Kondismedlem Sponset innhold
Vera_Nystad_Oline_Yksnøy_100maraton (640x403)

Vera Nystad og Oline Yksnøy i 100 etter Athen Marathon

59 av de 60 norske løperne som startet på maratondistansen fullførte Athen Marathon søndag. Klart best av våre løpere var Christian Odgaard på herresiden og vera Nystad på kvinnesiden.

Toppbildet: Vera Nystad og Oline Yksnøy med flotte utskjærte treskjold som de har fått av løpervenninnne Turid veggeland. Det er Turid selv som står bak utskjæringene, og i Athen løp hun sin 105. maraton  (foto: Turid Veggeland).
 

Det er ingen "perseløype" i Athen, løypa er tøffere enn de fleste storbymaratonene, men dette er altså originalen - og for mange løpere er det i seg selv en god grunn til å løpe fra Marathon til Athen. 72 norske løpere var påmeldt, 60 startet og 59 fullførte maratondistansen.

De beste norske
Christian Aarstad Odgaard imponerte med å løpe inn til 53. plass blant herrene med tiden 2:51:49 og var suverent beste av de 33 norske herreløperne der ingen andre var i nærheten av 3 timer.

I kvinneklassen var det 69 år gamle Vera Nystad som var raskest av de 26 norske kvinnene som startet. Tiden 3:39:45 holdt selvsagt til seier i klasse K65-69, og til en imponerende 81.plass totalt blant kvinnene. Dette var Vera's maraton nummer 100, og dermed er hun en av bare seks kvinner i "100-klubben". Også tre år eldre Oline Louise Yksnøy rundet 100 maraton i Athen, og er dermed med i det samme gjeve selskapet.

Odgaard_emf_2014
Her ser vi Christian Odgaard i Edinburgh Marathon tidligere i år der han løp på 2:44:58.

Vinnerne
De aller beste herreløperne løper jo fort uansett, og i følge de foreløpige resultatene ser det ut til at Felix Kipchirchir Kandie (27) fra Kenya har satt ny løyperekord med 2:10:35, en tid som er 20 sekunder bedre enn Stefano Baldinis vinnertid fra 2004.

Vinner av kvinneklassen, fortsatt i henhold til foreløpige resultater, var Naomi Jepkogei Maiyo (25) fra Kenya med 2:41:04 som er hele 15 minutter bak løyperekorden.

ALLE RESULTATER

Norske løpere som startet på maratondistansen:
...i alfabetisk rekkefølge (arrangørens resultatservice gir ikke tider i landsoveersikten). Klikk på de enkelte løpernes navn for å se tid, splitt og plassering.

BAKKE MARIANNE  1976   
BERG BENTE  1968   
BOERVE BRITT-INGVILD  1965   
BYKLUM LILLIAN GRYTOYR  1973   
DRANGSHOLT ELIN  1959   
EIKELAND MARIANNE  1965   
FJORDHEIM KJELLAUG  1955  Kristiansand Loepeklubb
FJORDHEIM MARIT  1956  Iveland 
FORBORD TORILL  1966   
HAALAND TRUDE  1971  Undheim 
HALLSTENSEN FROEYDIS   1962  Romerike Runners Team 
HANSEN HEGE  1974   
HATZIDIMITRIOU VIGDIS  1968   
ISANE AUD KARI  1960  Balestrand 
JENSEN KARI  1959  Romerike Runners Team 
JOHANSEN BIRGITTE WENDELBO  1976  Rogaland Marathon 
KALSTAD SOLVEIG  1953  Romerike Ronners Team 
LIVASTOL MERETE LANGELAND  1974   
NYSTAD VERA  1945  Soogne Friidret 
ODLAND ODDVEIG  1981  Varhaug 
RANHEIM MARI-ANNE   1960  Romerike Runners team 
SANDVIK HEGE LANGELAND  1974   
SOLBAKKEN SANNA  1979  Snaasa IL 
VEGGELAND TURID  1959  Kondis 
VIERVANG INGRID   1963  Team Mosjon 
YKSNOY OLINE LOVISE  1942   
     
AARLAND FRODE MOEN  1975  MD Sports Norway 
AARSTAD ODGAARD CHRISTIAN  1976   
AASERUD JO  1986  Hauketo il 
AASERUD LARS  1952  Sande 
ABRAHAMSEN ARNE  1963  Balestrand IL 
AKSNES DAG L  1956  Bergen Triathlon Club 
BEKKBY VIDAR  1940   
BORGUND OLE JAN  1960   
BREKK OEYSTEIN ROED  1986  Team Bernhausen 
BREVIK ARNE CHRISTIAN  1950   
BRINGSLI JAN  1961  Klubb Bringsli 
DULSRUD PER JOHAN  1952  Romerike Runners Team 
HAETTA NILS I  1961  Midnightsun Marathon 
HANSEN JAN PETTER  1963  IL Gular 
HANSEN SVEIN  1959  SK Rye 
HAUG TRYGVE ARNE  1952  Romerike Runners Team 
HELLERUD CHRISTIAN  1967  Romerike Ultraloperklubb 
HODNE TROND  1966  MSF - DNV GL 
HOLMEN RUNE  1969   
ISAKSEN PAAL  1975  MDs 
JENSEN AAGE  1958  Romerike Runners Team 
JUVIK TORE  1964  IL Gular 
KVALSVOLD JAN  1966  MSF - DNV GL 
NILSEN EIVIND ROSE  1981  Technip Norge AS 
OLE KRISTIAN NYGAARD  1971  Sport1 
OVERLAND HAAVARD  1973  Snaasa IL 
SKJELSTAD BJORN RASMUS  1954  Verrastranda 
SKJONSFJELL JAN  1971  Brig N 
STROMME OISTEIN  1967  IL Gular 
SVENNINGSEN OLA  1973  MSF - DNV GL 
TVEDT MORTEN  1976  Nidaros Turn 
VIERVANG JON  1960  Sparebanken Sor B.I.L 
WALENKIEWICZ JAKUB  1976  MSF - DNV GL