Karlstad Stadslopp er kjent for sine raske løyper, og mange norske reiser dit får å pynte på persen eller få en god tid ellers. Også i år var det mange norske løpere med, vi fant 119 på 10 km og 28 på 5 km - som likevel bare blir en liten del av de tusenvis deltagere på start, men med mange norske i toppen av listene.
Arrangementet hadde i år flyttet til Museiparken på sentrumssiden av Trysilelva, og underveis i arrangementet ble strålende vær avløst av et skybrudd. Arrangøren skriver på sin hjemmeside: "Det blev sannerligen både ett stadslopp och en folkfest som först ramades in av intill tropisk värme som sedan på enbart några sekunder slog om och förvandlades till tropisk storm".
Og pluselig var finværet byttet ut med et skybrudd. (Foto: Trond Hansen)
10 km
Gunnarsson på 3. plass
På hovedløpet 10 km kom Jessica Gunnarsson fra SK VIdar på 3. plass med tiden 37:01, mens Astrid Brathaug Sørset fra Team Ingrid Kristiansen ble nummer 4 med 37:13. Det var totalt 677 fullførende kvinner på denne distansen.
Mørk på 6. plass
I herreklassen på 10 km kom 1430 løpere til mål, og på en 6. plass finner vi Øystein Mørk fra Sportsklubben Kraft som beste nordmann på 33:15, mens Hans Chr. Aarnes kom på plassen etter med 33:19.
7 klasseseire
I veteranklassene fikk vi hele 7 norske klasseseire: Marte Sendstad i K35, Marit Matre Mørk i K70, Per Hellevik Carlsson i M40, Trond Hansen i M45, Pål Cato Andersen i M55, Øystein Syversen i M65 og Vidar Myrvold i M70. Vi synes jo det var litt ekstra stas av annonsesjefen til Kondis, Trond Hansen, var en av klassevinnerne. Kanskje han er i så godt humør at det vanker gode rabatter på nye annonsører?
Pallen på 10 km kvinner med Jessica Gunnarsson på 3. plass. (Foto: Trond Hansen)
De raskeste på 10 km:
Kvinner 10 km (677 fullført, 35 norske): | ||||||
1 | Sofie Nelson | SWE | IF Göta Karlstad | K-Elit | 36:26.4 | |
2 | Malin Strand | SWE | Sävedalens AIK | K-Elit | 36:55.2 | |
3 | Jessica Gunnarsson | NOR | Sportsklubben Vidar | K-Elit | 37:01.9 | |
4 | Astrid Brathaug Sørset | NOR | Team Ingrid Kristiansen | K-Elit | 37:13.9 | |
5 | Sofia Hjert | SWE | Årjäng | K-Elit | 37:48.6 | |
6 | Frida Michold | SWE | Team Forimp | K-Elit | 37:54.2 | |
7 | Sofia Evnert | SWE | IF Göta Karlstad | K-Elit | 38:47.0 | |
8 | Lovisa Modig | SWE | SK Bore | K-Elit | 39:11.3 | |
9 | Silje Christiansen | NOR | K-Elit | 39:56.7 | ||
10 | Marte Sendstad | NOR | Oslo | K-35 | 40:40.6 | |
Øvrige norske under 50 minutter: | ||||||
11 | Lene Haug | NOR | K-Elit | 41:53.9 | ||
26 | Julie Nordgård | NOR | Billingstad IF | K-35 | 44:53.1 | |
32 | Ida Salberg | NOR | Aurskog Höland FIL | KS | 45:30.5 | |
37 | Sølvi Elisabeth Hoff | NOR | Rustad IL | KS | 46:36.6 | |
42 | Belinda Aasberg | NOR | Girlpower | K-45 | 47:16.7 | |
43 | Oda Charlotte Tretli | NOR | Rustad IL | KS | 47:24.8 | |
