Fra starten på Ultravasan i Sälen i 2025.
Fra starten på Ultravasan i Sälen i 2025.

Nordens største ultraløp, Ultravasan, gjør flere endringer til den 13. utgaven  

50 norske er blant de over 2000 påmeldte til årets utgave av Ultravasan 90 lørdag 15. august som dermed blir Nordens største ultraløp noensinne. Til årets løp er det gjennomført flere endringer ved start og ute i løypa.

Publisert

Seks uker før løpet er 2200 deltakere påmeldt de 92 kilometerne mellom Sälen og Mora. Den tidligere rekorden fra 2025 var 1916 påmeldte, mens deltakertaket er satt til 2 500 løpere.

– Det er svært gledelig at Ultravasan vokser, og at så mange er klare til å snøre på seg løpeskoene og legge ut på de ni klassiske milene i Vasaloppsarenaen. Før årets løp har vi hatt fokus på å forbedre opplevelsen for deltakerne både før start og underveis i løpet, sier arrangementsleder Daniel Mäkinen i Vasaloppet.

Starten på Ultravasan 90 går klokken 05.00 i Berga by i Sälen. Før årets utgave er startområdet videreutviklet for å gi deltakerne bedre muligheter til å holde varmen, samtidig som antallet toaletter er økt. Logistikken rundt klesskifte er også forbedret, slik at det nå blir enklere å levere en drop bag med ekstra klær som kan hentes ved kontrollstasjonen i Evertsberg, halvveis i løpet.

– Siden starten går så tidlig, er det ekstra viktig å gi deltakerne en trygg og positiv start på dagen. Med disse tiltakene, sammen med en ny organisering av startfeltet, kan vi forsterke denne opplevelsen, sier Daniel Mäkinen.

Ultravasan 2025
Ultravasan 2025
Ultravasan 2025
Ultravasan 2025

Tidligere har alle deltakere med unntak av eliten stått i samme startfelt. For å skape bedre flyt blir det i år fem startpuljer basert på ambisjonsnivå og forventet sluttid:

  • Elite og SM-elite

  • SM-klasse

  • Under 10 timer

  • 10–12 timer

  • Over 12 timer

– De første startfeltene er reservert for eliten og løpere påmeldt i SM-klassen. Blant de øvrige tre velger deltakerne selv på morgenen hvilken pulje som passer best. På den måten reduserer vi trengselen ved start og gir hver løper bedre muligheter til å finne sitt eget tempo, sier Daniel Mäkinen.

Når det gjelder løypa, har arrangøren hatt særlig oppmerksomhet på et bestemt parti. Omtrent 2,5 kilometer etter den første bakken og Vasaloppets høyeste punkt har det de siste årene oppstått kø. Før sommerens løp har Vasaloppet derfor gjennomført flere tiltak, blant annet bygget en ny overgang over en grøft og utvidet stien.

– Dette vil gi bedre flyt i løpet uten at vi går på kompromiss med den tekniske og naturnære trailopplevelsen, som vi vet er en populær og karakteristisk del av løypa. Nå ser vi fram til å ønske rekordmange ultraløpere velkommen til Vasaloppsarenaen i august og gi dem en inspirerende og minnerik opplevelse, sier Daniel Mäkinen.

Fra starten kl 0500 i Berga By i fjor med løpets 4. mann i mål, Didrik Hermansen (til v.) og vinneren Olle Meijer helt til høyre.

Fire på rad?

Olle Meijer fra Hälle IF har vunnet Ultravasan i 2023, 2024 og 2025. Han løp inn til 18. plass i verdens største ultraløp, Comrades Marathon i Sør-Afrika 14. juni, før treningen ble rettet inn mot å ta sin fjerde strake seier i Ultravasan i august.

Ultravasan 90 har alltid tiltrukket seg internasjonale toppløpere. På kvinnesiden stiller blant andre polske Dominika Stelmach, som vant Ultravasan 90 i 2025. Blant mennene er franske Sébastien Spehler, vinner av Ultravasan 90 i 2021, en av de fremste profilene.

Svensk mesterskap

Ultra og trail

Et ultraløp er et løp som er lengre enn maratondistansen på 42 195 meter, mens trail eller terrengløp betyr at hoveddelen av løpet foregår utenfor asfalt.

Ultravasan 90 består av cirka:

  • 60 km skogsvei

  • 6 km grusvei

  • 18 km sti

  • 6 km asfalt

For første gang i Vasaloppets historie skal svenske mestere kåres i et løp mellom Sälen og Mora. Ultravasan 90 den 15. august er svensk mesterskap i trailløping og omfatter både senior- og veteranklasser. Så langt er 192 menn og 67 kvinner påmeldt til SM og veteranmesterskapet.

