Amalie Sæten har vist fin - og stigende form - denne sesongen. (Arkivfoto: Samuel Hafsahl)
Amalie Sæten har vist fin - og stigende form - denne sesongen. (Arkivfoto: Samuel Hafsahl)

Solid 1500 m-pers av Amalie Sæthen i Paavo Nurmi Games i Finland

Amalie Sæten persa med over 3 sekunder da hun løp 1500 meteren på 4.09,78 i Paavo Nurmi Games tirsdag 11. august. Det holdt til en tredjeplass i det sterke feltet.

Publisert Sist oppdatert

Stevnet i Turku i Finland hadde samla mange sterke utøvere, og med nydelig sommervær og også bra med folk på tribunene lå det meste til rette for gode resultater. 1500 m-feltet bestod av seks løpere og en fartsholder. Amalie Sæten stilte med den nest dårligste persen, og når hun likevel klarte en tredjeplass, forteller det en god del om den positive utviklingen hun er inne i.

Ut fra start la Amalie seg bakerst og hun fikk en fin reise med nokså jevne runder hele vegen. Hun kom ut på oppløpet som nummer fem, men avanserte to plasser på de siste 100 meterne og var mindre enn halvsekundet bak belgiske Elise Vanderelst på andreplass. Britiske Melissa Courtney-Bryant vant på pene 4.03,69 etter en forrykende sisterunde på ca. 63 sekunder.

Med 4.09,78 er Amalie Sæten tiende beste norske kvinne gjennom alle tider på 1500 m. Etter løpet la hun ut et bilde av seg sjøl tatt etter målgang på Instagram - med følgende tekst:

"4.09, EM-kravet og 3. plass i Paavo Nurmi Games😱Det smilet der lyver ikke!"

Det blir helt klart spennende å følge den 22 år gamle Ull/Kisa-løperen videre.

Amaile_Saeten.jpg


En konsentrert Amalie Sæten før start. (Foto: faksimile fra live-sendinga)

Amalie_Saeten_maalgang.jpg

Amalie Sæten løper inn til tredjeplass og pers med over 3 sekunder. (Foto: faksimile fra livesendinga)

1Melissa Courtney-Bryant
Great Britain & NI

GBR
4.03,69
2Elise Vanderelst
Belgium

BEL
4.09,32
3Amalie Sæten
Norway

NOR
4.09,78PB
4Katharina Trost
Germany

GER
4.10,58
5Rosie Clarke
Great Britain & NI

GBR
4.11,25
6Erin Wallace
Great Britain & NI

GBR
4.16,75
Sofie Van Accom
Belgium

BEL
DNF

Alle resultater

Video fra Paavo Nurmi Games med engelsk kommentator. 1500 m for kvinner begynner etter 1.23.50:

Kondis trenger din støtte
Bli medlem eller støtt oss med en gave hvis du ønsker at Kondis skal fortsette å spre treningsglede, skrive reportasjer, lage terminlister, kontrollmåle løyper, føre statistikker osv. På grunn av koronakrisen har store deler av annonseinntektene våre falt bort, og vi er i enda større grad avhengig av medlemskap og støtte fra våre lesere.

Bli medlem og få mange medlemsfordeler!

Gi en gave:
Vårt kontonummer er: 1503.35.18541
Vipps: 125957
Powered by Labrador CMS