66 | Vibeke Bakken | NOR | Norge | KS | 49:30.3 | |
Menn 10 km (1430 fullført, 119 norske): | ||||||
1 | Jonas Leandersson | SWE | IF Göta Karlstad | M-Elit | 30:40.2 | |
2 | Oscar Claesson | SWE | Sävedalens AIK | M-Elit | 30:44.3 | |
3 | Nuray Yassin | SWE | Ullevi FK | M-Elit | 32:42.3 | |
4 | Mikael Bäcklund | SWE | Högby IF | M-Elit | 32:50.2 | |
5 | Jesper Lundberg | SWE | Skoglöfs Bil AB | M-Elit | 33:11.2 | |
6 | Øystein Mørk | NOR | Sportsklubben Kraft | M-Elit | 33:15.0 | |
7 | Hans Chr. Aarnes | NOR | M-Elit | 33:19.0 | ||
8 | Niklas Wassberg | SWE | IF Göta Karlstad | M-Elit | 33:55.6 | |
9 | Victor Borge Svendsen | NOR | SK Vidar | M-Elit | 34:00.5 | |
10 | Even Bentzen Løvås | NOR | Halden IL | M-Elit | 34:26.6 | |
Øvrige norske under 40 minutter: | ||||||
12 | Ola Grindland | NOR | Skanska Aktiv | M-Elit | 34:44.1 | |
13 | Christian Fredrik Nøstvik | NOR | T-2 Prosjekt AS | M-Elit | 35:08.7 | |
15 | Stefano Zanotto | NOR | Rustad IL | MS | 35:25.1 | |
16 | Henrik Mattsson | NOR | SEE YOU Soon Oslo | M-Elit | 35:26.1 | |
18 | Mats Gabrielsen | NOR | DNB Markets | M-Elit | 35:45.1 | |
20 | Stian S Jelstad | NOR | Rustad IL | MS | 35:55.4 | |
24 | Magnus Salberg | NOR | Aurskog Höland FIL | M-Elit | 36:12.0 | |
25 | Magnus Cato Andersen | NOR | M-Elit | 36:14.9 | ||
30 | Vegard Dybvand | NOR | Rustad IL | MS | 36:50.0 | |
31 | Audun Nesheim Hægeland | NOR | Rustad IL | MS | 36:58.5 | |
32 | Kennet Baarlid | NOR | Deloitte BIL | M-Elit | 36:58.9 | |
35 | Alvar Myhlback | NOR | IL Trysilgutten | M-Elit | 37:06.3 | |
38 | Jesper Røn | NOR | Rustad IL | MS | 37:17.6 | |
41 | Per Hellevik Carlsson | NOR | SSK Skjetten Triathlon | M-40 | 37:32.3 | |
42 | Trond Hansen | NOR | Sportsklubben Vidar | M-45 | 37:35.7 | |
43 | Andreas Minge | NOR | BTS | MS | 37:43.8 | |
50 | Fredrik Camilo Halsbog | NOR | SK Vidar | M-35 | 38:33.1 | |
51 | Svein Åge Brække | NOR | Nes | MS | 38:35.1 | |
56 | Petter Myhlback | NOR | IL Trysilgutten | M-40 | 38:53.4 | |
57 | Andreas Svindal Hovde | NOR | Rustad IL | MS | 38:55.4 | |
58 | Pål Cato Andersen | NOR | Team Gubbeberget | M-55 | 38:57.5 | |
63 | Marius Hvidsten | NOR | Rustad IL | MS | 39:13.9 | |
68 | Christopher Altestad | NOR | Oslo | MS | 39:22.4 | |
75 | Sigurd Bergkvist | NOR | Eidskog Aktiv | MS | 39:32.4 | |
76 | Jan Billy Aas | NOR | Team Sportsmanden | M-35 | 39:39.5 | |
82 | Hans Martin Stokke | NOR | Rygge IL | MS | 39:58.3 |
Jonas Leandersson fra arrangørklubben IF Göta Karlstad vant 10-kilometeren på 30:40. (Arrangørfoto)
Fire mann som løp 10 km: Hans Georg Øverby, Lyn Ski (M65), Göran Brattström, Askim IL (M70), Kjetil Myrvold, Astana (M35) og Fredrik Camillo Halsbog, SK Vidar (M35). Foto: Trond Hansen
Norske seire på 5 km
På 5 kilometer som alt i alt samlet bortimot 500 deltagere ble det norske seire i både kvinne- og herreklassen.
