Det var spenning og kamp om medaljene helt inn på gressbanen 300 meter mål. Halvveis hadde det dannet seg en tetkvartett etter at en av forhåndsfavorittene, Ørjan Grønevig måtte slippe. Vegard Ølstad var også lenge med, men på sisterunden ble tempoet for tøft for mannen fra Ren-Eng som også måtte slippe.
I det løperne svingte inn mot stadion prøvde Sondre Nordstad Moen seg med et angrep, men det var Tjalveguttene fra Eritrea som spurtet best anført av Senay Fissehatsion. Det virket som om han hadde full kontroll gjennom siste sving og tok en en "gledsgest" over målstreken som kunne kostet ham gullet.
Etter løpet kunne han fortelle at han var så lykkelig over å komme først i mål at han ikke tenkte konsekvenser da han tok av seg singletten. Nå er jeg meget engstelig for at jeg kan bli disket og tørr ikke riktig glede meg over seieren. Følte jeg hadde en god dag i dag og ble egentlig aldri skikkelig sliten avslutter han og prøver med et lite seierssmil.
Sondre Nordstad Moen kommer først inn på stadion, men de to Tjalve-løperne har ikke problemer med å holde følge. Tvert i mot så er det Sondre som får problemer med tempoet inn til målpassering.
I Rindal for Kondis : Arne Dag Myking og Tom Roger Johansen
Resultat herrer senior
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 109 | Senay Fissehatsion | IK Tjalve | 10 km M Senior | 29:36 |
2 | 102 | Okubamichael Fissehatsion | IK Tjalve | 10 km M Senior | 29:38 |
3 | 101 | Sondre Norstad Moen | SK Vidar | 10 km M Senior | 29:39 |
4 | 112 | Vegard Ølstad | FIK Ren-Eng | 10 km M Senior | 29:57 |
5 | 108 | Ørjan Grønnevig | Stavanger Friidrettsklubb | 10 km M Senior | 30:25 |
6 | 106 | Bjørnar Lillefosse | IL Gular | 10 km M Senior | 30:34 |
7 | 103 | Awet Kibrab | IK Tjalve | 10 km M Senior | 30:44 |
8 | 110 | Zerei Kbrom | Vadsø Atletklubb | 10 km M Senior | 30:48 |
9 | 107 | Hans Kristian Fløystad | IK Tjalve | 10 km M Senior | 30:53 |
10 | 116 | Eirik Gramstad | SK Vidar | 10 km M Senior | 30:58 |
11 | 136 | Eivind Øygard | Jølster IL | 10 km M Senior | 31:03 |
12 | 111 | Sigurd Ruud Skjeseth | FIK Orion | 10 km M Senior | 31:15 |
13 | 115 | Kristian Tjørnhom | Kristiansand Løpeklubb | 10 km M Senior | 31:22 |
14 | 117 | Mats Bjørgum | Strindheim IL | 10 km M Senior | 31:31 |
15 | 113 | Jonas Lurås Hammer | Lørenskog Friidrettslag | 10 km M Senior | 31:42 |
16 | 122 | Alexander Kirkeberg | Steinkjer Friidrettsklubb | 10 km M Senior | 31:43 |
17 | 114 | Trond Ørjan Eide | Strindheim IL | 10 km M Senior | 31:44 |
18 | 118 | Halfdan-Emil Færø | Varegg | 10 km M Senior | 31:45 |
19 | 134 | Matthew Speake | Lørenskog Friidrettslag | 10 km M Senior | 31:51 |
20 | 132 | August Flø | SK Vidar | 10 km M Senior | 32:01 |
21 | 138 | Thomas FREMO | Fjellørnen IL | 10 km M Senior | 32:26 |
22 | 137 | Simen Bergseth | Idrettslaget Skjalg | 10 km M Senior | 32:47 |
23 | 130 | Kristian Woldvik | Rindal IL | 10 km M Senior | 32:50 |
24 | 123 | Henning Mæhle | Stavanger Friidrettsklubb | 10 km M Senior | 32:56 |
