(ALLE BILDER I KARUSELLEN OVER: STEIN ARNE NEGÅRD)
Stein Arne Negårds video fra ca. 2 km ut i løypa og ved målgang:
Med 30 cm nysnø og sterk vind natt til lørdag, bestemte rennledelsen at Stenfjellrunden 2019 måtte gjennomføres i 23 km-traséen. Selv med tre løypemaskiner i aksjon gjennom natta var det ikke mulig å holde løypene oppe i den originale 42,5 km lange traséen.
Med 469 påmeldte, 431 startende og 430 fullførende ble det en liten nedgang på 30 løpere som fullførte sammenliknet med i fjor da tilsvarende tall var 548, 474 og 460. I 2017 var det imidlertid over 800 som gjennomførte "vinterens vakreste eventyr i Vangsåsen" og i 2011 var det over 1300. Siden den gang er det innført to nye distanser. 23 km ble for første gang et tilbud i 2011, mens rekrutteringsløpet på 11 km ble innført i 2017.
Magnus Bleken seilte upresset over målstreken på Gåsbu langrennssenter lørdag. (Foto: Stein Arne Negård)
Dermed ble det kåret fire vinnere i samme trasé. Det store flertallet var påmeldt til seedingsrennet på maratondistansen, og her var det Magnus Bleken fra Rudsbygd IL/Team Parkettpartner som var førstemann i mål av de 377 som fullførte på 1:09:25 etter å ha ledet praktisk talt fra start til mål. Vinnermarginen ble på drøyt halvannet minutt. Toeren Vetle Christiansen, Storebrand Sport og treeren Sjur Prestsæter, Lyn Ski fulgte Bleken opp mot Appelsinhaugen men måtte deretter slippe. Skiskytteren Vetle Christiansen var klart sterkeste av de to forfølgerene og sikret seg til slutt 2. plassen med nesten minuttet ned til Lyn-løperen. Ola Korbøl, Kjellmyra IL var sterkest i avslutningen av duoen som fulgte bak og henviste Kjetil Tyrom, Follebu Skiklubb/Team Parkettpartner til 5. plass.
Barbro Sætha fra Lyn Ski Moseteråsen var først i mål av kvinnene på 1:21:58 etter at Maren Thomasgaard, Skiforeningen/Team Milslukern - Driv Trening ledet fra start. I mål måtte den opprinnelige elverumsjenta se seg seg slått med rundt minuttet av den stake-sterke Lyn-kvinnen som dermed kopierte triumfen fra Budorrrennet for fire uker siden. Nesten to minutter bak Maren sikret Anne Hørsand, Ilseng IL seg 3. plassen, som i Trysil-Knut rennet forrige lørdag, etter en bedre avslutning enn veteranen Ragnhild Bolstad, Åslia Skilag/Sprt 1 Rena.
Barbro Sætha etter å ha sikret seg sesongens andre turrenn-seier på Hedmarksvidda. (Foto: Stein Arne Negård)
Magnus Hagen Fraurud, Hamar Skilubb og Hanne Støle Melsom, SK Vidar ble vinnere i den opprinnelige 23 kilometeren, mens det var Iver Blom-Hagen fra arrangørklubben Vang Skiløperforening og Martine Kleven, Ottestad IL som fikk til topps på 11 km for 13-16 åringene.
