Birkebeinerkonge: Weldu Negash Gebretsadik vant Birkebeinerløpet for sjette gang. I tillegg har han en andreplass på sju forsøk. (Foto: Finn Olsen)
Birkebeinerkonge: Weldu Negash Gebretsadik vant Birkebeinerløpet for sjette gang i 2018. I tillegg har han en andreplass på sju forsøk. (Foto: Finn Olsen)

Birkebeinerløpets nettside

Se statistikk over deltagertall og vinnere nederst på denne siden

2019
Oversiktsside for alle reportasjer fra Birkebeinerløpet 2019

2018
Weldu Negash Gebretsadik og Ida Nilsson vant Birkebeinerløpet
Ida Børset Westad og Kjartan Helland vant UltraBirken
Isak Bergset og Maren Thomasgaard vant Birken Fjellmaraton
Petter Soleng Skinstad og Elbjørg Moxnes vant HalvBirken
Varm UngdomsBirk med stor innsats og mange spennende dueller
Smått og stort i Birken - en flott varm dag!

2017
Birkebeinerløpet feirer 20 år 10. juni - 17 har vært med i alle
BarneBirken med innsats og energi i skitt og sølevann
774 fullførte UngdomsBirken til tross for våte og sleipe forhold
Karoline Skauen løp fort i HalvBirken - Skinstad beste mann
Weldu Gebretsadik ett sekund unna sin sjette strake Birken-seier
Gjermund Nordskar og Maria Nakstad vant Birken Fjellmaraton
Espen Waage Skjeflo vant jevn duell i UltraBirken

2016
Gebretsadik og Blom vant Birkebeinerløpet for 5. gang på rad
John Henry Strupstad og Kathrine Kvernmo vant UltraBirken
Kristin Sønstegård og Rune Malo Ødegård vant Birken fjellmaraton
De yngste imponerte aller mest i UngdomsBirken
Suveren damevinner og spurtseier for menn i HalvBirken
God rekruttering for løping i Birken - 663 deltok i BarneBirken
De beste i Birkebeinerløpet omregnet etter veterantabellene
Sondre Nordstad Moen løper Birkebeinerløpet i dag
Birkebeinerløpene - utfordringer og opplevelser for alle

2015
Vellykket Birkebeinerløpet - strøkent arrangement med seks reportasjer

2014
For tredje år på rad: Veronika Blom og Weldu Negash vant Birkebeinerløpet
med seks reportasjer om Birkebeinerløpet og LandeveisBirken

2013
Som i 2012: Veronika Blom og Weldu Negash vant Birkebeinerløpet i år som i fjor 

2012
Veronika Blom og Weldu Negash vant i debuten
Delt seier i UltraBirken
Bilder og oppsummering av UltraBirken
Hedmark på topp i 8 klasser
Romerike-sidene: Mange gode lokale resultater
Nesten 10.000 påmeldte
Hvem var best i Birkebeinerløpet - etter alderen?
Birkebeinerløpet gjennom 15 år - flest klasseseiere og flest merker

2011
Roger Aa Djupvik vant den første MotbakkeBirken
Høy stemning i målområdet - Halvbirken
Myhre og Post trippelvinnere
De sa vi ikke kunne gjøre det - to som likevel løp Ultrabirken
750 løp og fightet i BarneBirken
676 løp fra 12 til 16 år løp UngdomsBirken
Jon Almaas-show på Stampesletta
Afrikansk duell i Birkebeinerløpet
Pokalen som glapp
Mange løp og mange løpere i Birkebeinerløpet - forhåndsomtale

2010
Ny rekord i Birkebeinerløpet
Kirsten Melkevik best av damene
Tore Kristen Stafseth best i HalvBirken
Rekordmange i Ungdomsbirken
Sverre Slethaug vant UltraBirken
Glimt fra Barnas Birkebeinerløp
Den store merkedagen
De eldste og de yngste: Klasseresultater og bilder
Åge Ludvigsen med 59. merke!
Myhre ogm Ouren vant trippelen
38 løpere med 13 merker

2009
Birkbeinerløpet - større og større og bedre og bedre
O-løperen Andreas Høye gjorde Løpet mer spennende enn forventet
Forbisprungen av mest 5000 Birkebeinarar
Martine Kongsten først i mål på Halvbirken
UngdomsbirkenBarnas Birkebeinerløp
Harald Aas suveren vinner av tidenes første UltraBirk
Spennende framtid for UltraBirken - nytt løp 18.09.2010

Lokalsider
Hedmarksider: Nytt rått Røset-løp i BirkenHedmark-sidene: Starten på en flott Birkebeinerdag
Hedmarkssidene: Baktroppsbilder fra UltraBirken
Hedmarkssidene: Premiepallbilder med blant annet premievinnere fra Hedmark
4 seire til Romeriksløpere - mange andre gode plasseringer

