rett Nord | M | 4:20:44.0 |
| 2 | 604 | Erik Herne | OK Ravinen | M | 4:22:19.0 |
| 3 | 119 | Vegard Øie | Team Dynafit | M | 4:27:46.0 |
| 4 | 782 | Åsmund Skatvedt | SK Vidar | M | 4:41:54.0 |
| 5 | 790 | Mike McMillan | Svolvær | M | 4:45:31.0 |
Blant kvinnene var Veronika Kalinina fra Stockholm raskest. Hun vant maratonklassen på 4.49.03. Ragne Wiklund fra Oslo ble nummer to på 5.02.02, mens Mari Hetlesæter fra Sunshine Valley fulgte på tredjeplass med 5.08.15.
Maraton kvinner | 42 km | Topp 5
| Plass | BIB | Navn | Klubb/Sted | Klasse | Tid |
| 1 | 608 | Veronika Kalinina | Stockholm | K | 4:49:03.0 |
| 2 | 184 | Ragne Wiklund | Oslo | K | 5:02:02.0 |
| 3 | 183 | Mari Hetlesæter | Sunshine Valley | K | 5:08:15.0 |
| 4 | 605 | Sara Granstedt | Ikhp Huskvarna | K | 5:17:43.0 |
| 5 | 563 | Lucie Goraguer | Polar Foxes NPI | K | 5:18:56.0 |
Anders Sommer klart raskest på 32 kilometer
Lørdag 4. juli fortsatte Lofoten Skyrace med 32 kilometer og 15 kilometer, begge med start og mål i Svolvær. Starten og de to første toppene, Blåtinden og Jomfrutindene, var like for de to distansene. På 32 kilometer gikk løypa videre opp Bogdalen til Dronningtinden, Spisstinden, som også omtales som Simitinden, og videre over Presthøgda før retur til Svolvær.
Arrangøren hadde gjort flere justeringer i løypa sammenlignet med året før. Det var blant annet gjort endringer i stivalget etter Blåtinden for å få bedre flyt ved et tidligere flaskehalsområde. Det ble også brukt mindre startpuljer og lengre tid mellom puljene, med 15 minutter mellom hver puljestart.
På 32 kilometer var Anders Sommer fra Varegg sterkest i herreklassen. Han løp i mål på 3.16.40 og vant foran Styrk Hundseid Kamsvåg fra Tyrving Orientering, som fikk 3.24.05. Magnus Aarrestad fra Hsg-Gronntreningslag ble nummer tre med 3.33.03.
32 km | Topp 5 menn
| Plass | BIB | Navn | Klubb/Sted | Klasse | Tid |
| 1 | 1124 | Anders Sommer | Varegg | M | 3:16:40.0 |
| 2 | 1043 | Styrk Hundseid Kamsvåg | Tyrving Orientering | M | 3:24:05.0 |
| 3 | 1062 | Magnus Aarrestad | Hsg-Gronntreningslag | M | 3:33:03.0 |
| 4 | 1129 | Eirik Dagssønn Haugsnes | Tromsø Løpeklubb | M | 3:35:07.0 |
| 5 | 1015 | Sigurd Lund Røer | Hoka | M | 3:35:51.0 |
Sommer var ifølge Lofotposten raskest inn til mål og forbedret tiden sin fra i fjor. Til avisa fortalte han at han hadde hatt litt flere langturer i år, og at han hadde øvd mer på å løpe opp og deretter videre bortover i samme økt. Han beskrev de ti siste slakere kilometerne som brutale, særlig etter å ha løpt fort nedover.
Han fortalte også at styrken hans ligger både oppover og nedover, men kanskje særlig i nedoverløpingen. Han pekte på at han i Bergen, som i Lofoten, har fordelen av at man må bratt opp for å komme seg i fjellet.
Stor forbedring av Hedda Schroeter Skaug
Hedda Schroeter Skaug vant kvinneklassen på 32 kilometer. Hun løp inn til 3.56.28 og var med det over en time raskere enn året før, ifølge Lofotposten.
Til avisa fortalte Skaug at hun startet med et mål om å komme topp ti, og at forbedringen sammenlignet med fjoråret var over en time. Hun forklarte framgangen med mer spesifikk trening og mer stigning.
Skaug trakk særlig fram utsikten som det hun likte best med løypa. Hun fortalte også at hun liker seg oppover, men at hun var mer nervøs i nedoverbakkene. Der fulgte hun litt med på gutta i front og hvor de satte beina.
Bak Skaug fulgte Live Tjemsland fra Sandnes, som ble nummer to på 3.58.43. Tine Alfstad Olsen fra TIF Viking og Team Olympiaparken ble nummer tre på 4.13.03.