25 | 127 | Helge Langen | Rindal IL | 10 km M Senior | 33:02 |
26 | 121 | Petter Rypdal | Strindheim IL | 10 km M Senior | 33:03 |
27 | 131 | Ulrik Hovig | SK Vidar | 10 km M Senior | 33:16 |
28 | 139 | Morten Hansen | Lørenskog Friidrettslag | 10 km M Senior | 33:28 |
29 | 142 | Merih Solomon | Strindheim IL | 10 km M Senior | 33:32 |
30 | 126 | Henrik Nordtug | Steinkjer Friidrettsklubb | 10 km M Senior | 33:37 |
31 | 168 | Mads Johansen | IK Tjalve | 10 km M Senior | 33:40 |
32 | 119 | Harald Solhaug Næss | SK Vidar | 10 km M Senior | 33:51 |
33 | 145 | Kristian Engen Forbord | Rindal IL | 10 km M Senior | 33:53 |
34 | 148 | Håvard Gjeldnes | Rindal IL | 10 km M Senior | 34:22 |
35 | 156 | Lars Morten Bardal | Rindal IL | 10 km M Senior | 34:40 |
36 | 105 | Snorre Holtan Løken | IK Tjalve | 10 km M Senior | 34:46 |
37 | 149 | Alexander Hofstad | Rindal IL | 10 km M Senior | 34:56 |
38 | 144 | Andreas Bratlie | Varegg | 10 km M Senior | 34:57 |
39 | 152 | Jo-Inge SANDVIK | Svorkmo N.O.I. | 10 km M Senior | 35:12 |
40 | 141 | Stian Norheim | Strindheim IL | 10 km M Senior | 35:18 |
41 | 143 | Øystein Solligård | Svorkmo N.O.I. | 10 km M Senior | 35:21 |
42 | 146 | Børge Bjørsvik Larsson | Varegg | 10 km M Senior | 35:22 |
43 | 124 | Jon Arne Gaundal | Rindal IL | 10 km M Senior | 36:08 |
44 | 151 | Stian Oldervik | Rindal IL | 10 km M Senior | 37:45 |
45 | 147 | Morten Svinsås | Rindal IL | 10 km M Senior | 37:48 |
46 | 158 | Arne Berg | Meldal IL | 10 km M Senior | 38:11 |
47 | 155 | Håkon Syrstadeng | Meldal IL | 10 km M Senior | 38:32 |
Sondre Nordstad Moen er den som holder tempoet gjennom dte meste av løpet. Her følges han av Okubamichael Fissehatsion, Vegard Ølstad, Awet Kibrab og Senay Fissehatsion.
Ørjan Grønnevig følger litt bak og prøver å få kontakt med tetgruppen.
Zerei Kbrom fra Eritrea og Vadsø.
Bjørnar Lillefosse og Hans Kristian Fløystad. Bjørnar løper til slutt inn til en 6. plass.
Snorre Løken er her ikke så langt bak, men faller etter hvert kraftig i fra.
Eirik Gramstad, Sigurd Ruud Skjeseth og Alexander Kirkeberg.
Jonas Lurås Hammer har her følge av Eivind Øygard og Solomon Achame.
Tetgruppen blir etter hvert til en trio.
Mot mål er det Senay som er sterkest og vinner
Resultater veteraner
Premiepallen i klasse MV 35-39: Ronny Losoa, vinneren Solomon Achame, Fredrik Granviken. Disse løp 10 km sammen med seniorene.
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 120 | Solomon Achame | Namdal Løpeklubb | 10 km MV 35-39 | 31:31 |
2 | 133 | Ronny Losoa | Modum Friidrettsklubb | 10 km MV 35-39 | 33:20 |
3 | 162 | Fredrik Granviken | Klæbu Løpeklubb | 10 km MV 35-39 | 33:23 |
4 | 128 | Martin Kjäll-Ohlsson | SK Vidar | 10 km MV 35-39 | 33:52 |
5 | 167 | Eirik Nordvik | Steinkjer Friidrettsklubb | 10 km MV 35-39 | 35:36 |
6 | 157 | Christer Sælen | IL FRI | 10 km MV 35-39 | 38:39 |
Ole Arnold Sødal vant klasse MV 40-44 foran Jan Olav Smalås og Simon Lund Eikrem.