Den totale løypelengden er 92 kilometer. Samlet stigning er 867 høydemeter. Løypa er moderat kupert i den første delen og blir betydelig flatere de siste 19 kilometerne.

50 norske påmeldt - Jarle Busterud for 12. gang på rad

I år er det 50 norske påmeldte til den originale Ultravasan med Jarle Busterud og Bjørn Kåre Gjerde som de mest erfarne. Jarle Busterud (76 - når løpet går av stabelen) er ikke bare klar for sitt 12 strake løp, men også sin 12. strake vasaloppstrippel siden debuten i 2015! Dessverre endte løpet i 2022 med fall, en skulder ute av ledd og DNF i statistikken slik at den imponerende streaken ble brutt. Men hardhausen fra Hernes lar seg ikke stoppe av noen humper i veien, og har fullført tre komplette tripler etter uhellet for fire år siden. 

I år er det også en stror gjeng på åtte Hamarløpere som forberederer seg for en langtur i de svenske skoger lørdag 15. august. 

Jarle Busterud i aksjon under Bislett 24-timers i 2023.
Jarle Busterud i aksjon under Bislett 24-timers i 2023.

Norske påmeldte Ultravasan 2026

Namn Klass Klubb/Stad
Aamdal, Marit (NOR)W45RULK
Amundsen, Mathias (NOR)M35Oslo
Andersen, Richard (NOR)M45Team Tunge Steg
Andersen, Thomas Paul (NOR)M21Team Tunge Steg
Bjørkeng, Fredrikke (NOR)W21Leirådal IL
Bjørlo, Geir (NOR)M55Hamar
Busterud, Jarle (NOR)M75Hernes Team 55+
Clausen Jystad, Even (NOR)M21Kolbotn
Dalbak Hoel, John Anders (NOR)M50Aurskog
Eriksrud, Lars (NOR)M65Nesodden idrettsforening
Fosmo, Andreas Wiik (NOR)M35Team Fosmo
Fosmo, Erlend Langhelle (NOR)M21Team Fosmo
Gjefsen, Ola Eidsmo (NOR)M21TSI Langrenn
Gjerde, Björn Kåre (NOR)M70Oslo
Gulbrandsen, Espen Andreas (NOR)M45Team Krokodille
Hagen, Celina (NOR)W21Team pool
Heilemann, Marte (NOR)W50Sørbråten IL
Helland, Per Kristian (NOR)M45Team TBA
Henriksen, Robert (NOR)M55HOL
Ihrstad, Marte (NOR)W50Hamarløperne
Innselset, Esther (NOR)W45Hamarløperne
Johansen, Kim (NOR)M35Krokelvdalen
Kaggerud Helland, Thomas (NOR)M17Team TBA
Kernstock, Stefan (NOR)M45Billingstad
Kernstock, Svenja (NOR)W45Billingstad
Killingbergtrø, Olav (NOR)M55Gjettum
Krav, Zandra (NOR)W21Oslo
Krogh, Kristoffer (NOR)M35Bratsberg IL
Land, Herman (NOR)M21Haslum
Langøigjelten, Bente (NOR)W55Hamarløperne
Langøigjelten, Pål Erik (NOR)M55Hamarløperne
Lund, Morten E (NOR)M60Hamar
Mathisen, Gina Elisabeth (NOR)W40Brandbu
Nergaard, Petter (NOR)M55Rena
Nilsen, Kenneth (NOR)M40Team Brittan
Nilsen, Lene (NOR)W40Romerike Ultraløperklubb
Normann, Marius (NOR)M35Gymtimen
Nystuen, Thea (NOR)W21Oslo
Pontén, Anna (NOR)W45Trondheim
Robøle, Ingrid (NOR)W50Harmar Skiklubb/Hamarløperne
Rønnevik, Veslemøy (NOR)W35Sportsklubben Vidar
Sende Skotvold, Sivert (NOR)M35Elverum
Solheim, Caroline (NOR)W21Flesberg
Taraldsen, Håvard (NOR)M45Leinstrand IL
Tuft, Roy Anders (NOR)M60Nord-Odal IL
Tøndel, Rebecca (NOR)W40TFI løpeklubb
Uthne, Vidar (NOR)M60Hokksund
Valvatne, Jenny Wren (NOR)W40Romerike Ultraløperklubb
Vatn, Marte (NOR)W21Trondheim
Vilberg, Kenneth Kristensen (NOR)M40Handelsbanken BIL

Komplette startlister


Powered by Labrador CMS