Stenfjellrundens nettsider
Stenfjellrundens facebookside
Samleside fro Stenfjellrunden
RESULTATER STENFJELLRUNDEN 2019
De beste i Stenfjellrunden 02.02.2019: |
||||||
Kvinner lang løype 23 km (37 deltakere): | ||||||
Pl | Fornavn | Etternavn | Klubb | Klasse | Tid | Etter |
1 | Barbro | Sætha | OSLO | K25-29 | 01:21:58 | 00:00 |
2 | Maren | Thomasgaard | Skifor./Milslukern-Driv Tren. | K30-34 | 01:22:53 | 00:55 |
3 | Anne | Hørsand | Ilseng IL | K30-34 | 01:24:41 | 02:43 |
4 | Ragnhild | Bolstad | Åslia Skilag/Sport 1 Rena | K55-59 | 01:24:48 | 02:50 |
5 | Lin Iren | Sætre | Nybergsund IL | K45-49 | 01:26:43 | 04:45 |
6 | Marianne | Byfuglien | MjøsSki | K25-29 | 01:29:04 | 07:06 |
7 | Ingrid | Sørumshaugen | Gjøvik Skl | K20-24 | 01:29:59 | 08:01 |
8 | Ragnhild | Karset | Vang Skiløperforening | K25-29 | 01:32:01 | 10:03 |
9 | Klara | Lyngnes | Festesonen | K45-49 | 01:32:47 | 10:49 |
10 | Marit Kristine | Svenkerud | Vang Skiløperforening | K30-34 | 01:36:41 | 14:43 |
Menn lang løype 23 km (343 deltakere): | ||||||
1 | Magnus | Bleken | Rudsbygd IL/Team Parkettp. | M30-34 | 01:09:25 | 00:00 |
2 | Vetle | CHRISTIANSEN | Storebrand Sport | M20-24 | 01:11:01 | 01:36 |
3 | Sjur | Prestsæter | Lyn Ski | M25-29 | 01:11:55 | 02:30 |
4 | Ola | Korbøl | Kjellmyra IL | M25-29 | 01:12:40 | 03:15 |
5 | Kjetil | Tyrom | Follebu Skl/Team Parkettp. | M20-24 | 01:12:51 | 03:26 |
6 | Fridtjof | Wedum | Follebu Skl | M20-24 | 01:13:24 | 03:59 |
7 | Geir | STRANDBAKKE | Lillehammer Skiklub | M55-59 | 01:13:33 | 04:08 |
8 | Thor Emil | KVERNEVIK | Vang Skiløperforening | M25-29 | 01:14:18 | 04:53 |
9 | Magnus Torp | Antonsen | Strandbygda IL | M25-29 | 01:14:21 | 04:56 |
10 | Kristian | BRAATHEN | Høybråten og Stovner IL | M30-34 | 01:14:22 | 04:57 |
11 | Edvard | HAMILTON | Sør-Fron IL | M25-29 | 01:14:41 | 05:16 |
12 | Kristian | Jakobsen | Gjøvik Skl | M20-24 | 01:14:56 | 05:31 |
13 | Ole Tobias Utne | Bjerke | Sørum IL | M20-24 | 01:15:47 | 06:22 |
14 | Tore | Bjerkrheim | NESBYEN | M55-59 | 01:16:02 | 06:37 |
15 | Sigurd | Rustad | Vang Skiløperforening | M18-19 | 01:16:14 | 06:49 |
16 | Geir Olav | Larsen | Ringkollen Skl/Spenncon Rail | M30-34 | 01:16:35 | 07:10 |
17 | Sander Leinan | Baksjøberget | Vang Skiløperforening | M20-24 | 01:16:49 | 07:24 |
17 | Matias | Hansen | Åsen IL | M18-19 | 01:16:49 | 07:24 |
19 | Eirik | Johannessen | Oseberg Skilag/Olympia Sport | M35-39 | 01:16:57 | 07:32 |
20 | Eirik Stiklestad | Johansen | Gjerdrum IL - Ski/Gjerdrum IL | M18-19 | 01:17:00 | 07:35 |
21 | Patrick | Åserud | Skiforeningen | M45-49 | 01:17:03 | 07:38 |
22 | Christoffer | Hansen | Galterud IF | M18-19 | 01:18:04 | 08:39 |
23 | Morten | Strømsodd | Ringkollen Skl | M50-54 | 01:18:05 | 08:40 |
24 | Sigurd | Eggen | Alvdal IL | M25-29 | 01:18:23 | 08:58 |
25 | Stian | Granli | Øyer-Tretten IF | M35-39 | 01:18:25 | 09:00 |
26 | Knut Einar | JAKOBSEN | Gjøvik Skl | M20-24 | 01:18:28 | 09:03 |
