
Kristin Waaktaar Opland og Kim-Roger Trøite beste norske i Valencia
132 av 361 norske menn kom i mål under tre timer i Valencia Maraton lørdag. Omtrent like stor andel av kvinnene, 42 av 106, løp under tre og en halvtime under ganske ideelle forhold. Her forteller de to beste norske, Kristin Waaktaar Opland og Kim-Roger Trøite, om sin spanske løpsopplevelse for anledningen.
8 menn kom inn under 2:30, og 13 kvinner så 2-tallet først på klokka på portalen da de løp i mål på det særegne blå dekket i Valencia.
Alle norske resultater: Komplett oversikt over de norske i Valencia Marathon
Og reportasjen om de beste her: Valencia Marathon fortsetter å være løypa for gode tider
Mens to av de tre norske i eliten, Hanne Mjøen Maridal og Erik Lomås, måtte bryte løpet, lyktes årets norske mester i Oslo, Kristin Waaktaar Opheim, å senke persen sin med to minutter til 2:41:16 selv om det ikke var helt fullklaff.
Koste seg til pers på en tung dag
- Kroppen kjentes egentlig tung ut fra start, men jeg forsøkte å finne en fin flyt og gi det et forsøk, forteller Bratsberg-løperen.
- Det holdt ikke helt inn denne gangen (1:18:32 halvveis, red.anm), men jeg er utrolig takknemlig for å kunne reise til Valencia for å løpemaraton og ha en så storheiagjeng i ryggen hjemme og fra klubben, medgir hun ydmykt og lovpriser arrangementet:
- Jeg koste meg som alltid underveis og tok med meg den gode stemningen langs løypen og de fine stedene vi passerte i byen. Topp organisert løp, luksus med vann fra flaske på drikkestasjonene, godt med plass og enkelt å få tak i både drikke og gels. Jeg har øvd meg på inntak av næring siste året og klarte å finne rett balanse mtp. næring og drikke, utdyper hun videre.
- Det var uvant igjen med nesten tosifret antall plussgrader for en trønder som har vært vant til tosifret antall minusgrader en periode før avreise, men veldig fine forhold underveis.
Med så stor norsk deltakelse ble det også et et sosialt utbytte av Spania-turen.
- Det er utrolig gøy med så mange norske deltakere som jeg snakket med både før og etter løpet. Jeg er absolutt godt fornøyd med ny pers på en dag hvor det kjentes litt tungt etter en solid sesong. Jeg kjenner på en utrolig takknemlighet for å kunne drive på med dette, avslutter hun sin rapport til Kondis rett etter å ha kommet inn døra hjemme i Trondheim etter en lengre hjemreise enn planlagt pga. flykanselleringer i Mellom-Eruropa.
DNF for ferske maratonhåp
Vår andre kvinne i eliten, Hanne Mjøen Maridal, fikk magetrøbbel og måtte kaste opp.
- Det føltes bra lenge, inntil jeg ble kvalm, melder Strindheim-løperen som satser på en maraton til våren igjen.
- Jeg passerte halvmaraton på 1:07:29 og 30 km på 1:36:23 og lå for så vidt godt an til ei meget bra tid underveis, forteller Erik Lomås som vår eneste mannlige løper i det kruttsterke elitefeltet.
- Som folk har fått med seg så bruker det å bli tøft for mange etter 30. Det gikk bra helt til 32 km, men jeg møtte veggen etter det og da var det bare å prøve å slite seg i mål. Men etter 36 km røyk den ene tåa og jeg klarte ikke å jogge engang, så da ble det taxi til start- og målområdet, avslutter Salangen-løperen som gjorde sin første maratonstart i Spania søndag.
Beste norske igjen

En meget fornøyd Kim-Roger Trøite i mål Valencia. (Foto: Maria Krutå.)
I stedet ble det en annen løper fra “det kalde nord” som kom først i mål av alle med norske flagg på startnummeret. Som i Frankfurt Marathon i fjor var det Kim-Roger Trøite fra Harstad som forsvarte de norske fargene aller best i sin tredje maraton.
Her er hans grundig rapport fra gjennomføringen:
- Løpet gikk i grunnen veldig bra. Planen på forhånd var å gå ut i 3:25-fart, og jeg passerte halvveis på ca. 72. Jeg endte opp bakerst i en enorm gruppe med en fartsholder for elite kvinner som skulle gå til 71:45-72:00.
Innledningsvis følte jeg meg ikke fantastisk, men fikk samtidig farten billig. Jeg passerte halv på 71:40, og jeg følte meg nå veldig bra. Deretter ble det gradvis tyngre, og jeg merket på 27-28 km at det kom til å bli en skikkelig krig.
Derfra var det bare å lukke øynene og ta en kilometer av gangen. Det føltes som om farten gikk ned, men til min store overraskelse ga klokka beskjed om at jeg ennå løp jevne 3:23-3:24 kilometere. På rundt 35-36 km forsøkte jeg å regne meg frem til en mulig sluttid, men det er alltid vanskelig å anslå hva du må ha på x kilometer + 195 meter, særlig med syre oppunder ørene og følelsen av en demon i hælene.
Jeg løp alt jeg hadde siste 3 kilometerne og hadde 3:15 i snitt siste 2195m. Selvfølgelig kjipe 2 sekund som dyttet meg over til 2:23:01, men jeg fikk ut det jeg var god for, rapporterer en glad innehaver av en pers forbedret med nesten fem minutter.
Alle våre reportasjer fra Valencia Marathon 2023:
Komplett oversikt over de norske i Valencia Marathon
Slik trente Gerda Steyn før hun satte sør-afrikansk rekord i Valencia Marathon
Sven Kilander og Elisabeth Stubberud med maratonframganger i Valencia
Aldersrekord og topplasseringer av de eldste veteranene i Valencia Marathon
Hedmarksduo på topp i 50-årsklassen i Valencia Marathon
Kristin Waaktaar Opland og Kim-Roger Trøite beste norske i Valencia
Valencia Marathon er fortsatt løypa for gode tider
Forhåndstoff:
Vil debutere med stil i Valencia Maraton
To ferske, norske maratonhåp klare for Valencia på søndag
Veteraner går for rekorder i Valencia Marathon
Kenenisa Bekele satser friskt mot både Valencia Marathon og OL i Paris
Joshua Cheptegei debuterer på maraton i Valencia
Eliten går for rekorder og OL-billetter i Valencia Marathon 3. desember
«Gubbetrimmer» og ironman Kjell Vegard er klar for Valencia Marathon
BLOGG: Veien mot Valencia Marathon