
Orientering har blitt en TV-vennlig idrett
Etter EM i orientering slår det oss hvor mye mer publikumsvennlig sporten har blitt siden den gang Bård Tufte Johansen fremstilte den tragikomiske orienteringsentusiasten.

Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribenten sin mening.
Bruken av GPS og godt regisserte TV-produksjoner har gjort at det å følge orienteringsløp har blitt spennende, og vi som ser på har god oversikt over hva som skjer ute i løypen.
Det er mulig at EM i orientering druknet litt i den massive bølgen av sportssendinger vi har fått på skjermen denne sommeren: EM i fotball, EM i friidrett og de olympiske leker. Hvis man i tillegg har sans for å følge med på Tour de France så har det kanskje blitt vel mye tid som har gått med til å følge sportssendinger.
Det var slik sett litt tilfeldig at jeg dumpet innom NRKs sendinger fra EM i orientering, som pågikk i Ungarn i forrige uke. Sporten har hatt et rykte på seg for å være lite publikumsvennlig og vanskelig å lage gode TV-sendinger på. Sketsjen til Bård Tufte Johansen fra 2007 har kanskje blitt litt for definerende for hvor publikumsvennlig sporten er. Her tar han rollen som den lidenskapelige orienteringstilhenger som sitter med termos i målområdet på o-løp og venter på at løperne skal komme i mål, uten å ha den minste peiling på hva som foregår ute i skogen.
Men bruken av GPS og godt regisserte TV-produksjoner har gjort at det å følge orienteringsløp har blitt spennende, og vi som ser på har god oversikt over hva som skjer ute i løypen. Dermed får man spenningen ved å følge med på konkurransen. Her får man se løypevalgene som de ulike o-løperne gjør, plassert på kartet.
Løperne er utstyrt med en GPS-brikke som viser hvor de befinner seg, og dette plottes inn på et kart som gir en oversikt over hvordan de ulike deltagerne ligger an i løpet. Dette er altså en viktig del av TV-sendingene, som i kombinasjon med løpende kameraer i løypen og dyktige sportskommentatorer gir oss seere en mulighet for å følge med og å oppleve spenningen rundt kampen om medaljene.
I tillegg har vi flere norske orienteringsløpere som holder et topp internasjonalt nivå. EM ble rett og slett en triumf for Norge:
Vår tidligere verdensmester Kasper Fosser tok en suveren EM-seier på langdistansen mens Eirik Langedal Brevik tok EM-tittelen på mellomdistanse. Andrine Benjaminsen tok en bronse på både mellom- og langdistanse. Det norske herrelaget ble europamester på stafett, de norske damene tok sølvet.
Norge ble beste nasjon i mesterskapet med 3 gull, 2 sølv og 2 bronsemedaljer.
Hvis disse TV-produksjonene kan bidra til at de som velger å følge med på sendingene fra orienteringsmesterskap får en spennende opplevelse, så kan det gi både rekruttering og inntekter for orienteringssporten.
Og det vil ikke lenger være sketsjen til Bård Tufte Johansen som definerer publikumsinteressen for orientering.

Sketsjen til Bård Tufte Johansen fra 2007 har lenge vært definerende på hvordan man ser på orientering som en publikumssport: han som sitter i målområdet og venter på løperne, uten å ha den minste peiling på hva som foregår ute i skogen.