Kondis tester

Nytt langrennsutstyr i vinter?
Kondis har testet tre skidresser til aktiv trening og en ny toppstav fra Swix. Skidressene er alle tynne, lette og tettsittende, men er laget i litt ulike materialer og har ulike egenskaper. Hvilken som passer best til deg, er avhengig av bruksområde og ikke minst personlige preferanser.
Testen stod også på trykk i Kondis nr. 1 - 2023
Craft – ny landslagssponsor
Som ny sponsor for de norske langrennslandslagene er det tydelig at Craft ønsker å øke sine markedsandeler i det norske markedet. NOR Pro Nordic-serien er high-end-produkter til akseptable priser. Du vil garantert bli fornøyd om du gir serien en sjanse.
Craft NOR Pro Nordic Race Jacket har en tettsittende passform. I front, skuldre og ermer er det brukt vind- og vanntette materialer. Sømmene er tapet, mens ryggpartiet er i børstet jersey for ekstra fleksibilitet og fukttransport. To gode lommer i hoftepartiet gir plass til telefon, lommebok og andre småting.
I bruk synes vi jakken fungerer perfekt. Den holder deg lenge tørr i litt rufsete vær og puster særdeles godt til å være tilnærmet vanntett. Smidig og god i bruk er den også. Den lar deg bevege deg tilnærmet uhindret og passer like bra til rolige turer som til mer intensiv trening.
Craft NOR Nordic Race Jacket er en særdeles god jakke. Alt av detaljer fra gode glidelåser til laserkuttet ventilasjon oppleves å være av høy kvalitet. Vi synes dette er en særdeles god jakke til allround bruk.
Pris: 2299 kroner
Craft NOR Pro Nordic Wind Tights er laget på samme måte som jakken med vind- og vanntett materiale i front og mer fleksibelt og pustende materiale bak. Buksen er tettsittende med en kort glidelås nederst på leggen. Glidelåsen er litt for kort til å få buksen enkelt av og på med sko på, men det gjør vi så godt som aldri likevel. En bred strikk i livet gir god komfort og en solid, god hempe på innsiden er perfekt når du skal henge buksen på en knagg etter bruk.
I likhet med jakken synes vi buksen er særdeles god i bruk. At den er myk, smidig og komfortabel, men likevel værbestandig, gjør den til en perfekt treningsbukse.
Pris: 1499 kroner
Dæhlies eliteserie
Eliteserien til Dæhlie er tynn, fleksibel og pustende. Perfekt til trening med høy intensitet, men fungerer like bra til rolige turer i kaldt vær med litt ekstra superundertøy under.
Dæhlie Jacket Elite er laget med tynn og lett softshell i front og skuldre og armer som gir beskyttelse mot vind og fuktighet. Øvre del av ryggpartiet er laget med et åpent mesh-stoff som gir ekstremt god lufting og fukttransport. To lommer i livet lar deg få med telefon etc. Glidelåsene kan være litt vanskelige å komme til med litt tjukke hansker, men det er også det eneste negative vi klarer å finne om denne jakken.
Vi synes dette er en særdeles god jakke både for intensiv og rolig trening. Både superlett og ventilerende og lar den deg kjøre hardt uten å bli for varm. Ved å dra ned glidelåsen noen centimeter i front, får du litt lufting også foran når det er nødvendig. En tettsittende passform vitner også om at jakken er laget for aktiv trening. Vil du ha en tynn jakke laget for høy intensitet uten at du blir for varm, men som også fungerer meget bra på rolige turer, er dette et perfekt valg.
Pris: 2499 kroner
Dæhlie Pant Elite er, i likhet med jakken, tynn og særdeles lett, med vind og vannavstøtende softshell i front og mer fleksible materialer bak. Glidelåser fra ankler og nesten opp til knærne gjør den lett å ta av og på og velegnet som oppvarmingsdress over en konkurransedress.
