(Foto: Norsk orientering)
(Foto: Norsk orientering)

Sølv til de norske damene i EM-stafetten

Norges damelag fulgt opp gullet til herrene og løp inn til sølv på stafetten i EM i orientering i Ungarn. Norge var med i gullkampen nesten helt til mål, men på slutten fikk Sveits den avgjørende luken. Norge ble beste nasjon i mesterskapet med 3 gull, 2 sølv og 2 bronsemedaljer.

Publisert Sist oppdatert

- Jeg og Simona Aebersold hadde en skikkelig god «fight» ute på sisteetappe, sier Andrine Benjaminsen etter dagens EM-stafett.
Da de løp ut i tvekamp om gullet startet også styrtregn, lyn og torden, men damene lot seg ikke affisere og plukket poster metodisk.
Likevel ble et mikroveivalg av Aebersold – hvor hun fikk et halvminutt ned til Benjaminsen – avgjørende, og Norge – med Kamilla Steiwer og Marie Olaussen på de to første etappene, løp inn til sølv:
- Det er første gang vi er skikkelig med i gullkampen, sier Benjaminsen – og fortsetter:
- Og i dag er vi fornøyde med sølv, etter at alle på laget har løpt bra.

Satser dere på å ta steget helt opp på toppen av pallen under VM i Finland i 2025?
- Vi skal i hvert fall gjøre alt vi kan for å utfordre Sveits – og de andre om gullet, sier dagens ankerkvinne.
En ankerkvinne som etter to bronser individuelt nå også fikk med seg et sølv i stafett fra mesterskapet i Ungarn.
Til slutt var det bare 21 sekunder opp til vinnerlaget i dag. Sverige – på 3. plass – var over 2 minutter bak Norge.

Norges andrelag – med Gøril Rønning Sund, Ingrid Lundanes og Ane Dyrkorn – løp i mål som 7. lag i dagens stafett, men det er bare førstelaget som regnes i de offisielle resultatene.

Og de offisielle resultatene etter EM viser at Norge var beste nasjon med 3 gull, 2 sølv og 2 bronsemedaljer.

Kilde og bilde: Norsk orientering

Powered by Labrador CMS