Fartsholder Trond Einar Pederslie i tet, bak ham følger Eivind Øygard, Sigurd Ruud Skjeseth, Erik Udø Pedersen, Marius Vedvik og Senay Amlesom Fissehatsion. (Skjermdump fra streaming).
Fartsholder Trond Einar Pederslie i tet, bak ham følger Eivind Øygard, Sigurd Ruud Skjeseth, Erik Udø Pedersen, Marius Vedvik og Senay Amlesom Fissehatsion. (Skjermdump fra streaming).

Sterk 10 000 meter av Sigurd Ruud Skjeseth og Eivind Øygard i Stadionmila

Det ble løpt fort da Stadionmila i Kristiansand inviterte til milløp på stadion med harer. Mange av de yngste løperne var også under kravet til U23 EM.

Publisert Sist oppdatert

Stadionmila inviterte løpere fra mosjons- til elitenivå til å løpe milen med fartsholdere, og arrangørene hadde lagt opp til en stigning på nivået slik at eliteutøverne løp til sist.

Les mer om Stadionmila

Streaming-opptak av stevnet.

Adele Norheim Henriksen beste kvinne

På det beste heatet for kvinnene var det Adele Henriksen som var i en klasse for seg. Hun har norsk U20-rekord på 10 000 meter med 34.08,55 som hun satte tidligere i år, og hun løp jevnt mot klokken for å slå denne. I mål var hun akkurat et sekund for sen til å få forbedret denne tiden, men det var uansett et meget solid løp for Gularjenten. Nærmest henne kom klubbvenninne Kjersti Fresvik, inn på 35:54.2

Vi regner med at Adele Henriksen med det nivået hun holder nå vil bli tatt ut på den norske laget til U20-EM, som går i Tallin i Estland i midten av juli. Her er det riktignok ikke 10 000 meter en distanse som det konkurreres i, den lengste løpsøvelsen er 5000 meter, men Adele var under kvalifiseringskravet til denne på hver halvdel av sin 10 000 meter.

Adele.png

Adele Norheim Henriksen beste kvinne under Stadionmila i Kristiansand (Skremdump fra streaming).

Resultat kvinner elite 10 000 meter:

Plass
Startnr.LøperKlubbAlderSluttid
154Adele Norheim HenriksenGular, IL - Friidrett 1934:09.4
252Kjersti FresvikGular, IL - Friidrett 2935:54.2
355Kristin VabøStavanger Friidrettsklubb - Friidrett 2836:57.8
451Elin FarestveitGular, IL - Friidrett 2537:59.1
-53Emilie MoVidar, Sportsklubben - Friidrett 20DNF
-56Ingrid UkkelbergMarnardal IL 38DNF

Sigurd Ruud Skjeseth og Eivind Øygard beste menn

På herrenes 10 000 meter var det løpere med store ambisjoner om å løpe fort, både seniorer og juniorer. For de eldste var planen å komme inn på tider som ville sikre dem en plass på listen over de 10 beste 10000 meterløp gjennom alle tider i Norge. De måtte da komme seg under 28:20.

For de yngste løperne var målet for mange å løpe seg under kravet til U23 EM, som er 30:05. Dette mesterskapet skulle opprinnelig gå i Bergen i år, men ble på grunn av korona flyttet til samme sted som U20, Tallin i Estland. Dette går fra 8 – 11 juli, og friidrettsforbundet har annonsert at uttaket vil bli gjort 28. juni.

Fra start ble farten satt av Trond Einar Pederslie, som hadde fått jobben med å være fartsholder. Etter ham fulgte de beste seniorene på: Eivind Øygard, Sigurd Ruud Skjeseth, Erik Udø Pedersen, Marius Vedvik og Senay Amlesom Fissehatsion.

Bak denne tetgruppen lå gruppen med juniorene, som hadde fått Kristian Tjørnhom og Joakim Hanssen til å være fartsholder, begge fra Kristiansand Løpeklubb. Tjørnhom hadde for øvrig flere hareoppdrag på dette stevnet.

Petter Johansen fra Lillehammer IF syntes tydeligvis at disse harene løp for sent, så han la seg foran disse, midt mellom de to gruppene.

