Det var hele 80 løpere i de fire heatene på herrenes eliteløp over 1500 meter, og med 9 løpere under 3:50 og 32 under 4:00 må dette være kanskje det sterkeste 1500-meterfeltet vi ser i Norge i år, i alle fall breddemessig.
Kibrab vant foran Edman
IK Tjalves Awet Nftalem Kibrab vant A-heatet på 3:46:33 foran Ferdinand Kvan Edman fra IF Sturla som løp på 3:47:36. Senay Fissehatsion fra IK Tjalve og Erik Udø Pedersen fra Kristiansand Løpeklubb ble begge klokket inn på 3:48:03.
Awet Nftalem Kibrab spurter inn til seier i herrenes A-heat: (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Wågan vant foran Folvik
I kvinneklassen var det 27 løpere i de to heatene der A-heatet ble vunnet av Maria Sagnes Wågan fra Namdal løpeklubb med 4:27:68 foran Ingrid Folvik fra IK Tjalve som løp på 4:28.18. Disse to var i en klasse for seg.
Maria Sagnes Wågan i siste sving i klar ledelse. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Se flere bilder fra 1500 elite under resultatene.
UKI-karusellen
Den ordinære UKI-karusellen kom naturligvis litt i skyggen av eliteløperne. Alt i alt var det 171 deltagere inkludert Mosjonskarusellen, Ungkarusellen og barnekarusellen (i tillegg til 107 i elite-1500).
Som vanlig er det de yngste karuselldeltagerne som løper fortest når det er snakk om kortere distanser. I herreklassen var Ole Kristian Solberg fra Nittedal IL (f.1999) som var raskest med 4:46:1, mens Mads Huken Mathiesen fra arrangørklubben (f.2001) kom i mål tre tidels sekund etter Solberg.
I kvinneklassen var det Ull/Kisaløperne Mia Jenny Nygaard Østreng og June Laake (begge i K15-17) som løp raskest med 5:38:9 og 5:48:0.
En ekte veteran løper i mål, Helge Holth - 80 år om én måned! (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
UKI's egen Henning Høgheim er heller ingen ungutt, men en sprek 77-åring. Her blir han heiet på av Halvard Evensen Merlid. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Klassevis resultater i UKI-karusellen 3. løp
Neste løp i UKI-karusellen: Tirsdag 20. juni Hinderfestival
INNBYDELSE
Program
Resultater 1500 meter elite Jessheim friidrettsstadion 1. juni:
MENN A-HEAT: | |||||
1 | Awet Nftalem Kibrab(95) | IK Tjalve | 3:46.33 | ||
2 | Ferdinand Kvan Edman(93) | Sturla | 3:47.36 | ||
3 | Senay Fissehatsion(95) | IK Tjalve | 3:48.03 | ||
4 | Erik Udø Pedersen(94) | Kristiansand Løpeklubb | 3:48.03 | ||
5 | Thomas Byrkjeland(98) | IK Tjalve | 3:49.00 | ||
6 | Marius Vedvik(92) | IL Gular | 3:49.04 | ||
7 | Sondre Juven(99) | Nesbyen | 3:49.58 | ||
8 | Mats Hauge(97) | Haugesund IL | 3:49.85 | ||
9 | Ådne Andersen(94) | Dimna IL | 3:49.92 | ||
10 | Per Svela(92) | IL Gular | 3:50.07 | ||
