
Seks formsterke løpere om sin gode sesongstart
Friidrettssesongen er i gang for fullt, og vi har allerede lagt bak oss store friidrettsstevner både innenlands og utenlands. Kondis har loddet stemningen med Awet Kibrab, Magnus Tuv Myhre, Malin Edland, Kristine Eikrem Engeset, Abdullahi Dahir Rabi og Even Brøndbo Dahl - som alle har notert personlige rekorder tidlig i sesongen.
Både Kondis, utøvere og friidrettsinteresserte generelt er glade for at sesongen er i gang for fullt. Spennende stevner kommer på løpende bånd fremover nå, og vi har allerede lagt bak oss noen herlige begivenheter. Vi har snakket med seks utøvere som har kommet meget godt i gang med årets sesong, hvor alle har notert personlige rekorder allerede.
Awet Kibrab med PB og sterk seier i Stockholm
Flere nordmenn var i aksjon under stevnet Hoka Spåret i Stockholm den 18. mai, og best av absolutt alle var Ull/Kisa-løperen Awet Kibrab. Han løp i mål til seier på 5000 meter på tiden 13.18.59. Dette var også personlig rekord.
- Formen er god nå. Løpet i Stockholm var fint med flere gode løpere i feltet. Dette var bare starten. Jeg følte meg bra underveis, og jeg tror flere og bedre gode resultater kommer etter dette, sier Kibrab til Kondis.
Hva har du fokus på akkurat nå?
- Målet er å løpe under VM-kravet på 5000 meter eller 10000 meter, svarer han.

Awet Kibrab fra Sommerstevnet på Bislett i 2021. (Foto: Samuel Hafsahl)
Magnus Tuv Myhre i form etter god treningsperiode
I likhet med Kibrab løp også Magnus Tuv Myhre fra Brandbu inn til personlig rekord i Stockholm. Han tok en sterk andreplass på tiden 13.19,09. En meget solid forbedring av hans bestenoteringer. Tuv Myhre forteller til Kondis at treningen har gått på skinner i det siste.
- Jeg visste før løpet at jeg hadde fått trent veldig bra de siste månedene, så jeg hadde trua. Jeg følte meg lett de første 3000 meterene, som gikk litt for sakte. Det skulle ha gått på 8:00, men det ble 8:07. Dermed ble jeg litt frustrert av at haren ikke klarte å holde farten, for jeg synes det gikk veldig lett, forteller Tuv Myhre.
Man forstår at høydeoppholdet ditt var vellykket!?
- Ja. Jeg kom hjem fra en fireukers høydesamling for to uker siden, og det var så bra man kan tenke seg. Jeg fullførte alle øktene som planlagt og det var ingen økter som gikk dårlig eller som jeg måtte stå over, svarer han.

Magnus Tuv Myhre under European Athletics Championships 2022. (Foto: Arne Dag Myking)
Magnus Tuv Myhre stilte til start på 800 meteren under stevnet Friidrettens Venners Festival på Hamar dagen etter dette intervjuet, og ble nummer to bak Esten Hansen-Møllerud Hauen og foran Filip Ingebrigtsen. På forhånd sa han at deltakelsen var mest for treningens skyld, men at han håpet på en god tid. Neste skikkelige konkurranse for Tuv Myhre blir 3000 meter under Trond Mohn Games i Bergen førstkommende helg.
Kristine Eikrem Engeset og Abdullahi Dahir Rabi viste også kjempeform i Stockholm
Som Kondis allerede har omtalt, så løp også Kristine Eikrem Engeset suverent under Stockholm-stevnet. Faktisk løp hun bedre enn hun noen gang har gjort på 5000 meter, og det sier en del med tanke på at hun har holdt det gående på høyt nivå i godt over 15 år. Hun senket sin pers fra 16.06,28 til strålende 15.44,21, og vant!