2008
Andre Hammerø Løseth og Guro Flatekval best i Birkebeinerløpet
Birkebeinerløpet for 11. gang
Bilder fra Barnas Birkebeinerløp
God innsats av gutta i Ungdomsbirken
Raske jenter i Ungdommens Birkebeinerløp Fem Hedmark-seire i Birkebeinerløpet
Fem (seks) klasseseire til Romeriksløpere
Hedmarkssidene:
Bilder fra Birkebeinerløypa

Follosider: Tre klasseseire og mange gode plasseringer
Over 6000 er påmeldt til Birkebeinerløpet
Eliteklassen i Birkebeinerløpet fylles opp
Tilbakeblikk på 2007: Birkebeinerløpet i vinden


2007
Arne Post og Hilde Hovdenak best Vind også under Birkebeinerløpet
Flere bilder fra Birkebeinerløpet 600 deltok i Ungdomsbirken
Full innsats i Barnas Birkebeinerløp
Heidi Weng raskeste dameløper på Halvbirken
4230 påmeldte i Birkebeinerløpet
Kondis tester den nye Birkebeiner-løypa
Adelen i Birkebeinerløpet Alle som løper for merke nr. 10 i årets "Løp".


2006
Karoline Bjerkeli Grøvdal og Ørjan Lunde suverene vinnere 
Fra tåke på fjellet til sol på skistadion 
398 unge fightet på Birkebeineren Skistadion
Birkebeinerløpet i tåke, men mest sol
Hedmarkdominans i de eldste klassene
Alltid merket i Birkebeinerløpet
Seier til Harald Ringen, 2.plass til Arne Post
Klasseseier til Grethe Sandberg og flere andre bra prestasjoner
Klar for Birkebeinerløpet? 
Birkebeinerløpet med over 4000 påmeldte


2005
2950 deltakere totalt med stavgang og Ungdomsbirken 
Suksess i debuten  for Ungdomsbirken 
Joar Tistel avgjorde duellen om Birkebeinertrippelen
Alle resultater
Birkebeinerløpet- terrengløpingens Rolls Royce

Lokale sider: Follo Gode prestasjoner i Birkebeinerløpet - Arne Post med sin 6.strake klasseseier
Hedmark Også Birkebeinerløpet i sol
Bilder fra Birkebeineren skistadion
Bilder fra premieutdelingen i Håkons Hall
Oppland Flere bilder fra Birkebeinerløpet


2004
Reportasje, bilder og resultater 
Birkebeinerløpet med innlagt NM for veteraner
17. september: Rekord med 3000 påmeldte i Birkebeinerløpet 
15. september: Birrkebeinerløpet med innlagt NM for veteraner


2003
Reportasje, bilder og resultater


2002
Reportasje, bilder og resultater 


2001
Reportasje og resultater
Bilder
Birkebeinerløpet: En perosnlig opplevelse


2000
Reportasje, bilder og resultater


Vinnere av Birkebeinerløpet gjennom tidene
(Distanser fra ca. 20 til 23 km)

  Kvinner     Menn .
år navn Tid   navn tid
1998 Grethe Sandberg 01:29:02   Simen Haugen 01:15:02
1999 Hilde Hovdenak 01:19:16   Erling Jevne 01:14:00
2000 Grethe Sandberg 01:28:26   Arne Post 01:15:29
2001 Grethe Sandberg 01:27:39   Knut Aalien 01:13:08
2002 Helene Melbø 01:28:38   Kristen K. Aaby 01:14:24
2003 Turi Malme* 01:30:15   Øystein Sylta 01:12:47
2004 Sharon Broadwell 01:27:35   Kristen K. Aaby 01:15:53
2005 Turi Malme 01:26:30   Odd Snerthammer 01:15:31
2006 Karoline Bjerkeli Grøvdal 01:21:47   Ørjan Lunde 01:15:21
2007 Hilde Hovdenak 01:33:46   Arne Post 01:22:18
2008 Guro Flatekval 01:32:53   Andre Hammerø Løseth 01:22:43
2009 Marthe Katrine Myhre 01:23:16   John Mnangat Sompol 01:09:57
2010 Kirsten Melkevik 01:23:58   Hillary Kipchumba 01:09:18
2011 Kjersti Karoline Danielsen 01:26:49   John Mnangat Sompol 01:14:05
2012 Veronika Blom 01:22:07   Weldu Negash Gebretsadik 01:10:10
2013 Veronika Blom 01:18:25   Weldu Negash  Gebretsadik 01:05:26
2014 Veronika Blom 01:18:24   Weldu Negash Gebretsadik 01:05:51
2015 Veronika Blom 01:20:36   Weldu Negash Gebretsadik 01:07:08
2016 Veronika Blom 01:18:48   Weldu Negash Gebretsadik 01:05:50
2017 Marte Mæhlum Johansen  01:21:32   Senay Fissehatsion 01:08:29
2018 Ida Nilsson 01:20:17   Weldu Negash Gebretsadik 01:05:15
2019 Thea Krokan Murud 01:17:57   Weldu Negash Gebretsadik 01:07:53