Torhild Dybwad Mathiesen fra SK Vidar vant kvinneklassen på 19:09, mens Hallvard Nilsen fra IL Gular vant herreklassen på 16:38. I herreklassen ble det norsk også på 2. plass, ved Per Erik Monsrud fra Kongsvinger IL som løp på 17:06.
Hallvard forteller at tidene til flere på 5 km er feil. De skulle startet 14.00.00, som klokka var satt til, mens de réelt startet en del tidigere (f.eks.27 og 33 sekunder for Hallvard og Per Erik). Hallvard har fått e-post fra arrangørenn som skulle korrigere tidene, og vinnertiden hans blir da ca 16.11. (Ikke rettet onsdag kl 22:20)
På 5-kilometeren var det ingen norske seire i veteranklassene.
Pallen 5 km kvinner med Torhild Dybwad Mathiesen på topp. (Foto: Trond Hansen)
Pallen på herrenes 5 km med vinneren Hallvard Nilsen i midten. (Foto: Trond Hansen)
Rustad IL Langrenn reiste til Karlstad med mange løpere. (Foto: Hogne Solvoll)
De raskeste på 5 km:
Kvinner 5 km (241 fullført, 14 norske): | ||||||
1 | Torhild Dybwad Mathiesen | NOR | SK Vidar | KS | 19:09.7 | |
2 | Amanda Johansson | SWE | Karlstad Simsällskap | KS | 19:31.7 | |
3 | Anne Ellström | SWE | Nobelgymnasiet | K-50 | 19:35.8 | |
4 | Hilde Visthoff Drange | NOR | Oslo | KS | 20:10.3 | |
5 | Louise Petersén | SWE | Karlstad | KS | 20:32.8 | |
Øvrige norske under 25 minutter: | ||||||
11 | Siri Bergfald | NOR | Skiløperne Skiløperne | KS | 22:45.1 | |
13 | Marit Runde | NOR | Visma Consulting | KS | 23:36.1 | |
14 | Kjersti Røste Wiik | NOR | Hamar | KS | 23:49.9 | |
16 | Malin Johannessen | NOR | BTS | KS | 24:01.5 | |
Menn 5 km (211 fullført, 14 norske): | ||||||
1 | Hallvard Nilsen | NOR | IL Gular | M-Elit | 16:38.0 | |
2 | Per Erik Monsrud | NOR | Kongsvinger IL Friidrett | M-Elit | 17:06.5 | |
3 | David Kjellén | SWE | IF Göta Karlstad | M-Elit | 17:41.1 | |
4 | Henrik Örnstedt | SWE | Karlstad | M-40 | 17:46.9 | |
5 | Richard Thyr | SWE | Kamratföreningen Korted. | MS | 18:19.1 | |
Øvrige norske under 22 minutter: | ||||||
6 | Sander Dybwad Mathiesen | NOR | SK Vidar | MS | 18:27.8 | |
7 | Tobias Lillekvelland | NOR | Fetsund | MS | 19:03.8 | |
13 | Jan Monsrud | NOR | Kongsvinger IL Friidrett | MS | 20:28.1 | |
18 | Theodor Rennan | NOR | Rustad IL | MS | 21:22.2 | |
19 | Per Morten Rennan | NOR | Rustad IL | MS | 21:22.9 |
ALLE RESULTATER
Løpets hjemmeside
Facebook
Tidlig krøkes som god løper skal bli. (Foto: Trond Hansen)
Som vi ser var det strålende vær... (Foto: Trond Hansen)
...men ikke helt til slutt. (Foto: Trond Hansen)