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 135 | Ole Arnold Sødal | Kyrksæterøra IL | 10 km MV 40-44 | 34:18 |
2 | 129 | Jan Olav Smalås | Namdal Løpeklubb | 10 km MV 40-44 | 35:33 |
3 | 166 | Simon Lund Eikrem | Strindheim IL | 10 km MV 40-44 | 38:22 |
Terje Olsen jubler for gullmedaljen i MV 50-54. Han ble etterfulgt av Håvard Lorange og Bjørn Vonheim.
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 187 | Terje Olsen | Rindal IL | 6 km MV 50-54 | 22:41 |
2 | 184 | Håvard Lorange | Strindheim IL | 6 km MV 50-54 | 23:43 |
3 | 188 | Bjørn Vonheim | Rindal IL | 6 km MV 50-54 | 23:53 |
4 | 186 | Ivar Midtskogen | Modum Friidrettsklubb | 6 km MV 50-54 | 24:09 |
5 | 185 | Gunnar Melting | Mosvik IL | 6 km MV 50-54 | 28:00 |
De tre beste i klasse MV 55-59: Lars Harald Blikra, vinner Terje Gautvik og Erik Klomsten.
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 194 | Terje Gautvik | Molde Olymp | 6 km MV 55-59 | 24:14 |
2 | 191 | Lars Harald Blikra | Strindheim IL | 6 km MV 55-59 | 25:21 |
3 | 195 | Erik Klomsten | Byneset IL | 6 km MV 55-59 | 25:38 |
4 | 192 | Asgeir Bøgeberg | Strindheim IL | 6 km MV 55-59 | 25:52 |
5 | 189 | Gunnar Aarseth | Stavanger Friidrettsklubb | 6 km MV 55-59 | 26:35 |
6 | 193 | Jon Eriksen | Rindal IL | 6 km MV 55-59 | 26:54 |
7 | 196 | Jon Roald Sandvik | Svorkmo N.O.I. | 6 km MV 55-59 | 27:48 |
De tre beste i klasse MV 60-64: Even Løkken, vinner Rolf Karlsen og Bård Olav Moen (far til Sondre Nordstad Moen).
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 199 | Rolf Karlsen | Hitra Løpeklubb | 6 km MV 60-64 | 25:53 |
2 | 201 | Bård Olav Moen | Strindheim IL | 6 km MV 60-64 | 26:24 |
3 | 200 | Even Løkken | Strindheim IL | 6 km MV 60-64 | 26:32 |
4 | 198 | Kjell Eriksen | Ogndal IL | 6 km MV 60-64 | 26:49 |
5 | 202 | Otto Helge Reitan | IL Leik | 6 km MV 60-64 | 28:50 |
Premiepallen i klasse MV 65-69: Hermann M. Storflor, vinner Vidar Myrvold og Arvid Syrstad.
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 203 | Vidar Myrvold | Aurskog - Høland | 6 km MV 65-69 | 27:27 |
2 | 204 | Hermann M. Storflor | IL Dalebrand | 6 km MV 65-69 | 28:31 |
3 | 205 | Arvid Syrstad | Skaun IL | 6 km MV 65-69 | 29:25 |
Premiepallen i klasse MV 70-74: Peder Ringdal, vinner Harry Sollie, Per Vullum.
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 207 | Harry Sollie | Byåsen IL | 6 km MV 70-74 | 30:36 |
2 | 206 | Peder Ringdal | Måndalen IL | 6 km MV 70-74 | 34:18 |
3 | 208 | Per Vullum | Surnadal IL | 6 km MV 70-74 | 35:13 |
Hagbart Vebostad løper i klasse MV 75-79.
Plassering klasse | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 209 | Hagbart Vebostad | Strindheim IL | 6 km MV 75-79 | 33:15 |
Tilbake til hovedartikkel
Kondisartikler fra tidligere Norgesmesterskap i terrengløp lang løype
Lang NM 2015 Oslo/Ekeberg : Gull til Kristin Størmer Steira og Henrik Ingebrigtsen
Lang NM 2014 Bergen/Stend : Terreng-NM til Sondre Nordstad Moen og Marthe Katrine Myhre
Lang NM 2013 Levanger : Nevin og Grønevig norske mestre
Lang NM 2012 Ås : Terrenggull til Grønnevig og Grøvdal
Lang NM 2007 Rindal : Eit NM med mange einarar og få spurtduellar
Klikk på logo for mesterskapet hjemmeside