Deltakerne i AIM Challenge Hemsedal kombinerer sykling og løping i den seks timer lange multisportkonkurransen.

Over 300 deltakere jaktet poster i AIM Challenge i Hemsedal

Over 150 topersonslag fullførte seks timer med sykling, løping, orientering og ulike utfordringer da AIM Challenge ble arrangert i Hemsedal lørdag. Det ble jevnt i flere av klassene, og aller flest poeng samlet Sigve Vågsnes og Mila Zaharinova i mixklassen.

Publisert Sist oppdatert

Lørdag 15. august var det igjen klart for AIM Challenge i Hemsedal, og over 150 lag fullførte den seks timer lange multisportkonkurransen.

AIM Challenge skiller seg fra tradisjonelle løp ved at det ikke nødvendigvis handler om å komme seg raskest mulig fra start til mål. I løpet av de seks timene skal topersonslagene i stedet samle så mange poeng som mulig ved å finne fram til poster spredt rundt i området.

Deltakerne forflytter seg hovedsakelig på sykkel, men må også løpe der terrenget krever det. I tillegg byr enkelte av postene på ekstra utfordringer. Det kan blant annet innebære klatring, padling, å ta seg opp i et tre eller krype under en bro.

"Østmarkaulvene" tok flest poeng

Det høyeste poengtallet på tvers av de tre klassene stod mixvinnerne Sigve Vågsnes og Mila Zaharinova for. Duoen på laget "Østmarkaulvene" samlet 2883 poeng.

Men Guri Hulbak og Eirik Andreas Mortensbakke på "Bær eller briste" var bare 32 poeng bak med 2851. Også Jonas Juveli og Anette Juveli på "The Beauty And The Geek" var med i kampen om de øverste plassene og ble nummer tre med 2812 poeng.

Stian Lie-Jorde og Liv Birgit Lie-Jorde på "Team HeltpåJorde" fulgte på fjerdeplass med 2586 poeng, mens Tonje Sekse og Knut Vebenstad på "Fjellparret" ble nummer fem med 2564.

Johansson og Sjöholm vant tett kvinnekamp

Også i kvinneklassen ble det jevnt helt i toppen. Camilla Johansson og Frida Sjöholm på laget "I år får du simma" gikk til topps med 2778 poeng.

Therese Haare og Ida Andersen på "Team Kart & Kondis" fulgte bare 20 poeng bak og tok andreplassen med 2758. Eir Bjørkly og Solveig Katrine Smedsland på "Team Pita" var heller ikke langt unna og ble nummer tre med 2708 poeng.

Det var deretter et større sprang ned til Marlene Kanto og Therese Johansson på "Team Mates", som tok fjerdeplassen med 2453 poeng. Magnhild Medgard Skår og Marte Myre på "Girl Power" ble nummer fem med 2392.

Eggen og Otterstad best blant mennene

I herreklassen gikk seieren til Øystein Eggen og Nils Arnold Otterstad på "Team Broken Back Mountain". De samlet 2738 poeng i løpet av de seks timene.

Hans Arnslett og Johannes Halvorsen på "Topp 8" tok andreplassen med 2684 poeng, 54 poeng bak vinnerlaget.

Jesper Borg og Viktor Ståhl på "KomtillVäska" ble nummer tre med 2610 poeng, mens Halvard Vik og Geir Einar Flathen på "Team Formsterk" tok fjerdeplassen med 2539. Jens Dyrelund og Edvin Dølplass Dyrelund på "Father son and the holy ghosts" ble nummer fem med 2277 poeng.

Har blitt arrangert siden 2004

AIM Challenge i Hemsedal har røtter tilbake til 2004. Konkurransen ble startet under navnet Hemsedal Challenge av Lisa Nordlind, inspirert av hennes egen deltakelse i Camel Trophy i 2000. Allerede den første utgaven samlet 150 deltakere.

Siden den gang har konseptet vokst, og AIM Challenge arrangeres nå på flere destinasjoner i Norge og Sverige.

Årets Hemsedal-utgave hadde også et mer internasjonalt preg enn tidligere, med deltakere blant annet fra Sverige, Tyskland og England.

Nettside AIM Challenge

Alle resultater

De 10 beste menn

Plass Lagnavn Deltakere Poeng
1Team Broken Back MountainØystein Eggen, Nils Arnold Otterstad2738
2Topp 8Hans Arnslett, Johannes Halvorsen2684
3KomtillVäskaJesper Borg, Viktor Ståhl2610
4Team FormsterkHalvard Vik, Geir Einar Flathen2539
5Father son and the holy ghostsJens Dyrelund, Edvin Dølplass Dyrelund2277
6LaktatkamerateneHans André Mangen Håkonsen, Morten Paulsen2275
7HHH-GOATsPetter Haagaas, Øyvind Hellem2271
8WalkThePlankAnders Halvorsen, Ulf Krüger2177
9Kaffe og VaffelKjetil Samuel Dale, Frode Hagen2112
10Soggy Bottom BoysAndreas Nikolai Lydersen, Hans Petter Ladim2104

-

De 10 beste kvinner

Plass Lagnavn Deltakere Poeng
1I år får du simmaCamilla Johansson, Frida Sjöholm2778
2Team Kart & KondisTherese Haare, Ida Andersen2758
3Team PitaEir Bjørkly, Solveig Katrine Smedsland2708
4Team MatesMarlene Kanto, Therese Johansson2453
5Girl PowerMagnhild Medgard Skår, Marte Myre2392
6Maridonna & LinedowskiLine Klyve, Mari Flatekval2364
7Team SkansejordetSofia Ferm, Ane Baldishol Brevig2158
8Team AbrahamsenGunvor Abrahamsen, Miriam Abrahamsen1967
9Team FjellpulkenÅshild Woxen Thoen, Elisabeth Eidsheim1917
10Hold our beerCarina bowes, Hanna Lyche1875

-

De 10 beste mix

Plass Lagnavn Deltakere Poeng
1ØstmarkaulveneSigve Vågsnes, Mila Zaharinova2883
2Bær eller bristeGuri Hulbak, Eirik Andreas Mortensbakke2851
3The Beauty And The GeekJonas Juveli, Anette Juveli2812
4Team HeltpåJordeStian Lie-Jorde, Liv Birgit Lie-Jorde2586
5FjellparretTonje Sekse, Knut Vebenstad2564
6Team MelkesyreSven-Erik Guddingsmo, Mathea Guddingsmo2472
7Sprätt & SprattVictoria Gerisch, Magnus Wedenborg2343
8United Neighbours Pro TeamTorstein Berntsen, Line Victoria Berntsen2155
9CC MagicChristian Myhre, Camilla Mørk Eek2070
10Team Kart og KaosLars Christian Arvidson, Helene Hoven Dahlman2052

Powered by Labrador CMS