Det tynne, lette stoffet og fukttransporterende egenskaper gjør at buksen passer perfekt til trening med høy intensitet, men fungerer selvfølgelig like godt på rolige turer i kaldt vært med superundertøy under. Buksen er særdeles myk og smidig og lar deg lange ut fullstendig uhindret. En perfekt kombinasjon med Jacket Elite.
Pris: 1599 kroner
Swix - for aktiv trening
Quantum-serien til Swix er laget for aktiv trening. Swix definerer selv Quantum Performance Jacket og Pants som fullstendig vindtette og laget for høy intensitet i kaldt vær.
Swix Quantum Performance Jacket er superlett og tynn, men beskytter godt mot vind. Avhengig av hva man har under, synes vi den fungerer bra i temperaturer fra omtrent null til bikkjekaldt. Passformen er tettsittende og jakken er laget for aktiv trening. Med en superundertrøye transporteres svetten vekk fra kroppen og vi synes den er like god til aktiv trening som til roligere turer. På de varmere dagene kunne vi tenkt oss enda bedre lufting i ryggpartiet, men som Swix selv sier, er jakken først og fremst laget for de litt kaldere dagene. Av lagringsmuligheter har jakken en brystlomme med plass til eksempelvis telefon og en mindre lomme i korsryggen. En rygglomme er noe vi setter pris på. Det kan være mer behagelig å ha eksempelvis telefonen der enn foran. Vi skulle gjerne sett at rygglommen på Quantum-jakken var litt større, men den er uansett en fin detalj.
Pris: 2500 kroner
Swix Quantum Performance Pants er laget med samme tettsittende passform som jakken og i tilsvarende vindtette materialer. Den er nok hakket mindre i størrelsen enn buksene fra Craft og Dæhlie, så noen må kanskje gå opp en størrelse. Buksen er som jakken tynn og superlett. Den har to hoftelommer som er så diskrete at jeg faktisk ikke merket dem første gang jeg brukte buksen. Glidelåser fra ankler til knærne gjør det enkelt å ta den av og på uten å ta av skisko, så den fungerer godt som en lett overtrekksbukse utenpå konkurransedressen.
I bruk synes vi Quantum Performance Pants fungerer klart best i litt kaldere vær med en superunderbukse under. Da transporteres fuktighet godt bort fra kroppen og du holder deg tørr og varm. Vi har testet den uten superundertøy også og da blir fuktigheten ikke transportert godt nok bort og buksen vil kunne klebre seg litt til bena og fort kunne oppleves som fuktig og kald. Men til det bruket den er designet for, kaldere dager med superundertøy under, er dette en meget god skibukse.
Pris: 1800 kroner
Ny toppstav fra Swix
Swix Triac Giro er siste modell til konkurranse og aktiv trening fra Swix. Dette er en Triac-modell som, i likhet med alle konkurrentene, har et rundt stavrør. Den kommer selvfølgelig med Swix sine TBS- og TCS-systemer som lar deg velge og enkelt bytte trinser og stropper.
Selve stavrøret er laget i Ultra High Modulus Carbon, og stavene føles knallstive og superlette i bruk. Jeg har sammenlignet Triac Giro med andre toppstaver fra konkurrenter og også Swix sin toppmodell Triac Aero 4.0. I bruk oppleves Triac Giro som en likeverdig konkurrent til alle disse, og den er faktisk lettere enn et par av konkurrentene.
Swix Triac Giro kan bære Triac-navnet med stolthet. Det er en stav i toppklassen med vekt, stivhet og pendel som kan måle seg med alt annet på markedet. Vi får nok ikke se denne i verdenscupen siden det er Triac 4.0 som er Swix sin toppmodell, men forskjellen er så liten at jeg kan garantere at eksempelvis Frida Karlsson hadde vunnet nøyaktig like mange verdenscuprenn om hun hadde byttet ut sin Triac 4.0 med denne.
Pris: 3500 kroner