10000m kvinner i EM

10000m-kvinner-finale-D30_5563-Ingress

Ingen greide å følge Dulce Felix

Når det var fire runder igjen økte Dulce Felix (POR) farten og ingen i feltet greide å følge henne.

Publisert Sist oppdatert

Da Dulce Felix satte opp farten hadde hun følge med Jo Pavey (GBR) og Olha Skrypak (UKR), men ingen av disse greide å følge Felix de siste rundene. Felix vant til slutt med litt over fire sekunder med tiden 31:44.75. Alle tusenmeter passeringer og hvem som lå først ved disse, står i resultatlisten nederst i artikkelen.

Etter løpet sa Dulce Felix:
- Når jeg tok ledelsen trodde jeg jentene kom til å følge meg, men ingen av de gjorde det. Til og med på det avsluttende oppløpet måtte jeg se meg over skulderen etter de andre. I OL skal jeg løpe maraton.

Jo Pavey kunne fortelle:
- Jeg hadde ingen taktikk på forhånd, fordi man aldri vet hva som kommer til å skje underveis i løpet. Jeg er glad for å være tilbake på banen. Dette var en god forberedelse til OL i London.

Resultaliste nederst i artikkel.

Alle Kondis-reportasjer fra EM 2012


Starten på kvinnenes 10000m har gått. (Foto: Rolf Bøhn)


Feltet etter en runde, og Sabrina Mockenhaupt (GER) leder. (Foto: Rolf Bøhn)


Feltet når det var løpt 6:25.4. Ana Dias er oppe og drar på dette tidspunkt, men Fionnuala Britton er i ferd med å løpe forbi. (Foto: Rolf Bøhn)


Fionnuala Britton leder her ved 2800m. (Foto: Rolf Bøhn)


Dulce Felix (POR) har revet seg løs fra de andre jentene og løper alene de siste fire rundene. (Foto: Rolf Bøhn)


Dulce Felix utrolig glad over å vinne. (Foto: Rolf Bøhn)


Vinneren Dulce Felix (POR) og nr 2 Jo Pavey (GBR). (Foto: Rolf Bøhn)

Powered by Labrador CMS