* 2003: Brit P. Tofte vant kvinner elite, men Turi Malme hadde best tid
Løpet har hatt mange ulike løyper og løypelengder, så tider kan ikke sammenlignes!​

 

Deltakertall 2011 til 2018 - antall deltakere i mål

Arrangert i juni juni juni juni juni juni juni sept. sept.
År 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Birkebeinerløpet 4131 3922 3948 4888 5 388 5 832 6 062 5 741 6 129
HalvBirken 1176 1014 1123 1213 1109 930 760 658 718
UngdomsBirken 445 569 687 817 872 756 763 718 676
UltraBirken 163 127 156 155 203 173 102 77 138
Birken Fjellmaraton 160 146 135 179          
Sum løp med tidtaking 6075 5778 6049 7252 7 572 7 691 7 687 7 194 7 661
5 km (startet) 145                
BarneBirken (påmeldte) 450 469 484 663 614 600 611 788 750
Totalt 6670 6247 6533 7852 8 186 8 291 8 298 7 982 8 411
Endring i prosent +7 % -5 % -17 % -4 % -1 % 0 4 % -5 %  

Antall påmeldte - alle år

År "løpet" Ung-birk HalvBirk Øvrige løp Sum  +/- % 5 km Barn Arr. i
1998 1435       1435       sept.
1999 2330       2330 62     sept.
2000 2273       2273 -2     sept.
2001 2406       2406 6     sept.
2002 2528       2528 5     sept.
2003 2732       2732 8     sept.
2004 3045       3045 11     sept.
2005 3465 305     3770 24     sept.
2006 3898 449     4347 18     sept.
2007 4485 655 160   5300 22     sept.
2008 5239 667 269   6175 17     sept.
2009 6519 682 367 57 7625 23     sept.
2010 7848 808 666 147 9469 24     sept.
2011 8111 780 870 177 9938 5   750 sept.
2012 7534 881 805 98 9318 -6   788 sept.
2013 7739 926 924 131 9720 4   611 juni
2014 7652 932 1159 214 9957 -2   600 juni
2015 6544 1034 1365 244 9187 -8   614 juni
2016 5545 962 1482 403 8392 -9   663 juni
2017 4581 779 1353 353 7066 -16   484 juni
2018 4583 650 1267 326 6826 -3   469 juni
2019 4873 529 1383 381 7166 +5 150 450 juni
Sum 105365 11039 12070 2531 131005       .

 

LØPERE SOM HAR FULLFØRT ALLE LØP/ANTALL MERKER
Birkebeinerløpet til og med 2019

NAVN KLUBB FØDT  LØP MERKER
KVINNER        
Ragnhild Bolstad Åslia Skilag/Sport 1 Rena 1964 22 22
Aud Jovall Veldre Friidrett 1950 22 22
Margrethe Bergaust Veldre Friidrett 1949 22 18
Jorun S. Kildahl Lillestrøm 1963 22 17
MENN        
Kenneth Bilstad Vang O-lag 1972 22 22
Kjetil Ask Bøler IF Friidrett 1973 22 22
Rune Hansen Snertingdal 1973 22 22
Gjermund Husøy Innfjorden IL 1967 22 22
Hans Tore Riibe Hamar Skiklubb 1966 22 22
Tore Bjerkrheim Nesbyen IL 1963 22 22
Ross Wakelin Narvik IL 1963 22 22
Kåre Gunnar Bakke Isfjorden 1961 22 22
Leif Thingsrud Lørenskog FIL 1956 22 22
Arne Heimdal Tine 1951 22 22
Ole Peter Bergaust Veldre Friidrett 1946 22 22
Åge Ludvigsen Lillehammer Skiklubb 1940 22 22
Bjørn Tvedt Veldre Friidrett 1938 22 22
Lars Ingar Enebakk Rissa 1968 22 18
Jan-Egil Husby Fevåg 1968 22 12
Tim Victor Bennett Kondis 1965 22 18
Henning Olsen Løten 1956 22 0
Sverre Ingjer Blaker 1951 22 18
Einar Behrns Veldre Friidrett 1949 22 20