Resultat menn elite 10 000 meter:

PlassStartnr.LøperKlubbAlderSluttid
14Sigurd Ruud SkjesethUllensaker/Kisa IL Friidrett 2528:35.8
25Eivind ØygardJølster IL - Friidrett 2928:46.2
37Erik Udø PedersenUllensaker/Kisa IL Friidrett 2729:29.8
421Petter JohansenLillehammer IF 2329:31.5
510Simon Nebijo Karlsen SteinshamnBUL, IL i - Friidrett 2229:47.6
611Trym Halvard Sagstuen TønnesenHalden IL - Friidrett 2129:48.1
714Philip Anders Anthelme MassacandGneist,IL - Friidrett 1929:49.2
88Senay Amlesom FissehatsionUllensaker/Kisa IL Friidrett 2629:57.7
923Erik Tangen GundersenIdrettslaget Skjalg - Friidrett 2029:58.7
1013Tord Franke UlsetSelsbakk IF - Friidrett 1829:59.6
1124Kristian PyttenTjalve, IK - Friidrett 2130:00.7
1215Marius Garmann SørliAsk Friidrett - Friidrett 2430:05.9
1322Eirik GramstadVidar, Sportsklubben 3730:06.8
1412Magnus GjerstadOsterøy IL - Friidrett 2130:16.9
1517Alexander Bratreit KirkebergNamdal løpeklubb - Friidrett 2530:27.0
1619Simen Hernes EllingsdalenSteinkjer Friidrettsklubb - Friidrett 2530:30.7
1716Andreas Penne NygårdGTI Friidrettsklubb 3930:31.4
-1Kristian TjørnhomKristiansand løpeklubb 24DNF
-2Joakim HanssenKristiansand løpeklubb 37DNF
-3Trond Einar Pederslie 24DNF
-6Marius Øyre VedvikGular, IL - Friidrett 29DNF
-9Abdullahi Dahir RabiRunar, IL - Friidrett 18DNF
-18Tedros Gebretensai HaileHaugesund Idrettslag Friidrett 22DNF
-20Mikkel BlikstadLillehammer IF 18DNF

I den fremste gruppen med seniorene var det først Senay Amlesom Fissehatsion som fikk problemer med farten og måtte slippe seg ned. Rundt halvveis, da fartsholderen gav seg, brøt Marius Vedvik løpet. Deretter var det Eivind Øygard og Sigurd Ruud Skjeseth som dro løpet videre i nokså jevne runder på 68 -69 sekunder, som ville gi en tid ned mot 28:20.

På slutten måtte Eivind Øygard gi noen meter til Sigurd Ruud Skjeseth, men forbedret like fullt sin personlige bestetid på distansen med hele 45 sekunder, inn på 28:46.

Sigurd Ruud Skjeseth var den første i mål, på tiden 28:35, som også er en forbedring av persen hans, her kun med i underkant av fire sekunder. Et kjempeløp på disse to altså.

Det ble også nye perser på Erik Udø Pedersen og Petter Johansen som fulgte på de neste plassene.

Gramstad.png

Eirik Gramstad er her fremst i gruppe to. Han følges av Philip Massacand, Magnus Gjerstad og Simon Nebijo Karlsen Steinsham.

I det neste feltet, med juniorene som fulgte litt bak seniorene, så var det Trym Halvard Sagstuen Tønnesen som var mest på hugget i første del av løpet og skaffet seg en luke til resten. Simon Nebijo Karlsen Steinsham og Philip Massacand tok etter hvert opp jakten på ham, og lyktes også med det.

Også Eirik Gramstad var aktiv i dette feltet, men han er ikke junior, født i 1984 som han er.

Inn mot mål var det her Simon Nebijo Karlsen Steinsham og Trym Halvard Sagstuen Tønnesen som klarte å rive til seg en luke til de andre, de gikk inn på henholdsvis 29:47.6 og 29:48.1. Vi kan anta at de dermed rykket nærmere en billett til U23 EM på denne distansen, som de for øvrig debuterte på begge to. Også Erik Tangen Gundersen, Tord Franke Ulset og Kristian Pytten gjorde solide løp under EM-kravet på 30:05.

En som kanskje var noe skuffet var Magnus Gjerstad, Osterøy IL. Han var ikke under EM-kravet, og var også godt unna sin pers på 29,35,27, satt nettopp på Stadionmila i fjor. Han er regjerende juniornorgesmester på 5000 meter, men sesongen i år har ikke vært like god som i fjor. Nå må han kanskje legge andre planer for ferien enn å delta i U23-EM.

Kondis trenger din støtte
Bli medlem eller støtt oss med en gave hvis du ønsker at Kondis skal fortsette å spre treningsglede, skrive reportasjer, lage terminlister, kontrollmåle løyper, føre statistikker osv. På grunn av koronakrisen har store deler av annonseinntektene våre falt bort, og vi er i enda større grad avhengig av medlemskap og støtte fra våre lesere.

Bli medlem og få mange medlemsfordeler!

Gi en gave:
Vårt kontonummer er: 1503.35.18541
Vipps: 125957
Powered by Labrador CMS