Kristine Eikrem Engeset har startet sesongen meget godt. (Foto: Tom-Arild Hansen)
- Det mest avgjørende er å ha troen på seg selv og bare ta sats, selvfølgelig basert på kontinuitet og kontroll på treningen, sier hun til Kondis.
- En viktig erfaring er at man ikke trenger en hare foran seg for å løpe fort. For meg ble det positivt at jeg dro, og tenkte at nå skal jeg i alle fall vinne siden jeg har dratt så lenge. Siste 600 meter ble avsluttet på 1.45. Haren gikk ut etter 1200 meter, forteller en godt fornøyd Eikrem Engeset.
Se videointervju med Kristine Eikrem Engeset fra 2022 (K+)
Ny personlig rekord noterte også en annen formsterk løper, Abdullahi Dahir Rabi. Han ble nummer fire på 5000 meteren, på 13.34,28.
- Jeg har trent veldig bra i det siste, men har ikke trent med noe særlig fart. Med andre ord kom jeg egentlig rett fra grunntrening nå.
Ble du overrasket over formen og tiden?
- Jeg hadde egentlig forventet at det skulle gå omtrent slik det gikk, og jeg føler at jeg fortsatt har mye å gå på, svarer han.
Det blir spennende å se hva han kan få til i løpet av denne spennende sesongen. Kondis føyet til et spørsmål om hva som er Dahir Rabis favorittøkt for tiden.
- Da må jeg si 1000-metere på konkurransefart, svarte han.
Malin Edland er glad for at sesongen endelig er i gang
Kondis har snakket med Edland etter seieren på 3000-meteren under Per Halle Invitational og etter at hun tok tredjeplass på 1500-meteren under Nordisk mesterskap sist helg. Når det gjelder førstnevnte, så var det egentlig ikke helt klaff for henne.

Starten på 3000 m med vinner Malin Edland (97) til høyre i bildet. (Foto: Samuel Hafsahl)
- Jeg synes det var et langt og seigt løp, men uansett gøy at sesongen endelig er i gang. Skulle gjerne løpt litt fortere enn jeg gjorde, men sånn er det jo alltid. Var 5 sekunder bak pers, men etter forholdene var det ok. Vi hadde en hare som løp litt ujevnt, og da hun gikk ut etter 1000 meter var det bare å bite tennene sammen og prøve å holde farten opp på egen hånd. De andre i feltet presset på bak, så det hjalp meg til å ta meg sammen. Heldigvis holdt det helt inn, forteller Edland.
Kjennes formen grei?
- Ja, jeg tror formen er ganske grei. Jeg har ikke sluppet opp så mye på treningsmengden enda, så det blir gøy å se hvordan jeg føler meg når jeg gjør det. Fremover nå blir det nok litt mindre trening, ettersom det kommer en del konkurranser fremover, svarer norgesmesteren fra vinterens 3000 meter innendørs.
Even Brøndbo Dahl meget fornøyd etter duell mot europamesteren
De som hadde møtt opp på Skarpsno Arena i Moelv søndag 21. mai, på stevnet Friidrettens Venners Festival, fikk se en herlig duell på 3000 meter. Europamester Henrik Ingebrigtsen mot Even Brøndbo Dahl. Førstnevnte er meget gledelig tilbake i kjempeform. Han vant nevnte duell på 7.52,97, og i pinsehelgen løp han 5000 meter på 13.13,99!

To fornøyde duellanter, Henrik Ingebrigtsen og Even Brøndbo Dahl, etter løpet på Skarpsno Arena søndag. (Foto: Rolf Bakken)
Men nå var det Brøndbo Dahl det skulle handle om. Etter å ha løpt 3000 meter på 7.59,99 og satt ny personlig rekord bare fem dager tidligere, var han innstilt på å vise at værforholdene stjal mange sekunder den dagen. Og det fikk han bevist på Moelv på en herlig måte. Nok en gang skryter Brøndbo Dahl av harejobben som ble gjort.
- Nydelig harejobb av Fredrik Sandvik som vanlig. Passerer på 2:39, drar til 1800 meter og legger seg så bak og blir med videre, forteller han.
Han snakker videre om duellen mot Ingebrigtsen, og om hvordan han var sjanseløs da oppløpet stod for tur. Men han fikk ut alt, og mener også at det kan gjøres enda bedre.
- Ikke mye marginer igjen å ta ut på 3000 meter i år, men drømmer om sub 7:50 i august. Det krever like bra hare og felt, perfekte forhold og minst like bra form, sier han om det.
Her kan du se 3000-meteren fra Moelv i opptak
Fra Brøndbo Dahls Youtubekanal
Hva med 1500 meter?
- Jeg håper på pers(er) på 1500-m utover sesongen nå. Det er det som gjelder fremover, svarer han.
Hva kan du si om Henrik Ingebrigtsens løp på Moelv og duellen dere i mellom?
- Det var veldig artig det. Han virka sterk og jeg synes han var ganske «smooth» i steget. Henrik er ekspert på progressive avslutninger, og siste 100 meter var solid. Han hadde vel 57 og jeg 58,9 på siste 400 meter, og hele differansen var siste 100. Han fortjener en sesong med kontinuitet nå, sier Brøndbo Dahl til Kondis.