11 | Henrik Irgens Gravdal(98) | IL Gneist | 3:50.92 | ||
12 | Sigurd Ruud Skjeseth(96) | FIK Orion | 3:50.93 | ||
13 | Vidar Dahle(88) | IL Gular | 3:51.45 | ||
14 | Jens Åstveit(97) | IL Gneist | 3:53.17 | ||
15 | Bjørnar Sandnes Lillefosse(92) | IL Gular | 3:53.82 | ||
16 | Peter Gerner(95) | Odense Atletik | 3:54.85 | ||
17 | Hans Kristian Fløystad(89) | IK Tjalve | 3:55.33 | ||
18 | Vegard Ølstad(92) | FIK REN-ENG | DNF | ||
19 | Andreas Roth(93) | Ull/Kisa IL | DNF | ||
MENN B-HEAT: | |||||
1 | Even Brøndbo Dahl(94) | FIK Orion | 3:51.97 | ||
2 | Eirik Gramstad(84) | SK Vidar | 3:52.08 | ||
3 | Fredrik Sandvik(98) | Askim IF | 3:52.69 | ||
4 | Thomas Roth(91) | Ull/Kisa IL | 3:53.78 | ||
5 | Thomas M Heggøy(94) | IL Gular | 3:53.95 | ||
6 | Trygve Fedje Mjelde(94) | Osterøy IL | 3:54.81 | ||
7 | Sondre Dingsør(96) | IL Gular | 3:56.89 | ||
8 | Anders Bjørndal(95) | IL Gneist | 3:57.21 | ||
9 | Ulrik Hovig(90) | SK Vidar | 3:58.72 | ||
10 | Eivind Øygard(92) | Jølster IL | 3:58.98 | ||
11 | Okubamichael Fissehatsion(93) | IK Tjalve | 3:59.84 | ||
12 | Simen Halle Jr Haugen(99) | IL Runar | 3:59.89 | ||
13 | Hans-Magnus Haukøy(01) | IL Gneist | 4:00.37 | ||
14 | Petter Myhr(00) | FIK Orion | 4:01.61 | ||
15 | Lars Agnar Hjelmeset(01) | Nittedal IL | 4:03.15 | ||
16 | Henrik Hanssen(97) | Ull/Kisa IL | 4:03.75 | ||
17 | Helge Langen(85) | Rindal IL | 4:06.99 | ||
18 | John Gopal Bjerga(96) | IL Skjalg | 4:09.70 | ||
19 | Terje Snarby(92) | Ull/Kisa IL | DNF | ||
MENN C-HEAT: | |||||
1 | Erik Lomås(93) | Salangen IF | 3:58.11 | ||
2 | Oliver Andersen Vedvik(98) | Tønsberg FIK | 3:58.61 | ||
3 | Tomas Skjæråsen(95) | IL Varegg | 4:01.71 | ||
4 | Eivind Trym Wikshåland(97) | IK Tjalve | 4:02.04 | ||
5 | Jacob Boutera(96) | IL Gular | 4:02.84 | ||
6 | Mathias Flak(99) | Steinkjer FIK | 4:03.37 | ||
7 | Robin Nedrehagen(99) | Haugesund IL | 4:04.02 | ||
8 | Eldar Thomassen Fagerbakke(97) | IL Gular | 4:05.40 | ||
9 | Steinar Gjønnes(94) | Tyrving IL | 4:07.24 | ||
10 | Jens-Olav Ørpen Hausken(99) | Sola Friidrett | 4:07.77 | ||
11 | Salim Bukari(02) | IL Skjalg | 4:07.94 | ||
12 | Mouhamed Abounnachat(01) | Sem IF | 4:08.47 | ||
13 | Martin Mæle(00) | Fana IL | 4:09.49 | ||
14 | Henrik Koppang(99) | Tyrving IL | 4:10.18 | ||
15 | Halvor Nymoen Winberg(99) | Herkules FK | 4:11.16 | ||
16 | Tor Alfred Bredesen(93) | Snøgg Friidrett | 4:11.93 | ||
17 | Harald Solhaug Næss(88) | SK Vidar | 4:12.60 | ||
18 | Jonatan Andersen Vedvik(00) | Tønsberg FIK | 4:13.38 | ||
19 | Daniel Einarsen(99) | ASK Friidrett | 4:22.76 | ||
20 | Sebastian Selbekk(93) | Tyrving IL | 4:25.01 | ||
21 | Emil Oustad(89) | FIK REN-ENG | DNF | ||
MENN D-HEAT: | |||||