27 | Morten Andreas | Løchen | Hemsedal IL/Team Krik O2 | M30-34 | 01:18:31 | 09:06 |
28 | Andreas | Ruud-Tronsmoen | Alvdal IL | M20-24 | 01:18:33 | 09:08 |
28 | Martin | Sagen | Strandbygda IL | M20-24 | 01:18:33 | 09:08 |
30 | Johan Knoph | Bjerknes | Fossum IF | M25-29 | 01:18:54 | 09:29 |
31 | Mathias | Stiklestad Johansen | Gjerdrum IL - Ski | M18-19 | 01:18:58 | 09:33 |
32 | Simen | Smestad | Nordbygda/Løten Ski | M35-39 | 01:19:06 | 09:41 |
33 | Christian | Svarstad | Team Sport1 Lillehammer | M50-54 | 01:19:13 | 09:48 |
34 | Nils | Berg | Rustad IL | M50-54 | 01:19:15 | 09:50 |
35 | Espen | Almlid | Hamar Skl/Bane NOR | M40-44 | 01:19:23 | 09:58 |
36 | Ulf Erik | Strand | Strandbygda IL | M45-49 | 01:19:26 | 10:01 |
37 | Ole Amund | Øvstehage | Vestringen IL | M35-39 | 01:19:31 | 10:06 |
38 | Jan | Byrkjeland | Røa IL/Røa Il/Rystad Energy | M50-54 | 01:19:33 | 10:08 |
39 | Espen | Nyland | Ottestad IL/Erik Kleven | M45-49 | 01:19:36 | 10:11 |
40 | Petter | Sagen | Strandbygda IL | M16-17 | 01:19:37 | 10:12 |
41 | Trygve | Hansen | Båstad IL, Ski/Smaalenene SK | M25-29 | 01:19:50 | 10:25 |
42 | Marcus | Midtenget | Vestringen IL | M18-19 | 01:19:52 | 10:27 |
43 | Kjell | Husom | Ringebu/Fåvang Skl | M30-34 | 01:19:57 | 10:32 |
44 | Jon Emil | Bakken | Team Jimmy | M25-29 | 01:20:01 | 10:36 |
45 | Kjell Vegard | Opheim | MjøsSki/Gubbetrim | M45-49 | 01:20:02 | 10:37 |
45 | Lars | Wadahl | Tormod Skilag | M40-44 | 01:20:02 | 10:37 |
47 | Torstein | Ous | Søre Ål IL/Team Sport 1 Lilleh. | M18-19 | 01:20:03 | 10:38 |
48 | Tommy | Olsen | Ottestad IL | M50-54 | 01:20:17 | 10:52 |
49 | Jo Christer | Frysjøenden | Granli IL | M45-49 | 01:20:28 | 11:03 |
50 | Audun | Marken | PwC BIL | M45-49 | 01:20:36 | 11:11 |
Kvinner kort løype 23 km (12 deltakere): | ||||||
1 | Helene Støle | Melsom | Sportsklubben Vidar | K20-24 | 01:33:01 | 00:00 |
2 | Petra | Mørk | OSLO | K40-44 | 01:45:10 | 12:09 |
3 | Karen Anette | Ekerholt | Støkken IL | K30-34 | 01:49:13 | 16:12 |
Menn kort løype 23 km (26 deltakere): | ||||||
1 | Magnus Hagen | Fraurud | Hamar Skl | M20-24 | 01:23:22 | 00:00 |
2 | Mats | Lindaas | Strandbygda IL | M16-17 | 01:26:19 | 02:57 |
3 | Henrik | Fjermedal | Hamar Skl | M15 | 01:26:53 | 03:31 |
4 | Rune | Hansen | Snertingdal IF SKI | M45-49 | 01:27:39 | 04:17 |
5 | Jo | Kjorstad | SØR-FRON | M50-54 | 01:28:56 | 05:34 |
Jenter kort løype 11 km (6 deltakere): | ||||||
1 | Martine | Kleven | Ottestad IL | K13-14 | 46:51:00 | 00:00 |
2 | Albertine | Thorsteinsen | Vang Skiløperforening | K16 | 51:30:00 | 04:39 |
3 | Johanne Gylthe | Berget | Vang Skiløperforening | K13-14 | 52:57:00 | 06:06 |
Gutter kort løype 11 km (7 deltakere): | ||||||
1 | Iver | Blom-Hagen | Vang Skiløperforening | M15 | 38:06:00 | 00:00 |
2 | Andreas | Hermansen | Vang Skiløperforening | M13-14 | 38:07:00 | 00:01 |
3 | Jonas Lidahl | Lillejordet | Vang Skiløperforening | M13-14 | 39:56:00 | 01:50 |