32 km | Topp 5 kvinner
| Plass | BIB | Navn | Klubb/Sted | Klasse | Tid |
| 1 | 1168 | Hedda Schroeter Skaug | Oslo | K | 3:56:28.0 |
| 2 | 1000 | Live Tjemsland | Sandnes | K | 3:58:43.0 |
| 3 | 1121 | Tine Alfstad Olsen | TIF Viking / Team Olympiaparken | K | 4:13:03.0 |
| 4 | 1243 | Maria Ones | Oslo | K | 4:16:44.0 |
| 5 | 1016 | Sara Olsen | Ntnui | K | 4:17:15.0 |
Flere skistjerner på start
32 kilometeren hadde også flere kjente navn fra langrenn og skiskyting på startstreken. Johannes Høsflot Klæbo ble nummer ti i herreklassen med tiden 3.53.08. Ifølge Langrenn.com var han med i kampen om en topp ti plassering hele veien, men han fortalte at det gikk klart bedre oppover enn nedover.
Til Langrenn.com sa Klæbo at oppover gikk det bra, men at han ikke kan løpe utfor. Han omtalte konkurrentene som passerte i de bratte utforpartiene som svært offensive, og kom smilende til mål i Svolvær.
Thomas Alsgaard var også med på 32 kilometer. Den tidligere langrennsstjernen ble nummer 18 i herreklassen med 4.08.37. Til Langrenn.com fortalte Alsgaard at han først og fremst var med fordi datteren hadde lyst til å løpe. Han var fornøyd med gjennomføringen, men beskrev løpet som både flott, naturskjønt og skikkelig tungt.
Emil Hegle Svendsen fullførte også 32 kilometeren. Den tidligere skiskytterstjernen løp i mål på 4.39.00 etter å ha fått skulderen ut av ledd underveis. Til langrenn.com fortalte han at skulderen hoppet på plass igjen av seg selv, og at han fortsatte til mål selv om det var vondt. Etter uhellet måtte han ta det roligere, særlig nedover.
Ane Klæbo, søsteren til Johannes Høsflot Klæbo, ble nummer 20 i kvinneklassen på 32 kilometer. Etter løpet skrev hun på Strava at Lofoten Skyrace debuten var overstått, og beskrev brutale høydemeter og knær som var kjørt etter nedoverløpingen, men samtidig at det hadde vært svært artig og nydelig.
Johanna Gelfgren og Ole Jørgen Knoph vant 15 kilometeren
På 15 kilometeren var starten og de første toppene like som på 32 kilometeren. Løypa bød, som de øvrige distansene, på teknisk og variert terreng, panoramautsikter, rygger og partier der det var mulig å holde høy fart. Løperne måtte være selvforsynt med drikke og næring.
I herreklassen på 15 kilometer ble Ole Jørgen Knoph fra Fjellhamar raskest med tiden 1.31.34. Han vant foran Mats Krokene fra Ås IL, som løp på 1.35.11. Henning Holmen fra Kabelvåg ble nummer tre med 1.42.52.
15 km | Topp 5 menn
| Plass | BIB | Navn | Klubb/Sted | Klasse | Tid |
| 1 | 3033 | Ole Jørgen Knoph | Fjellhamar | M | 1:31:34.0 |
| 2 | 3056 | Mats Krokene | Ås IL | M | 1:35:11.0 |
| 3 | 3041 | Henning Holmen | Kabelvåg | M | 1:42:52.0 |
| 4 | 3057 | Thomas Qvist Bucher-Johannessen | Team Baker Hansen | M | 1:43:52.0 |
| 5 | 1101 | Espen Johansen | Leknes ski | M | 1:44:17.0 |
Johanna Gelfgren fra Hoka og Örgryte IS vant kvinneklassen på 1.35.26. Emma Stenbacka fra Lillehammer ble nummer to med 1.51.18, mens Tuva Bakkemo fra Hoka Run Club Tromsø tok tredjeplassen med 1.51.33.Dermed ble årets Lofoten Skyrace både en debut for den nye maratondistansen og en helg der sterke fjelløpere og flere profiler fra skiidretten satte sitt preg på løypene i Svolvær og fjellene rundt.
15 km | Topp 5 kvinner
| Plass | BIB | Navn | Klubb/Sted | Klasse | Tid |
| 1 | 3033 | Ole Jørgen Knoph | Fjellhamar | M | 1:31:34.0 |
| 2 | 3056 | Mats Krokene | Ås IL | M | 1:35:11.0 |
| 3 | 3041 | Henning Holmen | Kabelvåg | M | 1:42:52.0 |
| 4 | 3057 | Thomas Qvist Bucher-Johannessen | Team Baker Hansen | M | 1:43:52.0 |
| 5 | 1101 | Espen Johansen | Leknes ski | M | 1:44:17.0 |