1 | Erik Lomås(93) | Salangen IF | 3:58.11 | ||
1 | Sondre Rishøi(00) | Sarpsborg IL | 4:11.81 | ||
2 | Theodor Berre Jacobsen(01) | Bækkelagets SK | 4:13.42 | ||
3 | Kristofer Larsen | BUL | 4:14.01 | ||
4 | Mads Johansen(88) | IK Tjalve | 4:14.43 | ||
5 | Vebjørn Østlie(99) | Moss IL | 4:14.93 | ||
6 | Amuru Wijman(99) | Halden IL | 4:17.60 | ||
7 | Trym Tønnesen(00) | Halden IL | 4:18.03 | ||
8 | Herman Foss(99) | BUL | 4:19.24 | ||
9 | Jørgen Opaker(97) | Ull/Kisa IL | 4:19.26 | ||
10 | Jonas Krossøy(95) | Ull/Kisa IL | 4:20.26 | ||
11 | Stian Birkeland(01) | IL Skjalg | 4:20.61 | ||
12 | Andreas Vågen(00) | IL Fri | 4:20.83 | ||
13 | Ole-Martin Evensen Sandness(00) | Ull/Kisa IL | 4:23.47 | ||
14 | Ole Jørgen Knoph(00) | BUL | 4:25.79 | ||
15 | Christoffer Røstad(02) | Kristiansand Løpeklubb | 4:30.09 | ||
16 | Tobias Grønstad(02) | BUL | 4:32.69 | ||
17 | Bo Engdahl(63) | Koll IL | 4:36.17 | ||
18 | Georg Ovesen(02) | Kristiansand Løpeklubb | 4:39.89 | ||
19 | Mathias Sträng(99) | Moss IL | 4:40.03 | ||
20 | Sondre Opaker Øines(98) | Ull/Kisa IL | DNF | ||
21 | Svein Erik Strand Tønnesen(87) | BUL | DNF | ||
KVINNER A-HEAT | |||||
1 | Maria Sagnes Wågan(92) | Namdal LK | 4:27.68 | ||
2 | Ingrid Folvik(97) | IK Tjalve | 4:28.18 | ||
3 | Kristine Lande Dommersnes(99) | Haugesund IL | 4:31.01 | ||
4 | Anniken Johansen(88) | BUL | 4:31.62 | ||
5 | Vilde Våge Henriksen(00) | Haugesund IL | 4:32.46 | ||
6 | Pernille Karlsen Antonsen(02) | SK Vidar | 4:32.49 | ||
7 | Sigrid Jervell Våg(92) | BUL | 4:34.03 | ||
8 | Vienna Dahle(92) | IL Skjalg | 4:37.94 | ||
9 | Kristine Helle(94) | IK Tjalve | 4:41.55 | ||
10 | Pia Bålsrud(95) | Ull/Kisa IL | 4:43.04 | ||
11 | Christine Næss(00) | Asker SK | 4:43.17 | ||
12 | Emilie Fossumstuen Grøterud(97) | Moelven IL | 4:47.63 | ||
13 | Helena Siltberg(87) | BUL | 4:59.21 | ||
14 | Veronica Undseth(94) | Ull/Kisa IL | DNF | ||
15 | Emilie Hov Andreassen(99) | SK Vidar | DNF | ||
KVINNER B-HEAT | |||||
1 | Marie Synnøve Qvale(94) | IK Tjalve | 4:40.27 | ||
2 | Hannah Berntzen Engevik(02) | Nittedal IL | 4:40.66 | ||
3 | Tessa Frenay(96) | Halden IL | 4:42.72 | ||
4 | Mai Watson(89) | SK Vidar | 4:47.79 | ||
5 | Maren H-M Hauen(97) | FIK REN-ENG | 4:52.64 | ||
6 | Kristin Svendby Otervik(01) | Lørenskog FIL | 4:54.85 | ||
7 | Kaia Eide(00) | Bækkelaget SK | 4:57.34 | ||
8 | Lina Eikenes Hvamstad(01) | SK Vidar | 4:59.33 | ||
9 | Kristin Fagerli(00) | BUL | 5:06.41 | ||
10 | Regine Dalva Lie (99) | Haugesund IL | 5:06.56 | ||
11 | Nadia El Hakouni(97) | BUL | DNF | ||
12 | Emilie Hov Andreassen(99) | SK Vidar | DNF |
Flere bilder fra 1500 meter elite:
ALLE FOTO: BJØRN HYTJANSTORP