MSM-arrangementet Tromsø Mountain Challenge helgen 21.-23. august ble avsluttet med det tøffe motbakkeløpet Tindløpet til toppen av byfjellet Tromsdalstinden, 1238 moh. «Tinden», som fjellet kalles blant de lokale, kan sees fra Tromsø sentrum og er et kjent og vakkert landemerke i Tromsø. Løpet starter ved TUIL Arena i Tromsdalen og går i mål på toppen av Tromsdalstinden. Løypa måler 10,6 km og har ca. 1230 høydemeter.
Det ble det reneste fuglefjellet etter hvert som løperne kom i mål på Tromsdalstind. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
For noen av deltagerne dreide alt seg om Tindløpet, men det for andre var tredje og siste del av den knalltøffe trippelen Tromsø Mountain Challenge.
Kristin Harila går i mål på Tindløpet og til seier i TMC trippelen. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
Silje Hansen og Bjørn Haugo Herfindal løp raskest til toppen
Silje Hansen fra Fristelsen Bakeri løp inn til helgens andre seier. Fredag vant hun med ett sekund, men på søndagens mye tøffere motbakkeløp hadde hun en seiersmargin på over 6 minutter. Vinnertiden var 1:26:16, mens Janne Kristin Undheim fra ICE Runners løp inn til 1:32:47.Vinneren av TMC Trippelen, Kristin Harila fra IF Polarstjernen, kom til toppen av Tromsdalstinden på en 8 .plass.
Janne Kristin Undheim ble nummer to i Tindløpet. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
Vilde Burkhall, 3. plass i Tindløpet. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
I herreklassen ble det det klar seier til Bjørn Haugo Herfindal 3:42 foran Ørjan Walseth, og tidene deres i den knallharde 10,6 km lange løypa var 1:19:06 og 1:22:48.
Sigurd Beldo som vant TMC trippelen løp inn til en sterk 4. plass på 1:25:35. Han vant trippelen også i 2017.
Bjørn Haugo Herfindal mot mål. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
Tid for å hvile... (Foto: MSM, Zoltan Tot)
Ørjan Walseth kommer inn til 2. plass. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
Sigurd Beldo i luftig antrekk inn til 4. plass i motbakkeløpet og seier i TMC trippelen. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
To løpere med felles budskap. (Foto: MSM, Zoltan Tot)
Resultater Tindløpet:
TMC trippelen ble vunnet av Kristin Harila og Sigurd Beldo
Kvinner (14 deltagere): | |||||
1 | 118 | Silje Hansen | FRISTELSEN BAKERI OG KONDITORI AS | 01:26:16 | |
2 | 137 | Janne Kristin Undheim | ICE RUNNERS | 01:32:47 | |
3 | 114 | Vilde Buhrkall | MØLLE-MAFIAEN | 01:34:09 | |
4 | 116 | Miriam Waltenberg | LYNGEN/KARNES | 01:39:22 | |
5 | 135 | Ingvild Rosenlund | 01:40:09 | ||
6 | 119 | Astrid Pettersen | TROMSØ SKISKYTTERLAG | 01:42:53 | |
7 | 129 | Olivia Forgard | MØLLEMAFIAN | 01:44:29 | |
8 | 1017 | Kristin Harila | IL POLARSTJERNEN | 01:47:17 | |
9 | 121 | Trude Kvanli | TROMSØ POLITIIDRETTSLAG | 01:49:02 | |
10 | 124 | Lene Fisker Brogaard | 01:49:26 | ||
11 | 127 | Karoline Waage | TEAM 2D | 02:00:11 | |
12 | 1014 | Annette Schøyen | BARDUFOSS | 02:04:17 | |
13 | 113 | Seline Simonsen | TEAM EXTREME | 02:33:58 | |
14 | 133 | Aleksandra Hansen | 02:36:35 | ||
Menn (29 deltagere): | |||||
1 | 131 | Bjørn Haugo Herfindal | 01:19:06 | ||
2 | 104 | Ørjan Walseth | TEAM OSLO SPORTSLAGER | 01:22:48 | |
3 | 128 | Christian Magnussen | MULTICONSULT BIL TROMSØ | 01:25:00 | |
4 | 1023 | Sigurd Beldo | 01:25:35 | ||
5 | 1013 | Yngvar Solberg | 01:26:01 | ||
6 | 106 | Yngve Solemdal | STATSBYGG | 01:26:15 | |
7 | 130 | Leif Holen | BREIVIKINGAN/TSKIL | 01:27:58 | |
8 | 108 | Simen Jenvin Støen | TEAM 6847 | 01:29:14 | |
9 | 1020 | Ivar Tverå | HALSØY IL | 01:31:12 | |
10 | 105 | Rune Brustad | TROMSØ LØPEKLUBB | 01:31:54 | |
11 | 109 | Martin Thoner | HALVORS TRADISJONSFISK AS | 01:32:18 | |
12 | 1022 | Jesper Abelsen Andreasen | HALSØY IL SKI | 01:33:03 | |
13 | 1015 | Espen Haugen | TEAM BOYS WITH PLANTS | 01:34:58 | |
14 | 1007 | John Melbourne | VEGAN PLODDER | 01:35:09 | |
15 | 1003 | Rune Albrigtsen | TROMSØ LØPEKLUBB | 01:37:12 | |
16 | 1012 | Arild Bjarkø | ROMERIKE ULTRALØPERKLUBB | 01:39:42 | |
17 | 115 | Johan Breivik | TKK | 01:40:21 | |
18 | 136 | Olof Selander | BREIVIKINGAN | 01:44:25 | |
19 | 1009 | Andre Krause | TROMSØ CITY APARTMENTS | 01:44:56 | |
20 | 1008 | Peter Bjerke | 01:46:23 | ||
21 | 1026 | Tobias Ryberg | 01:47:58 | ||
22 | 120 | Jan Skjoensfjell | BRIG-N | 01:49:02 | |
23 | 1005 | Bendik Bergsli | 01:58:46 | ||
23 | 125 | Tore Nymoen | 01:58:46 | ||
25 | 1006 | Axel Jansson | 01:58:47 | ||
26 | 1010 | Børge Haakonsen | TEAM PIGG | 01:58:56 | |
27 | 1021 | Torgeir Andreassen | LOFOTEN ULTRALØPERKLUBB | 01:58:59 | |
28 | 1001 | Vegar Gystad | BARDUFOSS | 02:04:19 | |
29 | 112 | Jan Ivar Simonsen | TEAM EXTREME | 02:33:56 |
ALLE RESULTATER
Løpet er uten klasseinndeling, kun menn/kvinner.
RESULTATER TRIPPELEN
Fredag: Kongen av Ekstremløpet, Eirik Haugsnes, vant igjen
Lørdag: 248 løp Tromsø Mountain Ultra, Erland Eldrup og Thea Hanssen vant 50K
Tromsø Mountail Challenge hjemmeside
Facebook (mange bilder!)
2019:
Eirik Haugsnes raskest av 76 opp Sherpatrappene
Trippelgutter best på 50 km fjellultra
Stian Øvergaard Aarvik satte rekord i Tromsdalstinden 1238 m opp
Bli medlem eller støtt oss med en gave hvis du ønsker at Kondis skal fortsette å spre treningsglede, skrive reportasjer, lage terminlister, kontrollmåle løyper, føre statistikker osv. På grunn av koronakrisen har store deler av annonseinntektene våre falt bort, og vi er i enda større grad avhengig av medlemskap og støtte fra våre lesere.
Bli medlem og få mange medlemsfordeler!
Gi en gave:
Vårt kontonummer er: 1503.35.18541
Vipps: 125957